Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rotametry gorgiel


Klecki

Rekomendowane odpowiedzi

Prawe położenia są prawidłowe dla podłogówki  i instalacja reaguje na pompę , trzeba tylko znaleźć  to wąskie gardło.

Spróbuj jeszcze tak- pompa na max w prawo a przy rozdzielaczu przymknij lekko- tak 10-20% zawór odcinający całość i podaj co wtedy się z rotametrami dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno pomogłaby wymiana rur zasilającej i powrotnej na rurę o rozmiar większy czyli na PEX32 lub Cu28 - obie rury po całej długości + oczywiście osprzęt odcinający.

Daj jeszcze fot instalacji ze sprzęgłem i grupami pompowymi - czy oba obiegi idą niezależnie po całej długości czy np rura powrotna jest wspólna? dla obu obiegów?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, obiegi idą niezależnie od siebie na całej długości, nigdzie sie nie łącza, nie mogę akurat zrobić zdjęcia, ale jestem tego pewny na 100% A co z zaworami powrotu i zasilania - czy to nie będą wąskie gardła czy nie tedy droga?

Rury oczywiście mogę wymienić, ale wolałbym tego uniknąć. zastanawia mnie ze poprzednia wersja z pompa na rozdzielaczu miała większe przepływy, pompa ta miała tylko służyć do podmiesznia wody, pchała pompa kotlowa, widocznie jest mocniejsza  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak działa , w poprzedniej wersji woda potrzebna do ogrzania miała wyższe temperatury , więc mieszała sie z zimną lokalnie i było na nią mniejsze zapotrzebowanie,

Można było ją przesłać mniejszymi przekrojami rur.

Pompa w rozdzielaczu obracała tylko lokalnie tą wodą .

Ciekawi mnie jeszcze jaka naprawdę jest długość tych pętli - nie bardzo wierzę w te 60m, to obsłużyłaby pompa 25/40 a nie o rząd większa.

Jaka powierzchnia jest grzana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się jakiś manewr z przepływani , przepływ 2l to dużo, w twoim przypadku wystarczyłoby 1,5l na każdej pętli,  ale czy to nie jest za głośne.

W mojej instalacji jest 160m2, 14 pętli , przepływy ok 1,2l i  21-22 C w domu, pompa 25/40 wystarcza.

 

Masz 2 możliwości - zostawić to co masz i w zimie ew podnosić temp zasilania, albo zmienić rury i osprzęt na DN25.

U ciebie dodatkowo na powrotach z grup pompowych do sprzęgła powinny być zawory zwrotne - masz takowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam rozdzielacz już jest trochę wąskim gardłem bo ma wejście na belkach tylko 3/4"(tym samym  profil belki ma mniejszy przekrój)"Normalny" rozdzielacz ma gwinty 1" i przy tylu pętlach zawory odcinające powinny być 1"  + przewężenia na kształtkach PEX i tak  "ziarnko do ziarnka" i zbierają się opory dla pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku dziękuje za odpowiedzi i pomoc

Może na początek wymienić sam rozdzielacz plus zawory  na jakiś ,,normalniejszy” ?Stary mogę zwrócić bez problemu

Potem brać się za wymiare rur, oznacza to kłucie nowej posadzki albo zrobienie nowego podejścia pod skrzynka w stronie. 

Do ilu wzrosną przepływy po wymiarze rur, a do ilu po wymianie rozdzielacza kolanek, zaworów ?

Dodam jeszcze ze cały szum wody jest słyszalny na belkach rozdzielacza 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile w końcu mają te rury do rozdzielacza PEX20 czyli DN16, czy DN20, czyli PEX 26?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z tymi rurami - najpierw była DN25, potem PEX25 i Cu22 a teraz PEX20!

Niech wreszcie właściciel tych rur się określi co naprawdę ma!

Jak PEX 20 to najpierw te rury do wymiany! na PEX32  lub Cu28.

Co do dźwięków z pętli to jest rzeczą praktycznie niemożliwą aby rura z przepływem rzędu 2l.\/min - dla pex16 to prędkość ok 0,32m/s

- "grała",  to wina rozdzielacza lub ostrych załamań w pętlach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, sambor napisał:

Ja policzyłem na kolanie opory hydrauliczne dla przepływu 1,5m3/h ,  wyszło ok 3-3,5 m sł w. czyli w normie i przepływy przy tej pompie i rurach powinny być bez problemu ok 2l/min dla każdej pętli.

Dla przepływu 1,5m3 wychodzi mi że opór jednostkowy  dla rury PEX 25x2,5 Pa/m=ok.1000Pa  co daje przy 7mb(powrót/zasilanie) 7kPa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.