Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Żarówka ekologiczna - mit i kit?


Fozgas

Rekomendowane odpowiedzi

Niektóre „gazety internetowe” (nie wymieniajmy tytułów by nie robić im reklamy), postanowiły jakiś czas temu obśmiać rodaka za to że poruszył temat demokracji odwołując się do przykładu przysłowiowej żarówki. Czy było to wystąpienie zręczne czy nie zostawmy już jego doradcom…

Na tym forum jest z pewnością wielu techników i mogliby toczyć merytoryczny spór na temat jakości tych źródeł światła.

Ja zaś zastanawiam się nad tym jak ciężko nieraz zrozumieć proste słowa na temat swobód, wolności, demokracji itd.
Ktoś poczciwy tłumaczy, że zakaz jest wbrew zdrowemu rozsądkowi i nie ma nic wspólnego z wolnym rynkiem – nie mówiąc już o „niewidzialnej ręce rynku”, w którą ponoć duża rzesza ekonomistów wierzy;  a ignoranci wyśmiewają rodaka i ględzą o wspomnianych żarówkach sprowadzając temat do banału.

Czy gdy wyprodukowano pierwszą zwykłą żarówkę to zabroniono tym samym sprzedaży świec i lamp naftowych?
Gdzie kończy się wolny rynek a zaczyna „widzialna ręka rynku”? – w kwestii kotłów CO i tych nieszczęsnych żarówek…
Czy postęp technologiczny musi torować sobie drogę ustawami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytuł dałeś obiecujący, ale cała reszta nic na ten temat. Co z tymi mitami i kitami?

A żarówki "żarowe" to chyba ciągle są w sprzedaży, brak tylko tych większych mocy (ponad 100W).

Ja akurat lubię halogenowe i raczej nie mam jak na razie problemu z zakupem, sporo tego na bazarach za śmieszną cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że na obecnym poziomie technologicznym żarówki LED są nieefektywne dla gospodarstw domowych (z kilku względów). Nadają się co najwyżej do opraw albo miejsc, w których nie powinno się stosować tradycyjnych źródeł światła (np. temperatura, zasilanie bateryjne itp.).
Osobiście nie doświadczyłem żadnych przykrych dolegliwości z przebywania w miejscach oświetlonych wyłącznie „ledami”, ale można zasłyszeć nieraz, że są osoby którym to światło nie odpowiada.
Nie należy wzbraniać stosowania żarówek energooszczędnych, lecz nie znaczy to tym samym że producenci tradycyjnych żarówek powinni schodzić do podziemia i ograniczać swoją ofertę do rynku bazarów, małych sklepików itd. Moim zdaniem to jakość towaru powinna decydować o zainteresowaniu klientów, zaś świadomość ekologiczną należy kształtować edukacją. 
Tyle o mitach…

Teraz krótko o kitach…
Nie wzbudza zaufania troska o zdrowie, ekologię itd. którą formuje się dyrektywami, w sytuacjach nie wymagających tego. Przyzwyczaja się w ten sposób społeczeństwo do rządów nierepublikańskich. Sprzyja kształtowaniu skrajnych postaw i tworzeniu „teorii spiskowych” – czyli cofaniu się w dzicz intelektualną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak źle jest z żarówkami LED jak tu kolega przedstawia...  :D

 Problem leży raczej w sferze psychicznej , no i brak wiedzy. No bo i skąd  przecie to nowość .

Ja mam wymienione już niemal wszystkie żarówki w domu,

np w żyrandolu było 5 żarówek po 60W (czyli 300W) , teraz jest 5 LED po 5W (czyli 25W)

Nie da się ukryć że LEDy wychodzą z powijaków i są coraz lepsze. Rynek wymusił na producentach jakość i konieczność odpowiedniego znakowania wyrobów.

 - LED zużywa 8 - 10 razy mniej energii przy takiej samej  sile światła

 - Na opakowaniu musi być podana barwa światła podawana w stopniach Kelwina

    do pomieszczeń gdzie przebywają ludzie  stosujemy  żarówki 2700*K , 3000*K to barwa zbliżona do halogena - do łazienki, przedpokoju itp , powyżej 3500*K do stosowania na otwartej przestrzeni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowo odchodzę od dyskusji na zagadnienia techniczne, gdyż nie posiadam szczegółowej wiedzy na temat technologii produkcji, jakości wykonania, żywotności i utylizowania wspomnianego wyżej produktu. Poza tym podobne tematy były już na forum.

Chodzi mi bardziej o wymiar społeczny i w związku z tym ciekaw jestem zmian jakie następują w naszym „postrzeganiu” zjawisk dotąd kojarzących się raczej negatywnie. I tak na przykład „wymuszenie zmian na producentach” jeszcze nie tak dawno byłoby odebrane jako budowa atrapy wolnego rynku. Efekt jest bowiem taki, że bogaci (producenci) stali się jeszcze bogatsi…

No i chyba najważniejszym jest odpowiedzieć sobie: czy i ci z nas, którzy są przekonani do zalet nowinek ze świata techniki (np. oświetlenia LED), uważają zarazem, że prawo zakazywania czegoś co nie szkodzi innym jest właściwe? Czy nie jest tak czasem, że jakiś lobbysta może dzięki finezyjnym zakazom zepchnąć producenta usiłującego z nim konkurować na przysłowiowy „bazar”; i podobną satysfakcję odczuwać związkowiec przechadzający się po galerii, która już za chwilę zostanie zamknięta, bo ktoś posiada władzę zakazywania handlu… itd. itd.

W ten wieczór zadumy dedykuję godny zadumy utwór:)
https://www.youtube.com/watch?v=HhZsufrAeMg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym piszesz i tak lamentował nasz guru to jedno. 

Skoro ktoś nam zabrania stosować żarówek takich a innych, wymieniać kotły na ekologiczne to może powinniśmy zacząć w końcu promować Polska wieś. Zrobić zakazy na import tego co mamy, w końcu nikt by nie strajkował, że jabłka sa za tanie.

Cała wieś dostaję dofinansowanie z eu tylko, ze swoich towarów nie ma jak sprzedać, więc co sie tu dzieje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muły i floty, pozniej wegiel.

Jak nie zabronia to jeszcze 50lat w smieciuchach tym beda palic, chyba ze wczesniej "wymieni" sie pokolenie.

Moje dzieci kotla nie chca na oczy widziec.

Tak wiem zaraz dostane po uszach za ten wpis...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-  Panie barman, tę kawę penisem czuć!!!  ,... - proszę pani, proszę wziąć filiżankę w lewą rękę,... Szanowni Panowie, ta scenka oddaje niezręczność, która przytrafiła się narodowi, bo to jest sprawa narodowa. Coś śmierdzi, tylko trudno ustalić co i dlaczego,... Podniesiony argument unijnych dyrektyw w sprawie żarówek byłby stosowny pod warunkiem doprecyzowania, że do ekologcznych i energooszczędnych żarówek zaliczono żarówki w których zastosowano rtęć. (To było podstawą krytyki żarówek). Co do żarówek ledowych, to nie były one zamieszane w sprawę, aż do momentu popełnienia gafy. Zarówno "rodak" jaki i większość z was jest w mylnym błędzie. Chcecie dobrze, sprawiedliwie, a wychodzi  Żaneta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc zostawmy już te nieszczęsne żarówy… o ich zaletach i wadach niech przerzucają się argumentami fascynaci nowych technologii. Z czystej próżności i ciekawości chciałbym wiedzieć czy ktoś, kto jest za tzw. ekologią chciałby wdziać taki garnitur, który umożliwiłby naprawę świata jednym rozkazem? Czy uznamy, że takie sprawowanie władzy jest właściwe (bo skuteczne na pewno)?

Jestem przekonany, że edukacja jest w stanie zmienić sposób myślenia, gdyż strach przed karą przemieszany z niezrozumieniem całej sytuacji prowadzi do niepokojów… a wtedy zaczyna rzeczywiście śmierdzieć.

Wielu z Was podróżuje, więc z pewnością wiecie o tym, że jest taki kraj w Europie, którego nie tykają dyrektywy. Obywatele zdecydowali, że takie sprawowanie władzy może stać się „trampoliną dla despotów”. Ekologia jest tam na wysokim poziomie a i zamożność społeczeństwa również. Prąd jest tam tani… Można nie gasić światła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Fozgas napisał:

Ekologia jest tam na wysokim poziomie a i zamożność społeczeństwa również. Prąd jest tam tani… Można nie gasić światła :)

Mam nadzieję,że nie maszna myśli Danii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony wszyscy chcą wolności i obawiają się dyktatury a z drugiej chyba nie widzą, że już dawno weszła ona do nas tylnymi drzwiami. Prosty przykład ? Rolnik bez pozwolenia i płatnego kursu nie ma prawa sam zabić wychowwnego przez siebie wieprza. Przez wieki było można a teraz nie. Oczywiście tłumaczy się to względami humanitarnymi ale prawda taka, że po prostu niszczy się konkurencję dla wielkiego biznesu. Wszyscy mamy być tylko konsumentami, maszynkami do pracy i wydawania pieniędzy. Samowystarczalność jest nieporządana i tępiona administracyjnie. Co z tego, że potrafisz jeżeli nie pozwolimy ci z tego korzystać. Wszędzie koncesje, pozwolenia, zgody, zgłoszenia, itp. a do tego rosnąca armia urzędasów, którą trzeba utrzymać...  Tu morduje się naszą wolność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, SONY23 napisał:

Prosty przykład ? Rolnik bez pozwolenia i płatnego kursu nie ma prawa sam zabić wychowwnego przez siebie wieprza.

No i dobrze.Jeżeli taki kurs zmieni nastawienie kata względem wieprza to może nie będzie tyle nieskutecznych "stuknięć" w łeb.

18 minut temu, SONY23 napisał:

Przez wieki było można a teraz nie

Można to porównać z paleniem od dołu-przez wieki tak było palone.

19 minut temu, SONY23 napisał:

obawiają się dyktatury a z drugiej chyba nie widzą, że już dawno weszła ona do nas tylnymi drzwiami

Śmiem twierdzić,że to nie jest Polska dyktatura...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrymi chęciami piekło wybrukowane... Postrzelona na polowaniu zwierzyna kona w cierpieniu godzinami i wszystko jest ok... W zakładach mięsnych też dzieją się dantejskie sceny i też jest ok. Gość z uprawnieniami do uboju trzody tak samo wali obuszkiem między oczy ale on ma już "licencję na zabijanie"... Żyjemy wszyscy w obłudzie, tylko że równiejsi kręcą jeszcze na tym lody... Wniosek, że postęp powinien się sam obronić a nie przy pomocy zakazów czy koncesjonowania, bo to tylko pożywka dla patologii. Jak coś jest lepsze, to ludzie nie są idiotami i wcześniej czy później się do tego przekonają. Fakt, że może to trwać trochę dłużej ale przymus rodzi opór, szczególnie u takiej nacji jak nasza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do żarówek LED stosuje je od dawna, są lepsze od wcześniejszych źródeł światła. Wymiana u mnie odbywa się naturalnie wypala się stare źródło światła zastępuje je LED. Nie kupuje tych najdroższych, dziś sprawdzałem cena 9 zł za dwie żarówki po 800 lumenów i 9,5 watt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Nie zawsze postep sie obroni. Czesto jest tak ze wystarczy gorszym produktem zalac rynki. Cos co bedzie lepsze, moze tansze i tak przegra. Pierwszy przyklad. Video. W 80 latach wygral system VHS. Pomimo ze byl gorszy od video 8mm czy 2000. Dlaczego? Bo Japonczycy zalali swiat VHS-em. Reszta poszla z torbami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SONY23 napisał:

. Gość z uprawnieniami do uboju trzody tak samo wali obuszkiem między oczy ale on ma już "licencję na zabijanie"...

To chyba na wsi widziałeś.... Stosuje się specjalny "pistolet" na ślepaki (kal 7,62) , przykłada się do łba, strzela i świniak pada martwy...

 

56 minut temu, Visitor1230 napisał:

 Video. W 80 latach wygral system VHS. Pomimo ze byl gorszy od video 8mm czy 2000. Dlaczego? Bo Japonczycy zalali swiat VHS-em. Reszta poszla z torbami.

Ech... To samo było z systemami PAL i SECAM. SECAM pomimo że technicznie lepszy musiał ustąpić przed PAL - nie dał rady masówce i lobby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SONY23

Masz rację,że tak się dzieje,ale uważasz,że tak powinno się dziać... Takie działania należy ograniczać.

Godzinę temu, SONY23 napisał:

Jak coś jest lepsze, to ludzie nie są idiotami i wcześniej czy później się do tego przekonają. 

Raczej jak jest tańsze bo nie każdego stać na coś lepszego i świadomie wybiera się gorszy,ale tańszy produkt.Czy w innych krajach jest tak duży "zalew" samochodów z zachodu.

Co do żarówek led to sam zamontowałem takie robiąc u rodziców sufit w kuchni-3 lata już minęły i żadna do tej pory się nie przepaliła a świeci się w zasadzie cały dzień.Pomijam fakt oszczędności prądu przez te 3lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie tylko sobie pogadać tyle Waszej wolności; gdybyś był wolnym człowiekiem mógłbyś 100W żarówką oświetlać sobie wnętrze lodówki. Gdzie  jest ekologia  przecież LED mogę wkręcić w oprawkę nawet 123 W kto wolnemu człowiekowi zabroni tylko rozsądek. A przepraszam możecie jeszcze zagłosować na na jedyne słuszne rządy gołodupców którzy robią z państwa sowchoz a z jego mieszkańców dojne krowy. Poczekajcie jak się im ( właściwie to Wam ) odbije podatek ekologiczny wprowadzony do ceny paliw. poz Hermogenes  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Hermogenes napisał:

Poczekajcie jak się im ( właściwie to Wam ) odbije podatek ekologiczny wprowadzony do ceny paliw

No tak,bo przecież tylko w Polsce paliwo idzie do góry.

Ehhh...

Od żarówek po świnie i paliwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Visitor1230 napisał:

(...) W 80 latach wygral system VHS. Pomimo ze byl gorszy od video 8mm czy 2000. Dlaczego? Bo Japonczycy zalali swiat VHS-em. Reszta poszla z torbami.

Dla ścisłości- było odrobinę inaczej- po prostu wcześniej ukazywało się mnóstwo filmów na kasetach VHS., w innych systemach znacznie mniej, ludzie na gwałt szukali sprzętu do ich odtwarzania, stąd zrodziła się większa produkcja i tak poleciało, zwyciężyło to, co zrodziło zapotrzebowanie, ale tak jak wspomniałeś, niekoniecznie lepsze.

Gdyby wyprowadzić z tego  odległą analogię to wyglądałoby to tak: różne rodzaje żarówek, ale ktoś wpada na pomysł masowej produkcji tanich opraw, które pasują tylko do określonego rodzaju źródła światła. Co do LED- długo byłem sceptyczny, nie odpowiadała mi dość upiorna barwa światła, widziałem nawet to szybkie migotanie (50 Hz) Ale teraz powoli wymieniam,na razie w miejscach mniej "odpowiedzialnych" zresztą te żarówki są naprawdę coraz lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic do ledów. Sam powymieniałem prawie wszędzie. Co z tego. Rachunki za prąd takie same a jeszcze wzrosną. Kasa musi się zgodzić. Koszty utrzymania nieproduktywnej nadbudowy państwa i biurokracji, w tym unijnej tylko rosną. Jak nie w paliwie, to w innych podatkach musimy nazbierać taką samą lub większą sumę co roku...Politycy tylko wymyślają preteksty i wytłumaczenia. Bez zmiany całego systemu nic się nie zmieni. Wyzysk zmienia tylko formę ale ciągle ma się dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, SONY23 napisał:

Rachunki za prąd takie same a jeszcze wzrosną.

Naginanie rzeczywistości?

Rachunki takie same bo prąd zdrożał czy faktycznie ledy nie wniosły żadnej oszczedności względem starych żarówek?

Tak samo można napisać,że po wymianie na lepszy kocioł rachunki za opał nadal są takie same pomimo tego,że spalamy mniej węgla bo np kiedyś paliło się 4t po 500zł a teraz w nowym piecu 2t po 1000zł-rachunek ten sam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.