Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zębiec KWP21 - palenie od góry


djdanhill

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam piec Zębiec KWP21 mam zamontowaną pompę Grundfos Alpha1, sterownik MTS 8 i wentylator - powierzchnia ogrzewania ok 190m2
Piec posiadam od tej zimy czyli od 2.5 miesiąca

 

Palę od góry i mam trochę pytań

1. Pełen piec starcza mniej więcej na ok 10godzin palenia (przy 0 lub -3stopnie) Temp na piecu ustawiona na 55stopni
2. Może ktoś was z zna ten sterownik i powie mi jak go dobrze ustawić
3. Zastanawiam się jak niektórzy uzyskują na tym piecu stałopalnośc na poziomie 12-16godzin przy pełnym załadunku i takiej temp
4. Czopuch mam ustawiony przelot zero blokady
5. Dmuchawa w sterowniku ustawiona na 80% a przy osiągnięciu temp na 40%
6. Mam na piecu też sterownik firmy TECH ST-81 ale niestety coś w nim padło i dlatego został założony MTS 8 (on ma dodatkowy czujnik w czopuchu - obecnie nie podłączony)
7. Czujnik temperatury mam podłączony do rury wychodzącej z pieca (przyklejony izolacją) - czy to poprawne? Ogólnie pod steronikiem ST-81 jest specjalne miejsce do podłączenia czujnika czy jest sens go demontować i tam podłączyć czujnik ? (foto)

07_wodny_KWP-1-m-1024x823.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zlikwidował dmuchawę bo pewnie wywala ciepło w komin i jechał na naturalnym ciągu, no chyba że nie da rady...? To proszę spróbować jechać z dmuchawą na minimum...

Ile kg węgla wchodzi na pełen załadunek?

 

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom nieocieplony 2 piętrowy (ja mieszkam na 2gim) - myślałem o ociepleniu od połowy bo dołu niestety nie chcą ocieplać ale wszyscy mówią że to bez sensu (tak 1 piec ogrzewa cały dom)

Do pieca wchodzi 10 szufelek węgla więc myśle że ok 25 może 30kg.

Wcześniej camino pracowało na naturalnym ciągu i dawało radę ale po zmianie myślałem że dmuchawa będzie dawała jeszcze większe oszczędności.

Zastanawia mnie ten sterownik MTS8 - ktoś ma / ma jakieś informacje o nim czy dobry czy zły (jak poprawnie ustawić)

 

Dmuchawę mam ustawioną na 70% przy rozpalaniu później już pracuję na 40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozpalasz od góry to nadmuch jest za duży ,ustaw pomiędzy 30 -40 % . Do sterownika jak nie masz wszystkich czujników to nie wykorzystasz w pełni jego możliwości (temperatura spalin) . Co do ocieplenia to ściany mają mniejsze znaczenie jak stropy a to chyba możesz docieplić bo to nad Twoją głową . Zważ ten węgiel  co pakujesz do kotła bo nigdy nie będziesz wiedział czy to dużo czy mało .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dam przy rozpalaniu 30-40% to bardzo długo się rozpala - i jak temp wskoczy na 40stopni na sterowniku włącza się pompa i wtedy temperatura strasznie spada i wyłącza się pompa i tak ciągle.

Strop mam 15cm wełny ale chce jeszcze docieplić teraz same połacie dachowe bo na strychu jest strasznie zimno.

 

W starym uszkodzonym steroniku były 2 czujniki jeden temp pieca drugi w czopuchu - nowy sterownik nie ma tego w czopuchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

No bo ma się długo rozpalać. Jeśli wielkość zasypu jest gdzieś ok. 20 kg to wszystko gra i cudu nie będzie. Ustawiasz 30% ,góra 40 jak radzi Ci mac65, a na palenie po osiągnięciu zadanej nie więcej niż 30%. Pompę ustaw na 50*C bo zład musi się trochę zagrzać. Jeśli włącza się zbyt nisko (40*C), to wyciąga z kotła cieplejszą wodę a napływa zimna i rozpalanie się wydłuża w czasie.

Stary sterownik był lepszy i szkoda że go nie naprawiłeś, ten obecny to zwykły dwustan i dlatego nie ma czujnika do czopucha bo taki ster nie ma funkcji do pracy w PID. Twój obecny ster działa na zasadzie- dojdź do zadanej i przedmuchaj co jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to pomoże to ja u siebie palę cały czas od góry i mam takie nastawienie:

- pompa start 53 stopnie właśnie po to aby więcej ciepłej wody wpuścić do instalacji i nie przydusić temperatury na zagrzanie całości tak tak koledzy radzą wyżej pompa,

- pompa stop przy 42 stopniach,

- jak chcesz szybciej zagrzać to przy rozpalaniu dajemy więcej drewna które da kopa na start,

- ja nie czekam do wypalenia do zera całego zasypu tylko w okolicy 35 stopni jak już jest i mało żaru, zamykam dolną klapkę i na to ładuje nowy zasyp.

- dmuchawę na minimum jak radzą koledzy, ja palę na naturalnym ciągu z miarkownikiem manualnym, temperatura zadana 55 stopni, dom 200 metrów z lat 70, ocieplenie tylko dach styropapa 10 cm i spalanie wychodzi max 1,5 kilo na godzinę...a w okolicy 0-5 stopni nawet zjada 1 kilo na godzinę, odważne i sprawdzone.

Palę na dwa razy, rano przed pracą i po pracy i teraz idzie mi około 20 kg na dobę a w domu od 23 do 25 stopni, na raz się nie da bo w domu upał jak cholera no i bardziej dusiłem zasyp jak paliłem...

 

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ustaw ile się da, ważne żeby pompa się włączyła jak piecyk osiągnie minimum te 50 stopni.

Poniżej jest instrukcja tego sterownika i widzę że w nastawach serwisowych idzie ustawić histerezę pompy od 1 do 15 stopni...

 

http://www.tmk.com.pl/images/tmk/manual/Instrukcja-MTS-8.pdf

 

Ja bym ustawił start pompy na 50 a histerezę na 8 stopni, i powinno być tak że jak piec osiągnie 50 pompa ruszy a jak spadnie poniżej 42 to się wyłączy... jeśli to będzie za mało to można podnieść temperaturę startu pompy i histerezę tak żeby po starcie pompa pracowała aż do wypalenia się węgla.

 

Kolejna sprawa to ile wody jest w instalacji, rurki cienkie czy grube stare stalowe?

 

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dużo wody w instalacji, dlatego tak wychładza kocioł podczas rozpalania i dłużej trwa dojście do zadanej temperatury.


Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak mówiliście ustawiełem dmuchawę przy rozpalaniu na 40% wygaszanie 30% - pompa ustawiona od 50 załączenie histereza 10stopni wiec wylacza sie na 40.

Piec bardzo dlugo sie rozpalał - jak już doszedł do 50stopni i wlaczyła się pompa to temp spadła do 35stopni i znow z 1.5h podnosił temperaturę i co gorsza miałem ustawioną temp na 55stopni nie był w stanie dobić do niej wiec nie przechodził w stan przedmuchów tylko dmuchawa chodziła non stop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze bez jaj więc:

- ***  węgiel... Niestety...

- słaby ciąg w kominie, coś zatkane...

- za mała moc kotła do instalacji,

- poddaje się...brak więcej pomysłów...no chyba że jest jeszcze coś o czym nie wiemy...

Co bym zrobił na początek... Kupił worek innego opału i sprawdził co się dzieje...

 

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego coś jest nie tak bo jakbym u siebie pozwolił na więcej powietrza przy rozpalaniu to mi woda zawre w kotle...a rury mam stare i grubasy.. wody dużo w instalacji tak jak u ciebie... dojście do zadanej od 27 stopni w instalacji to max godzinę i dalej trzyma 55 stopni, jak pompa ruszy to idzie cały czas... A Kolega niech poda parametry tego grundfosa biegi, moc i wznoszenie...

 

Wydaję mi się że węgiel za drobny, blokuje przepływ powietrza i bez dobrego nadmuchu nic z tego nie będzie...robi się spiek i koniec z temperaturą...

Jak będziesz miał tego grubszego zrób mieszankę na początku... najpierw więcej grubego a później więcej drobnego i zobaczysz jak to się hajcuje...

Daj fote z pieca po rozpaleniu jakie płomienie ... Może czułe oko Kolegów fachowców wyłapie problem...

 

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie to zapewne dla Ciebie żadne pocieszenie, ale też tak mam, zważone 20kg orzecha II spalam w ok.10h, w załączeniu wykres, to czerwona linia to temp. CO, te 10h kończy się temp ok. 36 -38C i to jest w sam raz aby spalanie górne zmienić w kroczące.

Ja ustawiłem sterownik tak aby rozpalanie nie było krótsze niż 1,5 - 2h, temp. CO - 60C( teraz podwyższyłem do 65C), mam do ogrzania nie ocieplony klocek ok. 140m2, od dawna zmagam się z dylematem dlaczego tak dużo w tak krótkim czasie, na razie jestem w fazie godzenia się z prawdą, tyle widocznie musi być.

Ponieważ nie umiem w oparciu o jeden parametr, czyli wagę spalanego węgla, ocenić co jest tego powodem, a chciałoby się wiedzieć, sięgnąłem do historii i z głębokiego archiwum wydobyłem rachunki za gaz, miałem epizod kiedy do ogrzewania wykorzystywałem  kocioł gazowy.

Niestety wówczas też nie było lepiej, przyjąłem więc, że taką mam wymagającą chatę.

Ja palę na grawitacji, mam jedną pompę żeby ogrzewać pakamerę, jest nastawiona na 30C.

Porzuć na moment, jak już wcześniej proponowano sterownik, zobaczysz co się będzie działo.

4_11_18_G.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zrób 2 rzeczy.

1. kup szczotkę na wymiar twojego otworu kominowego- 15zł - gość docina na wymiar jaki mu podasz

https://allegro.pl/szczotka-kominiarska-wycior-kula-kazdy-rozmiar-hit-i5071212884.html 

2. ja bym wywalił tę dmuchawe i kupił miarkownik ciągu zdecydowanie przedłuży ci sie stałopalność. Można też coś pokombinować z szamotem ale to chyba narazie nie u ciebie bo masz problem z osiagnieciem temp.

Ja lata miałem miarkownik mechaniczny -ale to było dziadostwo te nowe są podobno precyzyjniejsze, ale osobiscie teraz przy wymianie kotła zdecydowałem sie na miarkonik elektroniczny - kosztuje 200zł zamiar niecałej 100 (mechaniczny) a jest mega prezycyjny.   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.