Skocz do zawartości
IGNOROWANY

5 klasa jaki kocioł zasypowy wybrać


kotlorz

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli obsługa kotła to przypadkowe osoby mające dołożyć opał,stawiałbym na dolniaka.Dorzucisz,przerusztujesz a intensywność czynności bedzie zależna od jakości opału.Drewno też spalisz jeżeli jest konieczność.MPM nie jest najlepszy jako kocioł ale tworzywo do stworzenia takiego kotła,po drobnych modyfikacjach.Mam malutki kociołek,jednak pełny wsad starcza na całą dobę a mały i prosty mechanizm automatycznie oczyszcza ruszt z popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołączenie się do pytania autora? Obecnie jest dostępnych "dużo" kotłów jaki byście doradzili?

 1. Z wymiennikiem za paleniskiem jak mpm lub zebiec szafir czy z wymiennikiem  nad paleniskiem, jak Ogniwo ds Sas varmo, klimosz iron?

2. Czy polecacie ruszt wodny?

To dobra czy zła opcja? 

3. Jaka pojemność wodna kotla np.ogniwo  24kw ma około 65l a inne kotły o podobnej mocy mają około 90- 100l ? Co jest lepsze?

4 Jaka powierzchnia wymiennika? Mniejsza czy większą?

Co jeszcze uwzględnić przez zakupie pieca? 

Dodam że już zaopatrzyłem się w dwa bufory po 800 l i za niedługo będę je instalował.  Ze względu na czas ładowania buforów myślałem o kotle,  około 20-25 kw. Obecnie zapotrzebowanie na moc wg, strony Ciepło Właściwe to około 17 kw, po ociepleniu planowanym na ten rok ma spaść do 8 kw.

Chciałbym tak to popodlanczać,  zeby normalnie grzać przez bufor, ale tez zostawic stara instalacje i w razie braku prądu "przełożyć  zawór"i palić na grawitacji.  Dużym plusem było by gdyby producent dopuszczał palenie na grawitacji. Dodam mam stary komin z cegły o przekroju 27 x 15 i na górze smartflow  i nie chciał bym   montować wkładu. Komin jest w środku budynku, a na poddaszu zaizolowany wełna 10.

Obecnie temp spalin przy rozpalaniu dochodzi do 400 stopni  (wiaderko zrębek) a potem po zasypaniu węglem około 170 do 250 stopni.

Instalacja poziomy w piwnicy to stal doborze zaizolowana a piony to cześć w miedzi a cześć PEX wpuszczony w ścianie, grzejniki panelowe. 

Obecnie palę  w dolniaku z Protechu 22kw z własnej roboty palnikiem. Palę przewaznie na grawitacji, czasem włączam pompę na powrocie,  staram się nie wygaszać pieca. Dom ma 200 metrów, z przed wojny, z cegły z pustka w środku, schodzi mi 3 tony węgla Rydutowy i około 20 taczek drewna. Średnio temp. to 22 stopnie. 

Myślałem o kotle Viadrus ale podobno przestali je produkować....

Jestem przed modernizacja kotłowni i mogę kupić praktycznie każdy piec zasypowy, więc proszę o merytoryczne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolegi powyżej:

Jeśli masz zamiar docieplać i zapotrzebowanie na ciepło spadnie aż o 9kW, to ja bym jednak polecał poszukać mniejszego kotła bo 25kW to kolos jak na takie zapotrzebowanie, nawet przy 2 buforach po 800L. Z powodzeniem da radę 12-15kW i będzie można w nim spokojnie hajcować cały załadunek na 100% mocy bez obawy, że bufory się zapełnią i nie ma czym odebrać nadmiaru ciepła w okresie przejściowym (0 +10 stopni C).  Przy większym piecu też jest łatwiej gubić opał w kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie bufory zapełnią się dopiero po 4 godzinach palenia jeśli nie byłoby przekazywania ciepła na budynek a w przeciwnym wypadku po 5 godz. W tym czasie spalą ok. 35 kg drewna co zajmuje 100-120 l komory zasypowej. zawsze można nie wypełniać w całości komory. Wydaje się że jeśli ktoś ma już bufory to 25 kW będzie wygodniejsze - więcej opału się zmieści i większe klocki drewna można wkładać, czyli przygotowanie opału jest szybsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.