Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie do starej instalacji Proszę o opinie


Robson88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mam następujący problem, otóż zleciłem instalatorowi wymianę starego kotła na nowy Kocioł klasy 5 na ekogroszek oraz zmodernizowanie starej instalacji która działała bez problemów.  Instalator w pierwszej kolejności zaczął wykonywać podpięcie rurkami PP w domu chciał się podłączyć przez grzejnik nr 2 ale wobec mojego sprzeciwu zrobił podpięcie do rurek Cu20 miedzy grzejnikiem nr 1 a 2 tak jak na załączonym schemacie(na schemacie zaznaczone są wszystkie elementy które są w instalacji poza termostatami na grzejnikach aby nie komplikować)

Nie zastosował zaworu 3d/4d a z tego co wiem do zabezpieczenie przeciw niskiej temp na powrocie jest warunkiem gwarancji na kocioł.

Nie zastosował żadnego zaworu różnicowego, manometrów ani czujników temperatury (poz tym na piecu)

Czy powyższe zawory, czujniki powinny być zamontowane w takiej instalacji?

Według mnie instalacje jest źle wykonana, ale nie jestem ekspertem więc proszę o opinie

Sugerowałem że podłączenie z pieca powinno być wpięte od razu do rur cu25 pod sufitemale fachowiec zapewnił mnie że  wszystko będzie działać niestety nie mogłem śledzić jego prac na bieżąco a na końcu gdy już wszystko było zamontowane okazało się że grzeje jedynie grzejnik nr 1 oraz nr 2 przy czym nr 1 troszkę słabiej. 

Proszę was o opinie i rady 

Pozdrawiam

 

Schemat co.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec polecił mi zarówno instalator oraz producent kotla ze wzgledu że mieszkam w nieocieplonej przedwojennej kamienicy  110 m2 nad soba mam strych też nieocieplony z nieszczelnymi oknami i 3 zewnetrzne sciany.

Nie sądze że sie nauczy ale bede miał argumenty w dyskusji a ostatecznie bede prosił o ekspertyze rzeczoznawcy. 

Ja caly czas twierdzę że powinnien być zawór 4 drogowy itp ale jak mówiłem istalator nie uznaje mojego sposobu myślenia.

Grzejników jest 6 ale troszke.uproszczona instalacja żeby nie gmatwać ale podłączone są tak samo. Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz

Ale było kilku instalatorów i każdy mówił podobnie nawet na ciepło właściwe.pl jak używałem kalkulatora to wyliczało mi 18 kw więc nie miałem powodów by myśleć inaczej. Nie mam doświadczenia w montowaniu pieców więc musiałem się posłużyć opinią kogoś innego ;)

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/66t4

A instalator akurat nie miał w tym interesu bo zakup kotła całkowicie go omijał jego osobę.

No cóż a;e tego i tak teraz nie zmienię. Najważniejsze jest  teraz prawidłowe podłączenie kotła.

A teraz najważniejsze jest żeby instalator zrobił bezpieczną instalację 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

Kocioł duży,ale nie ogromny.

Niestety przy takim budownictwie jest bardzo realne te 110-120W/m2

Należy pamiętać, że w kotłach 5 klasy podawana moc jest mocą MAKSYMALNĄ a nie NOMINALNĄ. Stąd realna moc pracy palnika będzie wahać sie w granicach 4-12 kW. Uważam, że przy tym budynku/mieszkaniu z trzema ścianami zewnętrznymi, stropem nad nieogrzewanym poddaszem oraz kto wie, czy nie zimną piwnicą pod spodem - wynik kilkunastu kW jest całkiem realny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Robson88 napisał:

Swoją drogą zna ktoś może jakiegoś rzeczoznawcę z okolic Katowice, który dokona oceny na piśmie wykonania instalacji ?

Pozdrawiam

A po co rzeczoznawca? Kazać wykonać zgodnie z normą, DTR kotła i wytycznymi projektowania i wykonania instalacji.

Za samą rurę PP do naczynia otwartego  instalator  powinien beknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kazałem ale teraz chodzi o zwrot zaliczki bo Fachowiec się obraził bo dokładnie to mu powiedziałem. Chce aby rozliczył się z części które zakupił i źle dobrał i resztę pieniędzy zwrócił. Ale on twiedzi że wszystko jest zrobił jak należy a instalacja nie działa bo jest zapowietrzona. a przy próbie odpowietrzenia wylali chyba z kilka m3 wody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dał mi "rachunek" czyli spisane na kartce papieru że pobrał zaliczkę, co do umowy jedynie ustna ale mam świadków, po za tym instalacją w ogóle nie działa więc nie ma wątpliwości że została wykonana źle tylko muszę mieć to na piśmie.

Gdybym był przy montażu rur do kotłowni to nigdy bym nie pozwolił na zamontowanie rury PP do kotła 

zobaczymy jak sprawa się rozwinie jestem gotów nawet iśc do sądu bo tacy fachowcy powinni mieć jak najkrótszą karierę / 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj mu pisemnie ze kociol nie jest podlaczony zgodnie z wymaganiami producenta kotla. Napisz, ze odstepujesz od umowy bo instalacja jest ponadt to niebezpieczna i nie dziala i popros o zwrot zaliczki. Podaj, ze zakupione elementy zwracasz mu i rzadasz zwrotu pieniedzy. Zostaw sobie jedna kopie. Jak nie bedzie chcial zwrocic zaliczki to powiedz ze pojdziesz do skarbowki. Ciekawe co wtedy powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mu to napisałem sms ale jeszcze masz rację napiszę w formie papierowej tak dla pewności ;) o skarbówce to pierwszej kolejności wspomniałem ;)

Wezwałem go aby wstawił się w poniedziałek aby rozliczyć częśc lub by je zabrał. Co zrobi nie wiem Czas pokaże.

Gdyby mnie czas nie gonił ze względu na dotację do kotła to bym już dawno ich pognał ale człowiek głupi i miał nadzieję 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób instalacje według schematu który zamieścił kolega Sambor. Ja zrobiłem swoją według tego schematu i jestem bardzo zadowolony. Raz że działa,a dwa że sam ją wykonałem bez niczyjej pomocy,tym bardziej żadnego pseudo fachowca Janusza

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.