Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viessmann Vitodens 050 taktowanie i regulacja temperatury


Kalamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Zacznę może od początku. Zakupiliśmy w maju nowo wybudowany dom wolnostojący- 114m2 (z piętrem).

Ściany porotherm 

Styropian ściany 15cm

Poddasze 30cm wełna 

Temperatura w domu 21-22 stopni

Ogrzewanie kombinowane- cały dół ogrzewanie podłogowe, góra grzejniki, plus na górze w łazience podłogowka (na linii grzejników z założonym kasetowym rtl).

W owym domu założony był nowy kondensat dwufunkcyjny Viessmann Vitodens 050 ( bez pogodówki, ani jakiegokolwiek sterownika bądź regulatora pokojowego). 

Do meritum - przy obecnych temperaturach, gdzie w dzień 0-5 stopni, noc -1 do -4 kocioł taktuje. Temperatura CO ustawiona na 42 stopnie. Kocioł grzeje dłuższą chwilę i się wyłącza, w ciągu 4-5 min temperatura na wymienniku w kotle spada do 30 i załącza się na nowo i tak w kółko co 4-5 min.

Zużycie gazu za październik 114m3

Zużycie gazu za listopad 154m3

Instalacja bez udziwnień- zasilanie za kotłem się rozdziela- na grzejniki bezpośrednio, i do rozdzielacza podłogowki, w którym są 4 pętle ( nie mam pojęcia jakiej długości- brak projektu ogrzewania), rotametry ustawione na 2,5l, i zespół pompa grundfosa z mieszaczem.

Teraz pytanie- jest szansa by coś z tym kotłem zrobić by tak nie taktował? Jak sterować temperatura podłogowki do uzyskania porządanej temperatury pomieszczenia? Do tej pory robiłem korekty na mieszaczu, który notabene jest ustawiony na prawie minimum, lecz nie ukrywam nie wiem czy tak powinno się to robić- pierwszy kontakt z ogrzewaniem gazowym i podłogowym. Czy sterownik (czy termostat pokojowy) z siłownikami on off na belce by się sprawdził? - tylko że wtedy chyba kocioł zacznie ostro taktować jak się wszystko pozamyka - za dużo pytań na które brak odpowiedzi;)

IMG_20200427_175010.jpg

IMG_20200427_174950.jpg

IMG_20200427_174944.jpg

IMG_20200602_200215.jpg

IMG_20200602_200212.jpg

IMG_20200602_200100.jpg

IMG_20200602_200103.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną - brak odbioru energii przez instalację z powodu wysokiej Pmin. (6.5kW!).

Porada - olać taktowanie, za kilka lat jak kocioł ulegnie poważniejszej awarii to kupić następny z niską Pmin. (np. 1.9kW).

Wyjście awaryjne - zainwestować w termostat, spadnie ilość startów kotla (i komfort zarazem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, że z kotłem będzie pies pogrzebany - póki co kotła niestety nie zmienię. Regulacje temperatury w pomieszczeniu rozumiem, że dokonywać za pomocą zaworu mieszającego? Jaki termostat ewentualnie by tu przypasował? Czy coś takiego zdalo by egzamin? Oczywiście w mniejszej konfiguracji. https://allegro.pl/oferta/sterowanie-ogrzewaniem-podlogowym-podlogowka-7123554409?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Tylko co z pompą jak wszystkie zawory się zamkną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. To rozwiązanie z alle..... jeszcze pogorszy sprawę.

Musisz podłączyć zwyczajny dwustanowy termostat, bezpośrednio do kotła. Wtedy będzie on pracował cyklicznie, np. dwie godziny będzie pracował, a dwie będzie wyłączony. Oczywiście musisz się liczyć ze znaczącym spadkiem komfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedzi. W takim razie rozeznam się jaki termostat da radę sparować z tym kotłem, albo niestety zostanie jak jest i będę odkładać złotówki na inny kocioł z jak najniższa mocą minimalną. Chyba, że znasz jakiś dedykowany termostat pod ten kocioł.

Znalazłem Salus 091 FL RF podobno polecany do tego kotła- potwierdzisz to info? Jest bezprzewodowy co dla mnie było by plusem, bo dom już wykończony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wybaczcie, że odkupuje temat, lecz powstał kolejny problem. W powyższych opisywanych temperaturach zewnętrznych, mimo taktowania kotła, temperatura pomieszczeń była w miarę utrzymywana 21-22 tak jak lubimy. W obecnych warunkach, gdzie te temp zewnętrzne spadły - od dwóch dni nawet dosyć mocno - aktualnie minus 17, to nie mogę dogrzać domu- temperatura aktualna pomieszczeń ok 20 stopni. Temp zasilania na kotle ustawiona nawet 50 stopni, mieszacz podłogowki na 34, pompa była na 2 biegu, a nawet dwa dni na 3 lecz to nic nie zmieniło, a w domu jak dla nas to trochę zimno. Nie ma założonego termostatu do kotła jeszcze. Kocioł pracuje troszkę dłużej niż miało to miejsce wcześniej, ale szału nie ma-wciąż taktuje. Zużycie gazu za zeszły miesiąc (nie tak zimny) to 220m3, co daje 7,33m3 gazu na dobę- czy to aby nie przesada? Doradzcie coś, bo nie wiem czy instalacja kicha, czy serwisanta od kotła wzywać, bo w domu zimno, a gazu idzie jak w golfa. Dodam jeszcze, że głowice termostatyczne na grzejnikach ustawione są na 4, nawet 4,5 co powinno dać ok 22-24 stopni- niestety w tych pomieszczeniach jest 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok spróbuję podnieść te temperatury. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz- ten mieszacz esbe jest od 23-43 stopni- skala od 1 do 6 - termometr zasilania za mieszaczem pokazuje 34 stopnie- na powrocie 32, a pokrętło regulacji na mieszaczu mam dosłownie na 1 ( od maksymalnie zamkniętego dosłownie odrobinę odkręcony- parę milimetrów w stosunku do pełnego możliwego ruchu regulacyjnego).  Skala na 3 powinna oznaczać ok 30 stopni - gdybym tak zrobił u siebie, to miał bym chyba na termometrze zasilania z 50 stopni, nie mówiąc już o 6. Co tutaj może być nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Witajcie, mam taki sam kocioł i układ ogrzewania, dom i ocieplenie to samo. Normalne zużycie gazu dla tego kotła przy temperaturze 23 stopnie w domu to ok 12 metrów gazu na dobę przy ujemnych temperaturach, wszystko co poniżej gwarantuje zimno w domu. Jak ustawić kocioł, zadzwonić do gazownika i poprosić o redukcję mocy maksymalnej do 60% lub mniej - ja mam chyba obecnie 40% (kocioł ma taką funkcję w menu serwisowym) instrukcja na necie. Modulacja jest tutaj normalna, a kotły są długoletnie, pierwsza awaria jaka doświadczysz będzie syf w wymienniku cwu, mam to po 3 latach, przy regularnym serwisie nic się nie dzieje. Średnie zużycie na cały rok gazu to kwota ok 3 tys. Zł. Przy domu z projektu archon dom w klematiasach 9ab (styropian biały 15cm od dewelopera). Ustawienie podlogówki, żeby ją bujnąć gdy jest zimno to pompa na 3, mieszanie na 0 (ale z zaworem termostatycznym!) I tak zostawiamy na dobę przy zasilaniu z kotła 55-60 stopni. Grzejniki na ful, gdy dom się nagrzeje wracasz do ustawień pompy na 2, termostat na 5st powyżej temp zadanej, grzejniki o jedeną kropkę wyżej niż zadana. Zużycie na poziomie 12 metrów i ciepło w domu. Jak chcesz zejść do 7 metrów w zimę przy mrozach i temp. 22-23 stopnie... To nie ten stopień ocieplenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.