Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie miarkownika a bufor


granata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Tak się zastanawiam. Mam zasypowca Defro 10kW na naturalnym ciągu i bufor 1000L.

Lepiej jest ustawić miarkownik, żeby

- paliło się cały czas mocno aż do nagrzania całego bufora (klapka otwarta na 2-3cm), a potem przywierało 

        czy może...

- ustawić miarkownik tak, żeby zaraz po rozpaleniu się kotła klapka była uchylona ledwie na 5mm i moc kotła była niewiele większa od mocy pobieranej przez grzejniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sądziłem. Tylko zastanawiam się, czy jeśli będzie się tak mocno palić, to czy bufor zdąży odbierać ciepło z wymiennika, czy większość nie poleci w komin.

Bo jak ustawię miarkownik na 90° to klapka będzie otwarta na 6-7cm przez większość czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz musisz sobie zaobserwować, ew. zmniejszyć ciąg lub okienko pod klapką miarkownika.

Moim zdaniem absolutnie nie będzie takiej potrzeby, bo 10kW to nie jest przesadnie duża moc jak na bufor 1000l - przy grzaniu o dT 60C bufor gromadzi 70kWh, czyli 7 godzin grzania na pełnej mocy bez żadnych odbiorów. W większości kotły zasypowe i tak mają maksymalną sprawność na mocy nominalnej, a czopuch jest gorący bo po prostu wydostaje się nim większy strumień spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę testował. 

7 godzin to mi ten piec nagrzewał zbiornik jak właśnie klapka była przywarta na 5mm i włączone były grzejniki. Tylko wtedy raczej słabo się paliło, płomień był ledwo co. Ja nagrzewam zazwyczaj o dT50°.

Jak mam otwarte na 2cm to nagrzanie całego bufora zajmuje 2 godziny. Z włączonymi grzejnikami, 2,5h.

Będę też testował, czy lepiej jest wrzucić naraz 20kg, czy dwa razy na dobę po 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.