Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spieki SAS SOLID 19 kW ekogroszek


AqrratWsamRaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

Mam taki problem....

 
Posiadam piec SAS SOLID 19 kW, sterownik ST-550 pracuje  na włączonej funkcji pid, gdy załącza się podłogówka powstają spieki żużlowe, (temperatura pieca spada z 60 stopni na 41-45 stopni  i piec pracuje pełną parą aby dobić do temperatury zadanej 60) w tym czasie wentylator pracuje na 100 % powstają duże spieki, czas dochodzenia pieca około 1,5 godziny Gdy piec osiągnie zadaną temperaturę węgiel dobrze się wypala.  Czy można wyregulować ten nadmuch aby nie pracował na 100%? 
W instalacji jest jeszcze zawór 4D - automatyczny, węgiel bardzo dobry Skarbek z Bobrka (jeden z lepszych na rynku), temperatura CWU 47, histereza CWU na 2 stopnie. Moc kotła dobrana przez doradców SAS.  (powierzchnia ogrzania podłogówki (anhydryt)  150 m2 + grzejniki około 100 m2 (rzadko uruchamiane, wręcz wcale jest to garaż i strych nad garażem), 
Dom suchy, grzany drugi rok, izolacja 20 cm styropianu, wełna mineralna na skosach 30 cm. 
 
Proszę o pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ustawiony w połowie.  

Średnie spalanie węgla to 12,5 kg/dobę. nie jest źle, ale spieki są duże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a opał jaką ma wilgotność? bo kaloryczność widzę że ma wysoką. ja też palę wysoko kalorycznym groszkiem który kupuję latem luzem. w pierwszym sezonie kupiłem jesienią i też były spieki. u mnie zawór 4d jest manualny i mam go ustawionego między 4a5 . na piecu 63c na wyjściu na instalację 50. tyle że nie mam podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AqrratWsamRaz napisał:

Witam wszystkich serdecznie,

Mam taki problem....

 
Posiadam piec SAS SOLID 19 kW, sterownik ST-550 pracuje  na włączonej funkcji pid, gdy załącza się podłogówka powstają spieki żużlowe, (temperatura pieca spada z 60 stopni na 41-45 stopni  i piec pracuje pełną parą aby dobić do temperatury zadanej 60) w tym czasie wentylator pracuje na 100 % powstają duże spieki, czas dochodzenia pieca około 1,5 godziny Gdy piec osiągnie zadaną temperaturę węgiel dobrze się wypala.  Czy można wyregulować ten nadmuch aby nie pracował na 100%? 
W instalacji jest jeszcze zawór 4D - automatyczny, węgiel bardzo dobry Skarbek z Bobrka (jeden z lepszych na rynku), temperatura CWU 47, histereza CWU na 2 stopnie. Moc kotła dobrana przez doradców SAS.  (powierzchnia ogrzania podłogówki (anhydryt)  150 m2 + grzejniki około 100 m2 (rzadko uruchamiane, wręcz wcale jest to garaż i strych nad garażem), 
Dom suchy, grzany drugi rok, izolacja 20 cm styropianu, wełna mineralna na skosach 30 cm. 
 
Proszę o pomoc

Rozumiem ze pompa na podłoge włącza sie i wyłącza co jakiś czas. Jesli tak to załączyć pompę od podłogi na stałę a temp wody regulować na zaworze 4d. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pompa załącza się średnio raz na dobę do dobrze w domu trzyma temperaturę, są otwarte obiegi na łazienki (na sztywno), z wilgotnością to opał w workach i najprawdopodobniej jest wilgoć, dodatkowo dolot powietrza owiewał mi podajnik i powstawała kondensacja.  W tamtym tygodniu wyeliminowałem ten czynnik (włożyłem wełnę mineralną do kanału i jest ciepło w kotłowni).  

Teraz otwieram worki zasyp wystarczy mi na 12 dni jest sucho w podajniku ale nadal te spieki wychodzą jak się pompa podłogówki załączy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK w domu zrobię zdjęcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie tyle spieki co niedopalony węgiel. Jak tem na kotle spadnie nagle i dużo to pid dostaje sygnał że ma grzać na maksa. I grzeje, dmucha jak szalony i pcha węgielek bez opamiętania ☺, aż nie nadąży go spalić. Dlatego trzeba ustabilizować odbiór ciepła jeśli chodzi dobrze kiedy osiągnie zadaną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może otworzę jeszcze jedną pętlę w jednym pokoju na górze?

Spieki takie czarne, własnie jakby nie do końca dopalone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AqrratWsamRaz napisał:

sterownik ST-550 pracuje  na włączonej funkcji pid, gdy załącza się podłogówka powstają spieki żużlowe

To dlaczego pisałeś o żużlowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porównywałem je do zdjęć w internecie i wyglądały podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie kwestie mogą być problemem, pierwsza to dlaczego jak się włącza podłogowka to kocioł przechodzi w max moc?. Druga dlaczego jak kocioł pracuje w max mocy to się źle pali? 

1) przy wyłączonej pompie podlogówki, nie ma obiegu, czynnik ( woda) studzi się, gdy załączy się pompa zimna wodę wrzuca do kotła i kocioł wariuje bo nagle ma sporo do nadrobienia. To jest blad. I teraz jak rozwiązana jest ochrona powrotu? Jak rozwiązane jest układ podmieszania w obiegu pętli podłogówek? Czy obwody podłogówki wpięte w rozdzielacz który ma wbudowany układ podmieszania, czy rotometry są obecne, czy zawory termostatyczne na rozdzielaczu, czy obejście pompowe bypass . Druga rzecz kwestia pracy kotła w max mocy, czy sterownik ma możliwość nastawy dla min i max mocy? Jeśli tak to w max są nieprawidłowe nastawy, ewidentnie dla max mocy korekta nastaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzucam zdjęcia

IMG_20181213_161828.jpg

IMG_20181213_161835.jpg

IMG_20181213_161903.jpg

IMG_20181213_162011.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawory termostatyczne salusa, sterowane regulatorem pokojowym salus (trzy sterowniki)

dwa rozdzielacze na parterze i piętrze.

IMG_20181213_164233.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku tech  ST-550 w pidzie mogę tylko zmienić moc kotła i regulować nadmuch górny i dolny.

Moc kotła ustawiona od partu tygodni na 82%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Zbyszko125 napisał:

 przy wyłączonej pompie podlogówki, nie ma obiegu, czynnik ( woda) studzi się, gdy załączy się pompa zimna wodę wrzuca do kotła i kocioł wariuje bo nagle ma sporo do nadrobienia. To jest blad.

 

Czyli mam wyłączyć regulatory pokojowe, siłowniki zblokować, wtedy pompa będzie chodziła ciągle a temperaturę domu wyregulować na zaworze 4d (wyłączyć automat i ustawić na ręcznie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na to by wyglądało bo tak czy siak takie studzenie jest nie zdrowe dla pieca i tym bym się bardziej przejmował. nie znam tego sterownika więc nie powiem czy można nim ustawić zawór.  na pewno wiem że powrót powinien mieć ok 55stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulatory pokojowe nie koniecznie nimi ustawiasz temperaturę jaka Ci odpowiada w danym pomieszczeniu. ustaw zawór tak aby pompa chodziła cały czas. temperaturę załączania pompy też można ustawić w sterowniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam trochę namieszałem, pompy podłogówki chodzą cały czas, jedna na dół druga na górę, temperatura na powrocie około 55 stopni. Problem w tym, że jak siłowniki otworzą np. dwie pętle w dużym pokoju to temperatura i tak spada na piecu a ten wtedy musi mocno nadgonić. 

Zastanawiam się czy najdłuższe pętle zblokować na siłownikach, żeby grzały cały czas a temperaturę wyregulować na rotometrach poprzez wolniejszy przepływ wody? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem jedną pętlę, piec chodzi w miarę równo, węgiel lepiej się spala. Dziękuję wszystkim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna wiadomo że im więcej automatyki i sterowania tym gorzej chodzi instalacja. jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe to najlepszym sposobem sterowania podłogówką jest zawór termostatyczny bądź 3D z siłownikiem wtedy występuje cały czas przepływ czynnika o mniej więcej takiej samej temperaturze. gdy używasz sterowania otwórz zamknij to nic dziwnego że piec zalewa zimna woda z otwartych pętli które są wychłodzone i wtedy pies musi mocno nadrabiać .

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.