Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS Efekt 17 kW - pomocy przy ustawieniach


Karol93

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Lorlen napisał:

Autorowi chodzi o to aby spalić 20 kg/dobę zamiast 30kg. Według mnie w tym domu, który ma ogrzać ten kocioł 17kW i przy starego typu instalacj, zimą, nie do osiągnięcia. Ale każdemu wolno marzyć 

Dziękuje za taki komentarz. Prosty i rzeczowy. Wiadomo, niektóre podpowiedzi mogę wykorzystać i sprawdzić czy coś wnoszą. Nie znam się na spalaniu eko-groszku w takim domu więc pytam. Może próby zmiany tych cholernych parametrów pozwolą mi chociaż zejść poniżej tony miesięcznie. 

 

W dniu 10.10.2019 o 16:51, Lorlen napisał:

Co do zejścia na 20kg na dobę to pewnie się da, ale czy dacie z rodziną rady mieszkać zimą w 20 stopniach w mieszkaniu?  

Teraz mam 20-21 stopni w domu i otwieramy okna. Wiadomo, zimą będzie trochę inaczej ale nie potrzebujemy nie wiadomo jakich temperatur. (nie ma dzieci to jest plus)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrzmiało to jak sarkazm? Ironia? :) Zdecydowałem się na montaż tego pieca ze względu na to, że jest przy nim mniej roboty (wyniesienie popiołu raz dziennie i wyczyszczenie pieca raz na 3 dni) ale też miałem nadzieję na oszczędność. Z tego co mówicie na to drugie nie ma szans, więc jedynie mogę spróbować tak ustawić parametry, żeby piec jak najdłużej sprawnie chodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zdecydowanie mniej roboty. I powiem więcej na chwilę obecną wystarczy raz na tydzień wyczyścić i wynieść popiół. Co do zmniejszenia zużycia opału. Zużycie opału zależy od wielu czynników. I ja kilka lat temu gdy byłem w identycznej sytuacji, również walczyłem z tym ustrojstwem. Powiem tak zmieniłem dwie rzeczy. 1) zapewniłem odpowiednią temperaturę powrotu, deltę na poziomie 3-5 ° . Oraz obniżyłem temp spalin robiąc zawirowywacze. Poprzednio spalanie miałem na poziomie 13-15kg doba przy obecnych temp za oknem.obecnie mam na poziomie 10kg. Przy większych mrozach dochodzi do 22-25 kg doba.ale dom nie ocieplony ok 170m2

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka temperatura w mieszkaniu? Do jakiej temperatury została obniżona temperatura spalin i jak na to reaguje komin? Nie kapią kwasowe skropliny? Co to za kocioł który nie posiada fabrycznych zawirowywaczy?
Do mnie to zapytanie?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Zbyszko125 napisał:

Tak, zdecydowanie mniej roboty. I powiem więcej na chwilę obecną wystarczy raz na tydzień wyczyścić i wynieść popiół.

No u mnie po trzech dniach jest pół wiaderka pyłu więc wole to robić częściej.

 

12 godzin temu, Zbyszko125 napisał:

Poprzednio spalanie miałem na poziomie 13-15kg doba przy obecnych temp za oknem.obecnie mam na poziomie 10kg. Przy większych mrozach dochodzi do 22-25 kg doba.ale dom nie ocieplony ok 170m2

Palenie z PID czy dwustan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PID , są też zwolennicy palenia w dwustanie, twierdzą także że jest mniejsze zużycie opału, co fakt jest to możliwe ale to zależy od instalacji. Ja mam stara instalacje trójnikówą z lat 90 więc u mnie nie sprawdzi się dwustan- sprawdzałem. A chodzi też o to że mam ciągły odbiór ciepła z kotła na poziomie 1.5-3 KW ( w zimie 6-8 KW) dlatego kocioł pracuje w modulacji. I podstawowa rzecz nie huśta kotłem.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podasz mi jakie mniej więcej masz ustawione parametry na PID i przy nadzorze? Tak jak pisałem wcześniej: u mnie przy PID i fabrycznych ustawieniach nadzoru temperature podbiło do 90 stopni i wywaliło grzanie. Zawór czterodrogowy miałem ustawiony na jedynkę i to też mogło się do tego przyczynić ale nie chce się ugotować w domu przy takich temperaturach jak teraz mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka temperatura w mieszkaniu? Do jakiej temperatury została obniżona temperatura spalin i jak na to reaguje komin? Nie kapią kwasowe skropliny? Co to za kocioł który nie posiada fabrycznych zawirowywaczy?

W chacie zależnie od pory dnia 21.8-23 momentami 24. Spaliny spadły o około 30° z ok140 do ok 110 zależy jak moduluje. Komin suchy, nie zauważyłem nic niepokojącego , budowa komina tradycyjna z czerwonej cegły. Nie widać żadnych zacieków ze smoły czy innego syfu. Jest tylko ciemno szary pył na dnie komina,który wybieram 1-2 razy w sezonie ok 1-2 litrów. Fabrycznie kocioł nie miał zawirowywaczy ( kocioł Stalkot 15KW palnik Ekopal 15 KW).Po kilku miesiącach "studiów" w kierunku palacza doszedłem do pewnych wniosków które się nasunęły i drogą eksperymentów ( zaklejanie niektórych kanałów powietrznych w palniku) ustawiłem wszystko tak jak mi pasowało. Może nie jest idealnie, ale dla mnie jest ok. Poniżej zrzuty z apki która podgląda co się dzieje w kotlefdcd77711cce26a9cac66bd6e9abb620.jpg&key=fa7a6f2ad96330801aa9c3a9d75d50ccc77f2b08b9eafbe6a9e7d8621540175b88452ebd6108dbbc2de8aa07744198e8.jpg&key=b28210bdbf6cf8c72eedb9a25e478860c04b564edfc6b663d7cdef80ef3bcc98 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podasz mi jakie mniej więcej masz ustawione parametry na PID i przy nadzorze? Tak jak pisałem wcześniej: u mnie przy PID i fabrycznych ustawieniach nadzoru temperature podbiło do 90 stopni i wywaliło grzanie. Zawór czterodrogowy miałem ustawiony na jedynkę i to też mogło się do tego przyczynić ale nie chce się ugotować w domu przy takich temperaturach jak teraz mamy.

Masz inny sterownik, inną instalacje więc moje nastawy nic Ci nie dadzą. Do Twojego stera wprowadzasz inaczej i inne parametry. Dla przykładu ja ustawiam kaloryczność paliwa, potencjał podajnika, siłę "wiatru" dla 10% mocy i dla 100% mocy kotła. I w zasadzie to wszystko reszta zajmuje się sterownik. Czas podawania w zasadzie bez znaczenia bo i tak sterownik wyliczy co jaki czas ma podac paliwo, i jeśli nastawie krótszy czas podawania ,paliwo poda częściej, jak ustawie dłuższy czas podawania to poda rzadziej. Generalnie im krótszy czas podawania jest lepiej bo zostaje częściej zrusony złąd paliwa na palniku i nie robią się spieki. W nadzorze- w moim przypadku nastawa tych parametrów nie ma znaczenia bo w zasadzie nigdy kocioł się nie odstawia, jeśli już to zależy to od paliwa czas podawania 5 sek, przerwa ok 15-20 min, przedmuch 20-30 % ok 15 sek. W moim sterowniku nie ma tzw krotności ,w większości sterowników jest ten parametr u mnie zbyteczny.Co do nastaw zaworu 4D to także zależy od wydajności instalacji, jak jest rozbudowana. Ja mam siłownik i pogodowke i to one zajmują się temp jaka idzie na instalację. W zrzucie który wrzuciłem jest widać na ile procent otwarty zawór, ile idzie na instalację oraz powinno iść, i siłownik tak kręci zaworem aby utrzymać temp która musi w instalację. A jaka to ma być temp to zależy od temp w chacie i za oknem. To wylicza sam sterownik.Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszko 125 myślałem że te spaliny to obniżyłeś do 50 stopni lub 45, wtedy zaczynają się dziać różne "atrakcje" w kominie. Przy ponad 110 stopniach oczywiście jest sucho w kominie. Widzisz ja nie mogę zejść zimą przy minusowych temperaturach poniżej tony na miesiąc. Dom niedocieplony z lat 60, ok.160mkw instalacja wymieniona, podłogówki w łazienkach i sieni, kocioł 19kW, palnik Ekoenergia. Temp spalin średnio 60-80stopni, chyba że nagle spuszczę bojler i kocioł ruszy z kopyta a wentylator na 100% to spaliny idą na 110.  No ale moi domownicy zimą lubią chodzić w szortach i koszulkach z krótkim rękawem=24 stopnie czasem 26. Z niczego nima nic, chcesz ciepła musisz spalić. Dzieki za info.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenie spalin ? Hm wszystko zależy także od miejsca usytuowania czujnika spalin. Ja mam czopuch u góry kotła, inaczej będzie gdy czopuch ma kocioł do tyłu. I u mnie czujnik jest ok 15 cm nad kotłem. Istotnym jest także moc nadmuchu, za duży niedobrze bo wychładza.Czystosc kotła także ma wpływ. Po kilku dniach spaliny rosną.po wyczyszczeniu kotła spadają. W okresach jak obecnie nie czyszczę kotła zbyt często, w mrozy częściej.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 10.10.2019 o 10:59, Karol93 napisał:

Witam!
Podejrzewam, że podobnych tematów były setki ale nic nie mogę z nich wyciągnąć pozytywnego. Zaraz temat schodzi na inny plan i "starzy palacze" wykłócają się, który z nich ma racje.

Ogrzewam 150 mkw + bojler 140l. Dom otynkowany nieocieplony wybudowany w 1967r. Grzejniki aluminium część instalacji stara, część nowa.

Miesiąc temu zamontowano u mnie piec SAS Efekt o mocy 17kW. Monter przedstawił mi podstawowe funkcję pieca i cześć. Dzwoniłem do serwisu SAS i Pan przez telefon podał mi następujące wartości:

Czas podawania: 15s

Czas przerwy: 55s

Moc wentylatora: 30%

Czas podtrzymania: 15 sekund

Przerwa podtrzymania 30 minut

Wentylator w podtrzymaniu tak, jak czasy

Temperatura C.O. 55 stopni, C.W.U 45 stopni, zawór ustawiony na najnższy bieg więc na dom idzie około 40-45 stopni (mniej się nie da)

Serwisant zaznaczył, że jedyny parametr który mam zmieniać to czas przerwy w podawaniu.

Przy takich ustawieniach piec pożera wielkie ilośći groszku (koło 25-30 kg na dobę) a w dodatku robią się spieki. Zadzwoniłem więc ponownie i usłyszałem, że ostatnio noce są zimniejsze (-3 stopnie) i stąd może być takie spalanie. A na spieki żeby ustawić wentylator na 25%.

Ustawiłem to 25% a czas przerwy mam 90 sekund ponieważ kopiec i tak utrzymuję się spory ale dalej są spieki a zużycia jeszcze nie mogę obliczyć bo nastawy takie mam od wczoraj. Podejrzewam, że szału nie będzie i tak. 

Dołączam zdjęcia popiołu po 24h palenia oraz zdjęcia palnika w pracy.

Proszę o pomoc bo zanim ja to ustawię z zerową praktycznie wiedzą to mnie szlak trafi i zbankrutuje. Dziękuje wszystkim za pomoc i wyrozumiałość.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Witam. Widzę że mam taki sam piec. Mój na pidzie pali min.50 kg dziennie.Możesz podać swoje obecne ustawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50kg? Przy jakim  metrażu? Przy obecnych temperaturach u mnie teraz spala 20 kg. 

Czas podawania 15 s

czas przerwy 85 s

Siła nadmuchu 25 procent

Praca podtrzymania 15 s

Przerwa podtrzymania 30 minut

Czas pracy w podtrzymaniu 15 sekund

Wentylator w podtrzynaniu czas przerwy 30 minut

Bieg wentylatora w podtrzymaniu 25 procent

I jedyne co z tych parametrów zmieniać to czas przerwy w podawaniu (czasu podawania nie ruszać) i siła nadmuchu ale to trzeba obserwować czy robią się spieki. Jeśli tak to siłę zmniejszamy a jeśli płomień na palenisku dymi i robi się czerwony to zwiększyć siłę. Tak mi powiedział serwisent SAS przez telefon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Karol93 napisał:

50kg? Przy jakim  metrażu? Przy obecnych temperaturach u mnie teraz spala 20 kg. 

Czas podawania 15 s

czas przerwy 85 s

Siła nadmuchu 25 procent

Praca podtrzymania 15 s

Przerwa podtrzymania 30 minut

Czas pracy w podtrzymaniu 15 sekund

Wentylator w podtrzynaniu czas przerwy 30 minut

Bieg wentylatora w podtrzymaniu 25 procent

I jedyne co z tych parametrów zmieniać to czas przerwy w podawaniu (czasu podawania nie ruszać) i siła nadmuchu ale to trzeba obserwować czy robią się spieki. Jeśli tak to siłę zmniejszamy a jeśli płomień na palenisku dymi i robi się czerwony to zwiększyć siłę. Tak mi powiedział serwisent SAS przez telefon. 

160 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Karol93 napisał:

To spróbuj takich ustawień, może pomogą. Też nie jestem ekspertem. Tyle co trochę poczytałem i popróbowałem zmieniać parametry.

ok dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identyczne ustawienia nie wiele pomogą, zapewne inny eko,inna imstalacja

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może ale serwisant też nie widział mojej instalacji a podstawowe parametry, które podał się sprawdziły. Wiadomo, że kott będzie musiał coś pozmieniać pod swój kocioł i węgiel. Nawet jak zejdzie z 50 do 25 kg to już będzie sukces.

Edytowane przez Karol93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kott napisał:

Witam. Widzę że mam taki sam piec. Mój na pidzie pali min.50 kg dziennie.Możesz podać swoje obecne ustawienia?

A jaki ty masz palnik ? i rure podajnika ? bo z tych parametrów co ty podajesz wynika że masz ten wolny podajnik i ślimak 60mm zgadza się ? skoro tak to parametry można całkiem inne dobrać , też w moim podajniku miałem kiedyś podobne ustawienia i zostały że tak powiem rozdrobnione i kocioł zdecydowanie mniej pali , a jeśli masz standardowy ślimak czyli 80mm to nie zabieram więcej głosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, berthold61 napisał:

A jaki ty masz palnik ? i rure podajnika ? bo z tych parametrów co ty podajesz wynika że masz ten wolny podajnik i ślimak 60mm zgadza się ? skoro tak to parametry można całkiem inne dobrać , też w moim podajniku miałem kiedyś podobne ustawienia i zostały że tak powiem rozdrobnione i kocioł zdecydowanie mniej pali , a jeśli masz standardowy ślimak czyli 80mm to nie zabieram więcej głosu.

tyle znalazłem: dwa ślimaki transportowe rozdzielone kanałem przesypowym , palnik sas multi flame

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Proszę o pomoc!

Kupiłem latem dom z piecem SAS 17kW i sterownikiem MultiFun. To moje pierwsze doświadczenia z paleniem. Wyjaśniam o co mi chodzi.  CO1 mam temp. do ustawienia w zakresie do 30 stopni a CO2 do 60 stopni. Na CO1 są podłączone grzejniki a na CO2 podłączona podłogówka (w sterowniku bo fizycznie nic nie wiem)

1. Czy to prawidłowe podłączenie? Czy nie powinno być odwrotnie?

"Czujnik pokojowy korekta4
Sterownik skoryguje automatycznie temperaturę ogrzewania po wykryciu rozbieżności pomiędzy ustawioną wartością temperatury pokojowej, a wskazaniem czujnika. Korekta pozwala zwiększyć wpływ czujnika na zmiany temperatury C.O. (wartości większe od zera), lub zmniejszyć (wartości ujemne). Dla ogrzewania podłogowego zalecamy ustawienie wartości -60%."

2. Czy mam tak ustawić w sterowniku czujnik pokojowy?

Wchodzę w serwisówkę (kod 19800) i mam odchaczone CO1 grzejniki i CO2 podłogówka.

3. Czy mogę to bezkarnie zamienić? Czy nic się nie stanie z pompami, itp?

Jak coś pominąłem to proszę o podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.