Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawory Termostatyczne A Konieczność Zwiększania Powierzchni Grzejników


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

No i to już kolejny temat,który wydaje się być prosty,ale do końca tak nie jest.

 

W większości programów do doboru grzejników,gdy zaznaczam opcję "z zaworami termostatycznymi" program zawiększa potrzebną moc grzejnika o 10-15% oraz moc wyjściowa grzejnika większego się zmniejsza.

Oczywiście zapotrzebowanie na ciepło pozostaje takie samo.

Przykład:

Pokój 20m2,projektowane obciążenie cieplne pomieszczenia 2592W

 

Dobrany grzejnik bez termostatu na temperaturę 75/55/20 c33 1000×900-ciepło rzeczywiste oddane grzejnika 2716W

Producent dla tego grzejnika podaje moc 3260W (75/65/20)

 

Jeżeli zaznaczę opcję grzejników z zaworem teromstatycznym to wygląda to tak.

Projektowane obciążenie pozostaje bez zmian,natomias dobrany grzejnik na temp 75/55/20 zostaje zwiększony do rozmiarów c33 1100×900 przy rzeczywistej mocy oddanej do pomieszczenia 2630W

Producent dla tego grzejnika podaje moc przy 75/65/20 3586W

 

Czy jest sens przewymiarowywac grzejniki tylko dlatego,że zakładane są termostaty na grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, czemu chcesz grzać grzejniki na 75 stopni?

Sam zawór termostatyczny działa na zasadzie dławienia przepływu. Przy instalacji pompowej nie widzę wpływu montażu zaworów termostatycznych na moc.

W grawitacyjnej będzie to zależało w pewnym stopniu od oporów przepływu takiego zaworu.

No ale do grawitacyjnej to grzejniki panelowe średnio się nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od strony kotła jest to bardzo dobra temperatura.

Ale grzejniki przy tej temperaturze parzą, przypalają kurz, smolą ściany nad sobą i tak dalej.

Na grzejniki nie powinno w sumie iść więcej jak 55 stopni.

 

Czyli przydałby się jakiś zawór mieszający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@disaster

Zaworu mieszającego nie będzie,ponieważ będzie to prosta i mała instalacja.

Sugerowałem się projektem kolegi z tego forum,który ma na piecu temp. 80/60°C no i widzę,że on w projekcie ma również przewymiarowane grzejniki o 15% ze względu na zawory termostatyczne.

A przy temp na grzejniki 55°C musiałbym naprawdę dać duże grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@disaster

Niestety grzejniki mogę dać max wysokość 45cm

Rozumiem dlaczego przewymiarowuje się grzejniki,ale nie rozumiem dlaczego tak bardzo różni się moc oddana do pomieszczenia miedzy grzejnikami bez zaworów a tymi z zaworami.

Zobacz sam,że pomimo tego,że grzejnik jest większy to jego moc jest mniejsza ze względu na termostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc oddana się nie różni bo i niby czemu?

Dla danych parametrów zasilania grzejnika i dla danego grzejnika jest stała.

Reszta to radosna twórczość marketingowa, której jakieś tam swoje podstawy ma, ale metodologii niestety nie uświadczysz.

 

Zawór termostatyczny nie wpływa na temperaturę zasilania (chyba, że jest akurat zamknięty).

Wpływa na temperaturę powrotu poprzez redukcję ilości przepływającej wody, a tym samym prędkości jej wymiany w grzejniku.

Im wolniej woda przemieszcza się przez grzejnik, tym bardziej się wychładza dla danej stałej temperatury w pomieszczeniu.

Oczywiście wprowadza też pewne dodatkowe opory hydrauliczne, ale w małej instalacji pompowej można je pominąć.

 

A jak będziesz potrzebował zwiększyć moc grzejników, to podniesiesz o 10 stopni temperaturę zasilania i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@disaster

Tylko,że ja cały czas piszę o tych samych parametrach 75/55/20 dla grzejnika bez zaworu i z zaworem termostatycznym.

Ten sam grzejnik a różnica mocy oddanej to jakieś 250-350W między grzejnikiem z termostatem a tym bez termostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem, dla tych samych parametrów moc jest stała. Dla innych będzie inna. Grzejnik nie jest magiczną skrzynką.

Nie istnieje żadne fizyczne uzasadnienie dla tego o czym piszesz.

 

Nie chcę dywagować na temat tego co autor skryptu liczącego miał na myśli, ale zapewne chodziło o to, że w sytuacji założenia zaworu zmieniają się parametry obliczeniowe.

No i wyszedł mu taki dziwny skrót myślowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać że montaż głowic termostatycznych na grzejnikach z udziałem  kotła zasypowego jest nieco ryzykowny może dojść do zagotowania wody w kotle ponieważ nie ma do końca kontroli nad tym urządzeniem grzewczym  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@disaster

Nie da rady całości zrobić na grawitacji.

Jedna część,czyli bojler i grzejnik łazienkowy będzie w razie awarii działać na grawitacji,natomiast druga część jedynie na pompie z racji tego,że rury idą pod podłogą poniżej poziomu rury od powrotu w piecokuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja moze odpowiem na pytanie z tematu. Projektant zwieksza powierzchnie grzejnikow z zaworami termostatycznymi o 10-15% poniewaz zaklada obnizenie nocne temperatur i aby grzejnik w miarę szybko podwyzszyl temperature dzienna o 1-2 stopnie (zwykle o tyle uzytkownicy obnizaja na noc) grzejnik musi posiadac zapas mocy. Ja osobiscie nie stosuje tej praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja moze odpowiem na pytanie z tematu. Projektant zwieksza powierzchnie grzejnikow z zaworami termostatycznymi o 10-15% poniewaz zaklada obnizenie nocne temperatur i aby grzejnik w miarę szybko podwyzszyl temperature dzienna o 1-2 stopnie (zwykle o tyle uzytkownicy obnizaja na noc) grzejnik musi posiadac zapas mocy. Ja osobiscie nie stosuje tej praktyki.

Co kto lubi. Przewymiarowuje się grzejniki ze względu na potrzebny do szybkiego nagrzania pomieszczeń nadmiar mocy w sytuacji, gdy odkręcasz przykręcone zawory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.