Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hydraulik mnie wystawił , proszę o poradę


JulekS

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę podpowiedzcie jak ustawić zawór 3D Afrizo z siłownikiem. Ustawiłem 50 stopni tem. CO, ale ciężko z ochroną powrotu, temperatura oscyluje w granicach 30-40 stopni. Nie wiem czy to normalne, ale po całym tyg grzania zwróciłem uwagę na skoki temp. kotła , otóż kocioł ustawiony na 60 stopni, oscyluje w granicach 48- 68 stopni. Dodam że podłogówka ustawiona max 29 stopni. na mieszaczu podłogówki ustawione 30 stopni.  

Powiedźcie jakich danych jeszcze potrzebujecie do wstępnej diagnozy   

 

Piec Defro eko duo 15kw ,69m2 podłogówki + 3 grzejniki + drabinka.

P.S

przepraszam ze tak ubogi i laicki opis, ale nie wiem co jeszcze może być potrzebne, dodam że nigdy nie używałem takiego rodzaju kotła i to mój pierwszy sezon grzewczy 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz zrobionego krótkiego obiegu kotłowego razem z pompą to nie będziesz miał ochrony powrotu. Taka pierwsza sugestia po opisie. Najlepiej to rozrysuj swoją instalacje uwzględniając wszystko co jest na rurach. Wtedy będzie latwiej

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, zanim ktokolwiek rozsądny cokolwiek doradzi, chciałby wiedzieć, dlaczego brak poprawnego zabezpieczenia kotła. Zbiornik membranowy to nie wszystko. Gdzie  zawór schładzający lub wężownica schładzająca? Nie widać ich ani na schemacie, ani na zdjęciach instalacji.

Do tego zbiornik membranowy widziałbym na powrocie zamiast na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doraźnie możesz włączyć na stałe pompę od cwu która będzie robić jako krótki obieg. ( Ustaw temp cwu wyższa niż kocioł lub wyciągnij czujnik z bojlera). Minus woda w cwu=woda z kotla

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "odpowietrznikpompy w szeregu  czemu mają służyć  i kolega "odpowietrznik"  zabezpieczenie kotła które przetoczyłeś  , wytłumaczcie mi proszę żebym mógł wytoczyć w miarę dobre argumenty po tym jak się w końcu zjawi u mnie wykonawca tej instalacji. 

P.S dodam jeszcze że mam regulator pokojowy założony w salonie bez czujnika temp podłogi który wyłączyłem z menu sterownika kotła ponieważ sterował pompą co i przy osiągnięciu temp 24 stopnie wyłączał ją , w sypialni miałem zimno ponieważ znajduje sie tam grzejnik. Dzwoniłem do faceta i ma mi dostarczyć czujnik, ale panele muszę ściągać sam i zamontować to ustrojstwo :/.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zabezpieczenia kotła, wystarczy, że każesz mu zapoznać się z normą:PN-B- 02414 "Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego". 

Regulator pokojowy, w którym jest ogrzewanie podłogowe, powinien sterować pompą podogową, a nie pompą c.o. W sterowniku K1PV4 akurat nie pamiętam, czy jest opcja, obniżenia temperatury za zaworem po dogrzaniu pomieszczenia. Jesli tak, to najlepszym rozwiązaniem byłoby dać 3D z siłownikiem na obieg podłogowy. Obieg grzejnikowy bez obniżenia, na grzejnikach zaś zamontować zawory i głowice termostatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra super, a powiedz mi dla czego pompy powinny pracować oddzielne ? szczerze powiem że było to dla mnie podejrzane i trochę nie logiczne że pompa CO zasila grzejniki oraz pompę podłogową , ale może ty lepiej mi to zobrazujesz. 

Powiedzmy ze przebuduje instalacje jak mam ustawić ten siłownik Afrizo i czy będzie to w miarę funkcjonowało w regulatorem pokojowym( w menu sterownika kotła niestety nie ma obsługi popy podłogówki przez regulator podłogowy )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego JulekS w techu jest opcja aby ster sterował według pokojówki razem z pogodą. Pompy cały czas wl. Czujnik mieszacza dajesz na rurę za pompą od podłogi i wybierasz w regulatorze sterowanie mieszaczem a nie kotłem i pompa.aktywujesz funkcję regulator pokojowy w menu zaworu wbudowanego i dalej w tym samym menu ustawisz krzywa grzewcza jeśli masz czujnik pogodowy.

 

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JulekS napisał:

Dobra super, a powiedz mi dla czego pompy powinny pracować oddzielne ? szczerze powiem że było to dla mnie podejrzane i trochę nie logiczne że pompa CO zasila grzejniki oraz pompę podłogową , ale może ty lepiej mi to zobrazujesz.

To podobnie gdyby jedno sprawne auto holowało drugie sprawne. :)

Poważnie: pompy łaczymy równolegle, aby zwiększyć przepływ w instalacji (wydajność zespołu pomp). Szeregowo (kaskadowo) łaczy sie czasami, żeby zwiekszyć ich wysokość podnoszenia. Jest to obarczone pewnymi warunkami, po za tym w budownictwie jednorodzinnym nie stosuje sie z reguły takich rozwiązań. 

Są wyjątki, np przy pewnych typach rozdzielaczy, ale Ty takiego nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2018 o 19:20, lechumb napisał:

Kolego JulekS w techu jest opcja aby ster sterował według pokojówki razem z pogodą. Pompy cały czas wl. Czujnik mieszacza dajesz na rurę za pompą od podłogi i wybierasz w regulatorze sterowanie mieszaczem a nie kotłem i pompa.aktywujesz funkcję regulator pokojowy w menu zaworu wbudowanego i dalej w tym samym menu ustawisz krzywa grzewcza jeśli masz czujnik pogodowy.

 

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde wsztko w miarę jasne tylko nie mogę znaleść tej funkcji która mi podałeś (sterowanie mieszaczem) mam tylko sterowanie kotłem lub CO i to w menu sterownika pieca, ale nic takiego w regulatorze. Regulator jest bardzo prosty ( Regulator ST-292 )ale jeszcze nie wszedłem w menu serwisowe muszę to sprawdzić. 

P.S siłownik afrizo wraz z zaworem powinien być na zasilanu podłogówki ? Ja to się ma do tego schematu który narysował mi kolega Odpowietrznik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie chcesz przyjąć rozwiązanie tzn jakiego typu zawór ma sterować podłogówką,czy ma pozostać ten który jest w tej chwili  z ręczną nastawą temp.czy zamierzasz wymienić go na z siłownikiem? a co ma sterować obiegiem grzejników(sama pompa +zawory termostatyczne na grzejnikach?)tu nie opłaca się dla tak małej instalacji grzejnikowej pakować automatyki wystarczy to co w nawiasie)

Do ochrony powrotu sugeruje dodatkową pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec umówmy się ze pompa CO pracuje non stop, na grzejnikach mam zawory termostatyczne i teraz pozostaje kwestia sterowaniem ogrzewania podłogowego ponieważ niemal ze cały parter domu to podłogówka. Mam już w instalacji zawór 3D wraz z siłownikiem Afrizo wiec jak mogę to wykorzystać? Jak zmodyfikować instalacje żeby to miało ręce i nogi? Czy doradziłbyś mi ja to ma wsztko wyglądać? Ogólnie od poniedziałku do piątku przez conajmiej 10 h nie ma mnie w domu, fajnie by było jak by regulator pokojowy jakoś tym sterował i obniżał tem przez jakieś 8h   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde wsztko w miarę jasne tylko nie mogę znaleść tej funkcji która mi podałeś (sterowanie mieszaczem) mam tylko sterowanie kotłem lub CO i to w menu sterownika pieca, ale nic takiego w regulatorze. Regulator jest bardzo prosty ( Regulator ST-292 )ale jeszcze nie wszedłem w menu serwisowe muszę to sprawdzić. 

P.S siłownik afrizo wraz z zaworem powinien być na zasilanu podłogówki ? Ja to się ma do tego schematu który narysował mi kolega Odpowietrznik ?

W menu zawór wbudowany włączasz pogodowke jeśli masz zainstalowana. Następnie ustawiasz krzywa grzewcza. Potem wybierasz w tym samym menu reg pokojowy i zaznaczasz tego tech i ustawiasz obniżenie pokojowki( ja przy podłodze miałem obniżone o 3st.) Następnie wychodzisz z zawór wbudowany i wchodzisz w menu reg pokojowy i. Wybierasz reg standard lub tech( nie pamiętam dokładnie) i sterowanie kotłem bez obniżania jego temp.

 

Wszystko jest w instrukcji.

 

Też miałem taki zestaw sterownik tech i pokojówka 292 v2

 

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dziękuje bardzo, wszystko  pięknie rozpisałeś ,sprawdziłem wszyto jest. 

Mam rozumieć ze w pierw stej kolejności muszę przebudować instalacje żeby pompa CO cały czas pracowała osobno i pompowała na grzejniki a zawór wbudowany ma obsługiwać podłogówkę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zaznaczyć , że wspomniany sterownik pokojowy to nie może być zwykły Auraton czy inny dwuprzewodowy wyłaczający pompę, tylko dedykowany Techa,  czteroprzewodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sterownik Techa taki sam o którym zozmawiałem z lachumb-em.Zrobiłem wsztko co mi napisał i zawór w zależności od tem wody ładnie się zamyka i otwiera tylko teraz muszę przeorganizować instalacje ponieważ  zamykający się zawór odcina także dopływ cieplej wody do grzejników, spaprana instalacja „ pompy w szeregu „ jak to napisał Odpowietrznik , a powinny być rownolegle  

Czy ten ster (Tech 292v2)nie zada  egzaminu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ster zda egzamin, tylko zastosuj proponowane zmiany. Głównie zasilanie obieg c.o. na osobnej pompie oraz przeniesienie mieszacza 3D z siłownikiem na ogrzewanie podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gmaj22 napisał:

Ten ster zda egzamin, tylko zastosuj proponowane zmiany. Głównie zasilanie obieg c.o. na osobnej pompie oraz przeniesienie mieszacza 3D z siłownikiem na ogrzewanie podłogowe.

Tylko jak znam życie to ten zaw. 3D dla 69m2 podłogi będzie za duży)Pewnie "przywalony" zaw. o Kvs=10(lub nawet 12) Podaczas gdy powinien być 2,5 Powinno pisać na zaworze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu ratunkiem może być jedynie długi czas otwarcia zaworu, krótkie czasy pojedynczego skoku zaworu oraz odpowiednio długi czas reakcji siłownika na zmiany temperatury za zaworem. To pierwsze mamy pewnie 120 sekund (Afriso) - pozostałe możemy już sami ustawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sterownik Techa taki sam o którym zozmawiałem z lachumb-em.Zrobiłem wsztko co mi napisał i zawór w zależności od tem wody ładnie się zamyka i otwiera tylko teraz muszę przeorganizować instalacje ponieważ  zamykający się zawór odcina także dopływ cieplej wody do grzejników, spaprana instalacja „ pompy w szeregu „ jak to napisał Odpowietrznik , a powinny być rownolegle  
Czy ten ster (Tech 292v2)nie zada  egzaminu ? 
Cieszę się że mogłem pomóc. Jeszcze troche się pamięta z techa.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.