Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła do obecnej instalacji


MałyMiki

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie koledzy

Jestem na etapie wymiany pieca węglowego na gazowy. Powierzchnia do ogrzewania około 100m2. Na całej powierzchni ogrzewanie podłogowe, dom ocieplony. Piec będzie znajdować się w piwnicy i teraz pytanie co kupić ? czy piec jednofunkcyjny z zasobnikiem czy może piec dwufunkcyjny. Nie mam w instalacji zamontowanej pompy cyrkulacyjnej i póki co zbytnio mi to nie przeszkadzało. Zazwyczaj przez cały dzień nie używa się wody gdyż jesteśmy poza domem. Dopiero koło godziny 18:00 z automatu włączała mi się grzałka z wodą a średnie zużycie energii przez grzałkę wynosiło średnio 6-8KW na dzień. Pytanie więc jaki piec gazowy kupić. Bardzo proszę kolegów o pomoc w doborze rodzaju kotła oraz marki

 

pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Mógłbym jednak wiedzieć który będzie tańszy w użytkowaniu? Co oznacza w pierwszym przypadku że będzie wygodniej ? Rozumiem że w drugim chodzi o tańsze użytkowanie ? czy zakup ? Przepraszam za głupie być może pytania ale nie jestem kompletnie w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o koszt użytkowania, tylko zakupu. 2 funkcyjny często wychodzi taniej w zakupie (odpada koszt zasobnika + materiały). 

Zasobnik z kolei daje zapas ciepłej wody. Brak efektu podbierania wody jak ktoś odkręci drugi kran w domu.

 

Jak dla mnie tylko z zasobnikiem, bo cenię sobie komfort ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli teoretycznie taniej w użytkowaniu wyjdzie piec 2 funkcyjny szczególnie jak się okaże że nie będzie nikogo w domu przez więcej niż jeden dzień tylko pytanie ile razy taka sytuacja nastąpi. Chyba jednak wybiorę bramkę numer 1 i kupię piec j funkcyjny z zasobnikiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest w innych kotłach ale mój Termet 2F ma sporą zwłokę w ogrzewaniu CWU - najpierw czujnik przepływu musi wykryć pobór wody, załącza się palnik, potem wymiennik spaliny > woda CO, następnie wymiennik woda CO > CWU. Czyli trochę potrwa, zanim poleci woda w oczekiwanej temperaturze. Odległość kotła od kranów pomijam, bo dotyczy tak samo 1F jak i 2F - różnica polega w przygotowaniu CWU na żądanie w 2F.

Nie potrafię powiedzieć ile gazu i wody zużyję, zanim wejdę pod prysznic ale faktem jest, że trochę w kanał wypuszczam. Nie zgodzę się zatem, że 1F to straty a 2F to „oszczędność”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samo grzanie CW kocioł 2F zużyje więcej gazu niż 1F, ponadto  do grzania CW potrzeba kotła o większej mocy niż do grzania kotłem 1F zasobnika CW.

U mojego znajomego zmiana kotła z 2F na 1F zmniejszyła letnie zużycie gazu o ponad 50% - moc kotłów była taka sama, podobnie jak producent.

 

Kotły 2F to raczej tylko do mieszkań - gdzie nie ma gdzie postawić zasobnika na CW., w pozostałych przypadkach kocioł 1F i zasobnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Ja bezwzględnie zmieniam 2F na 1F po wyeksploatowaniu obecnego Termeta. U mnie służy on jako źródło CWU i kocioł rezerwowy oraz na okresy przejściowe i wtedy, kiedy temperatura jest powyżej 0 - nie ma sensu męczyć wtedy Dakona. Nie wiem, jak kocioł gazowy spisywałby się, gdyby był jedynym źródłem ciepła, tj. w najzimniejsze dni i noce ale na ten czas, kiedy ja go używam jest wyraźnie przewymiarowany - często taktuje. Może w zimnym okresie by nie taktował, co nie zmienia faktu, że w te cieplejsze taktuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro często i długo nie ma Cię w domu to może jednak dwufunkcyjny. Pytanie czy Twój „profil zużycia” CWU nie zmieni się w niedalekiej przyszłości - dziecko podrośnie, zacznie samo zużywać wodę, pojawi się "podkradanie" CWU itp. 

Z drugiej strony te straty postojowe zasobnika w kotle 1F są w jakiś sposób równoważone przez puszczanie wody w kanał w kotle 2F, o którym pisałem poprzednio. Tę stratę można jakoś próbować przeliczyć na PLN i wtedy zdecydować, czy Cię na to stać. Z resztą ta strata nie jest taka bolesna, bo "ogrzejesz" piwnicę ;)

Unikam też pisania o CO, bo nie mam tu żadnej wiedzy ale kocioł 2F będzie musiał być mocniejszy ze względu na CWU, więc może taktować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie będzie dużej różnicy w eksploatacji, bo jak rzadko bywasz w domu, to będziesz miał "dużą" stratę postojową na zasobniku. To pewnie dałoby się policzyć mając jakieś konkrety tj. dokumentację zasobnika.

 

Z drugiej strony, jak pisaliśmy wyżej, 2F też ma straty, poza tym będzie musiał mieć większą moc od 1F, co z kolei odbije się pewnie na taktowaniu (co nie jest dobre dla kotła).

 

Instalacyjne tańszy będzie 2F, bo odpada zasobnik. Teraz trudno coś powiedzieć nie mając konkretów. Jakbyś miał od instalatora ofertę w wariancie 2F - 1F z konkretnymi produktami to może byłoby łatwiej.

 

Pozdrawiam i powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

A wiec wygląda to następująco. Piecyk już zamontowany. Użycie gazu na dobę przy zachowaniu temperatury 21,5stopnia to 3 m3 gazu. W tym również jest woda bieżąca. W nocy temperatura 7 stopni, w dzień około 18. Według wyliczeń wychodzi na to że dostanę rachunek za cały miesiąc w kwocie 220zł. Narazie ciężko się odnieść czy to dużo czy nie. Ustawienia ręczne według harmonogramu tygodnia czyli piec załącza się od 5:00 i pracuje do 8:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

MałyMiki możesz napisać jak wygląda podsumowanie sezonu na nowym kotle gazowym?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.