Skocz do zawartości
IGNOROWANY

FuzzyLogic w sterowniku PLUM


moby33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów.

Mam problem i proszę o pomoc lub konstruktywną dyskusję. Szukałem na forum info nt. który mnie interesuje ale nic nie znalazłem ale przyznam że ciężko jest przejrzeć wszystko a może ten temat już był gdzieś omawiany.

Posiadam kocioł Lazar Komfort, kiedyś z podajnikiem węglowym, teraz w jego miejsce zamontowałem palnik KIPI obrotowy 20kW ze sterownikiem PLUM 850P2. I tu nie do końca podoba się praca sterownika z modulacją mocy FuzzyLogic. Problem jest taki, że jak kocioł się wychłodzi to sterownik zamiast przejść na pełną moc lub zbliżoną do pełnej, to zaczyna od 3 kW (po rozpaleniu) a temperatura wody wynosi np 35-40 st więc  dużo za nisko.Potem długo trzyma 9kW mimo że woda ma 40-50 st. A drugi problem jest taki, że jak temperatura wody zbliża się do 65 st to palnik pracuje z mocą 5-7 kW i przegrzewa wodę do 70-75 st i się wyłącza. Następnie woda się schładza i następuje rozpalanie, woda ma niską temperaturę i tak się cykl powtarza. Moim zdaniem takie układy powinny bardziej "pilnować" temp wody aby nie dopuścić do zbytniego nagrzania wody jak i jej schłodzenia tak aby palnik mógł pracować non-stop ale z bardziej kontrolowaną mocą. Zazwyczaj palnik u mnie pracuje cyklicznie, praca-postój-praca-postój a dobrze by było aby pracował ciągle z odpowiednią mocą.

I tu pytanie, czy spotkaliście się z takim problemem, czy potraficie zmienić nastawy FL , bo wiem że to proste nie jest ale może ktoś już posiada doświadczenie w tym zakresie. Nastawy FL u mnie są oryginalne. Moim zdaniem sterownik powinien już przy koło 60 st (zadana 65st) przejść na minimalną moc i tylko podtrzymywać tą temperaturę.

Z góry dziękuje za zainteresowanie i wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając ten temat widać już wyraźnie , że nie zadałeś sobie żadnego trudu by poszukać na forum tematu o palniku Kipi i jego automatyce.

Liczysz na szybką odpowiedź która uzdrowi Twe problemy.

Wobec takiego podejścia z Twej strony konstruktywna dyskusja jest o niczym.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro masz taką wiedzę że te tematy były tu poruszane, to zamiast tracić czas na poprawianie własnego ego podaj linki do tych tematów, a chętnie się z nimi zapoznam. Poza tym nie interesują mnie informacje nt palnika KIPI bo taki mam,  tylko chodzi mi konkretnie o temat FuzzyLogic więc czekam na linki odnośnie tej tematyki skoro kolega jest taki zorientowany.

Edytowane przez moby33
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robin60 napisał:

Zakładając ten temat widać już wyraźnie , że nie zadałeś sobie żadnego trudu by poszukać na forum tematu o palniku Kipi i jego automatyce.

Liczysz na szybką odpowiedź która uzdrowi Twe problemy.

Wobec takiego podejścia z Twej strony konstruktywna dyskusja jest o niczym.

Pozdrawiam

 

rozumiem, ze sterowniki plum 850P2 występuj tylko i wyłącznie z palnikami Kipi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzuć ustawienia modulacji FL, oraz ustawiania CO CW jak i samego CW .Niestety tak pracuje FL przy osiągnięciu maksymalnej temp kotła +5c wchodzi na minimalną modulację i działa to w drugą stronę tak samo startuje z minimalnej i sprawdza cykle i temperaturę po stabilizacji paleniska .Nie występuje tylko z palnikami KIPI.

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@moby33 jeśli masz pytania, wątpliwości to podstawą jest podanie obecnych ustawień sterownika. Koronną cechą FLa jest przebijanie temp. zadanej kotła o 5 stopni, następnie wygaszenie, jeśli nie ma włączonej opcji nadzór. To, co powyżej temp. zadanej + 5, to już wynik uzyskany z samego wygaszania. Ale pewnie już to wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odzew. Nastawy kotła to 52 st minimum, 65 max nadmuch max 30% minimum 25% , krzywa 0.5 CWU 55 st z obniżeniem nocnym do 40st. Temp spalin w granicach 80-100 stopni.  Nastawy FL  A 5, B 40 C 15.  FL to nastawy fabryczne. 

W moim przekonaniu układ FL powinien śledzić "rozwój sytuacji" i powinien przewidzieć za jaki czas zostanie osiągnięta temp.max i w porę obniżyć moc aby nie dochodziło do zbytniego nagrzania wody. Tym się cechuje FL w innych urządzeniach, nie tylko grzewczych, że potrafi analizować przebiegi. W sumie lepsze wyniki mam na standardowym programie, tylko wykres wtedy jest bardziej "szarpany" ale nie dochodzi tak szybko do przegrzania wody a tym samym do wyłączenia kotła. Jeszcze nie zapoznałem się z lekturą podesłaną przez palacz66 a jest tego sporo  ale czy orientujecie co oznaczają nastawy A B C w FL? Za jakie parametry odpowiadają te symbole? Zapewne tu jest możliwość poprawy działania FL, bo praktycznie każda instalacja grzewcza jest inna a nastawy podejrzewam że są te same, ale bez konkretnej wiedzy co one oznaczają wolę tego nie ruszać.

Edytowane przez moby33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kolega pisał wrzuć całkowite ustawienia modulacji FL coś takiego jak na zdjęciu poniżej ,parametry ABC odpowiadają za przyrosty mocy kotła po wyliczeniu przez sterownik danych , ostatniego parametru C nie ruszaj bo się może okazać że kocioł nie odbije wogole do pośredniej mocy , natomiast AB można zmieniać wtedy nie będzie tak szybko przyrastała moc kotła pamiętaj modulacja to nie klocki lego trzeba parę dobrych godzin zanim.bedzie widać efekty .Z tego co widzę za.mocno dmuchasz na każdej z mocy kotła. Jaką masz aktualną moc kotła wystawioną?

 

 

 

 

.fcce470d5251bb19f129317143b00dcc.jpg&key=4d437607e1dfbfc4fadd2b2e4b5a8d32049e867732114014851438a0aaddcd8b

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
4 godziny temu, moby33 napisał:

  ale czy orientujecie co oznaczają nastawy A B C w FL? Za jakie parametry odpowiadają te symbole? Zapewne tu jest możliwość poprawy działania FL, bo praktycznie każda instalacja grzewcza jest inna a nastawy podejrzewam że są te same, ale bez konkretnej wiedzy co one oznaczają wolę tego nie ruszać.

To jeden post kumatego Kolegi. Wiec pozwole sobie przytoczyc.

Jeśli chodzi o dostępne w regulatorze parametry A, B, C FuzzyLogic to służą one do dostrojenia algorytmu regulatora do charakterystyki instalacji grzewczej i budynku. Sam algorytm jest dość skomplikowany i składa się z kilku obwodów regulacyjnych. Jednym z nich jest regulator PID. Dostępne w regulatorze parametry A, B i C są jego współczynnikami.

 

 Parametr „A” – jest współczynnikiem „Kp” członu proporcjonalnego regulatora PID

 Parametr „B” – jest współczynnikiem „Ti” członu całkującego regulatora PID

 Parametr „C” – jest współczynnikiem „Td” członu różniczkującego regulatora PID

 

O działaniu regulatora PID i sposobach jego dostrajania proponuję przeczytać w Internecie lub książkach dotyczących teorii sterowania. Jest tego sporo. Opiszę tylko w skrócie jak te parametry wpływają na prace kotła.

 

Parametr „A”, czyli współczynnik „Kp” – wpływa na człon proporcjonalny regulatora. Aktualna moc kotła zależy od różnicy między temperaturą zadaną i temperaturą aktualną kotła. Im ta różnica jest większa tym większa jest aktualna moc kotła. Parametr ten definiuje jak duży jest wpływ różnicy temperatury między wartością zadaną i aktualną kotła na moc kotła. Zwiększenie tego parametru spowoduje zwiększenie wpływu różnicy temperatury na przyrost mocy kotła. Im większa wartość tym szybciej kocioł dochodzi do wartości zadanej. Zbyt duża wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła. Powstaną oscylacje i przeregulowania.

 

Parametr „B”, czyli współczynnik „Ti” – wpływa na człon całkujący regulatora. W uproszczeniu człon ten działa w ten sposób że jeśli temperatura zadana kotła nie jest osiągnięta to moc kotła zostaje stopniowo zwiększana aby umożliwić osiągnięcie temperatury zadanej. Jeśli natomiast temperatura zostanie przekroczona to moc kotła zostaje stopniowo zmniejszana. Zwiększenie wartości tego parametru zmniejsza szybkość przyrostu mocy kotła. Im większa wartość tym wolniej kocioł dochodzi do wartości zadanej, lecz ustawienie większej wartości daje większą pewność, że temperatura zadana kotła nie będzie się wahać. Zbyt mała wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła (oscylacje).

 

Parametr „C”, czyli współczynnik „Td” – wpływa na człon różniczkujący regulatora. Człon ten reaguje na szybkie zmiany temperatury. Ma zapobiegać szybkim zmianom. Jeśli temperatura kotła szybko rośnie to moc zostaje natychmiast obniżona. Jeśli temperatura szybko spada to moc kotła zostaje zwiększona. Im większa wartość parametru tym większy jest wpływ regulatora na szybkie zmiany temperatury. Zbyt duża wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła. Powstaną oscylacje i przeregulowania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytko pięknie napisane ale teoria mija się z praktyką, wiele składowych wpływa na pracę kotła ale to wszyscy wiemy
PLUM sobie wymyślił modulację tego już nie przeskoczymy, proponuję koledze by nie grzebał w ABC, najpierw zrozumienie pracy i modulacji sterownika dopiero zabawa w zaawansowane ustawienia .

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Nie ma tych skladowych az tak wiele. Wyznacznikiem jest temparatura i odchylka od zadanej. To samo w Plumie tyczy sie sondy Lambda. Identyczne parametry i zasada. Jezeli chce sie osiagnac jakis wynik, nalezy wylaczyc sonde i ustabilizowac proces wedlug preferencji. Potem nalezy powtorzyc operacje na sondzie, gdzie nie tmperatura a poziom tlenu w spalinach bedzie wyznacznikiem do ustawien.

Edit. Nato potrzeba troche czasu. Efekt taki, ze mamy stabilny plomien, a w przypadku odchylek wentylator plynnie moduluje. I wszystko w tri miga dochodzi do normy. 

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pod warunkiem że ma lambde ,jeśli nie wtedy zaczynają się lekkie schody, jeśli koledze się odstawia, , w ecomaxie860P2 nierozwijalna wersja sterownika przez pluma o przepraszam jest aktualizacja ale tylko kosmetyczna nie wnosząca do sterownika ważnych ustawień modulacji

Ten ster ma to do siebie jeśli nie ma zapotrzebowania na odbior to jedynie moc kotła w dół ale bez przesady bo nie wiadomo co się będzie działo w palniku.W moim przypadku MetalFach twierdzi że jak się odstawia to jest ok i nic się nie zrobi co jest błędnym stwierdzeniem pod warunkiem że zjechalem z mocą kotła , i zmienionymi ustawieniami w modulacji .

Jednak można powalczyć ze sterownikiem i jego ustawieniami ale do tego trzeba poświecić dużo czasu , mnie się jakoś udało lecz potrafi wejść w nadzór .

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam plik z danymi modulacji mocy, ale nie wiem czy będzie czytelny. Nie posiadam sondy Lambda, Nie mam też włączonego nadzoru, ponieważ kiedy go włączyłem i to na mocy 1kW woda doszła do 90stC.

Co do parametrów ABC w FL to kolega Visitor fajnie to przedstawił, łatwe to nie jest ale wiem teraz gdzie szukać  informacji. Faktem jest że PID to zawiła tematyka ale może jakieś fakty dotyczące tylko modulacji mocy w kotłach da się rozkminić. Mam nadzieję że plik z parametrami będzie czytelny i może tu jest jakiś błąd.

 

Modulacja mocy.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz ustawione źródło ciepła palnik czy ruszt?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę spróbować zmienić następujące parametry.

Modulacja mocy
Moc maksymalna - nadmuch
25%
Maksymalna moc kota
11kW
Moc porednia - histereza H2
7C
Moc porednia - nadmuch
20%
Porednia moc kota
4kW
Moc minimalna - histereza H1
3C
Moc minimalna - nadmuch
16%
Minimalna moc kota
1kW
Histereza kota
10C
Moc nadmuchu - Ruszt
30%
Minimalna moc kota FL
0%
Maksymalna moc kota FL
100%

parametry ABC

A- 7
B- 30
C - 17


teoretycznie teraz powinien bardziej pilnować różnicy temp spadku jak i wzrostu

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, w weekend się tym zajmę. A mam pytanie, czy nastawy dotyczące histerezy H1,H2  także mają wpływ na działanie FL? Czy tylko dotyczą parametrów w standardowym trybie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mają ale to tyczy się różnić temperatur pomiędzy mocami kotła FL, ale największy wpływ mają moce modulacji .

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info. Zmiany dokonane, dam mu kilka dni i będę obserwował. A mam jeszcze pytanie do znawców tematu. Zauważyłem że mimo ustawienia wył pompy CO na 52 st pompa nie wyłącza się, czasami widziałem nawet 49 st na wyświetlaczu a pompa dalej działała. Czy to może być uwarunkowane jakimiś innymi parametrami, że pompa się nie wyłącza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peeter ale której histerezy? bo takiego parametru jak histereza pompy CO nie mogę znaleźć, chyba że jest dostępna tylko w sterowniku, bo obecnie nie mam do niego dostępu i wszystkie zmiany wprowadzam przez neta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam  ktoś pomoże jak ustawić sterownik w trybie fuzzy logic tak  aby  często  się  nie  rozpalał chodzi  mi  o  to ażeby po zadanej temp, kotła np.65 st plus 5 wchodzi w  nadzór i  przy  75 się wyłącza .Moje  pytanie  jaki  parametr przestawić by  wygaszał się np dopiero  przy  przekroczeniu np  o 20  stopni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.