Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przebudowa instalacji czy schemat jest poprawny


spark17

Rekomendowane odpowiedzi

 A więc tak ja w tytule czeka mnie lada dzień przebudowanie kotłowni . Wymieniam smieciucha na kocioł z podajnikiem na ekogroszek . Instalacja zamknięta , jednak kocioł nie ma wężownicy więc będzie zawór zchładzający syr 5067, do tego zawór 4d ( wymagany do gwarancji na piec ) . Zbiornik cwu 300l biwalentny ( na wiosnę solary lub pompa ciepła ) . Do naczynia przeponowego C.O. jest grupa bezpieczeństwa ( została ze starej instalacji) . Wydaje mi się że schemat jest poprawny jedyne co mnie męczy to czy faktycznie potrzebna będzie pompa na małym obiegu kotłowym a może wystarczy puścić tylko przez zawór 4d z jej całkowitym pominięciem . Acha wszystkim sterować będzie tech -580 zPid 

Wszystkie uwagi mile widziane te dobre jak i te złe w stosunku do mojego schematu  . 

IMG_20181029_215457.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumuję to co piszesz (rysunek)  ? 

Tylko czy ten zawór zwrotny jest tam konieczny , czyżby pompka co miała zassać do tyłu , chyba nie ma takiej możliwości bo mniejsza linia oporu będzie z wyjścia kotła no ale aż tak się nie znam i może coś pomijam .

IMG_20181029_225821.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 17kW , zawór bezpieczeństwa 2.5 bar jest wkręcony fabrycznie na kotle od góry nr 2 na schemacie a w gr bezpieczeństwa jestw2.5 albo 3bar teraz nie pamiętam .Jest zawór zwrotny na dolocie zaraz za licznikiem wody więc powinno styknąć no chyba że chodzi o odseparowanie zimna/ciepła to faktycznie można dać . Zawór 4d z siłownikiem , jeszcze nie kupiony ale chyba komplet afriso ,a średnica to jeszcze temat otwarty . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kurcze tak się zafixowałem na tym układzie zamkniętym a może jednak by tak dać wymiennik i układ zamknięty który już jest zostawić w spokoju a na kotle zrobić układ otwarty ( nad kotłownią jest stryszek w sam raz na naczynie przelewowe ) . Dał bym rurę stalową 6/4 jak kruciec na kotle do naczynia i na trójniku od tego do zaworu 4d i na powrót . na wymiennik redukcja tak jak średnica przyłączy na nim . Może by to chodziło na grawitacji bez pompy na powrocie . A nawet gdyby trzeba było pompę to chyba bezpieczniejszy taki układ . 

Chyba nie trzeba za bardzo gmerać w tym schemacie i będzie ok ? 

100811sas3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie zdecyduj czy 4D czy wymiennik płytowy bo oba są zbędne albo rybki albo akwarium;).Jak masz możliwość zamontowania naczynia układu otwartego w najwyższym punkcie instalacji i co by nie zamarzło to lepiej na 4D bo jednak na wymienniku jakieś małe straty są.I bez przesady z tą rurą 6/4 do naczynia wystarczy 1" i nie liczyłbym na grawitację w obiegu kotłowym przy 4D tylko od razu pakował pompę.

Możesz też zrobić kocioł w układzie otwartym+pompa kotłowa do ochrony powrotu+3D z pompą do regulacji temp.na grzejniki+pompa na CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podepne  się pod temat. jestem w trakcie przeróbki instalacji ponieważ mam problem z ustawieniem temp na podłogowce za zaworem 3D. Ale o tym w innym temacie gdzie koledzy mi podp wiedzieli co i jak. mam też zawór 4D i nie mam pompy kotłowej. ponieważ to jest częsty temat poruszany odnośnie ochrony kotła u mnie działa grawitacyjnie i  na powrocie osiąga zalecana temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety naczynie mogę dać na wysokości podłogi pierwszego piętra domu ponieważ kocioł jest w dobudówce niższej od domu . 

O wymienniku pomyślałem głównie dla tego żeby spać spokojniej i jednak sam kocioł mieć na obiegu otwartym . 

 

Digitrax

tylko jak regulować temperaturę na grzejnikach i za razem dbać o powrót żeby miał te 50-55st bez żadnych zaworów . 

 

odpowietrznik

No w sumie odczepmy się od tej grawitacji to wystarczyły by cieńsze rury wykorzystując pompę kotłową . tylko gdzie tą pompkę wstawić w przypadku zaworu 3d . Coś w tym stylu co na rysunku ? 

 

 

15410210490786395871324705492549.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po stronie wtórnej wymiennika będzie tylko obieg grzejnikowy to do regulacji temperatury w pomieszczeniach wystarczą zawory termostatyczne na grzejnikach. Powrót kotła regulujesz za pomocą przepływu przez wymiennik. Czym szybciej krążyć będzie woda pomiędzy kotłem a wymiennikiem tym cieplejszy powrót. U mnie teraz różnica wynosi około 7 stopni. 52 stopnie mam na kotle a na powrocie 45. Mam kocioł żeliwny, więc niska temp powrotu mu nie straszna. Gdy podniosę temp kotła do 65 to na powrocie mam nie mniej niż 55.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety taka akcja nie przejdzie bo jakiś magik zrobił podłogowe w łazience w szereg z grzejnikiem (przynajmniej tak to wygląda) i nie chciał bym puszczać tam zbyt gorącej wody a poza tym wolę uniknąć sytuacji że zamkną się wszystkie termostaty na grzejnikach razem . Do tego planuję sterownik pokojowy który przez automatykę na zaworze nie dopuścić do zbytniego nagrzewania grzejników a jednak będzie to trzymał cały czas wg krzywych z pogodówki które nie potrzebują mega temperatur bo grzejniki są ciut przewymiarowane . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po stronie wtórnej wymiennika zainstaluj zawór 3D z pompą. Obieg pierwotny czyli kocioł - wymiennik będzie pracował na wysokiej temperaturze co będzie idealne dla kotła a po stronie wtórnej wymiennika obniżysz sobie temperaturę obiegu C.O tak jak będziesz chciał ręcznie czy za pomocą siłownika regulowanego przez sterownik pogodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawić jak napisał digitrax, czyli głowice na grzejnikach a do tej nieszczęsnej podłogówki dodać ogranicznik temperaturty powrotu, czyli zawór np. FJVR Danfossa. (o ile jest możliwość jego zamontowania). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Digitrax napisał:

To po stronie wtórnej wymiennika zainstaluj zawór 3D z pompą. Obieg pierwotny czyli kocioł - wymiennik będzie pracował na wysokiej temperaturze co będzie idealne dla kotła a po stronie wtórnej wymiennika obniżysz sobie temperaturę obiegu C.O tak jak będziesz chciał ręcznie czy za pomocą siłownika regulowanego przez sterownik pogodowy.

 

1 godzinę temu, odpowietrznik napisał:

Pozostaje pytanie jak zamontować zaw.3D po stronie wtórnej wymiennika co by pompa tłoczyła do wymiennika a nie z niego ssała)

Zeby nie powtarzać, to zacytuję odpowiedż kol. Digitraxa z innego wątka, bo tutaj najwidoczniej zapomniał o tym wspomnieć :)

"To wzorem wymienników danfosa za pompą a przed wymiennikiem zainstaluje zawór 3D rozdzielający przepływ na wymiennik lub jego pominięcie. Wtedy za wymiennikiem będzie miał wodę zmieszaną z powrotu i podgrzaną przez wymiennik."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli dobrze rozumiem powinno wyglądać to mniej więcej tak jak na rysunku poniżej . Brakuje tam jeszcze naczynia przeponowego , filtrów przed pompami i manometrów . Ten zawór 3d nastawił bym jako podłogowy zależny od pogodówki na sterowniku i wyłączył ochronę powrotu i powinno gadać . 

Jak by ktoś jednak widział bubla śmiało przyjmę krytykę i podziękuję równocześnie za znalezienie . 

 

 

15413632889052080494307600604660.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po stronie wtórnej zbędny jest zawór zwrotny. Jak jest w obiegu jedna pompa to nie jest on potrzebny. Brakuje też tam przed pompą naczynia przeponowego z zaworem bezpieczeństwa np 1,5 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.