Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mała Temperatura Na Piecu Spadek Temp Przy Włączeniu Pompy


siekier17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów 

Jestem nowy mam problem z ogrzewaniem domu 80m2. Jest to drugi sezon w pierwszym wszystko było ok. Zacząłem grzać od października a problemy wystąpiły na początku grudnia tzn piec nie może nabić zadanej temperatury 56c jeżeli jest "obciążony". Piec zębiec merkury 9kw sterownik z pid tech.  W domu mam ogrzewanie podłogówka około 50m2 i grzejniki reszta. Pętli podłogówki jest 6 a grzejników 4. Instalacja przy piecu wyjscie z pieca zawór 4d, zawór, pompa zawór zwrotny, termometr. Zawór 4d jest około w połowie woda ma około 40c co idzie do ogrzewania. Problem polega że jak załączę w domu pompę mieszającą na rozdzielaczu to temperatura na piecu spada i nie chce rosnąć. Początkowo myślałem że jest to wina pompy cwu (zapowietrzanie układu) którą wymieniłem ale problem pozostał. podsumowując jeżeli włączone są pompy przy piecu jedna od centralnego druga od wody to w domu grzeją grzejniki jeżeli załączę pompę na rozdzielaczu temperatura spada na piecu ponizej 42c. Rozdzielacz mam jeden do zasilania grzejników i podłogówki. Rotametry ustawione na 2 w skali od 1 do 5. Pętle są do 80m. Na belce powrotnej od podłogówki wszystko jest skręcone na maxa w lewo ( nie wiem czy to coś pomoże). Aktualnie (po zabiegach ustawianiu cudowaniu) na piecu mam ustawiona temp. 54c jest okolo 49c grzejniki są na 3,5 w skali od 1 do 5. Grzeją mi 5 pętli z 6. Trzy dobrze okolo 30 C i dwie jako tako 24C mierzone termometrem (głowica na rozdzielaczu ustawiona na 32C). Przepraszam za chaos ale nie wiem jak opisać problem. Pompa na mieszaczu (wilo z regulacją "nie stopniową") chodzi na maksa, pompa przy piecu na 2

 

 

Pytania

1. Jak ustawiac rotametry czy wykręcać na powrocie czpień?

2. Jak rozpoznać czy podłogówka jest zapowietrzona

3. Przyczyna zjawiska spadania temp?

prosze o uwagi będę się starał wyjaśniać niejasności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz rysować schematu, to najlepiej zrób zdjęcia okolic kotła, rozdzielaczy z opisem rur wychodzących poza kadr. . Bo z opisu wynika, że masz pompy w szeregu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę , że masz rozdzielacz TECE kombi do grzejników i podłogówki. Zasilanie z kotła do belki dolnej, powrót z górnej. Na zasilaniu belki, czyli na wyjściu z 4D  powinno byc co najmniej 20C więcej niż temperatura w pętlach podłogówki. Gdzies mam opis tego rozfdzielacza i jego regulacji.

 

post-51897-0-52583800-1516826915_thumb.pngpost-51897-0-74006500-1516826938_thumb.png

 

Widzę, że na powrotach masz podokręcane niektóre czarne "nakrętki". Przepływ regulujesz rotametrami na zasilaniu. Pompa za kotłem i 4D musi być. Jak masz tam również Wilo, albo inną, która pokazuje wysokość podnoszenia, to ustaw tak, aby nie było więcej niż 2-2,5 m H2O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga co do czopucha. Nie wolno rury metalowej wsadzać do czopa na styk. W momencie kiedy ta się nagrzeje może ci rozerwać ceramiczny czop. A wymiana samego czopa to nie taka prosta sprawa.

Rura z pieca winna być połączona z czopem przy pomocy sznura lub gotowego rozwiązania np http://allegro.pl/wkladka-do-kominow-ceramicznych-wkc-160-160-darco-i5258082283.html

U Ciebie to wygląda jakby jeszcze ktoś tą rurę metalową uszczelniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga co do czopucha. Nie wolno rury metalowej wsadzać do czopa na styk. W momencie kiedy ta się nagrzeje może ci rozerwać ceramiczny czop. A wymiana samego czopa to nie taka prosta sprawa.

Rura z pieca winna być połączona z czopem przy pomocy sznura lub gotowego rozwiązania np http://allegro.pl/wkladka-do-kominow-ceramicznych-wkc-160-160-darco-i5258082283.html

U Ciebie to wygląda jakby jeszcze ktoś tą rurę metalową uszczelniał.

Jest tak zrobione ponieważ nie mieściła się rura odprowadzająca do wylotu komina za wysoko. Rozamwiałem o tym z serwisem zębiec i powiedzieli że nie powinonno być żadnych problemów oprócz możliwego ulatniania sie tlenków i gazów (kotłownia jest w wolno stojącym garażu nie otrujemy się), ale jeżeli piszesz o możliwym uszkodzeniu to po sezonie spróbuje to naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę , że masz rozdzielacz TECE kombi do grzejników i podłogówki. Zasilanie z kotła do belki dolnej, powrót z górnej. Na zasilaniu belki, czyli na wyjściu z 4D  powinno byc co najmniej 20C więcej niż temperatura w pętlach podłogówki. Gdzies mam opis tego rozfdzielacza i jego regulacji.

 

attachicon.gifrozdzielacz_tece_grz_podł.pngattachicon.gifTece_floor_2w1-opis.png

 

Widzę, że na powrotach masz podokręcane niektóre czarne "nakrętki". Przepływ regulujesz rotametrami na zasilaniu. Pompa za kotłem i 4D musi być. Jak masz tam również Wilo, albo inną, która pokazuje wysokość podnoszenia, to ustaw tak, aby nie było więcej niż 2-2,5 m H2O.

Mała różnica u mnie nie ma bypass'a na rozdzielaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie planujesz siłowników na powrotach, bajpas moim zdaniem jest zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś o nastawach kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 9kw 

czas podawania 21s

przerwa podawania 125s

sila nadmuchu 28-32%

Wiem że duże ale jak ustawiłem nastawy proponowane w serwisie zębiec czyli (7s czas podawania, 22s przerwa podawania 28 % siła nadmuchu) piec mi się dwa razy zasypał i było pełno siarczystego dymu w garażu.

Mam też wyłączone wszelkie alarmy bo wyłączał mi się piec (nie było wzrostu temperatur) temperatura aktualnie 48 stopni i stoi. Jeżeli pompa na rozdzielaczu jest wyłączona na ustawieniach piec osiągnął 60 stopni. Pid to pomyłka nie spała węgla. Poprzedni sezon wszystko był ok. Zauważyłem że teraz słup ognia nie jest taki "ładny" w sensie jest rozproszny i nie przypomina słupa może jest to wina retory. Napisze tez że klapka od dmuchawy jest owtarta na max cały czas. Prosze pisać jestem zdesprowny. 

Aktualny stan wszystkie pętle i grzejniki grzeją ale nie mogę dobić temperatury i piec nie przechodzi w stan podtrzymania.

Wszystko zaczęło się że przestała mi rosnąć temperatura cwu. teraz jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz sobie jedno z poniższych ustawień:

- 7s podawania i 51s przerwy;

- 5s podawania i 36s przerwy;

- 3s podawania i 22s przerwy;

Kopczyk wyregulujesz obrotami dmuchamy jak i przysłoną.

 

Aktualnie masz ustawiona moc palnika na ok 14kW. Skoro nie może on uzyskać temperatury to chyba coś ci nie działa jak trzeba. Albo jest tak duży odbiór ciepła albo czujnik temperatury jest uszkodzony. Daj na czas próby bojler by pracował non stop. Jaką uzyska temperaturę po 12h?

Jak na bojlerze będzie większa temperatura niż na kotle tzn że czujnik uszkodzony albo nie zbiera temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 

 

Wybierz sobie jedno z poniższych ustawień:

- 7s podawania i 51s przerwy;

- 5s podawania i 36s przerwy;

- 3s podawania i 22s przerwy;

Kopczyk wyregulujesz obrotami dmuchamy jak i przysłoną.

 

Aktualnie masz ustawiona moc palnika na ok 14kW. Skoro nie może on uzyskać temperatury to chyba coś ci nie działa jak trzeba. Albo jest tak duży odbiór ciepła albo czujnik temperatury jest uszkodzony. Daj na czas próby bojler by pracował non stop. Jaką uzyska temperaturę po 12h?

Jak na bojlerze będzie większa temperatura niż na kotle tzn że czujnik uszkodzony albo nie zbiera temperatury.

Czyli mam włączyć tryb pracy tylko  grzanie wody i ustawić temparture bojlera  większa niz na kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj dmuchawę na 100 % mocy na chwilę, zobacz jak dmucha i czy równo ze wszystkich dysz. Może przytkane? 

Trzeba wiedzieć, gdzie jest probem: jak palnik wypala dobrze opał, ale nie rośnie temperatura, to sprawdż czujnik C.O. Może się wysunął albo zbyt lużno jest w "kieszeni" kotła? Wyjmij czujnik i włóż do czajnika- jaka temp. pokaże? Może czujnik uszkodzony? 

Brak wzrostu temp. CWU może być spowodowany zapowietrzeniem pompy lub odcinka pomiedzy pompą a bojlerem. Do sprawdzenia też filtr przed pompą i zawór zwrotny za nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj dmuchawę na 100 % mocy na chwilę, zobacz jak dmucha i czy równo ze wszystkich dysz. Może przytkane? 

Trzeba wiedzieć, gdzie jest probem: jak palnik wypala dobrze opał, ale nie rośnie temperatura, to sprawdż czujnik C.O. Może się wysunął albo zbyt lużno jest w "kieszeni" kotła? Wyjmij czujnik i włóż do czajnika- jaka temp. pokaże? Może czujnik uszkodzony? 

Brak wzrostu temp. CWU może być spowodowany zapowietrzeniem pompy lub odcinka pomiedzy pompą a bojlerem. Do sprawdzenia też filtr przed pompą i zawór zwrotny za nią.

Filtr sprawdziłem wyczyściłem teraz jak tak czytam dochodzę do wniosku że to może być spowodowane paleniskiem. Czy jeżeli deflektor wisi nie w poziomie( dwa haki jeden mocniej wykręcony nie mogłem go wkręcić) może powodować to zjawisko? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw deflektor na razie w spokoju a sprawdż czujniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw deflektor na razie w spokoju a sprawdż czujniki.

Możesz napisac gdzie dokładnie znajdują się czujniki temperatury pieca i jakie czujniki mam sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zajrzeć do dokumentacji kotła. Moim zdaniem jest gdzieś pod niebieską "klapką" z boku kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem będzie tuż pod sterownikiem. Ale nie zawsze jest do niego łatwy dostęp. Czasem trzeba zdemontować górny panel ocieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po powrocie z pracy nie grzeja mi 3 petle rano zalozylem kaputrki na powrocie I zmiejszylem temperature na zawoze rozdzielacz do okolo 29c. Temperatura na kotle wzrosla do zadanej 54c. Teraz ustawilem pompe na rozdzielaczu na okolo 2.5. Zdjecia plomienia. Narazie niechce zmieniac "radykarnie" nastawow mam male dziecko w weekend bede walczyl

P.s. plomien jest zolty nieregularny I przesuniety w jedna strone.

Dziekuje za rady.

post-77513-0-84883900-1516910394_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie pompę na rozdzielaczu miałes ustawić na 2,5 m, tylko tą czerwoną Wita za mieszaczem 4D. Daj ją na pierwszy bieg-powinno wystarczyc.  Skoro na zaworze na rozdzielaczu masz 29 C, to za zaworem 4D powinieneś mieć  50 C. A na kotle taką, żeby powrót choć trochę dogrzać, czyli około 65 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dziękuje za rady udało się zlokalizować przyczynę. Problemem było złe uszczelnienie retory kupiłem uszczelniać wyczyściłem i jest dobrze do dwóch dni.

Jedyny problem że nie działa mi jedna pętla ogrzewania podłogowego :(.

Mam pytanie czy dobrze rozumiem. Jeżeli retora jest źle uszczelniona to powietrze z wentylatora ochładza komorę spalania  poprzez wydostawanie się "bokiem" i nie podsycanie ognia. Powietrze częściowo schładza komorę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jak powietrze idzie bokiem to temp spalin będzie mniejsza.

Postaraj się o zamontowanie termometr spalin (zakres do 500 stopni) to będzie łatwiej zdiagnozowano co się dzieje.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.