Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rotametry gorgiel


Klecki

Rekomendowane odpowiedzi

Rozdzielacz mam zamówiony, zobaczymy, ten aktualny jest on moim zdaniem podejrzany mocno, zwaszCza rotametry bo bądź co bądź pracowały w trochę innej konfiguracji przy pompie na rozdzielaczu 

Jak wymianie nic nie zmieni, wykuje rury i dam większe, pamietam dokładnie gdzie idą w posadzce, ale wolałbym tego uniknąć ze względu na syf który będzie przy tym.

Spojrzałem jeszcze na fakturę- mam położne 620m rur pex oraz taka rozpiskę od instalatora, nie jest to projekt. Najdłuższe pętle- salonowe maja 60mb, są tam 4 pętle. Kuchnia, łazienka- 40 mb- są to małe pomieszczenia- 10 i 15 m2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega miał w zanadrzu normalny rozdzielacz - rotametry na zasilaniu, zawory odcinające na powrocie.

Zamontowaliśmy - pasował, daliśmy większe zawory. jest do zwrotu bo kolega lada dzień włącza u siebie podłogówkę. 

Przepływy wzrosły dwu krotnie wg rotametrach na każdej pętli na środkowym biegu pompy, tak jak było.

Nic nie szumiało 

W przyszłym tygodniu będę miał swój nowy normalny rozdzielacz i będzie spokój. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam już nowy rozdzielacz oraz zawory odcinające.

Pompę ustawiłem na środkowy bieg

przeplyw w łazience 2 l/min, resztę zmniejszyłem do 1,5 l/min ale czy to i tak nie jest za dużo? Zmniejszyć bieg pompy czy ona wtedy będzie paradoksalnie bardziej się męczyć i brać więcej prądu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze czym większe przepływ ustawie tym wodę jest bardziej słychać 

Mam jeszcze pytanko w kotle jest naczynie zbiorcze w którym jest woda po naciśnięciu wętyla, czyli to chyba nie jest za prawidłowy stan oprócz tego w instalacji mam złożone dodatkowe naczynie zbiorcze i ono jest Ok, czy to w kotle nie powinno być zdemontowane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj odkryłem, ze Z innej budowy mam nadmiar rur CU 28 i CU 35, jednych i drugich starczy na pewno na obieg kocioł- sprzęgło(aktualnie cu 22) jak i obieg sprzęgło- rozdzielacz op(aktualnie pex 25)- fragment w piwnicy, Ok 1,4m- mogę wymienić bez kucia posadzki, ten odcinek co jest w piwnicy

Czy jest sens wymieniać ten odcinek ?Coś to zmieni ? Jest dobrze czy może być lepiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Sytuacja wyglada tak, ze podłoga ładnie grzeje, w pokojach mam Ok 22 stopnie, łazienka 24, nie ma żadnego problemu z utrzymaniem zadanej temperatury nawet w podłoga pogodę.

Ale instalacja jest głośna tzn słyszę szum wody przy skrzynce rozdzielacza  i w sypialni  i trochę mi to przeszkadza 

Przepływy na pętlach Ok 1,5 l/min, 1,8 l/ min strefy brzegowe( są dwie, jedna przy dużym oknie balkonowym), 2,2 l/min w łazience. Pompa na Ok 3 biegu( wilo yonos para). Delta wynosi 4 stopnie, zasilanie 27 stopni powrót 23 stopnie 

Razem 620 pexu, 12 pętli. Grzeje Ok 90 m2

Teraz pytanie-

1. Zmniejszać przepływy na rotametrach- jak tak do ilu tak mniej więcej?

2. Jak punkt pierwszy w tym zmniejszenie biegu pompy 

3. Wymiana zasilania na pex 32- nie powinno być problemu, trzeba by przewiercic strop w miejscu wnęki na skrzynkę rozdzielcza i heja z rura do kotłowni- pytanie czy po wymianie instalacja będzie cichsza. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wymiana rur to myśle oczywiście na całym odcinku od divicona do rozdzielacza tzn 262 cm. 
Idąc po najmniejszej lini opor mógłbym wymienić tylko odcinek w kotłowni Ok 150 cm na miedź 28 i połączyć pexem 25 który idzie do rozdzielacza ale nie wiem czy taka wymiana zmieni coś konstruktywnego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zmniejszysz przepływ, to musisz zwiększyć temperaturę zasilania aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu. Taki zabieg może wystarczyć przy obecnych temperaturach. Jeśli przy mrozach będzie to niewystarczające, nie pozostaje nic innego jak zmienić średnice na DN25. Chodzi o to, aby nie zwiększać temperatury na podłogę do ponad 30C ( po za łazienką ), bo cierpi na tym komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już odczuwalnie będzie "parzyć" w stopy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się zgadzam :) Wykończenie posadzki ma niemal fundamentalne znaczenie. Jej opór cieplny jaki pojemność cieplna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym jest regulowana wg krzywej grzewczej i czujnika pogodowego. Ustaliłem na początku sezonu krzywa 0,3 i przez najbliższy sezon nic nie zmieniam. 
Były już pierwsze przymrozki u mnie i w domu było ciepło.

Wracając do wątku i pytania.

- zostawić wszystko tak jak jest i nie szukać dziury w całym, ale przy skrzynce rozdzielacza ewidentnie słychać szum wody.

- wymienić rury zasilające, ale pytanie co zyskam. 

- skorygować trochę przepływy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.