Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

Mirazzboono

Dobór kotła

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Poszukuję kocioł gazowy, który głównie będzie służył do podgrzewania wężownicy w baniaku 300 L CWU w okresie letnim, ale też szukam takiego który byłby w stanie zastąpić w razie awarii główny kocioł CO na pellet. Dom 152 m2 użytkowe, wg obliczeń na wiadomym portalu zapotrzebowanie na moc 12 KW.

Zaznaczam że szukam raczej z średnio - dolnej półki cenowej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakie masz ogrzewanie - tylko grzejniki ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

System mieszany - podłogówka w WC-ach (x2), kuchnia, korytarz parter, i wiatrołap.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli masz układ zamknięty to weź najprostszy kocioł kondensacyjny na rynku na rynku  np  lub Immergasa. moc ok 21-25kW

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ten się nie nadaje bo dwufunkcyjny(grzeje CWU przepływowo) Musisz mieć kocioł 1F z możliwością grzania zasobnika

Edytowane przez odpowietrznik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz(Macie)  jakiś konkretny typ - model który można śmiało zastosować, a nie zniszczy mocno budżetu ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Może lepiej ze względu na duży zasobnik wybrać kocioł 25kW nie powinno być dużej różnicy w cenie pomiędzy 20-tką a 25-tką.Termet jest OK "Teraz Polska" ;)ma "tani"serwis" w porównaniu z innymi markami,ma też mocną pompę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I będzie OK, choć ja bym poszukał Golda 25kW 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jeszcze jedno pytanie. Czy ten silver (lub) gold z powodzeniem można zastosować jako główny kocioł ? Bo zastanawiam się czy nie spróbować jeden sezon tylko "gazem".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dziwne pytanie)Oczywiście że można.Ta podłogówka to na RTL-ach?Rozumiem że już masz kocioł na pellet,czy on pracuje w układzie zamkniętym?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie nie mam jeszcze żadnego kotła, i dlatego zastanawiam się czy jest sens pakować kocioł pelletowy (czyli min 10 000 zł) czy zostać tylko na gazówce. Tak czy owak układ byłby zamknięty . 

A co do drugiej części pytania w zasadzie w zamyśle miałem mieszacz, jakoś nie zastanawiałem się bardziej w tym kierunku. Jestem na etapie "kotłowni".rozdzielacze wiszą, grzejniki wiszą, podłoga zalana. I teraz są dylematy..

Właściwie jestem prawie przekonany do "gazu", ale..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak domek dobrze ocieplony a wygląda na to ze tak to bym się nie piep... z palletem jak jest dostęp do gazu.Niestety przy dwóch obiegach grzewczych kocioł nie powinien być "bele jaki" ale mieć możliwość sterowania tymi obiegami a takie kotły nie są tanie.

W takiej instalacji powinno być sprzęgło hydrauliczne.Sterowanie pogodowe.Kocioł Termeta jest OK ale sterowanie dwoma obiegami jest u nich trochę ułomne nie mówiąc o kosztach bo należałoby dokupić dedykowany przez producenta  moduł wielostrefowy (załącznik) a to nie będzie tanie.

Już wspominałem o tym na forum że są kotły tańsze typu Termet,Immergas ale przy dwóch obiegach grzewczych producent "zmusza" użytkownika do zakupu swoich rozwiązań tak jak u Termeta w/w moduł stref.czy u Immergaza tzw.DIM to są urządzenia które mają w sobie już wszystko:pompy,zawor 3D,zaw.zwrotne ,sprzęgło,armaturę odcinającą,termometry)pozostaje tylko podłączyć rury

Gold.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tańszych kotłów do obsługi sprzęgła w miarę bezproblemowo jest Junkers Cerapur Compact + moduł mm100. Albo Termet + sterownik firmy TECH do podłogówki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proponowałbym zostawić te RTL-e

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak nie ma dużo tej podłogówki to rozsądna propozycja.W każdym bądź razie wyjdzie najtaniej.Wtedy zostajemy przy Goldzie.Pętle przy RTL-ach do ok.50mb rury !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dzięki za odpowiedzi.

"Odpowietrznik" - dlatego właśnie nie chcę się ***.

Taki kotły mające "wszystko" a zarazem powiedzmy żeby się nie zrujnować, ale dziadostwa nie prezentowały to coś macie konkretnego na myśli ? 

Pętle podłogowe oczywiście poniżej 50 mb, i to grubo.Więc obczaję te RTL-e..

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak się nie przewiduje sterownia dwoma obiegami grzewczymi nisko i wyskotemp.niezależnie wg.krzywych grzewczych +pogodówka to nie ma sensu pakować się w "wypasiony" kocioł(wysoki koszt ze względu na automatykę )sam kocioł ponad 6tyś + niezbędne dodatki typu modem mieszacza,dodatkowe pompy itd.jednym słowem sporo drożej.

Taki Gold wystarczy,przy RTL-ach pracuje jakby był tylko 1obieg grzewczy, tu nic nie potrzebujesz tylko kocioł+RTL-e

I mała poprawka do konstytucji użyłem wersji light piep... a nie hard pier...;)

Pozostaje jeszcze wielka niewiadoma jak już wszystko jest a mianowicie jakie zostały dobrane średnice rur do rozdzielaczy i dobór grzejników do kotła kondensacyjnego (bo jeśli chodzi o dobór grzejników to inna bajka niż dla pelletu)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I tak zrobię. 

W zasadzie wg obliczeń wydajnościowych CWU dla rodziny 5-osobowej zbiornik 300 l byłby ok. Jak to wygląda w praktyce - bo z tego co widzę to dedykowane zasobniki mają max 150 l.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym zostawił na razie te grzejniki na 1 zimę i zobaczył jak wyjdzie grzanie na niskich temp.

Jakby nie bardzo grzało to trzeba zmienić 2-3 grzejniki na większe i będzie OK.

Zasobnik daj 300l 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jeszcze mnie męczy jedna sprawa - przed rozdzielaczem podłogowym miałem w zamyśle zastosować mieszacz z pompą. Jeżeli wywalę zawór i wsadzę na powrocie rtl to pompa raczej rozstaje ? czy nie ?

Odpowietrznik , nie zauważyłem w porę że edytowałeś post. Grzejniki dobrane do grzania w niskich temp. - i to trochę z zapasem :)

Edytowane przez Mirazzboono

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi