Skocz do zawartości

Czarekk

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie na temat przeróbki pieca.Posiadam piec podobny do pieca ekoelma eco 1.niestety jest to tzw.produkcja garażowa wielkość ok.3,5m2.Ogrzewam nim budynek z 1912 roku nieocieplony z czerwonej cegły cześć okien wymieniona na plastykowe.powierzchnia do ogrzania ok.160 m2.instalacja c.o.-rury miedziane,grzejniki podwójne stalowe panele,bojler 80 litrów niestety w instalacji nie ma zaworu mieszającego.Palę w piecu drewnem i miałogroszkiem.Porównując mój piec z piecem eco 1 zauważyłem że w moim brakuje tzw.dopalacza na rysunku pozycja nr.20.chciałbym się dowiedzieć czy muszę "doinstalować" tą rurkę doprowadzającą powietrze i ewentualnie jak przerobić palenisko żeby podnieść sprawność pieca.

 

przekrój pieca można znaleźć na:http://www.ekoelma.pl/przezco.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując mój piec z piecem eco 1 zauważyłem że w moim brakuje tzw.dopalacza na rysunku pozycja nr.20.chciałbym się dowiedzieć czy muszę "doinstalować" tą rurkę doprowadzającą powietrze

 

Instalując rurkę polepszysz spalanie węgla przez doprowadzenie powietrza wtórnego, co jest równoznaczne powiększeniu sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam posiadam piec PER-EKO KSX21 Kw i mam pytanie na poziomych kanałach płomieniówek a są ich 3 mam założone oryginalne blaszki z ponacinanymi brzegami i wygiętymi tzw zawirowywacze spalin, czy jak bym zamiast tych zawirowywaczy spalin włożył na przykład 2 cegły szamotowe z powycinanymi lub nawierconymi otworami coś podobnego jak katalizator w samochodzie czy to by coś poprawiło w efektywnym spalaniu, wiem że dobrze by było doprowadzić tam powietrze wtórne które by dopaliło resztkę gazów ale tego nie mogę zrobić bo piec mam jeszcze na gwarancji. Ale taki szamot to jak by coś pomogło to bym sobie założył zamiast tych blach stalowych. Podpowiedzcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbować z tymi cegiełkami zawsze możesz, ale rzeczywiście ważne jest dobre mieszanie z powietrzem.

Prowadzenie płomienia przez otwory poprawi może samo spalanie, ale w tych kanałach to chodzi raczej

o przekazanie ciepła do płaszcza wodnego. Jeżeli juz szamot, to wycięty na kształt tych turbulatorów

czyli rodzaj skręconej wstążki, "wyrzeźbionej" z cegły, co jest chyba możliwe przy pomocy ręcznej

szlifierki kątowej. Ale materiał nie ma specjalnego znaczenia, stalowe zawirowywacze są równie skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam do powyższego, że w tych otworach nie powinno się odbywać spalanie, tylko przeplyw (i wymiana ciepła)

"gotowych" gorących spalin. Spalić (dobrze) trzeba więc wcześniej, w odpowiedniej konstrukcji palenisku, jak

najbardziej szamotowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem i dzięki za odpowiedź heso, zobaczę coś pokombinuję bo jak na razie to mnie nic nie kosztuje. A co do spalania to nie wiem jakie jest ale jak otworzę piec to nad miałem jest centymetrowy może troszkę wyższy niebieski płomień, podobny jak z palnika kuchenki gazowej i mi się wydaje że to dobry objaw a nie ta jak w starym moim piecu był ogień białawo czerwony z dużą zawartością dymu. Nie wiem jak jest jak wentylator przestaje dmuchać gdy piec osiągnie temperaturę wtedy na pewno już nie jest tak wesoło w piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te niebieskie płomyki to palący się tlenek węgla, czyli....czad. Tak pali się węgiel po odgazowaniu (koks).

Wcześniej płomień jest raczej świecący żółto, kiedy spalają się wydzielone temperaturą gazy ze smoły

węglowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację na samym początku jak rozpalę piec to jak dmuchawa pracuje to płomień jest prawie biały jak z palnika ale po kilku godzinach palenia w piecu to jest właśnie taki niebieski płomyczek tylko, no i na samym końcu jak dopalam resztki przy maksymalnym nadmuchu to wszystko jest prawie białe tak jak w kuźni, czy to znaczy że tak ma być że pierw ostry biały ogień a potem przez resztę czasu palenia taki sobie niebieski płomyczek? czy też coś może jest w moim piecu źle zrobione że tak jest jak wyżej opisuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 4 miesiące temu...

Witam :) posiadam piec węglowy i czytając różne podpowiedzi z forum wypróbowałem pomysł (czarekk). Przerobiłem piec wedłóg projektu Czarekk co okazało się błędem niepolecam nikomu . Po zdemontowaniu osprzętu postanowiłem dalej powalczyć. Zrobiłem kanał do nadmuchu w popielnik i w komoże spalania pionowo w każdym narożniku wspawałem kątowniki .W kątownikach przewierciłem kilka otworów do nadmuchu z boku . Zrobiłem podobnie do projektu Qenab kolega miał bardzo dobry pomysł osobiście polecam.

Czarekk twój pomysł się u mnie nie sprawdził

Po przeróbce wedłóg pomysłu Qenab mogę palić miałem węglem no czym się da .Piec nie stważa problemów z temperaturą sterownik czuwa nad wszystkim .

Bardzo ważna jest zasuwa w wiatraku żeby piec sam sobie ciągu nie robił.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.