Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niedogrzane ściany. Prawda czy mit?


Redbull

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

nie znalazłem nic o tym na forum, a szukam rzetelnej odpowiedzi. Mówi się, że jeśli w budynku przez jakiś czas (w moim przypadku około 10 lat) nie było grzane (praktycznie było sporadycznie tylko, żeby woda nie pozamarzała - nikt tu nie mieszkał), to ściany są niedogrzane i przez następne kilka lat, gdy ktoś już zamieszka i będzie grzał to będzie zimno. Wprowadziłem się do takiego budynku, wymieniłem około połowy okien (głównie na piętrze), nowy piec i gdy jesienne temperatury były ok. 5-10 stopni u mnie w domu gorąco. Teraz jednak, gdy temperatury spadły na zewnątrz do -5/+5, mimo że na piecu przy paleniu drewnem jest od 50 do 90 stopni, w domu ciągle 15 stopni i uczucie dotkliwego chłodu. Czy muszę się przemęczyć i dogrzać te ściany? Czy może np. ocieplenie domu drastycznie poprawi sytuację? (bo w okna nie wierzę - najcieplej jest tam, gdzie są stare).

 

Aha - i jak to przy paleniu drewnem - w nocy się nie pali, w dzień też różnie bywa, bo ktoś musi być w domu. Ale nawet jak ktoś jest i 2 dni pod rząd się porządnie grzeje to niewiele to daje. Może zainwestować przynajmniej trochę w w węgiel i pogrzać tak non-stop przez jakiś tydzień?

 

Dodam jeszcze, że wszędzie mam stare żeliwne grzejniki (ale gorące tak, że dotknąć się nie da). A mój dom niemalże idealnie odpowiada opisanemu przez Marcina w 11 poście w tym temacie:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=761

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może np. ocieplenie domu drastycznie poprawi sytuację? (bo w okna nie wierzę - najcieplej jest tam, gdzie są stare).

Poprawi znacznie, o ile będzie porządne i kompleksowe, tzn. ściany i dach. Przynajmniej tak było w moim przypadku.

 

Może zainwestować przynajmniej trochę w węgiel i pogrzać tak non-stop przez jakiś tydzień?

Palenie węglem na pewno jest bardziej energetyczne, ale wszystko zależy też od pieca. Jak piec ma niską sprawność to spalanie w nim czegokolwiek idzie na straty. Może napisz coś więcej o swoim piecu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawi znacznie, o ile będzie porządne i kompleksowe, tzn. ściany i dach. Przynajmniej tak było w moim przypadku.

 

 

Palenie węglem na pewno jest bardziej energetyczne, ale wszystko zależy też od pieca. Jak piec ma niską sprawność to spalanie w nim czegokolwiek idzie na straty. Może napisz coś więcej o swoim piecu ...

 

 

Piec "tak na oko" nie ma niskiej sprawności, bo w sumie niewiele "żrąc" drewna szybko nagrzewa całą instalację - jak pisałem grzejniki są bardzo ciepłe. Piec węglowo-miałowy chyba dość mało znanej firmy Lokus z Opoczna - moc 25 kW (więc na ogrzanie 220m powinno być ok). Komputer "Komfort", ale w sumie nieużywany razem z dmuchawą, jako że w tym roku palę drewnem, więc żeby nie zasmolić pieca palę w "otwartym" ciągu. Z ważniejszych akcesoriów - zainstalowany zawór 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż...na pewno racja - w przyszłości dom będzie ocieplony i wszystkie okna wymienione + na pewno coś z grzejnikami. Jednak mnie interesuje czy, a jeśli tak, to jak duże ma znaczenie to, że dom przez te ok.10 lat prawie wcale nie był grzany. Nie jestem specjalistą, ale jakoś tak "na chłopski rozum" wydaje mi się, że nie ma to większego znaczenia, a nawet jeśli ma, wystarczy pogrzać przez dajmy na to miesiąc i ściany robią się takie, jakby było grzane przez 10 lat. Po prostu to "niedogrzanie ścian" wydaje mi się "legendą ludową". A na tym forum, wśród specjalistów mam nadzieję znaleźć rzetelną odpowiedź, na to zagadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może np. ocieplenie domu drastycznie poprawi sytuację? (bo w okna nie wierzę - najcieplej jest tam, gdzie są stare).

Ja tylko w tej kwestii. Wymiana okien sporo poprawia w kwestii ekonomii - bo że może być ciepło przy starych - jasne - tylko spalasz więcej opału.

 

Dodatkowo robiąc termomodernizację zadbaj o odpowiednią wentylację. U mnie niestety pozostało po staremu i sama tylko wymiana okien (mniejsza "przewiewność" domu) spowodowała powstawanie pleśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że wszędzie mam stare żeliwne grzejniki (ale gorące tak, że dotknąć się nie da). A mój dom niemalże idealnie odpowiada opisanemu przez Marcina w 11 poście w tym temacie:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=761

 

po pierwsze policz ile masz grzejników bo na pierwszy rzut oka przyczyna jest trywialna:

za malo grzejników które będąc goracymi, ze nie mozna się ich dotknąć reką nie ogrzeja domu powyżej 15st.C

 

co do ciepłych/zimnych ścian to jest to sytuacja zwiazana z porami roku lato/zima i trudno zaprzeczyć by nie byla ona prawdziwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie znam się na systemach izolacji ale przypomniała mi się sytuacja która miała miejsce u mnie na wiosce kilka lat temu. 30 t. auto oberwało studzienkę melioracyjną znajdującą się ponad metr pod ziemią ( właz dębowy nie wytrzymał). Nikt nie zwrócił na to uwagi że zagłębienie które powstało w ziemi pod kołami było bardzo „punktowe” Oberwana ziemia i kawałki włazu zatorowały przepływ w studzience a tym samym 4 schodzące się do niej sączki były niedrożne. Ja odczułem to na własnej skórze bo mokro było na całej mojej działce. W piwnice podeszła woda i takie tam... Pisząc o tym mam na uwadze poziom wód gruntowych które mają wpływ na mieszkania budowane starymi metodami ( mało izolacji hydro). Moim zdaniem możesz mieć zawilgocone mury a tym samym będą pewne straty ciepła i inne odczucie tem. Są to jednak chyba wartości pomijalne w skali Twojego problemu. Zastanawia mnie fakt jak było dawniej ( przed 10 laty bo tem. dochodziły do –25). Jak również to że w pokojach z nowymi oknami jest gorzej a nie lepiej ( skazywało by to na ich większą szczelność a tym samym mniejszą wymianę powietrza i większe odczycie zimna poprzez zawilgocenie). Jeśli możesz dowiedz się jak mieszkanie funkcjonowało wcześniej jak było ogrzewane i jak trzymało ciepło. Ja osobiście bym zaryzykował i palił cyklicznie 24 na 24 przy delikatnym wietrzeniu pomieszczeń ( rozszczelnił nowe okna) może pomrze. W takich przypadkach w dużej mierze to loteria. Pozdrawiam.

PS: Napisz skad jesteś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie :) Heso - o to właśnie mi chodziło, bo też podejrzewałem, że to tzw. "legenda ludowa", tylko wiecie...jak wszyscy wkoło mówią, że "dom niedogrzany" to aż człowiek zaczyna się zastanawiać...

 

Co do grzejników - w każdym pokoju jest przynajmniej jeden, w dużych - nawet po 2. Tyle że żeliwne. Podejrzewam, że to ich jakość + brak ocieplenia domu w takim razie. Dawały radę b.dobrze przy temperaturach plusowych, ale ostatnie minusy i silne wiatry w mojej okolicy - to już za dużo, jak na taki dom i stąd pewno te chłody.

 

Wilgotność chyba nie wchodzi w grę, gdyż nie widzę nawet najmniejszych jej śladów w domu (no może trochę piwnica). Mieszkam w okolicy miasta Łodzi - raczej n.p.m. :)

 

A wcześniej, od postawienia tego domu nie było grzane wcale prawie - z całego domu, dwa pomieszczenia były wykorzystywane - jedno jako sklep, drugie jako zaplecze. I to zaplecze sklepu (teraz moja kuchnia na parterze) było każdej zimy grzane grzybkiem - i właśnie tam jest najcieplej, mimo że okna stare - stąd aż gotów byłem uwierzyć, że to kwestia "niedogrzania murów".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dobra porada, nigdy nie docieplaj twojego domu!!! Bo to nic nie da, kazdy ktory cos innego mowi kłamie, a napewno szkoda twojich pieniedzy poniewaz napewno ciezko na nie pracujesz!!! Jezeli tobie ktos doradza docieplanie, to daj sobie wystawic pisemna gwarancje, na ktorej bedzie stało czarno na biało ile na 100% zaoszczedzisz. Ale tego tobie nikt nie da, poniewaz tak naprawde to nic nie daje, to docieplanie piankami!!!!! Twoj dom moze byc faktycznie zawilgocony, jezeli długo nikt w nim nie wietrzył i palił, to jest to samo jak budujesz nowy dom, tez masz problemy z ogrzaniem poniewaz musi on najpierw wyschnac! Tak samo moze byc tez w twoim wypadku, potwierdza to tez, ze piszez ze tam gdzie sa stare okna to jest cieplej. Tam moze byc cieplej poniewaz te stare okna nie sa całokowicie szczelne, i to jest dobrze tak, poniwarsz wietrza lepjej i mury szybcej wysychaja a tam gdzie masz nowe okna nic sie nie wietrzy tylko smierdzi i jest wilogoc! Nie jest tak jak chca tobie wciskac rozni ludzie. Jaki masz mur, z czego on jest i jaki gruby?Opisz lepjej. Musisz codziennie wietrzyc caly dom, otworz do tego dwa okna i zrob 3-4 razy dziennie przewiew przez 1 minute, to powinna sie sytuacja polepszyc, staraj sie tez jak najduzej ogrzewac dom, musisz mury rozgrzac i najlepjej je tez utrzymac rozgrzane to jest zdrowsze dla ciebie i twojego domu.

 

pozdrowienia piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie :) Heso - o to właśnie mi chodziło, bo też podejrzewałem, że to tzw. "legenda ludowa", tylko wiecie...jak wszyscy wkoło mówią, że "dom niedogrzany" to aż człowiek zaczyna się zastanawiać...

 

Co do grzejników - w każdym pokoju jest przynajmniej jeden, w dużych - nawet po 2. Tyle że żeliwne. Podejrzewam, że to ich jakość + brak ocieplenia domu w takim razie. Dawały radę b.dobrze przy temperaturach plusowych, ale ostatnie minusy i silne wiatry w mojej okolicy - to już za dużo, jak na taki dom i stąd pewno te chłody.

chłopie miałeś policzyc wszystkie żeberka i porownac je z m2 jakie mają ogrzać

to ze są one zeliwne to nie znaczy że są gorsze w ogrzewaniu niz aluminiowe, gdyz te nowoczesne nie są dostosowane do pracy kotłami na paliwo stałe bez bufora

żeliwne są zdrowsze z uwagi że więcej % ciepla oddają poprzez promieniowanie niż te nowoczesne

 

co do styropianu i ociepleń:

trzeba mieć swiadomość tego ile % ciepła z całości ucieka przez sciany (srednio 16-19%) i dopiero poprawe izolacyjnosci o dajmy na to 40% mnozymy przez ta część którą ucieka cieplo przez sciamy i mamy realną poprawe

np. 0,17 razy 0,4=0.068=6,8% poprawy i oszczednosci w opale

 

styropian ma sens gdy zamiast sciany 50cm, buduje się 25cm i ociepla styropianem 10-15cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam moze ja cos zasugeruje

Mam dom o pow ok 300m2 (w tym ok 100m piwnica) i bardzo grube sciany na ok 45-50cm dom budowany przez mojego dziadka w 37roku.

Dom pietrowy ( na pietrze mieszkanie 125m2) wszedzie nowe okna decco 6 komorowe 2 nawiewniki higrostatyczne i 1 stare drzwi balkonowe.

Na dole mam sklep w którym sa 2 stare plastikowe okna i 2 bardzo duze witryny z pojedynczej szyby o grubosci ok 8-10mm.

Do tego nie ocieplony dach o powierzchni 220m2 wiec jak widzisz straty ciepła sa znacze.

Z mojego doswiadzenia wiem ze tylko utrzymywanie temperatury na piecu da mi ciepło w domu ja staram sie trzymac 60 stopni w dzien i 50 w nocy i jest ok w mieszkaniu mam 24-25 stopni i jest ok.

Teraz kupiłem drzewo pociałem i spalam je mokre w temp 70 stopni i tez daje rady .

Piec mam stary z 2002 roku Zgoda Wieprz 20kW do tego bojler 80 z podwója wezownica.

Powiem Ci tak pogrzej z miesiac w domu na ok 60-70 stopni pozwól by wszystko sie w jakis tam sposób nagrzało bo u mnie w zime jak np przez 2-3 dni nie ma ognia to potem mimo ze przez tydzien jest ogien to ciepło ODCZUWALNE jest dopiero po ok tygodniu czasu.

Po miesiacu intensywanego palenia zmiejsz do temp 60 w dzien a w nocy daj 50 ale staraj sie trzymac ogien w piecu jak bedziesz czyscił zrób tak by przerwa była jak najmniejsza a gwarantuje ze bedziesz miał ciepło.

 

Pozdrawiam i napisz za jakis czas co Ci pomogło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie docieplaj twojego domu!!! Bo to nic nie da, kazdy ktory cos innego mowi kłamie, a napewno szkoda twojich pieniedzy (...) Jezeli tobie ktos doradza docieplanie, to daj sobie wystawic pisemna gwarancje, na ktorej bedzie stało czarno na biało ile na 100% zaoszczedzisz. Ale tego tobie nikt nie da, poniewaz tak naprawde to nic nie daje, to docieplanie piankami!!!!!

Bzdury piszesz, aż się niedobrze robi.

 

Nikt nie da gwarancji, bo to ty sam musisz sobie zaprojektować ocieplenie, wybrać parametry, zrobić obliczenia i patrzeć na ręce wykonawcom. Równie dobrze można by pisać rady, żeby ludzie nie kupowali komputerów, bo się na pewno będą psuć i na pewno nie będą działać, bo ktoś kiedyś taki komputer złożył, że padł, zanim go jeszcze włączono do kontaktu.

 

Zresztą wystarczy porównać:

 

Sciana z pełnej cegły 54 cm: U=1,16 W/m2K, po ociepleniu styropianem 12 cm U=0,262 W/m2K, a wełną mineralną 12 cm U=0,283 W/m2K (źródło: Murator, Numer Specjalny 2/2008)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

zbyt sprytny to nie jestes, gdyz nie wiesz ze cieplo jest promieniem! Promienie to fale ktore nie zatrzymoja zadne styropiany!!!

Co trzyma cieplo to tylko masa, a to oznacza grube mury!!! Zobacz jak jest w zamkach tam praktycznie temperatura

nie spada az tak jak w tych nowych barakach z styropianem lub wełna mineralna!!! Ale jezeli to lubisz, baraki, to twoj gust i wybor!!! Zobacz tez experyment "Lichtenfelsener Experiment" ktory zostal przeprowadzony w niemczech!!!

A jak cieplo przychodzi na ziemie? W kosmosie jest zimno, bo sloneczne promienie dopiero rozgrzewaja jak trafjaja na cos!

Styropian nawet nie jest w stanie to darmowe cieplo odebrac, grube mury doskonale odbieraja te promienie!

 

A jak to z ta gwaracja ze styropian dobrze izoluje dom? Ale zadnej gwarancji nikt nie wystawia? To zbyt modre, ale tylko dla

producentow i sprzedawcow!!! Taka bzdura ze czasem mysle jak gupi ten swiat jeszcze sie stanie!

 

 

W niemczech zreszta byly badania ile idzie oszedzic ze styropianem na budynku, wynik ten byl ze NIC!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ale jak chcesz to izoluj, wydaj swoje pieniadze, mieszkaj z grzybem, dom tobie ladnie obrosnie od zewnatrz glonami, a za 20 lat płac za szkody ktore powstały bo chiałes oszczedzic! no ale wiesz bez gwarancji, bo za takie skutki tez bym nie chcial

placic! Juz nie mowie o twoim zdrowiu, bo to twoje.

 

A te twoje liczonka, to tylko twoje liczonka bo ja znam inne, prawidłowe! :)

 

pozdrowienia piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przez konwekcje, a jak otworze okno to jest zimno bo cieple powietrze ucieknie, ha ha ha. To gdzie jest cieplo u ciebie w domu czy raczej na dworu, bo grzejesz powietrze. Ha ha ha. Prawdziwe cieplo to tylko promienie, i do tego trzeba dostosowac swoje ogrzewanie! Ale grzej ty dalej twoje powietrze! ha ha ha.

 

pozdrawiam piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą wystarczy porównać:

 

Sciana z pełnej cegły 54 cm: U=1,16 W/m2K, po ociepleniu styropianem 12 cm U=0,262 W/m2K, a wełną mineralną 12 cm U=0,283 W/m2K (źródło: Murator, Numer Specjalny 2/2008)

mam kilka uwag

1. zawsze musisz uważać na to ze dowolna gazeta jest tylko tubą propagandową służącą temu by zwiekszac sprzedaż swoim reklamodawcom

 

2. po co podawać dane dla muru z pełnej cegły gdy nikt takich murów nie buduje, teraz jesli ktos stawia jednolity mur to w najgorszym przypadku da dwa pustaki max które po wymurowaniu zamkną w sobie duzo powietrza obniżajac współczynnik przewodzenia do wymaganych 0,5

 

3. patrząc na wynik również wnioskuje że ten przykładowy mu jest bez szczeliny powietrznej, gdzie taka szczelina istotnie zmniejsza przewodność cieplna gdyz stanowi swoistą poduszke powietrzną (przypomne że ponad 90% styropianu w objetości to powietrze) gdzie dodatkowo jest załamanie się promieniowania z uwagi na różne srodowiska mur/powietrze/mur

 

4. przez sciany ucieka zewnetrzne ucieka zaledwie ok 17% (+/-2% w zalezności od kształtu budynku, ale to i tak na jedno wyjdzie bo gdy więcej ucieknie przez scianyzewnterzne do mniej przez strop i na odwrót)

tak więc wszystkie zyski o ile procent zmniejszyliśmy ocieplenie mnozymy przez owe 17%

 

5. tak jak wczesniej napisalem 10-15cm styropianu ma sens dla sciany zewnetrznej gdy jest on w zastepstwie 25cm muru

strop i podloga tak czy siak muszą byc ocieplone niezaleznie od rodzaju scian, gdyż stropy mają maksymalnie 25cm czyli zawsze to przemarznie

 

6. dla domu bez styropianu mozna zrobic od południowej strony przeszklenie gdzie bedzie można "łapać" ciepło sloneczne nawet w zimie a szczególnie to bedzie odczuwalne w tzw. grzewczych okresach przejsciowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) a jak otworze okno to jest zimno bo cieple powietrze ucieknie, ha ha ha. To gdzie jest cieplo u ciebie w domu czy raczej na dworu, bo grzejesz powietrze. Ha ha ha. Prawdziwe cieplo to tylko promienie, i do tego trzeba dostosowac swoje ogrzewanie! Ale grzej ty dalej twoje powietrze! ha ha ha.

Jeszcze jeden cytat:

 

Przy ogrzewaniu promiennym sie nie uzywa kaloryferow poniewasz grzeja one powiertze (...) Otwieraciac okno, to cała ta droga energia uczieka poprzez okno na dwor! A szkoda, prawda? Ogrzewanie promienne to troche inna zasada grzania, przedewszystkim najtajnsza i najzdrowsza, w zasazdie działa ona jak piec kaflowy. W pokoju jest temp. np. 17 C° a jest nam ciepło, jezeli grzejemy kaloryferem to w pokoju jest 21C° a jest nam zimno, promiennie działaja inaczej! Kaloryfery sa dobrym biznesem dla producentow ale złym dla ludzi! https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&p=9701

I chyba wszystko jasne.

 

A tak nawiasem mówiąc to jaką firmę produkującą promienniki elektrycznie chciałbyś tutaj wszystkim polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega troche nie rozumie o czym pisze gd y wspominam o zrobieniu przeszklenia

na murze zewnetrznym ma ono być bez zadnych zmian w murze a nie w jego zastepstwie

 

jak również pozostane ze swoim że gazety sieja propagnde pod swoich reklamodawców

robią w konia tak, że nawet ci nie wiedzą kiedy i nic ni emają do rzeczy dane fizyczne jak przewodnosci cieplne itp

 

1. w tym jest taka manipulacja by do porównania ze scianą ocieplona styropianem wybrac mur jednowarstwowy z pelnej cegły bez szczeliny powietrznej (czyli najgorszy) który wystepuje w 1% budynków wymagających ocieplenia

natomiast wnioskach juz calkiem na serio piszą jakby taki rodzaj muru był dla 100% budynków wymagajacych ocieplenia co jest manipulacją

 

 

2. nie dość że robią tak jak w pkt.1 to jeszcze zawyzają udział procentowych strat ciepła przez sciany zewn etrzne

jest on bardzo maly przez sciany zewnetrzne wbrew pozorom i wynosi owe 17% calości (plus minus 2%)

warto zapoznac sie z tym ile i któredy ucieka ciepło by nie dawac się robić w konia

 

tez rozumiem ze kolega znlazl sie e tej grupie dla której te oblicznia wyszły na TAK dla ocieplenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja również pozostane ze swoim że gazety sieja propagnde pod swoich reklamodawców (...) robią w konia tak, że nawet ci nie wiedzą kiedy i nic ni emają do rzeczy dane fizyczne jak przewodnosci cieplne itp w tym jest taka manipulacja by do porównania ze scianą ocieplona styropianem wybrac mur jednowarstwowy z pelnej cegły bez szczeliny powietrznej (czyli najgorszy) który wystepuje w 1% budynków wymagających ocieplenia

Po pierwsze ja miałem taki mur z pełnej cegły i dlatego podałem ten wspólczynnik. Po drugie, o czym ty piszesz, jaka manipulacja? Jest tam opisanych 28 typów ścian, tabela wartości, równie dobrze można by ją przepisać z biblioteki (nie każdemu się chce chodzić). A co do porównań, to trzeba porównywać swoją ścianę z tym co się projektuje, to chyba jasne.

 

PS Mój poprzedni post doklejał się do innego, więc nie zdążyłem go jeszcze utrwalić, a ty pospieszyłeś się z odpowiedzią. Dla porządku wklejam (bez zmian):

 

mam kilka uwag (...)
dowolna gazeta jest tylko tubą propagandową służącą temu by zwiekszac sprzedaż swoim reklamodawcom

Bez przesady, czy stała grawitacyjna, albo temperatura zamarzania wody to także propaganda?

 

po co podawać dane dla muru z pełnej cegły gdy nikt takich murów nie buduje

Ja miałem taki mur (dom przedwojenny), ociepliłem i wiem, o czym piszę.

 

patrząc na wynik również wnioskuje że ten przykładowy mu jest bez szczeliny powietrznej

I słusznie, dla ściany z pustaka byłoby tylko U=0,70 W/m2K

 

przez sciany ucieka zewnetrzne ucieka zaledwie ok 17%

Pozwolę się nie zgodzić na taką optymistyczną diagnozę i bardziej ufałbym szacunkom, które mówią o 20-40%.

 

tak jak wczesniej napisalem 10-15cm styropianu ma sens dla sciany zewnetrznej gdy jest on w zastepstwie 25cm muru

A już kuriozalne stwierdzenie, ponieważ przesądzasz o rzeczywistości, której nie widziałeś.

 

dla domu bez styropianu mozna zrobic od południowej strony przeszklenie gdzie bedzie można "łapać" ciepło sloneczne nawet w zimie

Ja mam jeden pokój właśnie cały przeszkolony (taka konstrukcja estetyczna) i nie życzę nikomu spać zimą w takim pokoju.

 

A tak na marginesie, z jednym się zgodzę, że ocieplanie domu to kosztowna i ryzykowna inwestycja, ale ostateczny efekt - jeśli wszystko zagra - przechodzi najśmielsze oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....) Zobacz tez experyment "Lichtenfelsener Experiment" ktory zostal przeprowadzony w niemczech!!!

A jak cieplo przychodzi na ziemie? W kosmosie jest zimno, bo sloneczne promienie dopiero rozgrzewaja jak trafjaja na cos!

Styropian nawet nie jest w stanie to darmowe cieplo odebrac, grube mury doskonale odbieraja te promienie!

 

A jak to z ta gwaracja ze styropian dobrze izoluje dom? Ale zadnej gwarancji nikt nie wystawia? To zbyt modre, ale tylko dla

producentow i sprzedawcow!!! Taka bzdura ze czasem mysle jak gupi ten swiat

W niemczech zreszta byly badania ile idzie oszedzic ze styropianem na budynku, wynik ten byl ze NIC!!!!!!!!!!!!!!!

 

Popieram w całości powyższe. Ludzie "izolując" domy styropianem i wełną, tak naprawdę jako - tako poprawiają

izolację, bo przy okazji stosują też jakiś tam tynk, no i tworzą pustkę powietrzną, która w pewnym stopniu

zwalnia ucieczke ciepła przez przewodzenie. Ale dopóki nie stworzy się warunków podobnych do budowy

termosu, czyli podwójnych, szczelnych ścianek z warstwą odbijającą promieniowanie cieplne, z warstwą

PRÓŻNI pomiędzy nimi, to o żadnym izolowaniu nie ma mowy, nie ma tak łatwo. Reszta to marketing, ludzie

wysuwają argument, że styropian jest "ciepły", bo jak się na niego usiądzie, to grzeje. Tyle, że to akurat

nie ma nic wspólnego z ucieczką ciepła przez obłożony styropianem dom, które ucieka promieniowaniem

a styropian (wełna też) jest dla podczerwieni przeźroczysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

przez sciany ucieka zewnetrzne ucieka zaledwie ok 17%

 

Pozwolę się nie zgodzić na taką optymistyczną diagnozę i bardziej ufałbym szacunkom, które mówią o 20-40

 

wspólczynnik. Po drugie, o czym ty piszesz, jaka manipulacja? Jest tam opisanych 28 typów ścian, tabela wartości, równie dobrze można by ją przepisać z biblioteki (nie każdemu się chce chodzić). A co do porównań, to trzeba porównywać swoją ścianę z tym co się projektuje, to chyba jasne.

 

 

skoro przeszlo najsmielsze oczekiwania potrzebnym jest teraz szczerze i wiarygodnie wykazac ile teraz mniej opału jest spalane na sezon

wszak po to sie to robi

 

tak jak wczesniej napisalem 10-15cm styropianu ma sens dla sciany zewnetrznej gdy jest on w zastepstwie 25cm muru

 

 

 

A już kuriozalne stwierdzenie, ponieważ przesądzasz o rzeczywistości, której nie widziałeś

 

na tym opiera cała metodologia nowoczesnego budownictwa

łatwiej wyprodukowac styropian niż ceramike, lub przy tej samej ilości ceramiki dokladając troche styropianu wybudowac dwa domy- tak w zaokragleniu i obrazowo to napisałem

 

dla domu bez styropianu mozna zrobic od południowej strony przeszklenie gdzie bedzie można "łapać" ciepło sloneczne nawet w zimie

 

Ja mam jeden pokój właśnie cały przeszkolony (taka konstrukcja estetyczna) i nie życzę nikomu spać zimą w takim pokoju

napisalem o przeszkleniu na zewnetrznej stronie muru a nie zastepowaniu go przeszkleniami

im wieksze tym lepsze efekty, szczególnie w okresach przejsciowych (wiosna i jesień) a także w zimie gdyż słońce wówczas oswietla pod niskim katem wprost prostopadle na sciane padając

po okresie letnik taki mur tez bedzie miał wiecej zakumulowanej energii a przy jego grubości nie ma obawy o przegrzanie pomieszczeń

przy styropianie nie ma takiej opcji

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.