Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dystrybucja ciepła z bufora - sterownik


maciej112

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy za buforem trzeba zamontować zawory 3D z siłownikiem (+sterownik) czy można zastosować standardowe zawory termostatyczne? Np Afriso 35-60 na grzejniki i Afriso 20-43 na podłogówkę? Sterowanie rozwiązać na zasadzie termostatu pokojowego + przekaźnik 12/230 do załączania pompy obiegowej?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna i tak i tak.

Nie wylaczaj pompy.

Termostat on/off (przekaznik) nie jest dobry. Pomiar temperatury ma byc ciagly. Nastepnie korekta/regulator do temperatury wody (zawor 3d z silownikiem) lub do przeplywu (wtedy zawor termostatyczny) + silowniki na rozdzielaczu do kazdej petli.

Najwazniejszy jest sterownik regulator ktory bedzie potrafil wlasciwie sterowac czy to zaworem 3d czy tez silownikami na listwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za buforem będą zawory termostatyczne mieszające to potrzebna jest tylko pompa i coś co nią będzie sterować - wyłączać lub załączać czyli termostat pokojowy jak najbardziej- takie rozwiązanie jest Ok dla grzejników , dla podłogówki powinno być sterowanie ciągłe regulacją temp wyjściowej w funkcji temp zewnętrznej czyli tzw pogodówka i zaw 3-D mieszający z siłownikiem + sterownik regulujący temp wody podawaną na podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi. Za buforem myślę dać trójnik na dwa obiegi - podłogówka i grzejniki. Na każdym właśnie zawory termostatyczne i pompy.

Wiem, że powinien być sterownik pogodowy jednak powierzchnia podłogówki to tylko 30m2 w 4 pętlach (otwarta przestrzeń) Widziałem instalacje na jednym RTLu przy podobnej powierzchni i o dziwo działa to już kilka lat - stąd przemyślenia nad pominięciem mieszacza ze sterownikiem.

Na górze 5 grzejników + drabinka (łącznie 60m)  Myślę nad umieszczeniem termostatu w korytarzu. Póki co mam stare grzejniki bez żadnych zaworów (wymiana pewnie w przyszłym roku) i żeby dogrzać dom wystarczy mi woda o temp. 55-60 st przy srogich mrozach.

Nade mną jest mieszkanie z osobnym ogrzewaniem, dom w miarę zaizolowany i temperatura w zimie bez palenia w piecu spada do ok. 15-18 st. Zależy mi na użyciu regulatora z programatorem tak aby dajmy na to ogrzewanie uruchomić około 16 i dogrzać do tych 21 stopni przed powrotem z pracy. 

No i jeszcze pieniądze, mianowicie koszt dwóch zaworów mieszajacych z siłownikami + sterownik je obsługujący z programatorem to koszt na bidę 1700 zł. Zawory termostatyczne z dwoma programatorami to koszt 800 zł.

Jeśli obydwa sposoby działają w identyczny sposób to czy w moim przypadku nie lepiej rzeczywiście zastosować tańsze rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.