Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór przeciw-oparzeniowy bojler KVS


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chcę zamontować zawór termostatyczny 35-60 do obiegu wody CWU . Bojler Biawar 150l na zbiorniku 60 stopni , ciśnienie zimnej wody 2,5 bar , w instalacji naczynie przeponowe 3bar zawory zwrotny/bezpieczeństwa . Pytanie mam o schemat czy wystarczy taki zawór wpiąć między ciepłą a zimną wodą czy potrzeba jakieś zwrotne pozakładać między nimi ?

Rurki PP FI25 , odbiór ciepłej wody podpięte 5 kranów + deszczownica(prysznic) zapewne kvs 3,2 będzie potrzebne , a do tych rurek PP zawór 3/4 czy 1 cal ?

Proszę również o poradę w sprawie utrzymywanej temperatury w zbiorniku oraz zadanej z zaworu termostatycznego .

Pozdrawiam .

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenia zależnie od tego, czy jest pompa cyrkulacyjna czy jej nie ma.

ATM_p_oparzeniowy_cyrkulacja.png.7af2ebe43c609d077a54dc6418841a17.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie brak cyrkulacji . Czy montaż takiego zaworu to sama zaleta ? Wszystkie baterie w domu wyposażone są same w sobie w termostaty do regulacji . Co do tej bakterii jak sprawa wygląda gdy za zaworem będzie ok.45 stopni i zamkniemy kran czy w rurach nie będzie się już to lęgło ?

Rury mam 3/4 cala chyba nie ma zaworu z takim kvs o tej srednicy , 2,5 czy 3,2 ktoś podpowie do mojego odbioru ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz baterie termostatyczne to montaż zaworu na wyjściu CWU nie ma sensu. Chyba że od zasobnika do odbiorów daleko i rury nieizolowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamu bakteria sie nie mnozy w ciagu jednej nocy ani w rurach ani w zbiorniku. Zamykajac kran temperatura wody spada (brak cyrkulacji), otwierajac kran pojawia sie przeplyw. Oba czynniki bakterii nie sluza (niska temp. i przeplyw). Skup sie na temperaturze w samym zbiorniku CWU. Jesli jednak chcialbys "spac spokojnie" to raz na jakis czas mozesz odkrecic ten zawor termostatyczny na max. podbic temperature CWU (okolo 60-65C) i przepuscic ten "wrzatek" przez rury zachowujac szczegolna ostroznosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi czy warto założyć ten zawór ? W sumie jakoś mi go nie brakuje ,ale skoro przynosi jakiś pozytyw to montuje . Co do zbiornika stałe utrzymywanie 60 stopni jest ok z 5st. histerezą ,ewentualnie raz na jakiś czas puścić na bojler 70 st. ?

Mam duży dom odbiorów ciepłej wody też jest kilka ,ale nie są często używane , w takim przypadku kvs 2,5 czy 3,2  bo tu jest problem średnica rur 3/4 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i polecam (czesto grzeje wode do 75C) i miec go musze. Nie widze wad. Ale... jesli ci go nie brakuje (komfort) to z drugiej strony po co?

KVS bral bym ten wiekszy szczegolnie jak jest deszczownica i kilka odbiorow jednoczesnie. Co prawda pisza, ze wiekszy kvs to mniejsza stabilnosc regulacji przy niewielkim przeplywie ale ja tego nie zauwazylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na piecu mam 65 więc przy pracy max co moge to 60 na bojler , raz na tydzien/dwa zagrzeje do 70 poprzez funkcje na kotle . Chyba o kamień się nie trzeba obawiać przy wyższych temperaturach w zbiorniku ? Zawór znalazłem 1 calowy więc redukcje na 3/4 i będzie to jakoś grało + ZZ . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, adamu napisał:

Chyba o kamień się nie trzeba obawiać przy wyższych temperaturach w zbiorniku ?

Raczej trzeba, ja mam zmiekczacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie woda wodociągowa , albo kamień albo bakterie ...

Odbiory mam takie :  pralnia(umywalka), lazienka (umywalka+prysznic) kuchnia(zmywak) , łazienka (umywalka , wanna) .

Max korzysta się jednocześnie z 2 odbiorów ciepłej wody . Jak wspomniałem ciśnienie wody zimnej 2,5bar , ciepłej nie znam ,ale szału z ciśnieniem nie ma ,więc nadal warto dać droższy 3,2 niż 2,5 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, PioBin napisał:

Mam i polecam (czesto grzeje wode do 75C) i miec go musze.

Afriso, czy ESBE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Afriso. Mam go od dwoch lat. Odpukac - dziala.

@adamu slabo z tym cisnieniem u Ciebie. Pierwszy mialem kvs2.5(albo1.6) ale polecial  na zasilanie obiegu grzejnikow. Na cwu jest teraz 3.2. Wymieniony ze wzgledy na spadek cisnienia - to da sie odczuc przy dwoch prysznicach i/lub wannie. Mnie to denerwowalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam esbe vta 1,6 kvs na podłogówce 200mb daje radę . Wezmę chyba ten 3,2 zawsze lepiej więcej jak mniej chyba nie zaszkodzi ?

Co do kamienia , wyciągałem anode po 2 latach i jak nowa więc nie wiem , 60 stopni może bardzo nie zaszkodzi .

Warto montować śrubunki z wbudowanymi zaworami czy oddzielne mosiężne ZZ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego KVS jakoś się nie oblicza? Jego chyba nie może być ani za mało ani za dużo przy zaworze mieszającym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co bez zmiękczacza wody ustawić na bojlerze 55 czy 60 stopni na stałe i za zaworem 42 stopnie . Mogę się czuć wtedy bezpiecznie czy coś jeszcze kombinować jak wspomniałem odbiorów mam kilka ,a nie wszystkie są codziennie używane . Pytam się martwię bo na obecnej instalacji do tej pory nic nikomu nie jest ,ale jednak małe dziecko w domu się pojawi więc dlatego ten temat ...

Zawór zamówiony 3,2 kvs , czytałem o pułapce cieplnej ,ale ja mam tylko możliwość założenia go na wyjściu CWU . 

60 stopni może lecz nie musi uszkodzić skoro wytrzymuje 90stopni z bufora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy sie z tym nie spotkalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mogę tutaj spytać.
Wymyśliłem sobie ze będę grał grawitacyjnie z bufora dość duży bojler do 90*C - zagrzeje się i wody starczy. Na wyjściu dam przeponowe i zawór przeciwoparzeniowy, który ustawi mi temperaturę CWU w instalacji. Da się to tak wykonać?
Dziękuję.


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po założeniu , kvs 3,2 wydaje się ok , ustawiony zawór na 2 - 42 stopnie tyle leci w kranie . Dokupiłem z afriso śrubunki z wbudowanymi zaworami zwrotnymi , są one z plastiku może im temp 60stopni z cwu szkodzić ? Oraz czy trzeba to jakoś wykręcać czyścić . Bo zawór jeśli nie sprawia problemów to tez może być „wieczny” bez demontażu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DzonyZerg napisał:

Wymyśliłem sobie ze będę grał grawitacyjnie z bufora dość duży bojler do 90*C - zagrzeje się i wody starczy. Na wyjściu dam przeponowe i zawór przeciwoparzeniowy, który ustawi mi temperaturę CWU w instalacji. Da się to tak wykonać?

Da. Przepone na stronie zimnej na dolocie do bojlera. Ale czy jest sens? Potrzebujesz tyle CWU ze musisz grzac "dosc duzy bojler do 90*C"? Musi byc bardzo dobrze izolowany.

 

9 godzin temu, adamu napisał:

Dokupiłem z afriso śrubunki z wbudowanymi zaworami zwrotnymi , są one z plastiku może im temp 60stopni z cwu szkodzić ? Oraz czy trzeba to jakoś wykręcać czyścić . Bo zawór jeśli nie sprawia problemów to tez może być „wieczny” bez demontażu

Skoro dopuszczone przez producenta to mozna. Ale intuicyjnie mosiadz lepszy. Zawor ATM jest bezobslugowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.