Skocz do zawartości
IGNOROWANY

bypass w ogrzewaniu podlogowym


gp913

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znam sie zbyt dobrze na ogrzewaniu podłogowym, dopiero zbieram wiedze. Przewertowalem forum itp ale nie potrafie znalezc odpowiedzi na moje pytanie. Mam w domu instalacje bardzo podobna do tej: 

 

ROZDZIELACZ_STALOWY_1_SKALAR_RST-5PTM_E_Z_UKLADEM_POMPOWYM_i_ZAWOREM_TROJDROZNYM_271017.jpg

Zastanawiam sie nad przezneczeniem i zasada dzialania bypassu. W zasadzie nurtuje mnie jedno pytanie: Jesli zakrece wszystkie petle, to pompa moze pracowac swobodnie bez ryzyka jej uszkodzenia? Czy taka jest rola bypassu? Czy bypass to po prostu rura pomiedzy dwoma listwami? Czy otwiera sie po osiagnieciu jakiegos cisnienia? Kupilem szybko gotowy domek z podlogowka i nie zdazylem dopytac hydraulika co i jak... pokazal jak odpowietrzyc i sobie poszedl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki bypasss to relikt dawnych czasów, kiedy pompy nie miały ograniczeń i dawały wody ile wlazło.

To po prostu najprostszy regulator ciśnienia i wielkości przepływu w instalacji OP.

Na górnej belce masz nad rurką bypassu zaworek regulowany kluczem ampulowym i nim ustawiasz przepływ w bypassie.

Jeżeli w układzie jest nowoczesna pompa z elektroniką to taki bypass może wprost przeszkadzać w prawidłowej pracy pompy i rozdzielacza.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego miałby być zakręcone wszystkie pętle?Taka sytuacja mogłaby się zdarzyć jedynie gdyby na wszystkich pętlach na belce powrotnej były założone siłowniki.W takiej sytuacji można nie zakładać siłownika na jednej z pętli np w łazience,tam nigdy nie za ciepło

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czysto teoretyczne - wlasciwie planuje zalozyc silowniki i dlatego chcialbym wiedziec co moze pojsc nie tak :) Brak silownika w lazience to tez opcja - ale jednak mozliwosc ustawienia temperatury w lazience baridzej mi sie podoba. Co jesli w salonie temperatura sie utrzyma, bo palilem w kominku a w lazience bedize zimno i musimy grzac tylko lazienke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ustawię tak jak zaleciłeś 1.5l/min i zobaczę jak będzie ( mam na myśli teraz z zakręconym baypassem ).Ostatnio jak były te mrozy to miałem problem dogrzać pomieszczenia temp. była 19 stopni .Ale myślę ze po zakręceniu zaworu ( baypassa) już nie będzie problemu .Jeszcze muszę rozgryść pompę jak ją ustawić (nigdzie nie mogę znależć instrukcji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie!

Jak na 2l nie dogrzewało pomieszczenia to są dwie drogi aby je dogrzać - zwiększyć przepływ aby dostarczyć więcej energii do danej pętli albo zwiększyć temp wody zasilającej.

Przepływy powyżej 2,5l mogą być głośne co będzie efektem uciążliwym dla mieszkańców.

Tu trzeba się trochę pobawić i tak ustawić przepływy aby w pomieszczeniach były żądane temperatury.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.