Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Eko Komfort 38kw Ustawienia pieca


RafalFafi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z piecem uważam że spala stanowczo za dużo. Wcześniej paliłem czeskim ekogroszkiem kupowanym po 500zł tona to aż tak nie bolało teraz ekogroszek kamienny kupowany 850 tona spalanie zostało takie samo. Czyli 50kg dziennie. I już nie wiem czy dom jest dziurawy czy wina leży gdzieś indziej. 

Wyniki ciepło właściwe według tego co Ojciec mi podał jak było budowane
Dodam że dolne piętro jest ogrzewane tylko  jakieś 40m2 ale nie wiem jak to zaznaczyć na tym portalu. Budynek w ścianach ma 5cm styropianu na elewacji nie ocieplony wcale.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/50r9

Instalacja:
CWU 200 litrów bojler
CO Grzejniki Stalowe
Brak zaworu mieszającego układ zamknięty.
Termostaty na grzejnikach wszędzie na 5 bo i tak nie ma za wysokiej temperatury. Termostat w jednym pokoju ustawiony na 20 stopni i po osiągnięciu temperatury wyłącza pompę CO

Ustawienia pieca
Sterownik plum r800
Temperatura zadana kotła 53 stopnie
Temperatura pompy CO 50 (nie da się na tym sterowniku ustawić mniej)
Temperatura CWU 37 stopnie

Czas podawania 5.5 sek
Przerwa podawania 40 sek
Przerwa w podtrzymaniu 20minut
Moc nadmuchu 38% (na mniejszym wogóle nie osiągał temperatury)
W domu utrzymywana jest temperatura 19-20 stopni max  wcześniej było max 18 ale musieliśmy podnieść ze względu na  dzieci.

W weekend czyściłem piec i zdejmowałem palnik oczyszczałem kanał z dopływem powietrza ale to niestety nie pomogło za wiele

Nie bardzo mam pojecie co mogę więcej zrobić więcej aby to spalanie było jakieś bardziej znośne ponieważ przestaje mnie trochę stać na zakup takiej ilości węgla. Bo to przy takim wyjdzie jakieś 7000 rocznie na sam węgiel.

Dziś jeszcze zmieniłem ustawienia pieca  4 sek podawanie i udało znaleźć ustawienie palnika na 38kw bo wcześniej był ustawiony na 18kw nie wiem czy to ma jakiś wpływ na spalanie i osiągane temperatury ale poprawiłem.

Prosił bym o jakiś porady od czego zacząć może jakiś audyt energetyczny lub wymiana pieca na inny wymiana instalacji Firma wyceniła nowy piec na 16tys Ocieplenie budynku całego by kosztowała ponad 40 tys. brakuje funduszy na tak duże inwestycje mam bardzo zle myśli na ten dom i potrzebuj sugestii porady

IMG_20190114_192249.jpg

IMG_20190114_192254.jpg

IMG_20190114_192256.jpg

IMG_20190114_192434.jpg

IMG_20190112_111854.jpg

IMG_20190112_111859.jpg

IMG_20190112_111902.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam...jaki to kocioł? bo jakoś nie mogę się doczytać, a filmiku nie mogę odtworzyć :(

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lazar eko komfort 38 on moc chyba 36kw już go nie ma na stronie producenta ponieważ jest klasy 3 kupowany ponad 10 lat temu Filmik nie chciał się załadować  jakiś błąd się wkradł. Piec ma wymiennik pionowy i czyszczenie zajęło mi ponad 5 godzin w sobotę a i tak mogło być lepiej.

Dodałem tutaj film z wyglądu płomienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak czujnika spalin na kotle w kotle,
Również nie mam podłączonego czujnika temperatury powrotu.
Oraz w piecu brak jakiejkolwiek regulacji przepustowością czopucha poprostu idzie rura do komina.

Tak naprawdę nie wiem kto montował ten kocioł 11 lat temu ale zrobione jest trochę na odwalsię jestem delikatnie załamany stanem faktycznym.

Jak zmienię temperaturę na 60 stopni to wzrośnie spalanie dodam że nie mogę wyregulować zaworem 3 drożnym temperatury na grzejniki bo takiego nie mam poprostu wtedy szybciej zagrzeje pomieszczenia i termostat wylaczy pompe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ma jakieś 70*C na powierzchni.

U mnie jak mi pokazuje termometr temperaturę spalin wewnątrz  czopucha tzn tej rury 150*C to na zewnątrz mogę swobodnie rękę trzymać , jest tylko porządnie ciepła.  

Znajdź przyczynę dlaczego duża ilość ciepła ucieka do komina. 

Zacznij od szczelności drzwiczek i ustawienia nadmuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przychodzi do głowy to słaby odbiór ciepła przez centralna płomienice mimo długiego szorowania wyciorem oraz drucianą szczotką nie dało to zamierzonego efektu. Na myśl przychodzi mi opcja młotek i przecinak i oskubanie tego z zaschniętej sadzy ale dostęp jest tam bardzo ograniczony muszę wejść na piec który ma ponad 160cm wysokości  i czyścic w głową w dół.
I jeszcze jak się okaże ze jak bym obił tą sadze za mocno i gdzieś dziurę zrobił to w szczycie sezonu został bym bez pieca.

Chyba że próbować z tydzień popalić sadopalem a później jeszcze raz druciana szczota i szorowanie jeszcze raz.

Znalazłem instrukcje na stronie producenta pieca
https://www.hkslazar.pl/file/download/554/53/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety taki potwór( kocioł 36kw) potrzebuje towaru aby nagrzac sam siebie. Pierwsza rzecz w jaki sposób rozwiązana ochrona powrotu? Przypuszczam że nie ma wcale. Druga rzecz, sterownik dwustanowy jaki masz to jedna wielka pomyłka. On działa na zasadzie grzej/nie grzej. A ma grzać przez cały czas tylko na zasadzie słabiej/mocniej. Kocioł jest prawdopodobnie przewymiarowany, i nie wiele da się zrobić aby mniej palił bez przeróbki instalacji i dołożenie nie mądrzejszego sterownika. A syf w kotle to niestety za niska nastawa temperatury zadanej. Powinno być min 58 wzwyż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.