Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Optima Komfort 20KW+KIPI 20KW


ptaku666

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

zestaw jak wyżej. Po wymianie pelletu na niby najlepszy w okolicy (ma 5.3 KWh produkowany jest z trocin drzew iglastych) zaczął osiadać mi się czarny osad na sciankach pieca. Pellet wazony w tescie 6 minutowym wyszlo 1300g. Nadmuch ustawiony na 50%. Kaloryczność 5.0KWh. Sterownik plum ecoMAX850p2-c. Płomien waha się w granicach 80-100%. Podaje 4kg/h pelletu przy pełnej mocy. Komin czyszczony. Na poprzednim pellecie no name nie było tego. Czy to normalne ? Mam zwiekszyc jeszcze moc nadmuchu ?

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmuch raczej ok, może nawet trochę zbyt duży. Sprawdź jak wygląda płomień na takiej mocy. Bardzo jasny, krótki i poszarpany świadczy o zbyt dużym nadmuchu. Potrzebne są dokładniejsze ustawienia, sposób w jaki prowadzisz kocioł i jak wygląda sprawa z instalacją przy kotle, czyli jak jest zrealizowana ochrona powrotu i wartość temperatury powrotu. Temperatura zadana trochę nisko, najlepiej byłoby 70 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny osad to objaw braku tlenu - czyli mniej syp przy tym nadmuchu albo albo zwiększ sam nadmuch.

Na przykładzie krajowych sterowników widzę że ich producenci uważają palaczy za niesamowicie mądrych w tej materii albo mających na każde żądanie kumaty serwis kotła do nastawień palnika.

Ja u siebie tak nie mam - ustawiam tylko moc, a resztą to steruje procesor wg fotokomórki.

A kontrola spalania raz na 2-3 lata, słowem żyć nie umierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiałbym raczej na zbyt niską temperaturę powrotu 

Można dla pewności jeszcze raz wykonać przeważenie pelletu

Zakładam że zetka w kotłowni jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Benton661 napisał:

jeszcze raz wykonać przeważenie pelletu

Co to sklep kolonialny  czy kotłownia - ważenie , zabawy w nastawy  mocy pelletu i inne bzdety - tego czasem nie daje się słuchać ani czytać.

Pokaż mi zachodni palnik/ kocioł w którym tak się robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł ani palnik nie jest zachodni, a prawidłowo ustalona wydajność podajnika ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowej pracy palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sambor napisał:

 

Pokaż mi zachodni palnik/ kocioł w którym tak się robi.

RTB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sambor napisał:

Wiem o tym ale to z 10 lat temu tak było i nic się nadal nie zmienia, najwyższy czas aby wyjść z tego wagowego zaścianka i zdać się na automat.

Mam nadzieję, że kiedyś tak będzie. Na razie jest jak jest i nic na to nie poradzimy. Jak ustawiasz Biawara albo zmieniasz rodzaj pelletu przeważenie go też jest konieczne

U mnie podstawą sterowania dawką paliwowo-powietrzną jest prawidłowe wpisanie aktualnej wydajności podajnika, podobnie jest w Kipi. Różnica 2kg na godzinę między wartością wpisaną a zmierzoną zmienia bardzo wiele, jeśli chodzi o dawkowanie paliwa i powietrza, nie wspomnę już o nieprawdziwych wartościach mocy, wyświetlanych na sterowniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Benton661 napisał:

Jak ustawiasz Biawara albo zmieniasz rodzaj pelletu przeważenie go też jest konieczne

Ale Biawar ma obecnie polski sterownik

 

Godzinę temu, Benton661 napisał:

U mnie podstawą sterowania dawką paliwowo-powietrzną jest prawidłowe wpisanie aktualnej wydajności podajnika, podobnie jest w Kipi

U mnie tego nie ma i tak jest od bodaj 1974 roku, kiedy powstał ten palnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor, A jak zmieniasz rodzaj pelletu, który różni się stopniem sprasowania i wagą, to wtedy palnik trzeba ustawiać od nowa analizatorem?

Ptaku, na temat schematu się nie wypowiem. Wykonaj jeszcze raz przeważenie tego nowego pelletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizatorem jak naprawdę nowy różni się bardzo od poprzedniego, tak miałem  z nowym pelletem, ale zakup 5 ton pozwoli na pracę bez zmian prawie przez 2 lata.

Z resztą mam w czopuchu wstawioną na stałe skalibrowaną sondę lambda i jak potrzeba to widzę co wychodzi z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasi rodzimi producenci sterowników mają odmienną filozofię sterowania, ale nic nie poradzimy i trzeba z tym żyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sambor napisał:

 

Z resztą mam w czopuchu wstawioną na stałe skalibrowaną sondę lambda i jak potrzeba to widzę co wychodzi z kotła.

Zaciekawiles mnie tą sondą. Sam wykminiłeś? Jaki koszt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kogo ty masz pretensje? Zastosowałes się do powyższych wytycznych? Przecież nie pisałeś czy lepiej czy gorzej. Najlepiej rzuć jakieś zdjęcia bo ten schemat nikomu nic nie mówi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2019 o 17:13, ptaku666 napisał:

witam,

zestaw jak wyżej. Po wymianie pelletu na niby najlepszy w okolicy (ma 5.3 KWh produkowany jest z trocin drzew iglastych) zaczął osiadać mi się czarny osad na sciankach pieca. Pellet wazony w tescie 6 minutowym wyszlo 1300g. Nadmuch ustawiony na 50%. Kaloryczność 5.0KWh. Sterownik plum ecoMAX850p2-c. Płomien waha się w granicach 80-100%. Podaje 4kg/h pelletu przy pełnej mocy. Komin czyszczony. Na poprzednim pellecie no name nie było tego. Czy to normalne ? Mam zwiekszyc jeszcze moc nadmuchu ?

 

Witam kaloryczność na 5,4 wagę mu zawyż na 1500g,

Nadmuchy 5/28 13/33 , 20/40

Daj znać jak się zachowuje.

Zapraszam Cię do wątku o KIPI .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, ptaku666 napisał:

 Jakie wytyczne ? 

Post #2 i post #3. Nie napisałeś nic o co pytał się @Benton661 i co radził zrobić. Ty natomiast wyskakujesz po kilku dniach z pretensjami bo jeżeli przeczytałes tylko coś o ważeniu pelletu to albo coś ominąłes albo nie zrozumiałeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, robin60 napisał:

Witam kaloryczność na 5,4 wagę mu zawyż na 1500g,

Nadmuchy 5/28 13/33 , 20/40

Daj znać jak się zachowuje.

Zapraszam Cię do wątku o KIPI .

 

wyjaśnij mi czemu mam zwiekszyc wage oraz kalorycznosc ? wydaje mi sie ze wtedy plomien bedzie za maly poniewaz znacznie spadnie dawka podawania pelletu na godzine ...

 

zdjecie podesle jak bede w kotlowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.