Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę o pomoc w ocenie instalacji co i cwu


niejacek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako całkowity nowicjusz proszę kolegów z doświadczeniem o ocenę poprawności instalacji centralnego ogrzewania.

W załączniku zamieściłem mocno uproszczony schemat, zrobiony na podstawie obserwacji połączeń wykonanych w mojej kotłowni. Moje obawy budzi sposób podłączenia powrotu i lokalizacja czujnika temperatury powrotu. Z tego co wiem czujnik powinien być zamontowany jak najbliżej kotła a u mnie jest podłączony na wyjściu powrotu za zaworem 4d. Nie wiem też dlaczego powrót z grzejników w całości nie idzie przez zawór 4d? Wydaje mi się to trochę bez sensu ale może chodzi o to, że kiedy rozmawiałem z majstrem o instalacji to wspominałem, że dobrze by było gdyby mogła pracować grawitacyjnie w przypadku częstych u mnie przerw w dostawie prądu. Rury miałem tak projektowane i na starym, zasypowym piecu wszystko działało jak należy. Nie wiem tylko dlaczego nie mam by-pasa na zaworze 4d?

Zawór 4d jest ustawiany automatycznie ze sterownika pieca, schemat jest uproszczony (pominąłem zawory i zawory zwrotne, rurę przelewu itp.) chodzi mi głównie o ocenę podłączenia powrotów.

Moim zdaniem powinno to działać, ale może nie tak sprawnie jak przy podłączeniu powroty tylko przez zawór 4d.

Czy muszę przerabiać instalację czy mogę zostawić tak jak jest teraz?

Przepraszam za jakość schematu i proszę o opinie, Jacek.

WP_20180831_11_43_05_Pro.thumb.jpg.a89ecdc5d7f808c56de4eece6974529d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Dzięki za odpowiedź.

Schemat (a w zasadzie masz rację - trudno to nazwać schematem, rysunek bardziej pasuje) jest mocno uproszczony, skupiłem się na pokazaniu wyjścia i powrotu.

Nie znam się na hydraulice ale na logikę wychodzi mi, że powinienem mieć coś w tym stylu jak na rysunku poniżej.

Czy taki układ byłby w miarę ok?WP_nowy.thumb.jpg.16e6d2fba017bf93b3142f9089821de3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie kotła gazowego pozostało po starej instalacji. Wiem, że nie powinien pracować w układzie otwartym, ale przelew mam umieszczony na strychu, na tyle wysoko, że jest wystarczające ciśnienie do pracy kotła gazowego. W instalacji mam wstawione (nie zamieściłem ich na rysunku) zawory zwrotne rozdzielające obwody z obu pieców. Na razie jakoś to działa a w przyszłości może pomyślę o całkowitym rozdzieleniu układów.

Proszę jeszcze tylko o informację czy układ z pierwszego mojego postu, po odłączeniu pieca gazowego, ma szansę na prawidłową pracę czy musi być koniecznie poprawiony przed sezonem grzewczym? Jeśli muszę go koniecznie przebudować czy taki jak na rysunku poniżej będzie poprawny?WP_nowy2.thumb.jpg.5c3407c9f480bf6f789791dbf847e1e0.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za cierpliwość i porady. Kocioł gazowy mogę bardzo prosto odciąć zaworami, bez przerabiania instalacji. wykorzystuję go głównie w lecie do grzania wody i do tego jest całkiem osobny obieg do bojlera, którego nie narysowałem na tym schemacie.

Zastanawiam się tylko czy jeśli na razie nie odłączę tego powrotu "bezpośrednio" na piec (do tego to już muszą znowu opróżnić instalację) i ograniczę się tylko do odłączenia pieca gazowego i zmiany miejsca instalacji czujnika temperatury powrotu to instalacja będzie całkiem do d... czy tylko zestawiona bez sensu ale działająca w miarę poprawnie?

WP_nowy4.thumb.jpg.2eac0687d9d9b09f84d979cf77c5c424.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.