Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor w instalacji grzewczej - Wydzielone z tematu "Ogniwo DS"


DzonyZerg

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie więcej, nie zawsze lepiej. Jak ktoś bierze przez Czyste Powietrze to audyt wziąć i dobrać dokładnie. Im większa moc tym większy bufor potrzebny. 

W normie 303-5:2012 jest wzór, gdzie wstawiasz stalopalnosc T. Zamiast Qn *T można zastąpić Q zasyp czyli kaloryczność zasyp. Spójrz w DTR i sobie policz. Raczej trzeba dobrać bufor do budynku oraz zasyp kotła do bufora. Choć kombinujac przy wzorze można sobie sprawdzić jak stalopalnosc. 

Ciepło właściwe jest super ale to nie jest profesjonalne narzędzie użyte przez zawodowca. Minimalny rozmiar bufora wyznaczony przez te aplikacje nie zawsze jest aż taki do końca komfortowy. Z tego co pamiętam to tak rozmiar jest liczony dla temperatury bufora 90* i rozładowania do 30*. Z tego co wiem to niekoniecznie jest u każdego możliwe. Trzeba to wziąć pod uwage

Pojemność bufora cieplna bufora w kW to  Pojemność /1000 * (Temp max - T rozladowania) *1,17

Teraz czym będzie palone? 

Kwestia jest taka że większą moc prawie zawsze niesie za sobą większy zasyp. Przy weglu to właśnie mniejsza moc jest lepsza, bo zasyp wystarczy a dobrze dobrany kocioł zapewni zima dłuższe palenie bez gaszenia. 

Większą moc to z kolei możliwość przygotowania kolejnego odpalu w dogodnej chwili. 

Przy drewnie niby moc dolniaka jest niższa a dodatkowo większą moc da większy zasyp. Wtedy można też myśleć o serio dużej mocy by można było napakowac większą ilość drewna naraz do wielkiej komory. Choć na średniej mocy masz z kolei możliwość ciągłego palenia. Moc też przeważnie ma wpływ no rozmiary komory czyli na długość szczap. 

Różne moce potrafią też wpłynąć na inne cechy danego kotła. 

unnamed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DzonyZerg - kocioł i bufor wyliczyłem z ciepławłaściwego bo inaczej poprostu nie umiem. Kocioł jaki używam obecnie ogniwo s6wc classsic 17kw mam przewymiarowany do 100m2 jakie ogrzewam(w przyszłości będzie około 120m2 bo dojdzie część piwnicy).  

Paliwo na dziś i przyszłość to węgiel i drewno(buk) dlatego szedłbym w stronę DS 5 klasy a nie pelletu czy ekogroszku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to zasyp to podstawa. Buforu y dają możliwość by to było bardzo kulturalne palenie. Jak ktoś Ci bufor pospawa i masz miejsce to duży bufor i moich kocioł i masz super

Żeby nie było że ten super soft deprecjonuje. On wylicza modelowo, dużo lepiej niż instalator to zrobi. Jest świetne tylko tak jak może nie policzyć dobrze zapotrzebowania, tak rano bufora.

Jak będziesz zwiększał powierzchnię to liczenie bufora może być koniecznie. Dałem Ci wzory. To nie jest trudne.

Waga zasyp powinna być w DTR. Dla pewności żeby nie brakło. W DTR sprawdź też czy producent nie wymaga więcej bufora. Ja sobie wyliczylem 900l,dzwonię do Defro a tutaj 2500l i się nie dogadamy.

Podaj zapotrzebowanie budynku i zasyp, to Ci popołudniu policzę jak będę już wolny.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, luceo napisał:

Witam, jedni pewnie zachwalają inni nie, ale krótkie pytanie laika: kupuję Ogniwo DS(10 lub13kw)+ bufor 1500l (wyliczenia z ciepłowłaściwe) i jestem ECO? w pytaniu pomijam wycieczki do kotłowni :-)

Żeby „być eco”, dla kotła 13 kW wystarczy 500 l.

 

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM KOMISJI (UE)2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. Kocioł z ręcznym załadunkiem paliwa należy eksploatować z zasobnikiem ciepłej wody (zbiornikiem buforowym) o pojemności minimalnej:

Pojemność zasobnika = 45 x Pr x (1- 2,7/Pr) lub 300 l, w zależności od tego, która z tych wielkości jest większa. Pr – moc kotła w kW.

Ponieważ jednak, ewentualny kontroler będzie na 99,99% ignorantem w tej dziedzinie i cała jego wiedza będzie się opierała na haśle „węgiel, to samo zło” oraz wytycznych sołtysa: „trzymaj się tego, co stoi w papierach pieca”, dla świętego spokoju oparłbym się o instrukcję producenta. Ogniwo DS 10 kW 600 l, 13 kW 800 l.

Tobie chodzi raczej o sensowną, dopasowaną do warunków budynku pojemność bufora. Skorzystaj więc z danych ze strony cieplowlaściwe.pl, lub własnych obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Żeby „być eco”, dla kotła 13 kW wystarczy 500 l.

 

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM KOMISJI (UE)2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. Kocioł z ręcznym załadunkiem paliwa należy eksploatować z zasobnikiem ciepłej wody (zbiornikiem buforowym) o pojemności minimalnej:

Pojemność zasobnika = 45 x Pr x (1- 2,7/Pr) lub 300 l, w zależności od tego, która z tych wielkości jest większa. Pr – moc kotła w kW.

 

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

Skąd wziąłeś ten wzór? PN 303-5 mówi inaczej. I tutaj myślę audyt energetyczny, który z tego co wiem, jest wiążący powinien być kluczowy. Szczególne w świetle normy oraz tego co większosc producentów podaję. Sami wycisza od wzoru który podałem. Choć wygląda na to że to oni podają w instrukcji jest najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór pochodzi z Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, zalinkowanego na oficjalnej stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych w dziale Ekoprojekt, „rozporządzenia obowiązujące”. https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/ekoprojekt

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe.

Wymogi w zakresie informacji dotyczące kotłów na paliwo stałe.

 

Wzór dotyczy minimalnej pojemności bufora, potrzebnej do spełnienia warunków dopuszczalnej emisji oraz sprawności użytkowej. Nie dotyczy obliczania dla zaspokajania potrzeb cieplnych budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sobol napisał:

Ponieważ jednak, ewentualny kontroler będzie na 99,99% ignorantem w tej dziedzinie i cała jego wiedza będzie się opierała na haśle „węgiel, to samo zło” oraz wytycznych sołtysa: „trzymaj się tego, co stoi w papierach pieca”, dla świętego spokoju oparłbym się o instrukcję producenta. Ogniwo DS 10 kW 600 l, 13 kW 800 l.

Jest jeszcze gorzej bo w gminach pracują sami ignoranci. Ostatnio pytałem urzędnika, który zajmuje się takimi kontrolami co sprawdzają i czy wie co to jest bufor no to zrobił wielkie oczy i powiedział, że nie ma czegoś takiego jak bufor bo jest piec i sprawdzają popiół :)

A co sprawdzają? Czy palisz węglem i drewnem, pobierają próbki popiołu do analizy i jeśli używasz gazet czy tektur jako rozpałki to dostaniesz mandat 5000 aha i jeszcze sprawdza tabliczkę na kotle. Chodzą parami chłopak i dziewczyna o kobiecie to nawet nie pisze bo ona nie ma nawet bladego pojęcia jak wygląda kocioł i zostaje na zewnątrz, wiadomo baba, wypełnia jedynie formularze :) W większości przypadków chodzą na donosy jak się trafi jakaś kanalia, która konfidenci no to jest zgłoszenie i muszą iść na kontrole. Wielu z kontrolowanych to są biedni ludzie bo tacy pala czymkolwiek więc pożytek dla społeczeństwa żaden a nawet szkoda bo i tak im nic nie zrobią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli. Do wszystkiego mogą dojść. Bufor można dokupić tylko problem gdy się komuś nie zmieści. I teraz co z przepisami, bo wielu ludzi zabudowuje bufory, a one mogą też nie mieć tabliczki znamionowej. Można też bufor zakopać. I co wtedy? Na moje oko kolejny syf który państwo uskutecznia. W zasadzie to w instrukcji jest wpis faceta co robi rozruch, tam rozmiar bufora jest podany. Tylko czy teraz takie coś jest w ogóle wymagane? Czyste Powietrze dopłaca do kotła a bufora nie wymaga. Choć gdy producent wymaga to pewno nie dopłaca. [mention=49345]Sobol[/mention]

Dzięki. Nie potrafię jednak znaleźć czym jest Pr. Bo to nie jest Pn a w tabeli występuje tylko Pp. Raczej Pr to PP, czyli moc minimalna. Wcześniej we wzorach była moc minimalna i już podałam na tym forum że sposób wyznaczania pojemności bufora, który wrzuciłem, mi się nie podobał. O to chodzi w kotlach. Chyba wszystko rozbija się o regulacje mocy. Wzór który wrzuciłes jest od 1 stycznia ważny bo ED zastępuje 5kl

 

Jeszcze raz wielkie dzięki!

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy wy naprawdę wierzycie w to że od 1 stycznia 2022 roku kontrolę będą chodzić i każdy kto ma kopciucha będzie dostawał 5000 tys kary ? Abonamentu TV nie potrafią ściągnąć od lat.
Są domy gdzie mieszka samotna babcia i ogrzewa się piecem kaflowym i jak dostanie tak wysoki mandat to skąd weźmie pieniądze na tzw. termomodernizację ?
A jak mi miejscowy spawacz zrobi bufor i sam go zabuduje to jak mi jego pojemność oblicza ?
W Krakowie jest zakaz palenia węglem i drewnem oglądałem kiedyś jakiś program przelotem jak to wygląda i facet pali normalnie suchym drewnem straż miejska go kontroluje i mandatu nie dostaje .
Podsumował to tak że dotacji na pompę ciepła nie dostał dzieci ma małe i co ma zrobić ? Pali i tyle .

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lukk9314 napisał:

Panowie czy wy naprawdę wierzycie w to że od 1 stycznia 2022 roku kontrolę będą chodzić i każdy kto ma kopciucha będzie dostawał 5000 tys kary ? Abonamentu TV nie potrafią ściągnąć od lat.

Użyteczność dla społeczeństwa jest żadna takich kontroli natomiast będzie to używane jak hak na obywatela. Ten urzędnik, z którym rozmawiałem z uśmiechem na twarzy powiedział, że w każdej chwili może mi wejść do domu i zrobić kontrolę. Ja mam większą wiedzę niż te dzbany to sobie dam radę ale dużo osób będzie szantażowana przez władze i jej konfidentów.

Pompy ciepła to drogie psujące się zabawki, z ekologią nie ma to nic wspólnego, tutaj chodzi o kasę zobaczcie jak wzrosły ceny kotłów z 2 tysięcy do 6-10 tysięcy właśnie dlatego żeby nie robić konkurencji Pompom Ciepłą bo jeśli porównasz cenę nowego kotła oraz paliwa do niego i czasem eksploatacji z pompą ciepła to w wielu przypadkach koszt jest bardzo podobny natomiast sam już sobie pieca za 20 zeta nie naprawisz spawając jak się rozszczelni.

Wielu już wielokrotnie tutaj pisało, że jeśli chodziło by o ekologię to sprawy i ceny wyglądały by inaczej. Mechanizm jest zawsze taki sam wyciąga się publicznie jakąś patologię i sugeruje, że większość tak robi stąd konieczność zmiany prawa na ostrzejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuj abonamentu do tego. Jest może podobieństwo ale mechanizm jest inny. Mają w nosie kasę z abonamentu bo wola gadać że ludzie nie płacą to trzeba TV dotowac. Szczególnie że w takiej walce wyjdą na minus.
Tutaj mechanizm wygląda na to że będą gadać że ludzie nie mają buforow i dlatego nie udało się wygrać że smogiem. No ale do czasu. Nie ma co ryzykować, szczelnie że ta twoja relacja z programu to też telewizja. Pewno publiczna.
No ale nie ma co zasmiecac watka.
@sobol
Jednak Pr to moc znamionowa... W ogóle ciekaw jestem co z krokami ręcznymi. Ciekawe czy też faktycznie nie muszą mieć bufora przy regulacji do 30%. Ta nowa formuła to moim zdaniem katastrofa dla zasypowcow. I to wielka.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DzonyZerg napisał:


Jednak Pr to moc znamionowa... W ogóle ciekaw jestem co z krokami ręcznymi. Ciekawe czy też faktycznie nie muszą mieć bufora przy regulacji do 30%.


 

Przede wszystkim nie pisz z twojego Huawei, bo on chyba tłumaczy na chiński, a potem przez Google na polski.

30% dotyczy kotłów z podawaniem mechanicznym, dla których bufor jest jedynie zalecany, a nie obowiązkowy. Kotły zasypowe muszą chodzić na pełnej mocy, dlatego bufor jest tu obligatoryjny.

Nieśmiało przypomnę, że wątek dotyczy kotła Ogniwo Classic DS. O dyrektywach UE, czyli prostowaniu ogórków i krzywieniu bananów można założyć osobny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2019 o 15:14, sobol napisał:

Ponieważ jednak, ewentualny kontroler będzie na 99,99% ignorantem w tej dziedzinie i cała jego wiedza będzie się opierała na haśle „węgiel, to samo zło” oraz wytycznych sołtysa: „trzymaj się tego, co stoi w papierach pieca”, dla świętego spokoju oparłbym się o instrukcję producenta. Ogniwo DS 10 kW 600 l, 13 kW 800 l.

Tobie chodzi raczej o sensowną, dopasowaną do warunków budynku pojemność bufora. Skorzystaj więc z danych ze strony cieplowlaściwe.pl, lub własnych obliczeń.

Posiadając swój las optymalnie dla mnie byłoby założyć ogniwo DS + bufor a nie pellet czy ekogroszek bo na samym paliwie mam rocznie dużą oszczędność

mi właśnie chodziło o bufor dopasowany do budynku a z ciepłowłaściwe.pl wyszło minimum 1500l, ale skoro producent takiego np Ogniwa DS 13kw wymaga 800l to chyba należy dostosować się do instrukcji producenta by być "ECO" przy ewentualnej kontroli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zastanawiam się skoro kocioł już mam kupiony i spełnia wymogi dokupić jeszcze za swoje bufor 800l wraz z wężownicą do grzania ciepłej wody żeby móc dostać dotację na czystego powietrza na modernizację instalacji na razie bufor zamontował bym tak jako tako a potem jest możliwość wzięcia do 10 tys. zł dotacji na modernizację instalacji CO.
Jest ciekawa sprawa z tym czystym powietrzem.
Jeśli mam gaz na ścianie to nie moge wymienić źródła ciepła na inne niż gaz jednak jeśli sprawie sobie źródło ciepła spełniające wymogi programu to na wszystko inne już dotacja się należy.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem do końca o czym mówisz. Czyste Powietrze nie pyta o bufor. Jest papier na kocioł, jest dotacja.

Bufora nawet nie wymagaja by był gdy dotuja kocioł, nie mówiąc już o pojemności.

(mogło się zmienić po nowym roku - stan na listopad).

Musi być papier Ecodesign bo 5 klasa już niby nie jest potrzebna.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sprzedałem jednak ten kocioł i będę zakładał gazowy.
Za 2018 miałem niski dochód i mogę liczyć na spore dofinansowanie, głupota było by z tego nie skorzystać.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.