Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie stropu czy dachu


manio08

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Stary dom (pewnie z 60 lat) kompletnie nie ocieplony, mnóstwo ciepła ucieka.

Okna wymienione, ścian raczej nie chciałbym ruszać. Najwięcej ulatuje dachem (blacha i folia - zero ocieplenia).

Na piętrze (poddaszu) zrobione są 3 pokoje, konstrukcja drewniana + płyta GK.

Mimo zamontowanych grzejników w tych pomieszczeniach jest poprostu zimno.

Pytanie co ocieplić ? Czy każdy pokój z osobna po zewnętrznych ścianach (wymagało by to częściowej rozbiórki).

Znajomy podpowiada żeby zrobić sufity podwieszane i ocieplić sufity w każdym z pokojów, ale to chyba tylko częściowe rozwiązanie.

Te pokoje nie zajmują całej powierzchni stropu, więc nawet jeśli ociepliłbym te pokoje to część stropu dalej pozostanie nie ocieplona.

Dlatego ocieplenie dachu wydaje mi się najbardziej kompleksowym rozwiązaniem, przy tym pewnie też najdroższym, ale zapewnia spokój na lata, nawet jeśli chciałbym zmienić rozmieszenie tych pokoi w przyszłości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ocieplenie dachu wcale nie jest takie drogie ,idziesz do lerua-merli czy jjak to się nazywa kupujesz wełnę ze 20 rolek po 45zł szt to masz 900 zł tyle co tona węgla potem sznur w sklepie rolniczym do snopowiązałek 2 km kosztuje 40 zł do tego ze 2 kg gwoździ papiaków i tniesz wkładasz miedzy krokwie sznurujesz potem przykręcasz lub przedtem grzybki 100sz 40 zł i wrzucasz drugą warstwę wełny w poprzek zatrzaskujesz profilami i gotowe , na sam koniec aby nie pyliło przyklejszasz do profili tasmę dwustronną a na nia nalepiasz folię paroizolacyjną koszt też nieduży , jak robisz to zdecyduj się z mety na 30 cm wełny to się opłaci wiem coś na ten temat bo juz zrobiłem . wełna nie musi być droga , wystarczy najtańsza przy tej grubości ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam rysunek poglądowy.

Do niektórych części dachu dostęp jest utrudniony, ale nie niemożliwy.

Jedno pomieszczenie na środku jest murowane, dwa po bokach drewno + płyty GK. Pomieszczenia są zrobione słabo i dochodzę do wniosku że nie ma co "lepić" izolacji do nich tylko ocieplić porządnie dach, a pomieszczenia w przyszłości zrobić porządnie murowane.

Ocieplenie samych sufitów w tych pomieszczeniach ma jakiś sens ? (szybko i tanio)

Jeśli ocieplenie dachu to wełna czy piana PUR. Im taniej tym lepiej, ale z drugiej strony nie chce robić raz, a później znów poprawiać...

 

Co proponujecie, bo na tą chwilę jak temperatura spada w okolice zera już się robi bezsensowne grzanie tych pomieszczeń. Używane jest jedno pomieszczenie, dwa służą w tym momencie za schowek.

Myślałem też o zakręceniu tam grzejników ale boje się że coś zamarznie. Chyba że odciąć zasilanie do tych grzejników? Można to zrobić tak żeby później nie było problemów z ponownym podłączeniem?

Inna sprawa że jak pomieszczenia obok tego środkowego które jest użytkowane, nie będą ogrzewane to oszczędności będą tylko pozorne bo będą wychładzać resztę domu?rys.thumb.jpg.0fc60b6027622983454b1ca0aa78a62a.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@manio08

Tak się tylko mówi,w przyszłości :)

Ja tam nie widzę problemu w tych ścianach jeżeli są proste to po co ruszać i murować?

Wiem o czym piszesz bo takie właśnie ściany ma sąsiad nade mną.

W zasadzie na tę chwilę to nie ma sensu byś co kolwiek robił bo i tak myślisz o remoncie poddasza.

Ja bym na poddaszu na ścianach oraz stropie nad parterem dał styropian 20-30cm a w pokojach ściągnął sufity,dał 30cm wełny plus folia i gips.

Ale to ja bym dał,Ty nie musisz się z tym zgadzać :)

czerwony-styro

niebieski-wełna

20181123_170625.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jak nie docieplisz reszty to klatką schodowa będziesz miał sajgon na maxa z minusami , ja pierwotnie planowałem docieplić podłogi na strychu ale jak to policzyłem to wyszło że 3 razy taniej dach docieplić niby źle ale z drugiej strony na strychu bez ogrzewania w mrorozy minus 20 mam plus 15 i ten chłód nie wali mi drzwiami po schodach do mieszkania na dole , wełnę kupowałem po 6zł/m2 w lerua była bardzo fajna jakis saint gobain czy jakoś tak po rozwinięciu miała mieć 15cm a urosła do 20-tu , walłem dwie warstwy i teraz miodzio. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61

Jeżeli ma klatkę schodową to masz rację,ale jeżeli schody wychodzą np w pokoju lub w inne oddzielone/zabudowane pomieszczenie od strychu to ja sensu nie widzę by grzać powierzchnię powyżej sufitów plus resztę strychu.

Z drugie strony nie wyobrażam sobie klatki schodowej połączonej ze strychem (?) w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatka schodowa jest w tej części środkowej murowanej. Więc można ją normalnie ocieplić jak pozostałe pokoje.

Właśnie pytanie co lepiej. Ocieplając dach - mam później dowolność jeśli chciałbym jakieś zmiany wprowadzić. Z drugiej wiadomo że więcej m3 do ogrzania.

Pytanie co wyjdzie taniej kosztowo oraz czasowo. Ocieplając strop + ściany + sufity, metrów nie wyjdzie pewnie dużo mniej.

Jutro muszę zrobić pomiary i coś zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja mam dokładnie takie samo pomieszczenie jak u ciebie , te boczne pomieszczenia maja pewnie 2,20cm co ? ja zdjąłem cały sufit z tego pomieszczenia i wywaliłem wszystko ale ściany pozostały i dostały nowe płyty kartonowe natomiast pod sam dach miedzy krokwie poszło 15cm wełny potem na dokreconych drutach tych specjalnych podwiesiłem profile do płyt GK i co jeden karton to na niego szło dodatkowo warstwa wełny a na to jeszcze jakies resztki i ścinki , teraz w tym pomieszczeniu praktycznie nie trzeba grzać , w tych bocznych pomieszczeniach tez pod dach poszło 30cm wełny i zostało przykryte 30cm wełny tak jak cały strych ok 150m2 , niby mimowolnie podgrzewam cały dom grzejąc tylko parter ale za to jest stabilna temperatura do bólu w całym domu a opało idzie ok 2 ton na rok , dom 14,5x9 metra grzany parter cały a poddasze to mimochodem , jest źle ? moim zdaniem super , a cały czas myślałem że źle robię bo powinno docieplać się tylko strop nad pomieszczeniem mieszkalnym , nie żałuję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Zdecydowanie więcej , no i podłoga się szybko wystudzała, kiedyś paliłem raz na dzień zasypowcem od np 10-tej do wygaśnięcia ok 22-giej a rano już czuć było zimno po dociepleniu praktycznie co drugi dzień szło by rozpalać a temp nie spadała nigdy poniżej 22 stopnie , w maju wymieniłem 3 letni górniak 20kw na podajnikowca 10kw i na wyświetlaczu pokazuje mi moc aktualną i przeważnie idzie od 1,5 kw do 2,5 kw jak mróz leciutki był , pali się nonstop i spalanie dobowe wychodzi ok 7,5 do 8kg jak narazie ale pewnie w duże mrozy wzrośnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No też dociepliłem 12 cm grafitowym mimo że jest już pustka powietrzna  w ścianie a to tez rodzaj dobrego ocieplenia . wszystko to zrobiłem  w 2 lata po kupnie domu bez ogrzewania wody pradu i 30 lat niezamieszkały . w sumie nie aż tak wielkim kosztem dlatego że 90% robót sam robiłem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Mur ma ok 43 cm cegła na zewnątrz 27cm potem w środku pustka i cegła na płasko ok12 cm tylko z tym że ta w środku jakas taka pumeksowata znaczy się jakaś taka miększa czy cieplejsza a na zewnątrz klinkierowa , dom poniemiecki więc porządny z fundamentem i izolacjami poziomymi suchy jak pieprz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61

Wrzucę Ci obliczenia na podstawie domu rodziców,gdzie jest 2×cegła pełna plus pustka-razem około 50cm 

20181125_113812.thumb.jpg.aeb269961795d9c5a42a0b5851fb22ba.jpg

Drugie obliczenie plus 12cm styropianu lambda 0.03120181125_113745.thumb.jpg.f9ff2e24f98b1bac6fd35c548e4c6833.jpg

Zobacz jak diametralnie zmienił się opór cieplny oraz u [W/m2K]-w nowo budowanych domach powinno być z tego co pamiętam max 0.25 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja jak liczyłem na ciepłowłaściwe to mi wyszło w najmroźniejszy dzień zimy przy minus 21 stopni zapotrzebowanie domu 4,2 kw a na ciepłą wodę do bojlera dla 3 osób wychodzi ponad 4 kw , ale w sumie przy podłogówce nie ma to znaczenia bo spuszczenie wody nawet do zera z bojlera niczego nie zmienia bo podłogówka ma tak duży bezwład .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Proszę o informację jak powinienem to ocieplić, styropian od zewnątrz na ścianach, natomiast sufity podwieszane od środka czy również od zewnątrz (od góry?)

Czy stosując wełnę na sufit podwieszany nie ma problemu że będzie pylić ?

Rozważam również opcję drugą, z racji tego że i tak muszę rozebrać po jednej ścianie choćby częściowo żeby dostać się do stropu, czy nie powiększyć odrobinę pomieszczenie i zrobić jak na drugim rysunku w sensie że ze skosami. Czy wystarczy wtedy wełna między krokwie (jaka grubość) + płyta g/k ?ocieplenie.jpg.762d5e249d931dd5218bdba44dd10568.jpg

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

 

oc2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, manio08 napisał:

Czy wystarczy wtedy wełna między krokwie (jaka grubość) + płyta g/k ?

Wełny daj minimum 30cm,więc do krokwi będzie trzeba dokręcić łaty,ale to dobrze bo wełna po części wyjdzie na mijankę.

Pamiętaj by później dać folię i dopiero gk.A ten mały prawy odcinek zrób również z wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że to już ostatnia koncepcja, byłem dziś na strychu dokładnie obejrzeć co i jak. Ścian skośnych nie da się zrobić bo przeszkadzają belki dachowe (nie znam fachowej nazwy). Zostaje więc stary układ pokoi.

Stropy nad pokojami są wydeskowane i z tego co wyczytałem położenie wełny 2x15cm układając na krzyż będzie ok. Czy trzeba czymś wełnę przykrywać ?

Na ściany miał iść styropian natomiast powierzchnia tych ścian nie jest równa mogą powstawać szczeliny, pomyślałem czy można dać wełnę na ściany, która by dokładnie przylegała, natomiast nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie i ewentualnie jak technicznie zamocować wełnę do pionowej ściany.

Na płytę - betonowy strop jak wcześniej było pisane 20cm styropianu (powinien być chyba wylewkowy - twardy?) Czym najlepiej kleić?

 

 

 

 

 

 

rys.jpg.3a449875271d48e8fb4bb11c7ffd844c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.