Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki ekogroszek do pieca na dotację?


Tomcik12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

rozglądam się za ekogroszkiem który będzie używany w kotle dotowanym przez WFOŚiGW (program "czyste powietrze"). Chcę, by nie mieli się do czego przyczepić, dlatego potrzebuję paliwa, które wymaga producent mojego kotła - Stalmark. Wymagania to:

Cytat

węgiel kamienny typu 31,2 sortyment: groszek o granulacji 5-32 mm, wilgotność ≤ 11%
wartość opałowa > 28MJ/kg, , zawartość popiołu 2-7%, zawartość części lotnych > 15%.

No i tutaj powstaje pytanie - skąd wziąć taki ekogroszek, który spełni ich wymagania i z którego będę zadowolony.

Przeczytałem dużo wątków na tym forum - widzę, że ile ludzi tyle opinii. Z tym, że większość odnosi się do mniejkalorycznych produktów, a ja potrzebuję co najmniej 28,01MJ. Podejrzewam, że lokalni dystrybutorzy nie mają takowego w ofercie - w zeszłym roku nie potrafił mi nawet odpowiedzieć na pytanie o jego kaloryczność.. (chociaż, palił się dobrze!). Póki co, namierzyłem 3 oferty spełniające moje/stalmarkowe kryteria, a są to:

-ekogroszek wieczorek (https://ekogroszkipolskie.pl/pl/produkty/ekogroszki/ekogroszek-wieczorek-opis)

-ekogroszek wujek (https://ekogroszkipolskie.pl/pl/produkty/ekogroszki/ekogroszek-wujek-opis)

-ekogroszek wysokokaloryczny (https://ekogroszkipolskie.pl/pl/produkty/ekogroszki/ekogroszek-wysokokaloryczny-opis)

Nie wszystkie parametry są podane na stronie - w zasadzie nikt nie podaje zawartości części lotnych (chyba, że ukrywa to pod inną nazwą a laik taki jak ja tego nie dostrzega), aczkolwiek może powiecie coś na ich temat - albo zaproponujecie coś od siebie, co spełnia wymagania Funduszu?

 

Pozdrawiam i witam wszystkich użytkowników, jako że to mój pierwszy post :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie ekogroszku to trochę loteria. Popalisz to będziesz wiedział. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Tomcik12 napisał:

Chcę, by nie mieli się do czego przyczepić, dlatego potrzebuję paliwa, które wymaga producent mojego kotła - Stalmark

Witam Kolegę.

Jak nie wiesz to zadaj pytanie producentowi. Najlepiej u źródła... jeśli obawiasz się .... WFOŚiGW .... zadaj pytanie tym którzy stawiają wymagania.....

Swoją drogą jak kupujesz samochód musisz tankować paliwo odpowiadające ....tata rata tata rata itp itd...czy tankując pojazd przed uruchomieniem dystrybutora wyszedłeś poprosić sprzedającego paliwo na stacji o certyfikat ...bo tak każe producent pojazdu?????  ¯\_(ツ)_/¯

Resztę pozostawiam do przemyślenia...i nie dajmy się zwariować

Pozdrawiam.YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Taką moc ma chyba tylko Kolumbus ale chyba desperat by to kupił bo wydawanie 1300 zł  za ekogroch to nie teges skoro na kopalni bezpośrednio da się kupić pieklorza po 630zł/tona no ale ten transport , nie znam się na tych wymaganiach 5 klasy ale każdy ekogroszek ma dwie jak by moce jedna to wartość energetyczna a druga to ciepło spalania i być może któryś z węgli powinien spasować skoro PGG robi ekogroszek do kotłów 5 klasy czyli karlik to chyba ściemy w tym nie ma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tomcik12 napisał:

Witam,

rozglądam się za ekogroszkiem który będzie używany w kotle dotowanym przez WFOŚiGW (program "czyste powietrze"). Chcę, by nie mieli się do czego przyczepić, dlatego potrzebuję paliwa, które wymaga producent mojego kotła - Stalmark. Wymagania to:

No i tutaj powstaje pytanie - skąd wziąć taki ekogroszek, który spełni ich wymagania i z którego będę zadowolony.

Przeczytałem dużo wątków na tym forum - widzę, że ile ludzi tyle opinii. Z tym, że większość odnosi się do mniejkalorycznych produktów, a ja potrzebuję co najmniej 28,01MJ. Podejrzewam, że lokalni dystrybutorzy nie mają takowego w ofercie - w zeszłym roku nie potrafił mi nawet odpowiedzieć na pytanie o jego kaloryczność.. (chociaż, palił się dobrze!). Póki co, namierzyłem 3 oferty spełniające moje/stalmarkowe kryteria, a są to:

-ekogroszek wieczorek (https://ekogroszkipolskie.pl/pl/produkty/ekogroszki/ekogroszek-wieczorek-opis)

-ekogroszek wujek (https://ekogroszkipolskie.pl/pl/produkty/ekogroszki/ekogroszek-wujek-opis)

-ekogroszek wysokokaloryczny (https://ekogroszkipolskie.pl/pl/produkty/ekogroszki/ekogroszek-wysokokaloryczny-opis)

Nie wszystkie parametry są podane na stronie - w zasadzie nikt nie podaje zawartości części lotnych (chyba, że ukrywa to pod inną nazwą a laik taki jak ja tego nie dostrzega), aczkolwiek może powiecie coś na ich temat - albo zaproponujecie coś od siebie, co spełnia wymagania Funduszu?

 

Pozdrawiam i witam wszystkich użytkowników, jako że to mój pierwszy post :-)

Kup kilka worków Sztygara Ultra póki są na to promocje i trzymaj worki na wrazie kontroli. Poza tym takich "najść" mieć nie będziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tomcik12 napisał:

Witam,

rozglądam się za ekogroszkiem który będzie używany w kotle dotowanym przez WFOŚiGW (program "czyste powietrze"). Chcę, by nie mieli się do czego przyczepić, dlatego potrzebuję paliwa, które wymaga producent mojego kotła

Kupuj Varmo Premium, nikt nie powinien się przyczepić.

https://www.varmo.com.pl/fileadmin/user-files/sprzedaz/pliki/Swiadectwo_Badania_na_Znak_Bezpieczenstwa_Ekologicznego.pdf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy zdarzył sie przypadek ,ze producent kotla nie poczuwał sie do gwarancji , bo uzytkownik palił groszkiem o kalorycznosci np. 26 MJ/kg, zamiast zalecanego 28 MJ?

Co do "wizyt" urzednikow , to miałem dotacje na wymiane kotła z WFOSiGW oraz Urzedu Miasta.

Fundusz wyplacił dotacje na podstawie faktur , bez zadnej wizyty w mojej kotłowni, natomiast UM przed wypłata dotacji,wysłał urzedniczkę z Wydz. Ochrony Środowiska.

Najbardziej interesował ją gruby wegiel ,ktory zostal w piwnicy z palenia w "kopciuchu" i co z nim zrobię.

Sezon grzewczy minął...nikogo nie było i zapewne nie bedzie.

Kocioł to OEPM 14 kW a palę Retopalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, JorgusEmh napisał:

Najbardziej interesował ją gruby wegiel ,ktory zostal w piwnicy z palenia w "kopciuchu" i co z nim zrobię.

Trzymasz w celach kolekcjonerskich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaliłem go w tym sezonie w kotle w  budynku gospod. a i tak słowa 12 letniej wnuczki ,która mnie odwiedzila brzmiały: jeszcze takim weglem palicie?Edukacja ekologiczna jednak przynosi efekty w swiadomosci , bo u siebie w domu widzi przywieziony pelet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, JorgusEmh napisał:

Fundusz wyplacił dotacje na podstawie faktur , bez zadnej wizyty w mojej kotłowni

a długo czekałeś na zwrot, jeśli można wiedzieć? Nas straszą, że długi czas oczekiwania... Umowę mam podpisaną bez wizyty w domu, ale trwało to 4msc niecałe od daty złożenia papierów..

ja akurat palę aktualnie drewnem/ekogroszkiem, ale za 2msc nie będzie w piwniczce ani jednego, ani drugiego, bo się wszystko pokończy :) ale pocieszyliście mnie, muszę w takim razie ponownie przejrzeć rynek ekogroszku, chociaż..

W dniu 12.05.2019 o 16:08, Jasiek11 napisał:

Kupowanie ekogroszku to trochę loteria

trudno się z tym nie zgodzić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł zainstalowany chyba 10 kwietnia ub. r, faktura  ,protokół montazu  dostarczona zaraz do Funduszu, potem jeszcze cos uzupełniałem,bo mieli uwagi do dokumentu  imiennego ze złomowania kopciucha , wypłata dotacji na konto w czerwcu.

To był program SMOG STOP na Ślasku, w 2017 w maju złożyłem wniosek do programu , w 2017 tez ocieplilem dom i strop nad pietrem a w 2018 wymieniłem kociol na 5 klase.Termin rozliczenia całosci prac narzucony  był do konca czerwca 2018,czyli wszystko trwało 13 miesiecy.

Teraz pewno sa inne przepisy, np. nie trzeba zwracac 19 % dotacji do US?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.