Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Sas efekt 23kw tryb letni/podtrzymanie


siejcyn

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim . Jako,ze nastały ciepłe dni , termostaty zakręcone na 0 mam pytanie do użytkowników tego pieca o prace w podtrzymaniu . Dzisiaj otwierając drzwi od kotłowni miałem wrażenie ze jest dosyc zakopcone . Domyślam się ze większość dnia piec jest w podtrzymaniu , tylko jak je dobrze ustawić ? 
A może przełączyć w tryb letni , ale tam tez chyba trzeba skorygować ustawienia ?

moje ustawienia podtrzymania to 

praca podtrzymania 8 sek 

przerwa podtrzymania 25 min

Wentylator pracuje przez 20 sek

przerwa wentylatora 15 min 

bieg 30% 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 sek co 4-5 minut. Lepiej mniej a częściej. Nadmuch co 7-9 min. Podtrzymanie jak sama nazwa służy tylko do podtrzymania żaru w palenisku. W przeciwnym wypadku sądzą i smoła w kotle gwarantowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej. I na jakich nastawach podtrzymania skończyłeś ?

Ja mam SAS EFEKT 17kW i sterownik ST-555

Rok temu miałem takie nastawy, ale tylko na chwile, bo gasiłem piec, niby chodziły, aby nie gasł, ale może są lepsze nastawy.

 

Moje nastawy w PID Nadzór w tyrbie letnim:

Czas podawania: 6 sekund

Przerwa podawania 11 minut

Czas pracy wentylatora: 120 sekund

Czas przerwy wentylatora: 11 minut

Obroty wentylatora: 50%

Moc kotła: 78%

Otwarcie pompy CWU: 36C

Temp. CWU: 45C

Histereza CWU: 5 stopni

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16526935722129045717695272938578.thumb.jpg.8a61bd244f246140f0c7f56011046730.jpg16526936226862655087011760134339.thumb.jpg.b1338bbfeca8b51334118ebf2c9cfb5c.jpg@zonee Mój sterownik st755 z PID jest trochę inny ale generalnie Tech stosuje sprawdzone rozwiązania we wszystkich wersjach. Palę w trybie letnim praktycznie na ustawieniach serwisowych, zmieniona tylko przerwa min. z 30 na 35 i max z 40 na 70 podawanie 4-7 s. Co do nadzoru to 1 s co 4 min, wentylator 30 sek co 7 minut i nadmuch 30 %. Temperatura zadana bojlera 50 st. Otwarcia pompy cwu ? nie mam takiego hasła natomiast histereza bojlera 10 st czyli załącza pompę cwu po spadku do 40 st. To po pierwsze. W instrukcji sterownika mam że pompą cwu w trybie lato chodzi cały czas i tu kolejna niespodzianka o jakiej żadna instrukcja nie pisze a którą odkryłem w moim sterowniku. Otóż wyłączyłem pompę cwu efekt ? Pompą jednak chodzi ale tylko w zakresie 40 -50 stopni... a dodatkowo mogę ustawić cykliczne jest załączanie max 30 s co dowolną ilość minut mam 30 s co 5 min u to jest naprawdę super opcja ale tylko wtedy kiedy ma się pompę powrotu czyli krótkiego obiegu. Przy takich ustawieniach 4.5 kg groszku/doba na bojler 149 litrów. Taki mam wykres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwarcie pompy CWU (CZYLI JAKA TEMP MINIMALNA MUSI MIEC PIEC ABY JĄ WŁACZYĆ) masz w MENU GŁÓWNYM/Nastawy temperatury/Temperatura załaczania pomp. W trybie równoległym tyczy sie to pompy CO i CWU a w trybie letnim tylko pompy CWU.

Dam takie nastawy:

Menu serwisowe - NIE RUSZAM

PID Nadzór - podtrzymanie:

Czas podawania 3 sek

Przerwa podawania 12 min

Czas pracy wentylatora 30 sek

Czas przerwy wentylatora 7 minut 

Obroty wentylatora 30%

Moc kotła zostawię na 77%

Temperatura CWU 45C

Histereza 10 stopni

 

I zobaczę 

PS. Nie grzeje ci się podajnik za bardzo ? Żar nie schodzi za nisko w podtrzymaniu PID Nadzór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę jedno, w trybie lato zadana temperatura bojlera jest temperaturą kotła ale nie będzie mniejsza jak minimalna temperatura kotła zapisana w menu serwis u mnie jest to wartość 53 st. więc PID wyłącza kocioł po osiągnięciu temperatury 58 st. ( s. pójrz na mój ster pokojowy). U ciebie przy jakiej tem kotła przechodzi w nadzór ?. Jakiem masz ustawienia pracy, przerw,obrotów, went to roboczego ? Więc nie znając szczegółów można gdybać. Druga sprawa to dzisiejsze ceny groszku czy aby to się opłaci ? Jak wyliczyłem u mnie 30x4,5 kg= 135 kg/ miesiąc, licząc groch po 2200 bo taki ostatnio kupiłem wychodzi ok 300 zł więc dopadłam worek i grzałka.

Tak jak pisałem załączenie pompy co 40 stopni pompą cwu chodzi cały czas w trybie lato. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 60 na piecu - w Nadzór wchodzi przy 65 na kotle. Grzałem tak rok temu na ustawieniach jak napisałem na poczatku i nawet smigał. Groszek kupiłem 5 ton po 1200PLN karlik z PGG :) nie dawałem 2200 :P Generalnie mam solara, piec pochodzi jeszcze max z kilka tygodni, sama woda az słońce solara dogrzeje.

PS. w zesłym sezonie przy moich nastawach w trybie lato na kotle tez miałem 60 stopnie (histereza 5 stopnie), przy 65 wchodził w nadzór, woda cały czas na 45 stopnie i tak sobie pyrkał nawet całkiem całkiem - dogrywałem tylko PID nadzór aby nie gasł i palenisko za nisko nie schodziło. Pompa CWU wcale mi nie chodziła cały czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jesteś szczęśliwcem, 2,5 miecha czatowania na karlika lub innego- efekt zerowy więc moja cierpliwość się skończyła stąd 2200. Co do ustawień skoro masz dobrze to nie ma sensu zmieniać wystarczy skorygować  ustawienia nadzoru oczywiście metodą prób i błędów i będzie ok. Jedynie co go wydłuża czy skraca to częstotliwość korzystania z ciepłej wody.  Fajnie że masz możliwość ustawienia temperatury złączania pompy cwu. U mnie działa tak jak pisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę znajomości html i samych stron i żaden problem kupić :) w sumie w 3 tyg, 5 ton w workach :P

No właśnie planuje startować ze swoich ustawień po skorygowaniu na twoje zobaczę co się stanie (rok temu za mało miałem czasu bo w trybie letnim chodził tylko z 2 tyg i gasiłem).

Byłem ciekaw innych jakie maja nastawy na lato.

Powiedz  mi tylko czy ci nie grzeje sie za bardzo podajnik i zar nie schodzi za nisko dla nastawów: 1s podawanie co 4 minuty (ja adekwatnie dam to samo tylko 3s podawania co 12 minut)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie dobijaj mnie tą znajomością HTML i stron , moje możliwości w tym zakresie są raczej podstawowe. Nie wiem jak Sas (całkiem blisko mnie) ale mój piec ma palnik ekoenergii. Żar jest dość nisko poniżej korony, palnik nie grzeje się zazwyczaj jego temperatura oscyluje w granicach 32 -37 stopni w trybie lato, przy ogrzewaniu ok 30-35 max. Co do podawania 1s co  min 4 ma to swoje zalety żar jest częściej wzruszany a co za tym idzie nie gaśnie ani nie robią się spieki ani niedopały. Fabryczne są 1s co 3 min. Jak jesteś ciekaw to moje nastawy pracy to 4-7, przerwa 35-70, went rób 24-31, obroty 100-280.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.