Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł do mojej chałupy


pochłaniacz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Noszę się z zamiarem kupna kotła na ekogroszek, i jak większość nie wiem co wybrać. Ciepłowłaściwe dało taki wynik: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/675l

Trochę źle tam zaznaczyłem, bo jeszcze jest ganek ok.7 metrów kwadratowych, i ściany jego są grubości jednego pustaka żużlowego, i docieplony 10 cm. styropianem.

Połowa domu jest ogrzewana podłogą, a w pokojach są grzejniki. Bojler 140 l. mocno docieplony wełną. Okna w pokojach są dwuszybowe, a w kuchni i ganku trzyszybowe.

Dużo czytałem forum, i wiem,że polecacie kotły Skamp.  Tylko że dwa najmniejsze nie bardzo chyba trafiają mocą której potrzebuję według wyliczeń. 

Bardzo podoba mi się palnik SV200, i jest to jeden z wyznaczników.  

Na tę chwilę mam dolniaka, którego przerobiłem według wskazówek kolegów z forum, i sprawuje się całkiem fajnie, ale jednak umyśliłem sobie stałopalność, bo nie raz nie mam czasu na rozmowy z kotłem.

Piszcie co myślicie.  Muszę też wiedzieć na jakie koszta się szykować, bo budżet słaby jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu znajdziesz takiego mniejszego Skama Najlepiej kontaktuj się tu na forum z kolegą Pieklorz,on jest producentem tych kotłów

http://kotly.es24.pl/opis/2664094/kociol-piec-z-podajnikiem-skamp-pv-mini-9.html

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

Jak chcesz taniej to tu masz taki kocioł:

https://www.kotly-malina.pl/kociol-na-ekogroszek-o-mocy-9-kw-kotly-5-klasa-i-ecodesign-sterownik-argon.html

Ten drugi jest taki sam ale ma lepszy sterownik:

https://www.kotly-malina.pl/kociol-na-ekogroszek-o-mocy-9-kw-kotly-5-klasa-i-ecodesign.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny Z Maliny na stronie są cenami brutto. Gwiazdka oznacza że do  kotła w opcji są dostępne inne dodatki dodatkowo płatne. np panel pokojowy do stera SKZP, moduł internetowy. Generalnie kotły malina to taki "zwykły" kocioł do Skampa mu daleko. Jednak Palnik SV200 to dobry wybór, sterownik SKZP z panelem pokojowym także. Malina nie popisała się doborem wentylatora do w/w palnika . Kocioł 12 KW palnik 9 kw dali dmuchawę jak do parowozu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pierwszy link dałem do Skama,mam i polecam. Ale jak tam autor pisał kwestie finansowe też są ważne dlatego podlinkowałem Malinę.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdego stać na mercedesa, oplem też pojeździ. Sam kilka miesięcy temu stałem przed tym wyborem tzn nie u siebie a u teściów. Nie wysoki budżet, sama wymiana to koszt ok 1000 zł same części, robocizny nie liczę. Kilka po fajrantów i kocioł śmiga. A że u teściów wszyscy "zieloni" w obsłudze potrzebny był zdalny dostęp. I wybór padł na Malinę z palnikiem SV od Technixa ze sterem SKZP ( mam go u siebie od 5 lat i mając styczność z kilkoma innymi sterami nie znam lepszego) +panel pokojowy+moduł internetowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między Skamem a Maliną różnica nie jest jakoś specjalnie duża.Pytanie tylko, czy te 9 Kw wystarczy ?  Następny kocioł ma już 13 Kw, i jest już sporo droższy. 

Z drugiej strony patrząc, mam w planach docieplić mury, więc zapotrzebowanie na ciepło spadnie. 

Do tego chyba będzie potrzebna przeróbka instalacji, bo ochronę powrotu mam przez bojler, a grzejniki posiadają zawory termostatyczne, podłogówka zaś zawór Hertza. 

Muszę mieć pełen obraz tego co trzeba zmienić do prawidłowego funkcjonowania instalacji, a patrząc na instalację które się teraz montuje, to moja jest bardzo mało zaawansowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym rozwiązaniem ochrony powrotu jest zawór 4D, jednak gdy jest wiecej jak 1 obwód ( nie licze CWU) lepszym rozwiązaniem bedzie sprzegło. Są zwolennicy grzania na zasadzie ON/OFF , i na początku gdy ja sie bawiłem u siebie tak własnie działoło moje ogrzewanie. Gdy zrobiło się ON cały kocioł zalewała mi zimna woda z instalacji i była lipa, nawet ochrona powrotu sobie nie radziła gdy trzeba było grzać. Gdy zrobiłem na zasadzie grzej cały czas ale mocniej/słabiej problem znikł, kocioł pyka sobie na małej mocy przez cały czas, spalając o wiele mniej opału gdy grzałem on/off. Do tego potrzebny jakiś czujnik pokojowy ( i musi być taki który zrealizuje taką opcję, nie nadają się panele pokojowe które zwierają/ rozwierają styki przekażnika) i pogodówka siłownik zaworu 4D. Powyższe  ma rozwiązane sterownik SKZP. Jasnym jest że kazda instalacja inaczej będzie działać i wcale nie musi się to sprawdzić na innej instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochłaniacz rozumiem, że masz uproszczone. Pytanie podstawowe czy to działa, tj czy masz ciepłą wodę w bojlerze i komfort cieplny w domu?

Jak tak, to zostawić, bo grube zmiany instalacji, to też gruba kasa

 

Napisz na priva, coś się pomyśli. Teraz idą nowe badania, więc skrobnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Pieklorz ma rację,jak do tej pory wszystko działało to tylko wpiąć nowy kocioł w instalację. Ja tak zrobiłem.Obwod CWU + grzejniki sterowane zaworem 4D. U Ciebie widzę to tak że CO i CWU prosto z kotła,a podłogówka przez zawór 4D. Na grzejniki zawory termostatyczne + głowice.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja działa poprawnie, ciepła woda jest, w mieszkaniu również jest ciepło, a nawet zakręciłem obwód podłogi w korytarzu, bo było za ciepło psom które tam śpią. 

Sterowanie z mieszkania nie jest konieczne, bardziej mnie ciekawi ten czujnik pogodowy, chociaż nie do końca rozumiem jakie ma zadanie.

Może faktycznie zostawię instalację, a zmienię tylko kocioł, przepalę sezon, i jak coś, to wprowadzę poprawki latem.

Czyli oprócz kotła, potrzebne będą elementy hydrauliczne typu kolanka, redukcje, itp.  To nie są duże koszta. Powoli tworzy mi się rozmiar inwestycji.

Kolejną sprawą, która mnie zastanawia, to to, czy nie będę musiał modernizować komina.  Ma on ok. 7 metrów wysokości, i starym sposobem przekrój na cegłę. 

Kurcze, naczytałem się tego wszystkiego, i teraz mam do myślenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pochłaniacz napisał:

Sterowanie z mieszkania nie jest konieczne, bardziej mnie ciekawi ten czujnik pogodowy, chociaż nie do końca rozumiem jakie ma zadanie

Czujnik pogodowy te element strowania pogodowki. Na mieszaczu 3 albo 4D montujesz silownik. W sterowniku ustawiasz krzywa pogodowa. Wtedy im zimniej na dworzu, tym mieszacz daje wyzsza temperature na obiegi grzewcze i odwrotnie. Jezeli jest chlodniej grzanie jest intensywne. Jezeli cieplej temp na obiegi jest obnizana i dom sie nie przegrzewa. No i kociol pracuje ekonomiczniej. Bo tyle ile wlasnie potrzeba. Na wykresie widzisz jaka jest zaleznosc temp zewnetrznej do temp na obiegu grzewczym.

MIESZACZ 22.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.Też mam sterowanie pogodowe. Sterownik Iryd PID FL, kocioł Skamp PV13.Jedna krzywa steruje temperaturą kotła,a druga siłownikiem zaworu 4D w obiegu grzejnikiem. To mój pierwszy sezon z ekogroszkiem,więc ewentualnie będę korygował te krzywe grzewcze. W tej chwili mam ustawione na kotle:

+15 - 60

+ 5 - 65

-10 - 70

-25 - 75

Na zaworze 4D :

+15 - 45

+ 5 - 50

-10 - 55

-25 - 60

Myślę że na kotle nie będę ruszał tej krzywej,jak już to będę korygował krzywą zaworu 4D w zakresie -10 i -25

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Pieklorz napisał:

Zewnętrzną przy której następuje rezygnacja z grzania układu za zaworem/kotla sterownik w ten sposób sam przechodzi w tryb lato grzania samego bojlera a po danym spadku temperatury na zewnątrz sam wróci do grzania obiektu

Rozsadne, ale czy uwzglednili dynamike zmian temperatury w srodku. To znaczy ze nie zawsze jest sens zalaczac ogrzewanie jesli w srodku mamy np. powyzej tego co chcemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popcorn masz jeszcze ustawianą temp. Zewnętrzną przy której następuje rezygnacja z grzania układu za zaworem/kotla sterownik w ten sposób sam przechodzi w tryb lato grzania samego bojlera a po danym spadku temperatury na zewnątrz sam wróci do grzania obiektu
Tak zgadza się jest tam jeszcze ta pozycja.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, już kapuję o co chodzi z pogodówką. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PioBin napisał:

Rozsadne, ale czy uwzglednili dynamike zmian temperatury w srodku. To znaczy ze nie zawsze jest sens zalaczac ogrzewanie jesli w srodku mamy np. powyzej tego co chcemy.

Do tego potrzebujesz czujnik wewnętrzny który wbudowany jest w dedykowane piloty. Od prostego pilot r przez model ze strefami pilot G po radiowy Pilot G RF

 

Jak tego nie chcesz, możesz jeszcze pracować z korekcją pogodową plus strefy czasowe.... Kwestia tego, czy ktoś potrafi się danymi narzędziami posługiwać. Można dużo, bo to kawał kombajnu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popcorn 1 masz ustawione dla +15 aż 45° za mieszaczem? Nie wiem po co tak wysoko. Trzeba zwrócić uwagę że w Irydzie jest tak to rozwiązane że aby mieć pełną kontrolę potrzebne są 2 piloty ( panele pokojowe) jeden do kontroli kotła, drugi do sterowania temp w pomieszczeniu. Druga rzecz to taka że w tym sterowniku ustawiamy parametry dla kotła i mieszacza pod kątem pogodowki i czujnika w panelu. I gdy sterownik dostaje sygnał grzać tak reguluje mieszaczem aby podać temp na obieg grzewczy jaka ustawimy ,gdy już nagrzeje do zadanej wtedy mieszacz zamyka zawór aby poszła temp niższa także ustawiana. I tu jest mały problem. Czujnik za.mieszaczem który może być użyty jako czujnik powrotu i jeśli jest użyty jako czujnik za mieszaczem kocioł nie ma ochrony powrotu, jeśli użyjemy go jako czujnika powrotu nie ma możliwości sterowania temp za mieszaczem. Lepiej byłoby użyć dwóch niezależnych czujników, a temp za mieszaczem powinna być tak sterowana aby dostarczać uciekające ciepło na bieżąco, czyli grzać ciągle na zasadzie mocniej/ słabiej a nie na zasadzie grzej/ nie grzej a taki sposób powoduje zrzucenie zimnej wody w momencie potrzeby grzania

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pochłaniacz, nie kupuj kotła z pólkami poziomymi tylko z półkami pionowymi. A tak w ogóle do tak małego mieszkania nie pchał bym ekogrochu tylko pellet albo jakąś klimę bym wstawił. Koszt podobny a było by bez obsługowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszko125 mylisz się

IRYD PID obsługuje zarówno czujnik mieszacza oraz osobny czujnik powrotu

Po aktywacji czujnika powrotu jego ochronę możesz realizować w dwóch strategiach. Na wyświetlaczu pojawi się mały rysunek szkic instalacji i przez animacje oraz zmiany koloru będzie pokazywał realizowany cel.

 

Jak mówiłem kombajn, trzeba umieć tylko z niego korzystać,bo bardzo dużo potrafi

 

Pilotem nie musisz zamykać zaworu, możesz tylko dodatkowo mocniej przymknąć zachowując ciągle grzanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy sezon z takim kotłem i sterownikiem. Dom nie jest ocieplony,a my lubimy ciepło. Utrzymuje w domu temperaturę 24-25 stopni. Uczę się dopiero tego wszystkiego korzystając z wiedzy zawartej tu na forum. Zawsze mogę wprowadzić korekty tych krzywych grzewczych,gdy będzie za ciepło lub za zimno. Zamawiając kocioł u kolegi Pieklorza,dzięki temu forum wiedziałem co mam kupić. Zmieniłem sterownik z Agrosa na Iryda, dokupiłem czujnik pogodowy, temperatury spalin,powrotu i Pilot G. Sam też to wszystko zamontowałem i uruchomiłem.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam są dwie opcje z tym czujnikiem powrotu

Jedna to pompa kotłowa podłączana do 5gniazda pompy osobno i działa na zasadzie włącz/wyłącz pompę kotłową jak jest lub nie ma temp na powrocie

I wybór takiej opcji w sterze

Druga to zmostkowanie pomp pod gniazdo pompy mieszacza, tj obie pompy mieszacza i kotłowa w to wyjście, czujnik powrotu i wybór odpowiedniej funkcji w sterze. Wówczas reguluje zawór 4d co i gdzie ma być pokazując to na ikonie kolorowej na ekranie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się kolego. Na początku miałem podłączone obie pompy,mieszacza i powrotu,pod jedno wyjście. Ale że mam tylko dwa obiegi CWU i grzejniki przez zawór 4D to pompę powrotu podłączyłem w gniazdo pompy CO,które i tak nie było wykorzystywane. Działa to tak jak opisałeś wyżej.Mam ustawiona temperaturę powrotu na 50 stopni i zawór 4D tak długo zamyka obwód na grzejniki, aż temperatura powrotu osiągnie 50 stopni,wtedy otwiera się na obieg grzejnikowy. Do tego o temperaturę powrotu częściowo dba też obieg CWU,który jest wpięty bezpośrednio do kotła.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rafcioa4 napisał:

pochłaniacz, nie kupuj kotła z pólkami poziomymi tylko z półkami pionowymi. A tak w ogóle do tak małego mieszkania nie pchał bym ekogrochu tylko pellet albo jakąś klimę bym wstawił. Koszt podobny a było by bez obsługowo

Ja się z tym zgadzam i tu ciekawa opcją jest najnowszy Skam Klaster 5-11 Pelet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.