Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Elektromet KWP MDP 25 - wysokie spalanie w trybie letnim


Tomasze

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

to mój pierwszy post na forum, mam nadzieję, że wszystko zrobiłem tak jak należy.

Mam problem z moim piecem elektromet kwp mdp 25. Posiadam go od dwóch lat jednak w tym roku pierwszy raz korzystam z trybu letniego do grzania wody użytkowej. Problem polega na tym, że piec zużywa mi 15 kg pelletu na dobę na ogrzanie wody. Temperatura na piecu i bojlerze to 60 stopni C.

Co robię źle? Pellet spala się bardzo ładnie, nie ma spieków, jest niewielka ilość popiołu. Ogrzanie wody jest jednak bardzo kosztowne w tym przypadku. Zauważam, że w trybie letnim działa mi pompa podłogowa i temperatura wody w instalacji ogrzewania podłogowego wzrasta nawet do 23-24 stopni C. Posiadam w piecu sterownik EL-483 Z PID. Czy można w jakiś sposób zmniejszyć zużycie paliwa (pelletu)? 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pastor napisał:

A po co ina w lecie pracuje? Ale to nie jest takie proste. Nie znamy twojej instalacji. A twoj sterownik ma opcje lato zima? Pompa jest w gniazdka czy ze sterownika?

Pompa jest ze sterownika. Sterownik ustawiony jest w tej chwili na tryb letni - grzanie samej wody.

Czy przypadkiem pompa od podłogówki nie chroni przed przegrzaniem pieca? Mam z poziomu sterownika możliwość wyłączenia pompy podłogowej. Nie robiłem tego w obawie, że piec będzie się przegrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pastor napisał:

Daj schemat. Nie znam twojego sterownika ale w lato pompa podłogi nie powinna pracować. Może jest nie pod to wyjście wpięta?

Mogę w takim przypadku wyłączyć pompę ręcznie? 

Chodzi o schemat podłączenia pomp do pieca?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pastor napisał:

Chodzi o schemat twojej instalacji. Jak patrzę w twoj sterownik to na szybko nie widzę żeby było jednoznacznie napisane ze pompa podłogowa w trybie lato była automatycznie wyłączana. Wyłącz ja w menu pompy podłogowej i zobaczymy. Tylko w zimie ja wlacz

W takim razie wyłącze ją i wrzucę później schemat. 

A ona nie chłodzi pieca?

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz czytałeś instrukcje? Pompa podłogowa zasila twoje ogrzewanie i nie ma nic wspólnego z chłodzeniem pieca jak to nazywasz. Tam w menu pompy podłogowej masz temp min i max. Min to temperatura kotła przy jakiej pompa podłogowa ma się załączyć a max to temperatura maksymalna jaka może być podawana przez pompę podłogowa -chodzi o zabezpieczenie podłogówki. Ale tu jest ważny schemat jak sterujesz temp na podłogę.
Min pompy podłogowej powinien być ustawiony wysoko. Na 50 conajmniej. Gdyby był ustawiony więcej niż temp cwu czyli tak jak masz teraz na lato 60 to pompa podłogi nie pracowałaby teraz tylko w zimie kiedy kocioł rozbuja się i będzie miał Ok 70 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać bardzo dużo po za jednym najważniejszym: jakie jest zabezpieczenie kotła?

Po pierwsze: podstawowe pytanie, choć może wydawać się dziwne: przy tak ustawionym siłowniku 4D ( na "0" ),  gorąca jest rura z czerwoną strzałką, czy niebieską?

Po drugie: na pewno w miejscu zielonej strzałki musi być zawór zwrotny.

Po trzecie: zrób zbliżenie na zawór 3D termostatyczny. Z tymi mieszaczami to na tym forum już różne hece były ;)

podloga.png.e0e669ba53a60523e5082353540d89c5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

Widać bardzo dużo po za jednym najważniejszym: jakie jest zabezpieczenie kotła?

Po pierwsze: podstawowe pytanie, choć może wydawać się dziwne: przy tak ustawionym siłowniku 4D ( na "0" ),  gorąca jest rura z czerwoną strzałką, czy niebieską?

Po drugie: na pewno w miejscu zielonej strzałki musi być zawór zwrotny.

Po trzecie: zrób zbliżenie na zawór 3D termostatyczny. Z tymi mieszaczami to na tym forum już różne hece były ;)

podloga.png.e0e669ba53a60523e5082353540d89c5.png

Niebieska jest gorąca, a czerwona letnia.

 

po włączeniu pompy podłogowej wydaje się że rura z czerwoną strzałką jest chłodniejsza, niż przy wyłączonej pompie. 

image.jpeg

image.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. mój błąd we wpisie, a nie dało sie usunąć postu :)

Mieszacz działa prawidłowo,jeśli otwiera się w lewo a zamyka w prawo.

Tak czy siak zawór zwrotny w miejscu zielonej strzałki konieczny. Za pompą CWU jest zawór zwrotny? Bo za pompą CO ( LFP ) widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa podłogowa plus mieszacz obiegu podłogowego nie powinny działać jako awaryjne zabezpieczenie podczas przekroczenia temperatury kotła. Od tego jest pompa grzejnikowa. 

Może się tak jednak dziać, jeśli pompa podłogowa podłączona jest w sterowniku jako pompa CO a sam mieszacz jako mieszacz C.O. Wtedy rzeczywiście pompa się załącza, a mieszacz otwiera na 100%. Tylko że w podłogę idzie tyle co na kotle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, gmaj22 napisał:

Pompa podłogowa plus mieszacz obiegu podłogowego nie powinny działać jako awaryjne zabezpieczenie podczas przekroczenia temperatury kotła. Od tego jest pompa grzejnikowa. 

Może się tak jednak dziać, jeśli pompa podłogowa podłączona jest w sterowniku jako pompa CO a sam mieszacz jako mieszacz C.O. Wtedy rzeczywiście pompa się załącza, a mieszacz otwiera na 100%. Tylko że w podłogę idzie tyle co na kotle...

Pompa podłogowa nie będzie raczej podpięta jako pompa CO bo gdy ją wyłączam z poziomu sterownika, to rzeczywiście jest wyłączona. Niepokoi mnie to, że z poziomu aplikacji internetowej widoczna jest nadal praca pompy podłogowej, pomimo jej wyłączenia. Wzrasta wtedy temperatura zaworu wbudowanego.

 

99.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi sie wydaje ze tam masz balagan jakis. To ze aplikacja pokazuje bzdury to inna bajka - wazne jest to co sie dzieje w kotlowni w rzeczywistosci.

1. gdzie masz czujnik zaworu zalozony?

2. czy jak testujesz pompy z poziomu sterownika to dzialaja prawidlowo?

3. dlaczego cwu jest wpiete za zaworem?

 ewidentnie instalacja do poprawy jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler miał być w przyszłości ogrzewany solarami. Instalacja jest przygotowana pod nie ale nie zdecydowałem się na razie na ich montaż. Może to ma jakieś znaczenie co do wyglądu tej instalacji?

 

 

 

p99.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.