Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rotametry gorgiel


Klecki

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem przeróbkę tego rozdzielacza, tj był to zestaw tzw podmieszajacy, wywaliłem pompę i rtl- a na zasilaniu, baypass; rozdzielacz zasila gotowa  grupa pompowa afriso z zaworem mieszający sterowanym elektronicznie, od kotła idzie sprzęgło, drugi obieg na grzejniki, tez grupa pompowa, wszystko elegancko.

W poprzednim rozwiązaniu, gdzie pompa podmieszala wodę w rozdzielaczu miałem przepływy na rotametrach rzędu 2l/min, teraz wszędzie 1l/min przy wkręconych na maksa, co ciekawe rotametry w ogole nie reagują na regulacje od pewnego momentu, może nimi kręcić i kręcić, przepływ i tak 1l/min, chyba ze je skręci na maksa.

Pompa jest 25/6, także nie ma raczej opcji ze za słaba, Ok 700 pexa jest położne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 obwodów, do rozdzielacza rury 25, wg zaleceń afriso, w podłodze 16. 

Podmieszala pompa o takiej samej mocy 25/6 z tym ze była w rozdzielaczu. 

Ogolnie jest ciepło, ale te przepływy nie dają mi spokoju. Było Ok 2l/min, spadło do 1l/min, podobno rotametry Gorgiel nie są najlepsze 

Na zasilaniu 30 stopni, powrót 25 stopni 

Nie wiem jak będzie zima z temp w pomieszczeniu, chce sprawę wyjaśnić teraz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Klecki napisał:

do rozdzielacza rury 25, wg zaleceń afriso,

Wg jakich zaleceń afriso?

Rury 25 to średnica wewnątrz czyli DN25, czy na zewnątrz czyli PEX25 lub PP25?

Teraz masz całkiem inny układ - poprzednio pompa pracowała tylko w układzie rozdzielacz - rury w podłodze , obecnie doszły rury zasilające i to one tłumią przepływ .

Ostatnio w innym temacie podawałem że rura PEX25 to max przepływ 730l/h czyli praktycznie nie więcej niż 1l/min w twoim przypadku - 12 x 1 x 60 =720l/h.

Wniosek - rozdzielacze są OK- masz dużo kasy to zmieniaj, efekt będzie żaden , trzeba pomyśleć o zwiększeniu średnic rur.

Poprzednio zasilałeś układ wyższymi  temperaturami, to przepływ mógł być niższy i rury wystarczały, obecnie są za małe.

Jak ci nie wystarcza przepływ rzędu 1l/min to albo zwiększasz średnice rur albo dajesz większą pompę np 25/8 ale wtedy instalacja będzie głośna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest rura DN 25. Odnośnie zaleceń, zacytowałem instalatora który to zlecenie wykonywał, bo zwróciłem (nie)świadomie uwagę czy rury doprowadzające będą Ok. 

Rury idą w wylewce także pozostaje kucie. 

Przepływy były większe gdy pompa była na rodzielaczu, ale przypadkiem czy zadaniem takiej pompy nie jest wyłącznie mieszanie wody cieplej i zimnej ? 

Cala ta podlogowka i jeszcze piętro grzejników było na jednej pompie z kotła i było Ok. 

Dodam jeszcze ze teraz gdy pompa(25/6) jest na 3 biegu to słyszę szum wody nawet z dala od rozdzielacza. 

Jaka jest szansa ze rotametry pokazuje błędnie?Bo do tego może warto zacząć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Klecki napisał:

To jest rura DN 25

Od tego trzeba zacząć - jaka to rura? , jaka jest jej długość - wtedy można przeliczyć wstępnie czy zmiana rur czy pompy czy rotametrów a może zaw 3-D?

Godzinę temu, Klecki napisał:

Przepływy były większe gdy pompa była na rodzielaczu, ale przypadkiem czy zadaniem takiej pompy nie jest wyłącznie mieszanie wody cieplej i zimnej ? 

Tak.

Tak masz pewnie zaw 3-D mieszający - jaki to zawór - oznaczenie?

PS

jak słychać przepływ wody w rurach to na pewno nie jest rura DN25, tylko co najwyżej DN20 - wyjaśnij to jako pierwsze - jaka rura - materiał i  rzeczywistą średnicę , nawet po zewnątrz.

Dodatkowo gdzie masz rotametry - na zasilaniu czy na powrocie i gdzie mają zero - na górze czy na dole?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura doprowadzający maja max  3,5 m i mea culpa maja średnice zewnętrzna 25 mm

rotametry są na zasilaniu ale przedtem były na powrocie. wg naklejki.

Pompa  brała wode z zasilania- górnej belki tam ją mieszając  z zimna na powrót- dolna belkę. Nie rozumiem tego i nawet się nie staram ale tak było 

Teraz zasilanie jest dolna belka, powrót górna.

to są gotowe grupy pompowa afriso, zaworem miesiącem steruje czujnik pogodowy sprzęgło tej samej firmy, piec Immergaz

Wode ewidentnie słychać w rurach ogrzewania tj pexie 16mm gdy pompa jest na 3 biegu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury miedzianej 25 nie ma , jest Cu22 i to pewnie ta, równoważna z PEX25 = DN20, ale 3,5m to pompa powinna przepchać, głośno bo głośno ale przepływ powinien być.

Rotametrów "na pałę" nie wymieniaj,  od innych przeważnie nie pasują.

Zrób inny eksperyment - zamknij np 1/3 pętli- tak aby w nich był przepływ 0 i co wtedy masz w pozostałych?.

Te rury grające z PEX16  to są wszystkie czy tylko 1?

Zero na rotametrze masz na górze czy na dole szklanki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, rura miedziana ma 22mm średnicy zew, zmierzyłem dokładnie teraz miara. Zero jest na gorze szklanki.

jak zamknę 1/3 obwodów to przepływ w pozostałych pętlach rośnie delikatnie, nie więcej jak 0,5 l/min. 

Rotametry nie są w pełni wypełnione woda , na gorze jest powietrze 

kazda pętla była z osobna przeleją woda wodociągowa, zapowietrzenie odpada 

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic że nowy zestaw,były przeróbki a  instalacja zapewne po przeróbkach nie była płukana dlatego mimo wszystko sprawdź filtr .Tak na marginesie filtr powinien być tuż przed pompą(grupą pompową) a nie  przed sprzęgłem,przed sprzęgłem to kolejny,na powrocie do kotła-chroniący pompę w kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn pompa jest na 3, środkowym biegu z prawej strony, praca stalocisnieniowa. 

Jak puszczej pompę na 6 bieg przepływy wztrastaja, trochę, na pewno nie o 1l/min

W prawo na max- wzrastają do 1,5 l-min, wszędzie 

Lewo na max-  na dwóch rotametrach zwiększyło sie do niecałe 1,5l-min, reszta bez zmian 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.