Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS Efekt 17 kW - pomocy przy ustawieniach


Karol93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Podejrzewam, że podobnych tematów były setki ale nic nie mogę z nich wyciągnąć pozytywnego. Zaraz temat schodzi na inny plan i "starzy palacze" wykłócają się, który z nich ma racje.

Ogrzewam 150 mkw + bojler 140l. Dom otynkowany nieocieplony wybudowany w 1967r. Grzejniki aluminium część instalacji stara, część nowa.

Miesiąc temu zamontowano u mnie piec SAS Efekt o mocy 17kW. Monter przedstawił mi podstawowe funkcję pieca i cześć. Dzwoniłem do serwisu SAS i Pan przez telefon podał mi następujące wartości:

Czas podawania: 15s

Czas przerwy: 55s

Moc wentylatora: 30%

Czas podtrzymania: 15 sekund

Przerwa podtrzymania 30 minut

Wentylator w podtrzymaniu tak, jak czasy

Temperatura C.O. 55 stopni, C.W.U 45 stopni, zawór ustawiony na najnższy bieg więc na dom idzie około 40-45 stopni (mniej się nie da)

Serwisant zaznaczył, że jedyny parametr który mam zmieniać to czas przerwy w podawaniu.

Przy takich ustawieniach piec pożera wielkie ilośći groszku (koło 25-30 kg na dobę) a w dodatku robią się spieki. Zadzwoniłem więc ponownie i usłyszałem, że ostatnio noce są zimniejsze (-3 stopnie) i stąd może być takie spalanie. A na spieki żeby ustawić wentylator na 25%.

Ustawiłem to 25% a czas przerwy mam 90 sekund ponieważ kopiec i tak utrzymuję się spory ale dalej są spieki a zużycia jeszcze nie mogę obliczyć bo nastawy takie mam od wczoraj. Podejrzewam, że szału nie będzie i tak. 

Dołączam zdjęcia popiołu po 24h palenia oraz zdjęcia palnika w pracy.

Proszę o pomoc bo zanim ja to ustawię z zerową praktycznie wiedzą to mnie szlak trafi i zbankrutuje. Dziękuje wszystkim za pomoc i wyrozumiałość.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego kocioł pracuje w dwustanie? Nie ma funkcji PID? Przy tego typu domu (lata60), bez docieplenia i instalacji w części starej a w części nowej, przy niskich, ujemnych temperaturach kocioł spali Ci tonę na miesiąc. Wiem bo mieszkam w takim domu. Jaki masz sterownik? TECH ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy oszczędniej.Ale kocioł będzie równiej pracował, znaczy nie będzie tak znacznych spadków temperatury na kotle jak w dwustanie. Kocioł w PID powinien pracować cały czas z bardzo nielicznymi epizodami odstawiania w tryb nadzoru. Np kocioł będzie pracował 1% swojej mocy podając przez 2 sek dawkę węgla co 45 sek, utrzymując przy tym temp CO 50 stopni(to tylko przykład) Potrafisz wejść w menu serwisowe? Kodem 5162?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwustan inaczej on/off zaś pid moduluje mocą w pewnym zakresie. Czyli zależnie od zapotrzebowania na ciepło kocioł będzie pracował modulując mocą np o 10% do 80%. Podstawową sprawą to jak masz rozwiązaną sprawę ochronę powrotu? O co chodzi? Powrót do kotła ma mieć temperaturę jak najbardziej bliska temperatury zasilania. Ma to tę zaletę że kocioł jest ciągle dogrzany i nie "huśta"nim,pracuje sobie równo. Dla przykładu różnica temperatur zasilania i powrotu tzw delta ( na foto niebieska pozycja)284c818ab06e90f8ebfd152c00981d50.jpg&key=b7285eb38c10c5cf0f4435b3e3c4921cb419cd471b78c2a253cff5789adee33c

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że "zawór nastawiony na najniższy bieg"- jeżeli chodzi o zawór czterodrogowy jeżeli był zbyt przymknięty to spowodował on w PID wzrost temperatury do tych 90, bo nie puszczał ciepła na instalację. Zrób tak: przełącz na PID, otwórz bardziej ten zawór np na 35% lub 40%, wejdź w menu serwisowe= granulacja gruba=odpisz serwisowe ustawienia "min. praca podajnika, max praca podajnika, min przerwa pracy podajnika, max przerwa podajnika, min obr wentylatora itd. ten odpis po to by mieć do czego wrócić. Jak odpiszesz to zmień ustawienia pod siebie np.: min.czas pracy podajnika 1 sek, max czas pracy podajnika 3 sek, min przerwa podajnika 45 sek, max przerwa podajnika 55 sek, min obroty went.600 , max 1850, temperatura CO 60 stopni, temp CWU 50 stopni. Moc kotła -23(minus23) Powinno zadziałać. Jednakowoż jeżeli myślisz że spalisz 3,5 tony na sezon , bez wzgledu na to czy w PID czy dwustan to raczej się rozczarujesz. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej myślałem żeby zejść do tych 20-23 kg na dobę. To by mi wystarczyło w zupełności. Ale jeśli otworzę zawór czterodrogowy na 35% to w domu będę miał upał przy obecnych temperaturach. Mógłbym zmniejszyć to na regulatorach przy grzejnikach ale takie posiadam tylko przy trzech kaloryferach. Nie mogę tej diagnostyki znaleźć. Potrzebny do tego jest moduł Internetowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Wchodzisz w MENU i kręcisz pokrętłem aż do pozycji menu serwisowe=wpisujesz kod 5162=granulacja gruba i odświetlą Ci się nastawy dla granulacji grubej. Co do zejścia na 20kg na dobę to pewnie się da, ale czy dacie z rodziną rady mieszkać zimą w 20 stopniach w mieszkaniu?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te opcje znalazłem ale chodzi mi o diagnostykę. Tej nigdzie nie mogę znaleźć. Byłem teraz w piecu zobaczyć i z tego co widzę to monter nie dał mi termometru na powrocie i nawet nie wiem jaką mam tam temperature... Masakra. No w zime to wiadomo, że pewnie będzie trochę więcej palić ale póki na dworze jest te pare stopni na plusie to chciałbym zejść do tej wartości. Podajnik zasypałem w tamten piątek i z tego co widzę to gdzieś do jutra wieczora wystarczy. Także 200 kg w tydzień daje 28kg...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik do zaworu czterodrogowego. To kosztowne urządzenie więc nie wszyscy je montują i nie mogą przez to wykorzystać wszystkich możliwości automatycznego sterowania kotłem i mocą grzania.  Co do temperatury powrotu to wskazuje ją sterownik za pomocą czujnika który jest umieszczony na rurze powrotnej i podłączony do sterownika. Termometr na powrocie to raczej "kombinacje". Co do współczynników to nie zlikwidujesz przy ich  pomocy np przesypywania węgla do popielnika albo nie wyeliminujesz spieków przy gorszej jakości węgla. Masz za zaworem czterodrogowym czujnik temperatury lub termometr który wskazuje Ci faktyczną temperaturę podaną na instalację? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By sprawdzić sobie czujniki wejdź w widok ekranu --> ekran producenta --> 5162 i exit do ekranu, i zobaczysz jakie rzeczywiście masz czujniki podpięte, zobacz czy masz powrotu, zaworu 

 

w normalnym ekranie to temp powrotu jest w ekranie zaworu, te ekrany zmieniasz  przyciskami na dole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Karol93 napisał:

Siłownik do  czego? 

Silownik zaworu. Silownik z reguly jest zamontowany na zaworze i  wpiety do sterownika kotla. Do niego wpiety tez moze byc czujnik temp. zewn. I wtady zaleznie od temperatury zewnetrznej zawor sie przymyka lub otwiera regulujac temp na obieg grzewczy

7 minut temu, Karol93 napisał:

Teraz cały czas na dom idzie 40 stopni

Gdybys mial sterowanie pogodowe mieszacza to na grzejniki szla by pewnie duzo nizsza temp. U mnie dla przykladu idzie teraz 30°C. A w domu mam 22,4°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę powrotu wskazuje u mnie ekran zaworu. Ale jeżeli sterownik nie ma trybu PID i nie ma wgranej obsługi zaworu oraz nie ma podłączonego czujnika temperatury powrotu to nie masz szans na znalezienie na ekranie temperatury. Chyba że to P w typie sterownika nie oznacza że to PID tylko co innego. W menu musisz wejść do menu instalatora i tam szukać pozycji zawór w menu zaworu jest otwarcie zaworu, temperatura zaworu czas otwarcia no i ochrona powrotu a w niej do ustawienia minimalna temperatura powrotu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik zaworu 3-4D autamtyzuje pracę instalacji zależnie od temp w pomieszczeniu. Tak w skrocie. Ja pokazałem inny sterownik, ten który posiadasz to syrenka , ten który pokazałem to conajmniej mercedes tak dla porównania.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Zbyszko125 napisał:

Siłownik zaworu 3-4D autamtyzuje pracę instalacji zależnie od temp w pomieszczeniu. Tak w skrocie. Ja pokazałem inny sterownik, ten który posiadasz to syrenka , ten który pokazałem to conajmniej mercedes tak dla porównania.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

Dawno nie słyszałem tak idiotycznego porównania, skzp to sterownik dla fanatyków sterowania piecem, automatyki itp. Troche przerost formy nad treścią ale kto co lubi.

Tech'y raczej dla niedzielnych użytkowników z przejrzystym menu, prostą obsługą (wystarczy chwila w instrukcji, ale niektórych przerasta) i kolorowym emodulem. 

 

Więc polecam zawinąć ogonek do swojego bóstwa sterowania i tam się wypowiadać (bądź nie) bo nic nie wnosisz do tematu, a tylko zachwalasz swoje rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie słyszałem tak idiotycznego porównania, skzp to sterownik dla fanatyków sterowania piecem, automatyki itp. Troche przerost formy nad treścią ale kto co lubi.
Tech'y raczej dla niedzielnych użytkowników z przejrzystym menu, prostą obsługą (wystarczy chwila w instrukcji, ale niektórych przerasta) i kolorowym emodulem. 
 
Więc polecam zawinąć ogonek do swojego bóstwa sterowania i tam się wypowiadać (bądź nie) bo nic nie wnosisz do tematu, a tylko zachwalasz swoje rozwiązania.
Hm.... Fanatycy sterowania "piecem" ( sic!) Jakim- kaflowym? No to faktycznie . Przerost formy nad treścią, a żeby wejść w jakie kolejek menu trzeba przelecieć cale menu, żeby znaleźć co potrzeba. Miałem styczność z techem i faktycznie z instrukcji można się wiele dowiedzieć. Właśnie tech to przerost formy nad treścią. A tak poza tym to sterownik nie rozwiąże sprawy spapranej instalacji, i tu niestety w tym wypadku mamy ewidentnie do czynienia z takową. Jeśli autor postu nie rozwiąże problemu z ochrona powrotu, nie wiele da się zrobic

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.