Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kilka pytań nt. ogrzewania podłogowego


Chemik21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, bardzo bym prosił o udzielenie kilku rad odnośnie ogrzewania podłogowego jakie użytkowuję. Po kolei opiszę rodzaj instalacji, podzespoły, ustawienia kotła oraz prośba o kilka porad jak użytkować instalację.

Dom wybudowany w 2017 roku, mieszkam w nim od grudnia. Dom ma powierzchnie 130m powierchni użytkowej, parter + piętro, kocioł to Viessman vitodens 100- 19kW z zasobnikiem cwu 100l. Na parterze i piętrze znajduja sięskrzynki z 8-obiegowymi rozdzielaczami, w łazienkach oraz mniejszych pomieszczeniach są puszczone pojedyncze pętle, natomiast w pokojach po dwie oraz w salonie i kuchni cztery. Dodatkowo posiadam 4 grzejniki drabinkowe. Pozostałe podzespoły to pompa grundfos, sterownik pomy STP1 oraz zawór 3d. ( brak sprzęgła - jak twierdzili hydraulicy dodatkowa pompa będzie spełniać jego funkcję - to mnie zastanawia trochę) W każdym z pomieszczeń jest zainstalowany regulator Salus ert-20.
Temperatury jakie mam poustawiane:

CO na kotle- 50 stopni, na zaworze 3d- 39 stopni, na sterowniku pompy regulator ustawiony jest żeby pompa załączała się przy około 25 stopniach. Temp. cwu- 50 stopni. Na przepływomierzach zinstalowane wiadomo elektrozawory- przepływ ustawiony na 1.5l/min ( w pomieszczeniach majacych największą powierzchnię- więcej nie dam rady ustawić to jest max. w innych pomieszczeniach- mniejszych- przepływ 2-3l/m)
Teraz pytania:

Ustawiając temp. w pokojach na regulatorach zauważyłem, że jak ustawie na nim np 25 stopni to widomo grzeje tak długo aż osiągnie tą temp. jednak wg. wskazań innego termometru temp w pomieszczeniu to 23 stopnie - skąd takie wachanie?
Obserwowałem pracę kotła i zauważyłem, że raz kocioł pracuje ciągle utrzymując temp. ok 51 stopni a raz pracuje jakby dogrzewając wodę czyli gdy temp. na kotle spadnie do 35 stopni- palnik załącza się i grzeje do ok 51 stopni po czym palnik wyłącza się a temperatura spada aż do tych 35 i tak w kółko ( jeden taki cykl trwa około 5 minut)

Na pompie są ustawione różne prędkości I II III znak gzejnika i ogrzewania podłogowego- narazie jest ustawione na znaku o.p. czy tak ma zostać?

Doradzcie mi proszę jak regulować tą podłogówkę, bo wiadomo w niektórych pomieszczeniach nie potrzebuję takiej temp jak w tych co częściej przebywam, ogólnie zauważyłem że te sterowniki ert 20 są do bani i zastanawiam się czy chociaż kilku nie wymienić na elektroniczne ( tak aby załaczały się o zadanej godzinie a nie zgodnie ze wskazaniami regulatora jak teraz)

 

Wiem, że trochę dużo pytań jak na raz ale jestem laikiem w temacie i chciałbym jak najwięcej się dowiedzieć a od moich hydraulików to za bardzo nie mam jak, przesyłam też zdjęcia instalacji

47575493_2272281199710249_6715384167061782528_n.jpg

47576908_316095962544129_6523475141261787136_n.jpg

47688138_216293729150015_5651525664105299968_n.jpg

47689378_750821428643899_1547919553646821376_n.jpg

48091167_351492525625617_2548987752154660864_n.jpg

48192568_2255733081330294_935508847039086592_n.jpg

48369854_371930560045399_5002204816009592832_n.jpg

48397187_1934476363528134_1971083547242397696_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu radzić - masz źle wykonaną instalację + złe sterowanie - czyli nic nie będzie działać wg twoich oczekiwań i założeń pracy instalacji z ogrzewaniem OP.

Nie wiem kto stworzył tego potworka instalacyjnego, ale powinieneś żądać zwrotu kasy za ten twór nazwany szumnie instalacją.

Weź na początek kartkę i rozrysuj tą instalację , wraz ze średnicami rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wywal ten sterownik pompy - to urządzenie do kotła węglowego - niech ta pompa działa cały czas np z gniazdka.

Zawór 3-D ustaw na 30-32C,  praca pompy na 2 biegu, jak nie wyda to na 3, ale 2 bieg to raczej max.

Zobacz jak to będzie działać w tej konfiguracji , te elektrozawory są zbędne - podłogówka powinna pracować cały czas a regulować temp w pomieszczeniach powinno się temp wody zasilającej a w twoim przypadku jest to niemożliwe.

Z resztą kocioł ten co masz nie obsługuje pracy 2 obiegów grzewczych.

Rury do podłogówki ma na parter i piętro osobne czy tylko 1 para przelotowo?

Masz czujnik temp zewnętrznej - na elewacji budynku?

Może się okazać że będzie potrzebne sprzęgło.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa narazie pracuje na 3 biegu ale sprawdzę jej dzialanie na 2, rury do podłogówką parter i piętro są osobne. Nie mam czujnika temp zew. Czyli chcesz mi powiedzieć że cały osprzęt tj regulatory pokojowe itp u mnie nie mają sensu? Teraz mam na 3d temp 39 stopni co spowoduje zmniejszenie jej do 32?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2019 o 21:02, Chemik21 napisał:

Doradzcie mi proszę jak regulować tą podłogówkę, bo wiadomo w niektórych pomieszczeniach nie potrzebuję takiej temp jak w tych co częściej przebywam, 

Nic z tego nie rozumiem.Masz elektrozawory, w każdym pomieszczeniu termostat i twierdzisz,że nie da się w innych pomieszczeniach zmniejszyć temperatury?A może masz w termostacie wyłączoną funkcję PWM ?Wtedy termostat działa na histerezie 0,5 stopnia co dla ogrzewania podłogowego jest wysoką histerezą.A może zwyczajnie siłami natury temperatura wyrównała się w całym domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przydałby się dokładniejszy schemat. Tempertura kotła skacze od 30 do 50  bo pompa od OP w momencie załączenia się wychładza kocioł. Tak jak Kolega wyżej napisał- obieg wody w OP musi być ciągły. Temperaturę w pomieszczeniach powinna być regulowana za pomocą zaworu 3d który to dobiera temperaturę wody w pętlach. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, g69 napisał:

Nic z tego nie rozumiem.Masz elektrozawory, w każdym pomieszczeniu termostat i twierdzisz,że nie da się w innych pomieszczeniach zmniejszyć temperatury?A może masz w termostacie wyłączoną funkcję PWM ?Wtedy termostat działa na histerezie 0,5 stopnia co dla ogrzewania podłogowego jest wysoką histerezą.A może zwyczajnie siłami natury temperatura wyrównała się w całym domu?

Nie o to chodzi. Mogę dobierać temp. W każdym pomieszczeniu jaka chce, PWM włączony, chodzi mi o to jak nastawić te regulatory w pokojach w których chce by było ciągle ciepło, czy mają one być ciągle załączone czy tak jak teraz czyli dobija do danej temp i się wyłącza a jak temp w pokoju spadnie to się załącza ponownie (czasem taki cykl potrafi trwać dość długo przy czym czuć chłód) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, andrejus17 napisał:

przydałby się dokładniejszy schemat. Tempertura kotła skacze od 30 do 50  bo pompa od OP w momencie załączenia się wychładza kocioł. Tak jak Kolega wyżej napisał- obieg wody w OP musi być ciągły. Temperaturę w pomieszczeniach powinna być regulowana za pomocą zaworu 3d który to dobiera temperaturę wody w pętlach. 

 

Czyli taka praca kotła jest normalna?  Obieg wody jest ciągły na zasadzie że pompa wciąż pracuje jednak gdy w danym pomieszczeniu regulator osiągnie dana temp to zamyka on elektrozawory na rozdzielaczu i otwiera dopiero gdy regulator puści sygnał o ponownym otwarciu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Chemik21 napisał:

 jak temp w pokoju spadnie to się załącza ponownie (czasem taki cykl potrafi trwać dość długo przy czym czuć chłód) 

To ile musi się obniżyć temperatura ,żeby termostat otworzył zawór?

Czyli brakuje Ci komfortu cieplnego.Dlatego w takiej sytuacji mógłby się  sprawdzić się zawór 3D z ciągłą pracą pompy ale  z siłownikiem prowadzonym według krzywej grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm dokładnie nie mierzylem, wydaje mi się że z 1 2 stopnie, powiedzcie mi jedno czy kocioł ma pracować ciągle czy też tak jak jest u mnie ze raz pracuje cały czas a jak osiągnie zadania temp w pokojach(tak mi się zdaje) pracuje cyklicznie czyli włącza się na Chwile podgrzewa wodę po czym wylacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na podłogówkę to za duża histereza.To chyba ten algorytm PWM nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No piszą ci ludzie jak powinno być histereza 0,5 to oznacza ze przy zadanej 21 grzeje do 21,5. Potem wyłącza się aż nie osiągnie 20,5. Przy podłodze to może trwać kilka godzin. Oznacza to ze np przez 6 godzin po osiągnięciu 21,5 podłoga nie grzeje wcale tylko stygnie. Zanim regulator zobaczy 20,5 to już podłoga jest niezłe wychłodzona. Potem trzeba dużo energii i czasu żeby podłoga znów się rozgrzała i twoj regulator odczytał 21,5 i wyłączył grzanie. Taki regulator to do pomieszczenia z grzejnikami się nadaje o takiej histerezie. Studzenie podłogi to bardzo nieekonomiczne prowadzenie ogrzewania. I mało komfortowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden siłownik na OP nie zamyka się jak drzwi w samochodzie. Ja na przykład mam siłowniki o czasie przesterowania 6min wiec to co piszesz wcale nie świadczy o tym ze PWM u ciebie działa. A może wręcz przeciwnie. Powinien wraz ze zbliżaniem się do zadanej już reagować a nie po osiągnięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej instalacji nic nie będzie działać z funkcją PWM - w pokojach są termostaty ON?OFF na dodatek bimetaliczne, które załączają lub wyłączają poszczególne pętle do czasu spadku temp w pomieszczeniu- tak może działać instalacja na grzejnikach a nie z podłogówką.

Jedyne co możesz zrobić to wszystkie termostaty w pokojach nastawić na max temperaturę - czyli aby nie wyłączały pętli, następnie spróbować to co już pisałem - zaw 3D na 30-32C i niech grzeje kocioł tyle ile potrzeba, .

Jak w pomieszczeniach będzie temp ok to zostawić jak za wysoka to zmniejszyć lekko przepływy jak za niska to przepływy zwiększyć, ale o 10-15%.

Jak to nic nie da to zwiększyć temp na zaw 3-D o 1-2C.

Obecnie nie ma niskich temp więc dla tych 0 , -4C wystarczyć powinna temp na zasilaniu 30-32C,

Należy pamiętać że temp z grzania podłogówką stabilizuje się po 4-6 godzinach, a nie po 1h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.