Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO/CWU dom 159 m2


piona91

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, piszę swojego pierwszego posta w życiu także jestem zupełnie nowy w te klocki :)

Najpierw się przedstawię. W ciągu 2 najbliższych miesięcy ruszam z budową domu jednorodzinnego parterowego o powierzchni podłóg 159 m2 pod Poznaniem. Jestem magistrem inżynierem budownictwa z uprawnieniami i z zakresem instalacji dotychczas miałem bardzo podstawową styczność. Planuje łącznie z tatą "złotą rączką" wykonać instalacje CO/CWU w nowym domu. O samo wykonanie się nie boję, natomiast przemyślenia na temat prawidłowości rozwiązania nie dają mi spokojnie spać. Dlatego jestem tutaj, aby się Was doradzić i podzielić się również swoją wiedzą w innych tematach.

Oczywiście zanim napisałem tego posta to zwiedziłem setki postów, stron itd. natomiast w 100% takiego rozwiązania jak sobie wymyśliłem to nie znalazłem. Skleciłem zebraną wiedzę w schemat instalacji do dyskusji. Bardzo mile widziane uwagi o koniecznym/błędnym/brakującym elemencie w tym układzie.

Kilka informacji o planowanej instalacji:

- pompa ciepła monoblok na 99% model Panasonic Aquarea T-CAP 9,0 kW WH-MXC09H3E5

- ogrzewanie podłogowe w 100% obsługiwane przez 3 rozdzielacze z termostatem pokojowym do każdego

- ze względu na sterowanie niezależnie termostatami (rożne temperatury) zdecydowano zrobić bufor 50L

- zasobnik CWU poj. 200L

- system rozdzialaczowy na instalacji wody

- uzdatniacz wody

 

Dobra więc do konkretów:

1. Czy powrót zimnej wody z zasobnika CWU powinien być połączony z instalacją miejscem zasilania zasobnika czy powinien być podłączony zupełnie gdzie indziej?

2. Czy uzdatniacz wody wraz z bypasem powinien znajdować się za odejściem na wodę użytkową czy powinien się znajdować jeszcze przed rozdzieleniem na wodę użytkową i ogrzewanie?

3. W jaki sposób rozdzielić ciepłą wodę z pompy na wodę użytkową i ogrzewanie? Rozważmy sytuację taką, wszystkie termostaty dają sygnał na bufor, że wyłączyć grzanie bo temperatura została osiągnięta, bufor daje sygnał na pompę ze nie potrzebuje grzania podłogówki, ale przecież ciepłą wodę trzeba cały czas grzać. Pytanie więc, czy w miejsce 3 potrzebne będzie wstawienie zaworu trójdrogowego i wtedy pompa podaje sygnał i zamyka dopływ cieplej wody na ogrzewanie?

4. Czy za buforem w stronę instalacji podłogowej potrzebne będzie zamontowanie jakiejś pompy obiegowej żeby przepchnąć tą całą ilość wody? Jak to wtedy połączyć ze sterowaniem?

5. Jak to jest z tymi naczyniami wzbiorczymi? Spotkałem się z kilkoma sprzecznymi opiniami na temat ich umiejscowienia.

6. Czy lokalizacja zaworów zwrotnych jest wg Was prawidłowa żeby jedna część nie zakłócała drugiej?

7. W schematach dostępnych w sieci często pojawiają się reduktory ciśnienia? Czy w mojej instalacji taki zawór miałby sens i ewentualnie gdzie miałby się znaleźć?

 

Zapraszam do dyskusji

Pozdrawiam

Bartek

 

Sierosław 24.08-CO schemat.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nikt nie napisał więc ja postaram się pomóc. Od razu mówię że pompy ciepła to nie mój konik ale temat nie tyczy się tylko PC. Ja bym zrobił na twoim miejscu splita i tak jak producent radzi (schemat w załączniku) . Nie bawiłbym się na 160 m2 w 3 strefy grzewcze bo szkoda zachodu efekt będzie mizerny. Cwu powinno wyglądać tak: wodomierz nr 1 --> trójnik i odejście na podlewanie ogrodu i za nim wodomierz nr 2 ---> z trójnika za pierwszym wodomierzem filtr mechaniczny polipropylenowy z bypassem --> reduktor ciśnienia --> stacja zmiękczająca z wbudowanym by passem --> pion do bojlera i pion do rozdzielacza zimnej wody. Resztę odpowiedzi masz na załączonym schemacie oczywiście pomijając z niego obieg grzejnikowy.

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha reduktor cisnienia zakladasz kiedy cisnienie spoczynkowe w instalacji cwu wynosi 80 % otwarcia zaworu bezpieczenstwa czylu przewaznie 80% z 6 bar. Warto tez zerknac w dokumentacje bojlera i stacji czy bezwzglednie jest wymagany. P.s. na cisnienie spoczynkowe patrz w nocy bo w dzien moze byc duzo nizsze zwlaszcza w okresie letnim i przy takich upalach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.