Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zetka na zewnątrz czy wewnątrz


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli przegroda to styro 5cm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, PioBin napisał:

ale oba rozwiazania jak dla mnie tak sano wychlodza/podgrzeja kotlownie

 

46 minut temu, krisgie napisał:

Chodzi mi o ruch podgrzanego powietrza w górę i zimnego w dół.

Właśnie w ten sposób zimne powietrze jest wstępnie podgrzane a gdy piec staje to ucieka ono górą i w zasadzie ma trudniej (bo tak nie pizga) a mając zetke na przestrzał pizga cały czas.

Mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zdolności do komplikowania rzeczy prostych ;) 

Jak robiłem Z-tkę to myślałem tak:

- jak Z-tka będzie ocieplona to przewiew powietrza z zewnątrz bedzie niczym nie zahamowany bo powietrze w niej bedzie miało temp taką jak na zewnątrz - bo ocieplona. Dodatkowo zimne powietrze pójdzie w dół w stronę podłogi, dodatkowo wyciąg w kominie bedzie robił swoje tworząc samonapędzające się zjawisko.

- jak Z-tka będzie nieocieplona to będzie w niej teochę cieplejsze powietrze i bedzie trochę działać jak komin utrudniając wlot zimnego powietrza i wychładzanie kotłowni.

Ale spowodowało by to wykraplanie więc ostatecznie ociepliłem i nie mam zamiaru tego sprawdzać ;) 

Jak pisałem, to jest pół żartem bo zrobiłem jak większość, nie traktujcie tego za poważnie ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, krisgie napisał:

Mam zdolności do komplikowania rzeczy prostych ;) 

Jak robiłem Z-tkę to myślałem tak:

- jak Z-tka będzie ocieplona to przewiew powietrza z zewnątrz bedzie niczym nie zahamowany bo powietrze w niej bedzie miało temp taką jak na zewnątrz - bo ocieplona. Dodatkowo zimne powietrze pójdzie w dół w stronę podłogi, dodatkowo wyciąg w kominie bedzie robił swoje tworząc samonapędzające się zjawisko.

- jak Z-tka będzie nieocieplona to będzie w niej teochę cieplejsze powietrze i bedzie trochę działać jak komin utrudniając wlot zimnego powietrza i wychładzanie kotłowni.

Ale spowodowało by to wykraplanie więc ostatecznie ociepliłem i nie mam zamiaru tego sprawdzać ;) 

Jak pisałem, to jest pół żartem bo zrobiłem jak większość, nie traktujcie tego za poważnie ;) 

 

Dlaczego ja pomyslalem tak samo? Nie wiem. Zrobilem tak jak Ty.

20 minut temu, Jamjestcichy napisał:

 

Właśnie w ten sposób zimne powietrze jest wstępnie podgrzane a gdy piec staje to ucieka ono górą i w zasadzie ma trudniej (bo tak nie pizga) a mając zetke na przestrzał pizga cały czas.

Mam rację?

Tez nie wiem. Ale jesli to o czym piszesz ma wplyw na zmiane przeplywu powietrza (m3/h) to masz racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krisgie napisał:

bedzie trochę działać jak komin utrudniając wlot zimnego powietrza

Wydaje mi się,że jest to mylna teoria,ale zauważ,że w tym co napisałeś po części zgadzasz się ze mną-będzie utrudniony wlot zimnego powietrza,więc i kotłownia będzie mnie wyziębiona.

A dlaczego mylna?

Ano dlatego,że moim zdaniem piec bez problemu będzie w stanie pociągnąć powietrze z rury bez względu czy będzie ona ocieplona czy też nie przy zachowaniu odpowiedniego przekroju rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Panowie ja myślę trochę inaczej niż wy. Powietrze z zetce dostaje turbulencji i dzieli się na przepływ warstwowy, zimnego z ciepłym . Na górze zetki mamy zimne powietrze. Na dole ciepłe.

Gdzieś w środku powstaje naturalny korek powietrzny( jak fronty atmosferyczne) i powietrze stoi. Lub przepycha w jedną lub w drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PioBin napisał:

Ale jesli to o czym piszesz ma wplyw na zmiane przeplywu powietrza (m3/h) to masz racje.

Wydaje mi się,że to wentylacja wywiewna decyduje o przepływie powietrza przy zachowaniu odpowiednich przekrojów-wlot/wylot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, CIHYMUR napisał:

Gdzieś w środku powstaje naturalny korek powietrzny( jak fronty atmosferyczne) i powietrze stoi. Lub przepycha w jedną lub w drugą stronę.

Tak,masz rację,ale tutaj chodzi bardziej o to czy piec pociągnie potrzebne mu powietrze-moim zdaniem bez żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WP_20180919_19_20_47_Pro.thumb.jpg.d6b21928886f69528314c08beebd3187.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociągnie bezproblemowo . Widać jak nitka się wychyla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz założony RCK? 

@JamjestcichyProponuję przysłonić tylko na próbę oczywiście , wentylację tak żeby był przelot w 1/3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się ustabilizuje. Do niczego nie namawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Jamjestcichy napisał:

A dlaczego mylna?

Ano dlatego,że moim zdaniem piec bez problemu będzie w stanie pociągnąć powietrze z rury bez względu czy będzie ona ocieplona czy też nie przy zachowaniu odpowiedniego przekroju rury.

Ależ ja nie upieram się przy tym, gdybym był przekonany to bym tak zrobił ;) 

A w tym wszystkim chodziło mi o względny brak wychładzania kotłowni w czasie postoju dmuchawy, bo to że ona sobie pociągnie ile potrzebuje w czasie pracy to wiadomo i pociągnie z Z-tki bo mniejszy opór.

Kolega wyżej wspomniał o korku powietrznym, to chyba lepiej opisuje to co miałem na myśli odnośnie cieplejszego powietrza w Z-tce. Ale w to wszystko miesza się jeszcze ciąg wywiewny w kominie, mocniejszy niż "opór" Z-tki i ... dalej wiadomo :D 

Wiec nie chcąc dalej w to brnąć zrobiłem jak wszyscy.

Dobra, może nie rozwijajmy tego dalej bo ktoś przeczyta i zrobi ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, CIHYMUR napisał:

JamjestcichyProponuję przysłonić tylko na próbę oczywiście , wentylację tak żeby był przelot w 1/3

To był jedynie przykład,że piec da radę pociągnąć powietrze nawet z wywiewu a w prawidłowo wykonanej wentylacji nie powinno mieć to miejsca.

A rck nie mam,ale zastanawiam się nad jego montażem.Chociaż dla kotła na paliwo stałe z miarkownikiem ciągu nie wiem czy ma to sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, krisgie napisał:

Wiec nie chcąc dalej w to brnąć zrobiłem jak wszyscy.

No trochę zrobiło się zamieszanie bo ja porównuję zetkę pionową do poziomej-na przestrzał.

Ocieplanie zetki to inny temat,więc pytam.

Masz zetkę pionową ocieploną po całej długości rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś źle doczytałem to sorry za zamieszanie, tak to jest "z doskoku".

Tak, mam klasyczną Z-tkę pionową ocieploną i o niej pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PioBin napisał:
4 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

Na pewno robienie zetki na przestrzał bardziej wychłodzi pomieszczenie.

Nie napewno :) ale oba rozwiazania jak dla mnie tak sano wychlodza/podgrzeja kotlownie

To wszystko wina kolegi wyżej :)

5 minut temu, krisgie napisał:

Tak, mam klasyczną Z-tkę pionową ocieploną i o niej pisałem.

A ja się tutaj produkuję o zetce na przestrzał/poziomej vs pionowej a Wy chyba oboje macie zetki pionowe .

W tym przypadku te ocieplenie nie ma zbyt dużego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa kanały poziome i dwa pionowe(w zetce) . Powietrze delikatnie faluje raz w tą raz w drugą.

Przy termometrze mam nitkę przyklejoną i widzę ruchy powietrza . To samo się tyczy RCK -faluje i nie wypala nie potrzebnie opału z kotła . Efekt tkwi w szczegółach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.