Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Wkład - Słabe Palenie


blachaxxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam taki problem firma zamontowała mi żeliwny wkład kominkowy, jedyny dostęp powietrza to szuflada z regulowanym przepływem powietrza. W środku jest ruszt ale tylko po środku o wymiarach ok 20x20cm

Przy rozpalaniu wiadomo słaby cug zanim komin się nie nagrzeje po zamknięciu drzwi wogóle się nie pali, po rozgrzaniu przez jakąś godzine jak komin złapie temperature cug jest ok ale jak zamkne drzwiczki to jest płomień czerwony tak jakby brakowało tlenu, czy to wina za małej powierzchni zasysania powietrza, ( przy otwartych drzwiach pali ok)

Czy komin za słabo ciągnie ?facet po pierwszym odpaleniu powiedział że to wina drewna że mokre ale dzisiaj miałem wilgotnosciomierz i jest jakieś 12% więc drewno jest suchutkie. Jak zamkne drzwi płomień robi się czerwony a szyba jest cała osmolona.

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% za mało powietrza. Jak wspomniał kol. wyżej skąd masz doprowadzenie powietrza? czy jest otwarte? Czy masz szyber w tym wkładzie? czy jest otwarty? Czy masz kurtynę powietrzną zapobiegającą smoleniu szyby? Posprawdzaj to wszystko i się odezwij - coś będziemy radzić. Jeśli smoli Ci szybę przy naprawdę suchym drewnie to jest kiepsko z powietrzem i/lub z ciągiem kominowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wkladzie nie ma doprowadznia powietrza , sa tylko otwory w szufladzie, szyber otwarty na maxa , po otwarciu drzwiczek pali normalnie jakby nie bylo ciagu to chyba by otwieranie drzwiczek nic nie dalo a nawet dym ladnie wciaga malo leci do pomieszczenia.

 

Dodam jeszce ze salon ma 150m2 wysokosc 6m wiec raczej powietrza nie btakuje zreszta otwieralem drzwi na taras i nic sie nie zmienialo , zastanawiam sie czy nie wadliwy kominek bo wedlug mnie ma bardzo male wloty powietrza , jutro wrzuce fotki

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin ma z tego co mowili 14x14 , dom stary w remoncie

Wysokosc z 8 m

Szukalem tego wkladu po zdjeciach ale nie widze go w necie

Wklad jest zeliwny bez szamotu

 

https://goo.gl/images/i2p5Hw

Jutro jak bede tam to porobie fotki dokumenty od niego bede mial w srode

Wiem ze on jest starszego typu bo od tego roku weszly jakies z inna norma czy cos.

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Auchan`ie były/są podobne konstrukcje, z tego co wiem to one nie nadają się do palenia ciągłego. Przynajmniej tak kiedyś na nich pisali. W rodzinie jest jeden taki wynalazek i rozpalić to nie jest łatwo. Z tego co mi wiadomo właściciel przerabiał płytę z otworami i przy rozpalaniu posiłkuje się dużą ilością gazet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze do rozpalania są wióry ze strugarki lub ( hebla ) potem cienkie patyczki . Podczas palenia w kominku należy pilnować żeby cały czas był ogień , Niema ognia jest dym , potem zanika ciąg , na koniec dym cofa się do pomieszczenia . Najlepszym sposobem na zmniejszenie zabrudzeń jest usunięcie uszczelki szyby jednak nie całkowicie ,trzeba zostawić w rogach albo na bokach tam gdzie są łapki trzymające szybę .Wszystko należy robić z głową i obowiązkowo czujnik CO (czadu) bez tego nie ma palenia, ja dodatkowo wymuszam podwyższone ciśnienie w okolicach kominka małym wentylatorkiem w czerpni. Kolega Sambor się z tego śmieje ale fajnie jest mieć ogieniek za szybką.poz . Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie 14×14 i 8 m wysokości i jeszcze mały ciąg ? Rozumiem, że chyba latem i dla kotła z pionowym wymiennikiem ale nie zimą dla kominka... Ludzie kratki wentylacyjne dla takich kanałów zaklejają bo wyciąga masę ciepła z pomieszczenia a co dopiero gorące spaliny z kominka... No chyba, że nie są gorące a tu już przyczyn trzeba szukać w kominku a nie w kominie. Obstawiam na winę samego wkładu kominkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest coś takiego jak wymogi producenta - w tym kominku przekrój rury spalinowej jest przewidziany na  ponad 300cm2 - fi 20cm,

 a przekrój komina jest niecałe 200 - 14x14 = 196cm.

Ponadto brak doprowadzenia powietrza z zewnątrz pod wkład  i już mamy wykonanie niezgodne z założeniami konstrukcyjnymi. 

Jeżeli wkład ma więcej niż 6kW mocy paleniska to powietrze do spalania musi być doprowadzane z zewnątrz , nie pamiętam ,

która norma tak mówi ale np w instrukcjach do Jotula i Spartherma jest to wyraźnie zaznaczone.

 

Ponadto kolega Sony pisze że obecny komin jest prawidłowy do kotła , ale po pierwsze nie do każdego a po drugie w kotłowni jest tzw Z-ka a w salonie jej nie ma 

Zrobić Z-ke w salonie i będzie OK, zrobić doprowadzenie powietrza pod kominek i też będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagania wymaganiami,zazwyczaj są one pisane na wyrost i z dużym zapasem. Piszę jako praktyk i nie wycofuję się z wcześniejszej wypowiedzi. Skoro pali się przy otwartej szybie to nie wina komina. Koniec i kropka. Powietrze z zewnątrz i owszem ale to akurat w tym przypadku nie pomoże, bo jako zimniejsze od tego w pomieszczeniu tym bardziej nie poprawi ciągu. Ciąg to wynik róznicy ciężarów gazu wynikajacych z ich temperatury. Pomieszcznie jest ogromne a dom nigdy nie jest hermetyczny. Prawidłowo działajacy kominek czy kocioł zassie sobie powietrze przez kanały wentylacyjne a nawet przez kanalizację, jeżeli nie ma syfonów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc proponuję aby autor tematu zaprosił kolegę @Sony-ego do siebie, niech kolega Sony problem braku ciągu rozwiąże   na miejscu własnymi teoriami i praktyką.

 

PS

Producenci muszą się trzymać jakiś norm , a nie robić na wyrost, inaczej ich produkty nie będą dopuszczone do sprzedaży..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wygląda z praktyki?,proszę bardzo.

Szwagier ma do palenia tzw. niedzielnego kominek i niestety też bez doprowadzenia pow. zewnątrz,efekt jest taki,że po kilkunastu min. od rozpalenia zaczyna powoli  wydobywać się dym z kominka na pokój,robi się w pomieszczeniu podciśnienie,zanika ciąg i trzeba otwierać okno lub drzwi tarasowe.

Takie użytkowanie traci sens i skutecznie zniechęca,pomimo odpowiedniej średnicy odprowadzenia spalin i wys. komina.

 

U siebie takich problemów nie mam,wkład przeznaczony jest do palenia ciągłego,jest doprowadzone pow. pod kominek.

Ogrzewam 1 sezon pow. 90m2 i spisuje się francuska Supra Altima 105 11kW znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy... Mam w kominie trzy kanały. W tym jeden taki jak tu opisywany i wiem jak to nawet latem potrafi ciągnąć a co dopiero zimą. Jeszcze nie wiemy jak kolega pali w tym ustrojstwie. Bo nie jeden już chciał grubymi okrąglakami rozpalać i palić i nie widział w tym nic dziwnego.

A brak dopływu powietrza do pomieszczenia można przecież w 5 sekund zweryfikować przez uchylenie okna. Jak nie pomaga, to chyba jasne, że to nie to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież też pisałem, że problem jest w kominku a nie w kominie. A czy powietrze będzie z pomieszczenia czy z zewnątrz to sprawa drugorzędna. Jak chce mieć oszczędniej i zamierza często z kominka korzystać to oczywiście wskazane oddzielne doprowadzenie ale jeżeli myśli odpalić tylko od wielkiego święta to obejdzie się bez tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.