Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł pellet,bufor,pompa kotłowa - jaka predkość przepływu?


Rekomendowane odpowiedzi

Prędkość max to ok 1m/s dla rury stalowej

Praktycznie nie więcej niż 0,5m/s

Dla kotła z rys -12kW i rury stalowej 1" będzie przepływ około 0,35m/s czyli ok 700l/h.

Ale nie wiem po co pytasz - to się ustawia doświadczalnie , tak aby kocioł nagrzewał bufor i jednocześnie nie spadała na kotle temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opieram na wlasnych spostrzezeniach.

Gdy za mala: roznica temperatur pomiedzy wejsciem i wyjsciem kotla bedzie duza i tym wieksza roznica im predkosc mniejsza. To samo dotyczy bufora.

Gdy za duza: powrot dogrzany i tym cieplejszy im wieksza predkosc. Ale juz na pocztku moze byc problem z warstwowym ulozeniem ciepla w buforze. Wszystko zacznie sie kotlowac i mieszac.

U mnie ustawione na okolo 0,6-0,8 m3/h. Czyli mniej wiecej tyle jaka jest pojemnosc bufora. To zapewnia roznice miedzy zasilaniem a  powrotem na kotle na poziomie 3-7C, przy roznej modulacji mocy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Ale nie wiem po co pytasz

bo mam z tym problem :)

1 godzinę temu, sambor napisał:

Dla kotła z rys -12kW i rury stalowej 1" będzie przepływ około 0,35m/s czyli ok 700l/h.

akurat kocioł 20kW, ale pracuje jako 12-14.

Może napisze więcej.

Kocioł 20kW Pellux100 touch, bufor 500l, zasilanie bufora najwyższy górny wlot, powrót na dole po przeciwnej stronie, zresztą wstawię rysunek jak to dokładnie jest podłączone(rysunek uproszczony)

bufor.jpg.a962128272e6dbd1a2de56784fc6760c.jpg

pompa IBO Magi 25-60(tak, wiem, chińczyk), zawór 55st.C

temp. zadana kotła 65st. bufor góra 60st, dół 45st cały czas trwa rozbiór ciepła przez grzejniki i podłogówkę. jakbym nie ustawił pompę, to bardzo długo sie wszystko nagrzewa, prawie nie ma róznicy czy pompa chodzi na maxa i pobiera 45W jak i chodzi na 20W. Piec nagrzewa sie do 60-62st i tak trzyma dopóki bufor nie jest blisko naładowania, wtedy dopiero temp pieca sie podnosi do 65st.

natomiast na niższych biegach kocioł szybciej sie nagrzewa, ale wolniej ładuje bufor, dłużej to trwa.

Nie wiem czy jasno napisałem, ale ogólnie chodzi mi o to, po co pompa ma mi żreć 45W jak może np. 20, albo 10.

Temp. spalin cały czas oscyluje w granicach 120-130st.C, ile spala pelletu, nie wiem, na razie dużo, ale pale dopiero od 21.12.

1 godzinę temu, PioBin napisał:

U mnie ustawione na okolo 0,6-0,8 m3/h. Czyli mniej wiecej tyle jaka jest pojemnosc bufora.

Łącznie z tym co napisał @sambor wiele mi wyjaśnia.

Dzięki Panowie, będę dalej doświadczał, ale mam jakiś kierunek :)

 

edit: pompa na auto pracuje a mocą 28-29W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca pompy na auto jest dla tego przypadku zła, , ciebie interesuje powrót do kotła a nie temp na dole bufora, jak chcesz coś zmieniać to raczej moc kotła.

U mnie kocioł pracuje na ok 17kW ( moc nominalna 20kW).

Tobie proponowałbym zwiększenie mocy do ok 16kW lub więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powrót kotła jakbym nie ustawił jest co najmniej 55st.C, no chyba, ze piec ma mniejszą, ale z reguły ma ponad 50(47 po dłuższym postoju).

A co do zmiany mocy kotła, to przy takim samym nawiewie, zwiększając dawkę lub zmniejszając przerwę w podawaniu, sterownik przelicza tylko i pokazuje nawet 30kW, choć tak naprawdę wątpię aby taka moc miał, bo opał niedopalony i przesypany a płomień oscyluje w granicach 40-50%, także to co podaje sterownik na wyświetlaczu, to dla mnie taki pic na wodę.

z drugiej strony wolę aby piec pracował dłużej, bo tak naprawdę bufor ładuje nadwyżką mocy czyli tym co nie odbiorą grzejniki z podłogówką. Bufor po naładowaniu i tak "wyładowuje" się po 3-4h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

tak, jest podobny.

Nie wiem czy tak powinno być, ale wydaje mi sie, że nie.

0,5Bar to max, ale to chyba wiąże się z pojemnością naczynia przeponowego i wstępnego ciśnienia w nim.

Teoretycznie w naczyniu na zimno powinno byc mniej o 0,2Bar niż docelowo w instalacji. Przy takiej różnicy cisnienie wzrastało mi ponad 1Bar. Zmniejszyłem do  różnicy do 0,4Bar i jest zdecydowanie lepiej, mniejsza różnica ciśnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie wszystko działa podobnie z tym tylko ze mam samą podłógówke i bufor jest ładowany na 60 stopni góra i dół wiadomo jak dół dochodzi do 60 to na górze jest około 65 ale mam inny problem bo nie mieszkam tam jeszcze i na mieszaczu od podłogówki mam ustawione 21 stopni a piec załącza sie dopiero wtedy gdy temp na górze  bufora osiągnie 45 stopni a wtedy na dole potrafi byc około 20 i własnie strasznie skacze mi to cisnienie od 1 do 2 barów i niewiem  czy z tym cos robić czy nie ( 20 obiegów podłogówki około 1200  metrów rury bufor 500 l)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.