Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort EKO Lux- Spalanie, powrót, retorta


grabuss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od października jestem posiadaczem pieca Defro Komfort EKO Lux 30 kW, na starcie wydawało mi się że wszystko chodzi i działa w jak najlepszym porządku jednakże wraz z minusowym temperaturami spalanie pieca drastycznie wzrosło z 21kg/na dobę na prawie 50kg/doba , od zamontowania pieca nic nie zmieniałem w ustawieniach PID tzn. te ustawienia jak najbardziej mi pasowały, groszek z Chwałowic ładnie się spalał, piec bardzo szybko dochodził do temperatur zadanych i tak jest do teraz jednakże aktualne spalanie zmusza mnie raczej do zmian prawda? Mój Dom-280m2 , cegła 40cm+5cm styropian, CWU bojler 180l ,zawór 4d,   dom budowany na przełomie lat 80-90 .

Wykres jak przedstawia się temperatura w ciagu godzin i dni poniżej  i w zasadzie od października tak ten wykres wygląda.

 

Chciałbym podać wam moje aktualne ustawienia ale jestem człowiekiem starszej daty i niewiem gdzie je dokładnie poszukać w  menu serwisowym 5162 tak? czy to są te ustawienia z trybu nadzoru?

Druga rzecz to ochrona powrotu mam ją wyłączoną i zauważyłem że w ciągu dnia może z 3-4 razy kiedy piec za bardzo przekroczony zadaną temperaturę, obraca zaworem 4d wpuszczając zimną wodę do pieca czy to aby tak ma być?

Trzecia rzecz od początku rozpalenia pieca palnik jakby nie palił się równomiernie , myślałem że to wina retorty po pierwszym wyczyszczeniu pieca przyjrzałem sie jej jednak ja tam nic niepokojącego nie widziałem , po przyjeździe instalator stwierdził że dzieje się tak albowiem z prawej strony dmucha wentylator ..... Dokładnie pokazuje wam to na filmiku poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=6A0DMwni0yc

defro.jpg

defro1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tu zmniejszył moc kotła i powietrze dopasował tak aby końcówki płomienia nie kopcily.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tę chwilę przy podanych informacjach również bym zmniejszył moc kotła do 70% i obserwował co się dzieje. Teoretycznie wykres powinien się trochę wyprostować oczywiście oprócz momentu dużego poboru wody czyli przeważnie wieczorem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i dziękuje za sugerowane podpowiedzi 

Zmniejszyłem moc kotła na 90 %, temperatura pieca 65 stopni spokojnie dochodzi do zadanej a nawet ją jeszcze przebija tyle tylko że piec już nie wchodzi w tryb nadzór , także docelowo będę z mocą jeszcze schodził stopniowo w dół obserwując  co się dzieje.  Martwi mnie jedna kwestia a mianowicie jak temperaturę na piecu przebije od zadanej o naprzykład 3-4 stopnie to moc wentylatora spada (co jest logiczne) jednak groszek wciąż jest podawany a moc wentylatora wynosi od 1-10% i powstaje taki mini kopiec . Dopiero jak spadnie temperatura C.O wentylator wchodzi na wyzsze obroty i groszek ulega całkowitemu spalaniu.  

Moje aktualne parametry pracy:

Moc: 90%

Minimalna praca podajnika: 1s

Max praca podajnika: 4s

Minimalna przerwa podajnika: 23s

Max przerwa podajnika: 30s

Min. wentylator roboczy: 26

Max wentylator roboczy: 45

Min obroty: 170

Max obroty:  600

Korekta powietrza góra dół na 0 .

Spieków niema ale dobowe spalanie to około 36-38kg. 

 

AD.2 Co do ochrony powrotu , poczytalem nieco to forum i wiem już że mimo posiadania zaworu 4d powrót grawitacyjnie u mnie nie działa i potrzebny będzie po sezonie montaż dodatkowej pompki, która dogrzeje powrót.

 

AD3.  Co do retorty , wczoraj  po raz kolejny czyściłem piec i przy okazji rozebrałem jeszcze raz te palenisko jedynie co mnie zdziwiło to brak jednego otworu( patrz zdjęcie poniżej , sorry za upaprane ręce :D ), zeszlifowałem dodatkowo ten jeden otwór i teraz z perspektywy widzę że jedynie co się zmieniło to temperatura podajnika na 19-20 stopni wcześniej było coś około 30. Większość osób sugeruje uszczelnić retortę silikonem wysokotemperaturowym jednakże wszędzie sznury są idealne pale w piecu dopiero od października. 

 

Na filmikach z yt o moim piecu zauważyłem że ludzie mieli deflektor ustawiony wyżej niż ja miałem , skróciłem wysięgnik i teraz to wygląda tak:

Nagrany filmik w momencie kiedy wentylator pokazywał w granicach 60-70%.

 

 

defro3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalną przerwę podajnika ktos ci taka doradził? 30s?

Wykres się ustabilizuje gdy powrót będzie o 5-7*C mniejszy od temperatury zadanej na kotle( co osiągniesz wspomnianą pompką kotłową), no i odpowiednimi ustawieniami:). Mi również nie odpowiada twoja temperatura na zaworze 4D ( przy -2*C na zewnątrz "moim zdaniem" winno być około 50-53*C). Zawór 4d jak czytam sterowany siłownikiem, bo pisałeś że kręci nim. Spytam, czy masz włączoną ochrone powrotu przez zawór 4d, 49*C to nie tak źle ja miałem 36-38*C. Jeżeli tak to to również będzie wpływać na wykres pracy kotła. A jak chcesz podnieść powrót do temperatury prawie pieca to na szybko można to zrobić załączając na stałe pompę CWU. Ja tak miałem do czasu zainstalowania pompy kotłowej.
 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, tak było od początku jadę  na pidze serwisowym, wydłużyłem przerwę w podawaniu na min 40s a max 50s zobaczymy co się stanie.

Co do powrotu wiem oco ci chodzi, dopiero teraz zauważyłem że w pierwszym moim poście na zdjęciu na powrocie jest 49stopni i właśnie ja taką temperaturę uzyskuje podczas załączenia pompy CWU i właśnie ona działała W momencie kiedy robiłem te foto. Tak zazwyczaj mam tak jak  ty 37-39*. Oczywiście zalaczylem ochronę powrotu i ustawiłem ją na początku na 45 ale zawór 4d szalał raz się otwierał na grzejniki A raz na powrót nie potrafił się ustabilizować,  ba nawet przy ustawionych 40 stopniach było to samo.

 

Te 50-53 stopnie piszesz o powrocie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie masz pompy kotłowej?? A zawór nie spełni dwóch funkcji naraz. Wyłącz ochronę powrotu bo i tak ona bez pompy nie działa i włącz CWU na stałe aby zapewnić ciepły powrót.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie pompę obiegową planuje dokupić po tym sezonie  grzewczym, powrót miałem już wcześniej wyłączony właśnie ze względu że 4d tak szalał. A tak z ciekawości jak w defro załączyć żeby pompa CWU chodziła cały czas?

Co do jeszcze ustawień nie bardzo rozumiem jak to jest właściwie z tą korektą powietrza. W instrukcji też niezbyt jasno wyjaśnione. Czy ustawiając korektę na plus daje wiecej wiatru (powietrza) a na minus zmniejszam dopływ powietrza czyli duszę kocioł? No i korekta dolna i górna. O co w tym chodzi?

 

Spójrzcie proszę na ten filmik: 

  Jak gościowi równomiernie rozkłada się ten ogień nad retortą (ten sam piec co mój tylko 20kw a ja mam 30kW) , fakt ma trochę duży nadmuch ale tutaj chodzi mi o ten właśnie płomień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cwu aby włączyć na stałe to ustawiasz wyżej temu niż kocioł lub czujnik z zasobnika wyciągasz i chodzi. Możesz również pompę włączyć na sztywno do gniazdka. Korekta na plus równa się więcej wiatru, a na minus mniej wiatru. Korekta dolna i górna jest aby dopiescic te ustawienia. Czyli dolna zmuenia tylko dolny zakres dmuchawy a górna tylko górny.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy tylko u mnie był ten problem, ale ja musiałem wyjąć czujnik z bojlera inaczej co kilka godzin pompa cwu stawała mimo temperatury ustawionej sporo wyższej niż na kotle. Więc radzę wyjąć czujnik by chodziła non stop, temperatura w bojlerze będzie prawie identyczna jak zadana na kocioł. Z tą temperaturą 50-53*C chodziło mi o temperaturę zaworu 4d( czyli temperatura zaworu zadana) u mnie tą temp. ustala sterowanie pogodowe( na pewno dostałeś czujnik temp. zew. jak kupiłeś piec) i krzywa grzewcza, ale nawet na krzywej grzewczej w ustawieniach początkowych dla 0*C na zewnątrz jest około 50*C na zaworze 4d( ja niewiele tu zmieniałem), a u ciebie jest 40*C, dla mnie to za mało. Dopisz jeszcze czym sterujesz temperaturą w domu i jak to u ciebie się odbywa( obyś tym regulatorem nie wyłączał pompy CO jak sie dom dogrzewa:):))

Mam ten sam piec co ty, tylko połowę mniejszy 15KW ogrzewam nim BEZ PROBLEMU  180m2. nieocieplonego domu z lat 90.( przy temp. pokojowej minimum 22*C. Więc wydaje mi się, że 30KW to sporo za duży jak na twój metraż, może dlatego też większe kłopoty z ustawieniem. Co do korekty powietrza zmniejszaj czyli dawaj ---- co jakiś czas bo widzę na filmiku że nadmuch masz zdecydowanie za mocny(dopiero zaczaiłem że to nie twój piec na filmiku ale nadmuch dla mnie i tak za duzy) u mnie nawet gdy musi pracować mocniej piec to ogień mam połowę mniejszy niż ten na filmiku. Na ta chwilę mam korektę powietrza nastawioną na -12 ale to musisz robić stopniowo(co do dolnej i górnej korekty to tak jak wyżej napisał ci lechumb, doprecyzowanie, ale narazie zmniejszaj samą korektą powietrza) i patrzeć co się dzieje na palenisku i czy spala ekogroszek no i PRZERWA W PODAWANIU to nie 30s( standardowo tak nawet nie ustawiają :), chyba cos tam palce maczałeś albo hydraulik) ja bym nastawił na 70 s max(  ja mam 38s minimalna 74s max  i kopczyk jest ok a ewentualnie później koryguj to małymi kroczkami. Pamiętaj tylko, że na początku piec(kilka godzin) może powariować bo to duże różnice w nastawie i patrz na kopczyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.