Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł 20kW


edanny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Stoję przed decyzją modernizacji C.O. Obecny kocioł to Junkers ZW 20KE Dwu-funkcyjny.

Zastanawiam się czy warto wymieniać na Nowy kocioł kondensacyjny (przedział cenowy 2500-5000zł). Jak z kosztami serwisu? Jak z awaryjnością Nowych kotłów? Jakie marki/modele polecacie?

Słyszałem również, że przy zmianie kotła, z tradycyjnego na Kondensacyjny mają być inaczej poprowadzone rury/odprowadzenia do/od pieca C.O.-C.W.U.- nie znam się na tym) czy to prawda (oczywiście nie mówię tutaj o odprowadzeniu do komina czy do kanalizacji)?

Czy, w ogóle warto dla tych max. 15% oszczędności (kondensacja) "ładować" się w Nowy kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek mam dawno ocieplony. Grzejniki Convector (miedź-alu). Rury Nibco 3/4. Tak obecny kocioł działa, jednak konieczna jest wymiana nagrzewnicy miedzianej (lekko podcieka, zresztą po wytrawianiu). Mam do wyboru...Wymienić nagrzewnicę (używka, z gwarancją na 2 lata- ok.500zł); kupić taki sam kocioł Junkers ZW20KE (ponoć fabrycznie Nowy, leży sobie prawie 20 lat- 2500zł), tylko nie wiem co będzie z częściami za kilka lat..... No i zakup Nowego kotła kondensacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Kocioł nadal nie wybrany..

Zastanawiam się nad kilkoma opcjami:

Termet Ecocondend Gold Plus (20-25 kW)

https://www.termet.com.pl/produkt/ecocondens-gold-plus/64

Junkers Cerapur

https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/cerapur-compact.html

Bosch Condens

https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/bosch-condens-gc2300w.html

 

Ewentualnie tradycyjny kocioł nie kondensacyjny:

Junkers Ceraclass

https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-konwencjonalne/ceraclass.html

 

Na czym mi zależy najbardziej:

- Jak najlepsze podzespoły/ materiały, w środku kotła

- Minimalna elektronika (mniejsza awaryjność- nie mam potrzeby sterowania kotłem poprzez Wi-Fi. Wystarczy programator pokojowy-tygodniowy)

- Trwałość

- Niska awaryjność

 

Posiadam od 19 lat kocioł Junkersa (nie narzekam, choć kilka awarii było..M.in. Płyta główna). Polecacie Termeta...Z jednej strony nie mam zaufania do polskich firm, z drugiej wydaje się to być dobra opcja. O ile Termet "chwali" się wnętrzościami swoich kotłów, tak Junkers informuje jedynie o materiale,z jakiego wykonany jest wymiennik ciepła.

Wyczytałem, że Bosch/Junkers stosuje wymienniki ciepła aluminiowo-krzemowe i daje gwarancje 10 lat. Tego typu wymienniki to odlewy, dzięki czemu są bardziej oszczędne (ale wymagają konserwacji przez osady). Natomiast wymienniki ze stali nierdzewnej (jak Termet są mniej oszczędne, ale trwalsze i nie wymagają oczyszczania, z osadów). Prawda to?

Zaznaczam, że jeśli zakupie kocioł kondensacyjny to nie zależy mi na maksymalizacji oszczędności, a na trwałości!!

Więc.....Który z kotłów kondensacyjnych będzie lepszy...? Który ma lepszej jakości podzespoły czy też ogólnie uznane trwalsze materiały/rozwiązania techniczne (tak jak wspomniałem oszczędność nie jest priorytetem)... Idąc do rozwiązań technicznych typu.: Przy ewentualnej awarii wymieniam daną część, a nie cały element..

I na sam koniec....W dzisiejszych czasach to dziwne...Ale czy kupując tradycyjny kocioł typu: Junkers Ceraclass będę miał pewność, że kocioł powinien być mniej awaryjny i trwalszy od kondensacyjnych. Jak widać nie wybieram najtańszych opcji danego producenta, tylko taką "średnią" półkę.

Jeśli chodzi o serwis to dla wymienionych marek, w mojej okolicy oba będą, w porządku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podepnę się pod temat. W zasadzie mam podobny dylemat

- Termet Ekokondens Plus 20 czy Junkers Cerapur Smart 14.

Od 15 lat mam Termeta MiniMax Turbo i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Ale w przyszłym roku z innych powodów będę robił przebudowę kotłowni i zastanawiam się nad ewentualną wymianą, 15 lat to już trochę czasu (wymieniałem tylko wentylator) i może przy okazji...

Tyle, że w odróżnieniu od kolegi @edanny nie boję się elektroniki. Wręcz jestem rozczarowany stanem sterowników i np. dostępu internetowego do kotłów gazowych- szczególnie że ostatnio ćwiczę temat kotła pelletowego i jestem pozytywnie zaskoczony poziomem automatyki i sterowników w tych kotłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam ponownie,

Ponieważ, w zeszłym roku nie zdążyłem kupić nowego kotła (stary Junkers pracował bez zarzutu). Jeszcze, w tamtym sezonie została wymieniona instalacja dla C.O. Temat kotła pozostał i przed tym sezonem grzewczym chciałbym zamknąć ten temat:)

Nadal rozważam dwie opcje:

Junkers Cerapur  Compact

https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/cerapur-compact.html

lub

Termet Ecocondens Gold Plus

https://www.termet.com.pl/pl/produkt/ecocondens-gold-plus/63

Ogólnie przyzwyczajony do Junkersa i nie zawiedziony trwałością wolałbym kupić Junkers'a. Jeśli chodzi o Termet'a to jakoś nie jestem przekonany do polskich produktów (choć słyszałem, że wnętrzności to, w zdecydowanej większości identyczne podzespoły).

Za Termetem przemawia jedno.....Opcja 20kW..Mam tutaj na myśli przepisy, które pozwalają przy mocy kotła do 21kW "wypuścić" rurę "z plastiku" na zewnątrz, w poziomie (na wysokości min. 50cm od podłoża do bodajże 2 metrów lub bez ograniczeń. A mam około 2 metrów aby wyjść na podwórko). Takie rozwiązanie zdecydowanie zmniejszyło by koszty inwestycji (wypuszczenie przez komin nierdzewki...U mnie ok. 8 metrów to zupełnie inne koszty).

Dodam, że  montaż nowego kotła jest, w starym domu, nie występuje również o żadne dotacje (raczej nikt mi nie będzie zaglądał do kotłowni, ale pomimo byłbym wówczas, w zgodzie, z przepisami).

Kolejną sprawą jest moc kotła. Obecny Junkers ZW 20KE posiada moc nominalną 20 kW (fabrycznie skręcony na 14kW- info, z instrukcji. nie wiem jak jest odkładnie u mnie ustawiony. W każdym razie wystarcza. Powierzchnia ok. 90-100 m2.

Więc taki Ecocondens 20kW by wystarczył i dlatego biorę pod uwagę wersję 20kW, a nie 25kW (Cerapur to 24kW). Przy okazji rozumiem, że Ecocondensy 20kW i 25kW to identyczne konstrukcje różniące się tylko mocą?

Kolejną sprawą jest wytwarzanie ciepłej wody użytkowej, w obecnym kotle: 7-23kW (zazwyczaj korzystam, z jednego kranu, który jest oddalony od kotła o ok. 3-4 metry właściwie, w pionie, z piwnicy. Na ciepłą wodę czekam dość długo ok. 30-40 sekund)

Jeśli chodzi o kocioł Termeta o mocy 20kW nie wiem jaką ma on wydajność wytwarzania ciepłej wody (na stronie producenta nie ma takiej informacji), czy jest to ok. 20 kW czy może nieco więcej np. 21-23kW. Chodzi mi o to czy "wydoła"...Czy jeśli ma tylko 20kW to będzie sporo gorzej niż, w obecnym kotle czy też podobnie (technologia się zmieniła). Tak jak wspomniałem obecny ma 23kW (i taka moc mi wystarczy, choć zapewne przy 25kW byłaby szybciej ciepła woda).

Czy ktoś posiada info na temat mocy dla c.w.u dla kotła Termet Ecocondens Gold 20kW?

I ogólnie który kocioł wybrać? Co "za...Co "przeciw"? I jak mają się przepisy do mocy kotła?

I jeszcze jedno....Czy, w przypadku zakupu Temeta nie trzeba będzie przerabiać obecnej instalacji,aby podłączyć Nowy kocioł (podejrzewam, że Junkers pozostaje bez zmian)?

Teraz szukając informacji znalazłem jeszcze taki kocioł (20kW dla C.O. oraz aż 28 kW dla c.w.u.). Co to za kocioł? Z tego co widzę to ma wysokie taktowanie (czyli minus). I raczej odpada ze względu na cenę:)

Junkers Cerapur Smart

https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/cerapur-smart-5c.html

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odnośnie Termetu,mam i polecam;)

A tak bardziej poważnie,to podzespoły są w większości kotłów od uznanych producentów, Gold posiada polski chyba tylko sterownik. Moc dla CWU nie jest większa niż moc nominalna danego modelu, ale nie ma też wpływu na czas dopłynięcia ciepłej wody do kranu,tu decyduje odległość i sposób izolacji rur. Moc będzie miała wpływ na ilość ciepłej wody, może warto pomyśleć o kotle 1F z zasobnikiem i cyrkulacją,wtedy ciepła jest natychmiast i nie ma problemu z odpalaniem kotła na każde odkręcenie kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.