Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc przy modyfikacji instalacji C.O i C.W.U


bebe22031992

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów, 

Chciałbym prosić o pomoc przy modyfikacji instalacji C.O w moim domu schemat obecnej instalacji znajduje się na zdjęciu dołączonym do tematu. Instalacja obecna przez wiele lat pracowała jako instalacja grawitacyjna, jednakże ze względu na poważny remont łazienki postanowiłem zainstalować ogrzewanie podłogowe co wymusiło na mnie zastosowanie dodatkowej pompy aby ogrzewanie działało poprawnie. W tym samym czasie postanowiłem również dodać pompę obiegową do całej instalacji. Obecnie posiadam standardowy kocioł zasypowy jednakże w przyszłym roku planuję wymianę na Defro SIGMA E 16kW. W chwili obecnej posiadam również pompę której chciałbym użyć aby poprawić wydajność ładowania zasobnika CWU, ponieważ w chwili obecnej nagrzanie zasobnika do temperatury 40 stopni zajmuje ok 5h. zasobnik 150l poziomy. Planuję również zamontować zawór czterodrożny tak aby móc sterować temperaturą podawaną na grzejniki w domu. Sprzęt jaki posiadam to:

-pompa obiegowa grundfoss alpha 2

-pompa podłogówki WILO YONOS PICO 25-1-4

-Pompa CWU (nie zamontowana) WILO YONOS PICO 25-1-4 

Przekroje rur są dość spore a mianowicie rury z pieca to 2 cale, a następnie piony to 1,5 cala które zmniejszają się do 1 cala i bezpośrednio przy grzejnikach mamy 3/4 cala. 

Prosiłbym o pomoc specjalistów ponieważ nie chcę stosować niesprawdzonych rozwiązań  , oraz chciałbym aby wszystko było wykonane fachowo i w taki sposób aby w przyszłym roku połączyć nowy piec bez problemu. Jeśli będzie to konieczne zamieszczę również zdjęcia jak to wszystko wygląda. 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc. 

 

image.thumb.png.6af4a94ffbfa756648d77d02820a6545.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy planujesz rozbudowę ogrzewania podłogowego, czy pozostaniesz przy jednej pętli w łazience? Jak duża łazienka i jak długa pętla? Czy układ mieszający do podłogówki masz już zainstalowany, czy jest dopiero w planach? (postanowiłeś zamontować, ale czy zamontowałeś?)

W przyszłości ma być na pewno kocioł na ekogroszek, czy rozważasz możliwość podłączenia kotła pelletowego?

Pokazałeś instalację w systemie otwartym z pompa na powrocie. Na jakiej wysokości masz możliwość zainstalowania naczynia wzbiorczego nad najwyższym grzenikiem? Czy bierzesz pod uwagę system zamknięty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Tak planuję rozbudowę ogrzewania podłogowego dodam że jest to dom z lat 90 i instalacja w nim już istnieje. Instalacja w łazience jest już wykonana i działa poprawnie. Zawór mieszający to ESBE nie pamiętam modelu ale zakres regulacji od 20 do 40 stopni.

Ad.2 Myślę że raczej kocioł na ekogroszek ponieważ spotkałem się z opinią że cena dobrej jakości opału jest podobna jednakże kaloryczność pelletu jest dużo mniejsza co wpływa na większe spalanie. Dotychczas posiadam kocioł zasypowy 25kW lecz podejrzewam że jego sprawność mimo że palę metodą od góry nie przekracza 60% ale mogę się mylić. 

Ad.3 Naczynie wzbiorcze jest zamontowane w łazience ok 50cm nad najwyższym grzejnikiem (drabinka) pojemność 20l. 

Generalnie chodzi mi o porady dotyczące instalacji zaworu 4D w mojej instalacji oraz pompy do CWU ponieważ martwi mnie fakt że w kotłowni mam rury 2 cale i czy aby na pewno czegoś nie przekombinuje :) 

Powodem dla którego chciałbym zastosować ten zawór jest fakt że w domu jest po prostu za gorąco jeśli palę np. 24h z kolei gdy nie napalę to w domu się wychładza i znów niepotrzebnie marnuję energię na dogrzanie domu. Co prawdopodobnie równa się temu że spalam więcej opału niż mógłbym. 

Tak teraz sobie siedzę i takie coś stworzyłem jeśli chodzi o zawór 4D jeśli schemat jest niepoprawny proszę o poprawkę

image.png.f72f8bcb68c92ee4c67eab6a13b7e87f.png

Myślałem o średnicy 1 cal i później redukcja na 2 cale  tylko martwi mnie czy nie wpłynę negatywnie na pracę układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby za dużo nie poprawiać na Twoich szkicach, posłużę się prostym schematem, jaki niedawno wrzucił kol @sambor w innym wątku. Uwzględnia docelową rozbudowę podłogówki z czym wiąże się nieuchronna przeróbka zasilania rozdzielaczy podłogówki. 

Przyjrzyj sie szkicowi i postaraj się go wykorzystać w Twojej sytuacji: 

671551335_4D3D_pod_grz.png.688a1251e43d72563180617be4940c78.png

 

- na szkicu jest układ zamknięty i jeśli kocioł będzie dopuszczony do pracy w systemie zamkniętym-zmiana nie jest problemem.

- ważne jest usytuowanie zaworów zwrotnych, zwłaszcza w obiegu podłogówki

- po rozbudowie podłogówki proponuję zmianę obecnego zaworu 3D termostatycznego na #d z siłownikiem - co w Twojej instalacji z grubymi rurami pozwoli na ciągłą pracę kotła bez wystudzania układu, a jedynie obniżenie temperatury zasilania podłogi po dogrzaniu pomieszczeń. Tak samo można zrobić z grzejnikami- zamiast głowic termostatycznych, obniżenie temperatury zasilania grzejników. Z tym że niewiele jest sterowników kotła z podajnikiem, które potrafią obsłużyć dwa mieszacze i dwa niezależne termostaty bez rozbudowy o dodatkowe moduły. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bebe22031992 napisał:

Ad.3 Naczynie wzbiorcze jest zamontowane w łazience ok 50cm nad najwyższym grzejnikiem (drabinka) pojemność 20l. 

Rozumiem że naczynie jest poprowadzone osobną rurą 1" stal lub miedź Cu28  wprost z kotła a nie z grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie  tak naczynie wyrównawcze jest poprowadzone osobną rurą bezpośrednio z pieca. Jednakże na rurze która zasila naczynie podłączone są dwa grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Można to bez problemu przerobić ponieważ po remoncie wszystkie odbiorniki połączyłem rurą PEX z rurą od naczynia w kotłowni która znajduje się bezpośrednio pod łazienką. Dzięki temu mogę w każdej chwili to przerobić. 

 

Zastanawiałem się nad układem zamkniętym jednak czy nie jest on bardziej niebezpieczny i trudniejszy w eksploatacji od otwartego ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z linku Kolegi @gmaj22

Cytat

Naczynie wzbiorcze otwarte pełni dodatkowo funkcje bezpieczeństwa. Jeżeli np. zawiodą czujniki ograniczające temperaturę może się okazać, że zagotujemy wodę w kotle. W takiej sytuacji otwarte naczynie wzbiorcze nie dopuszcza, aby w normalnych warunkach kocioł przekroczył temperaturę wrzenia wody, czyli maksymalnie 100oC. Powstająca para będzie miała ujście do atmosfery. Wzrost objętości wody spowoduje wypełnienie się naczynia, a w razie czego nadmiar wody zostanie upuszczony przez rurę przelewową do kanalizacji. 

Fajne , ale o co naprawdę autorowi idzie to on sam chyba nie wie.

Żenada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja ten artykuł napisałem.... Autorowi coś dzwoniło, pytanie, w którym kościele :)

Generalnie tego typu artykuły są pisane dla osób raczej nieobeznanych z  instalacjami i muszą być pisane językiem "nietechnicznym", aby czytający zrozumiał treść.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, gmaj22 napisał:

Generalnie tego typu artykuły są pisane dla osób raczej nieobeznanych z  instalacjami i muszą być pisane językiem "nietechnicznym", aby czytający zrozumiał treść.

Ale z cytowanego fragmentu wynikają złe informacje, a takiej sytuacji nie powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za niezbyt szczegółowe opisanie problemu. Chciałem dowiedzieć się tylko czy jest możliwa instalacja zaworu 4D w mojej instalacji i czy nie pogorszę sobie w ten sposób działania całego układu. (Spotkałem się z takimi opiniami) Ale dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Być może natłok informacji które tu udostępniłem był zbyt duży i nie czytelny, ale miałem tylko na myśli aby jak najlepiej przedstawić stan instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest możliwa i jeśli zrobisz zgodnie ze szkicem w poście #4 - nie pogorszysz działania całego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że zawór zwrotny za pompą na powrocie do pieca to zawór kulowy ? 

Zrobić dokładnie jak na rysunku czy też zastosować bypass z zaworem kulowym ? (Co w przypadku braku zasilania)

I ostatnie pytanie czy mogę zastosować zawór 4D 1 cal, a następnie wyjść z niego na rury 2 cale do pionów ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Zawór zwrotny sprężynowy do instalacji CO bez bypassa.

2/Jeśli wyjście/powrót z kotła jest G 1 1/2 " - DN40, to od kotła do trójnika zasilania CWU takie jak z kotła a do 4D 1". Obieg CWU - 3/4 " (DN20- Cu 22)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.