Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie W Styczniu I Lutym Po Zmianie Na Gaz


look

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Podsumowałem koszty ogrzewania w styczniu i lutym. To mój pierwszy sezon grzewczy z kotłem ecoTec Vaillanta i muszę powiedzieć, że jestem bardzo miło zaskoczony. Co prawda od tego roku mamy też kominek, więc nie ma porównania wprost, jednak palimy dla przyjemności (nie mamy nawet systemu rozprowadzenia ciepła) i zakładam, że nie zużyliśmy więcej niż metr drewna na 2 miesiące.

 

Najpierw podsumowanie spalania ekogroszku z poprzednich lat po przeliczeniu przez obecną cenę 940 zł za tonę dobrego ekogroszku w workach. Z tego źródła przez te lata kupowałem, ale w ostatnim roku mocno podrożał (80zł), czyli koło 10%.

 

2011 - 1540 kg - 1447 zł
2012 - 1350 kg - 1269 zł
2013 - 1200 kg - 1128 zł
2014 - 1170 kg - 1099 zł
2015 - 1020 kg - 958 zł
2016 - 1050 kg - 987 zł
2017 - 1080 kg - 1015 zł

 

Jeżeli chodzi o gaz, to przez 2 misiące z opłatami wyszło 840zł... Doliczając do tego nawet metr drewna - 1040zł.

 

Obawiałem się wzrostu kosztów, zakładałem 1000zł na sezon, a już wiem, że w tym sezonie nie będzie drożej niż było z ekogroszkiem (przy obecnych cenach, ale skoro biorę obecne ceny gazu, to tak to trzeba porównywać). Po części przez to, że początek sezonu był bardzo ciepły, ale przecież styczeń i luty był raczej blisko statystycznego.

 

Tak, jakby ktoś się obawiał wymiany kotła i zastanawiał nad porównaniem kosztów. Mam nadzieję, że się przyda.

 

Więcej na blogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przeczytałem trochu bloga, mam podobny metrażowo dom.

Jakie średnie temperatury miałeś w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na blogu jest info:
 

Właśnie, może warto wspomnieć co jest ogrzewane – dom w zabudowie szeregowej o powierzchni około 120-140 metrów kwadratowych plus 70 metrów piwnicy, częściowo ogrzewanej. Nieocieplony dach, nieocieplone ściany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że kluczem tutaj jest sprawność systemu grzewczego autora wątku przy ekogroszku.

Sądzę że autor wątku mógł nie osiągać za dużych sprawności i stąd ewidentna przewaga gazu nad ekogroszkiem.

Dla porównania, w moim budynku (jeszcze nie zamieszkałym) styczeń+luty zamknął się w cenie ok 630zł przy "ciut" większym metrażu i utrzymywanej temperaturze wew 20C (realnie średnia ok 20.5C, może wiecej) i cenie 950zł/t oraz IV strefie obliczeniowej (-22C).

Żeby nie było, sam jestem zwolennikiem gazu i jak będzie możliwość od razu przechodzę ale liczę się ze znacznie wyższymi rachunkami niż przy ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom około 120-140m2 :)

 

Autor bloga nie wie co kupił czy wybudował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatecznie od października do końca kwietnia zużyliśmy 1053m³ gazu, co przekłada się na 2246 zł+dwa metry drewna, czyli można liczyć 2650zł. Więcej na blogu.

Ktoś może robił podobne zestawienie u siebie? Interesuje mnie jak procentowo wyglądał koszt ogrzewania w porównaniu z poprzednimi sezonami, gdy ktoś nie zmieniał sposobu ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.