Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Woda nie przepływa przez wężownicę


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Wiram. Piszę w imieniu znajomego który ma nową instalację. Kolega nie ma zapewnionej ochrony powrotu dlatego chciał wykorzystać do tego celu pompę cwu. Po uruchomieniu pompy cwu ciepła woda dopływa do zaworu który jest na wejściu do wężownicy ale wyjście z wężownicy jest zimne. Co ciekawe po uruchomieniu pompy cwu temperatura powrotu do kotła nie maleje a chyba powinna z racji tego że dopływa zimna woda z wężownicy. Bojler jest pusty. Co może być tego przyczyną? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, JacekFF napisał:

Co może być tego przyczyną? 

wewnętrzne zabezpieczenie bojlera przed puszczeniem gorącej wody przez wężownicę, zanim zaleje się zbiornik. To takie fabryczne zabezpieczenie, na wypadek gdy janusz nie przeczyta instrukcji obsługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowietrzona wężownica, zamknięty zawór na powrocie wężownicy lub ZZ żle zamontowany (na powrocie)

@Gonzo19 jak to działa skoro obiegi są rozdzielone? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na powrocie nie ma ZZ, zawory kulowe od zasilania i powrotu z wężownicy są otwarte. 

Zapowietrzona wężownica jest możliwe że tak ale przed bojlerem jest odpowietznik. Rury zasilające wężownicę idą w dół od odpowietrznika do bojlera. Czy powietrze z wężownicy nie poleciało by do odpowietrznika? 

   Janusz czytał instrukcję i jest informacja by nie puszczać wody gorącej przez wężownicę bez zalania bojlera. Znajomy chciał tylko wypróbować jak by to działało z pompą na powrocie. Jak działa to zabezpieczenie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa to tak, że powietrze ma zbyt małą pojemność cieplną w porównaniu z wodą i nie jest w stanie odebrać ciepła od gorącej wężownicy. ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznikiem... A jak go nie ma, to śrubunkiem na podłączeniu wężownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rura "pod górkę", to może być wyłączona, ale lepiej na załączonej. Szybciej przepchnie.

Może być też syfon na rurze powrotnej - musi powietrze do kotła przepchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odpowietrznik powinien być w najwyższym punkcie - pewnie zaraz za pompą.

Coś mi się wydaje, że "kolega" ma identyczną instalację jak Ty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma podobną instalację bo robił ten sam hydraulik. Różnica jest taka że kolega ma tylko ogrzewanie podłogowe bez grzejników. Bojler także ma galmet tylko mniejszy niż mój. 

Odpowietrznik jest za pompą jednak nie odpowietrzył wężownicy. Odkręciliśmy go od podstawy i wypuściliśmy tyle powietrza ile się dało. Teraz leci z niego sama woda. Ale mimo tych zabiegów ciepła woda dochodzi tylko do zasilania wężownicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesteście pewni, że oba króćce wężownicy połączone sa z obiegiem kotła??

Czyżby  @Gonzo19 o tym samym pomyślał?  :)

Jeszcze jedno: "Rura zasilająca biegnie z góry do bojlera. Bojler stoi na ziemi, jest niżej od kotła. "

 

Poluzujcie śrubunek na króćcu powrotnym bojlera - to przecież bojler stojący zasilany od góry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście oba króćce wężownicy są podpięte do obiegu kotła. Na dole dałem przykładowe zdjęcie z instrukcji. Do drugiego króćca od góry jest wpięte zasilanie z kotła a na czwartym powrót. 

Czyli który króciec mamy popuścić? Na zasilaniu wężownicy czy na powrocie? 

Screenshot_20191114-224529.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tego, co na szkicu, to górny śrubunek  na zasilaniu :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wrzucaj zdjęcia instrukcji tylko wrzuć swojej instalacji. Trochę to ułatwi

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wszystko działa. Odkręciliśmy śrubunek przy wężownicy jednak poleciała sama woda, zero powietrza. Widziałem kiedyś jak odpowietrzał ktoś pompę odkręcając zaślepkę z przodu pompy. Popuściliśmy tą zaślepkę na włączonej pompie. Wyleciało sporo powietrza. Odrazu bojler zaczął grzać. Wcześniej odkręcaliśmy tą zaślepkę ale na wyłączonej pompie. Powietrza trochę uszło i poleciała woda. Na włączonej pompie wyrzuciliło jeszcze sporo powietrza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa mieliła bez wody :) , sa tez pompy co maja automatyczny proces odpowietrzania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie nie przyszło na myśl zapytać, jaka to pompa? Skąd miałem wiedzieć, że to starszego typu ze "śrubką" w środku? :)

Kolejny argument za tym, żeby dodawać zdjęcia instalacji. One najwięcej wyjaśniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ameno25 napisał:

Pompa mieliła bez wody :) , sa tez pompy co maja automatyczny proces odpowietrzania 

Tak mam taką pompę Wilo yonos pico ale to odpowietrzanie działa tak sobie lub raczej wogóle. Słyszę powietrze w tej pompie, działa ona wyraźnie głośniej ale odpowietrzanie nie usówa problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

A mnie nie przyszło na myśl zapytać, jaka to pompa? Skąd miałem wiedzieć, że to starszego typu ze "śrubką" w środku? :)

Kolejny argument za tym, żeby dodawać zdjęcia instalacji. One najwięcej wyjaśniają.

Kiedyś widziałem opis odpowietrzania takiej pompy i robiono to gdy była wyłączona. Tutaj na wyłączonej wyleciało bardzo mało powietrza. Dopiero po jej uruchomieniu się odpowietrzyła całkowicie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.