Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka - bardzo duży spadek temperatury na linii podłogówki


canoe22137

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ostatnio zauważyłem, że podłogówka nie grzeje, a raczej grzeje słabo. Załączam narysowany schemat instalacji doprowadzającej do podłogówki. Wcześniej było ok, nie wiem, czy problem nie wystąpił po jednym prawie zagotowaniu wody w kotle. We wcześniejszym sezonach grzałem wodę węglem, obecnie mam grzałkę i obieg wody jest odłączony, nie ogrzewam wody węglem.

Otóż od pieca idzie główne wyjście, od tego odbija CWU, potem odejście na podłogówkę. Pompę wrzuciłem na trzeci bieg, za pompą jest taki czujnik temperatury miedziany, przymocowany opaskami do rury. Dalej taka masywna jakby mufa, a za nią termometr zegarowy.

Na czujniku temperatura jest teraz 48 C i rzeczywiście rura i pompa są prawie gorące, natomiast mufa jest już chłodniejsza, a za mufą rura jest letnia. Na termometrze temperatura - 30 C, wcześniej miałem odpowiednio na czujniku 28 i na termometrze jakieś 22 ( i przez kilka lat to bardzo dobrze działało). W tym sezonie zauważyłem początkowo trochę wyższą różnicę temperatur  czujnik-termometr - jakieś 8 - 10 stopni (zawsze było 6). 

 

Temperatura powrotu jakieś 20 C. Rury zasilania w rozdzielaczu są ledwo letnie, na przebiegu rury za mufą też szybko rura wychładza się na długości. Na mufie ostatnio doszczelniałem pakuły - pojawiły się krople wody.

Co może być problemem - zator, zapowietrzenie? Dziwi mnie ta różnica temperatur - przed i za mufą. 

Wieczorem postaram się wstawić zdjęcia z kotłowni.

Pozdrawiam

 

 

schemat podł053.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zdjęcia.

W rurach po przyłożeniu stetoskopu słychać szum. Na całej rurze zasilającej podłogówki spadek temperatury, o ile pompa jest gorąca, część bliższa mufy też, to część mufy dalsza jest powiedzmy ciepława, rura co idzie już po pionie letnia, a w rozdzielaczu zasialnie take letnie, raczej chłodne.

20191126_184611.jpg

20191126_184546.jpg

20191126_184643.jpg

20191126_184816.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kolego jest zawór zwrotny. Powiedz w która stronę jest strzałka na nim. Do pieca czy odwrotnie?

A tak ogólnie to zapodaj lepszy schemat jak można  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może ten zawór zwrotny się przycioł. Jak przed zaworem jest gorąca a za nim już letnia.

PS. Tak na poważnie to daj porządny schemat 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to u mnie wygląda. Zawór czterodrożny jest za zaworem trójdrożnym. Wygląda na to, że ten zawór zwrotny padł? Tak jak pisałem, jego część bliższa piecowi jest gorąca, dalsza już tylko ciepła. Wcześniej przez 6 lat chodziło jak w zegarku, od tego sezonu ma problem, podłogówkę na cieplejszą włączyłem niedawno, dlatego dopiero teraz to zauważyłem.

NW - naczynie wzbiorcze

Zauważyłem też, że do tej pory najcieplejsze miejsce było przy wyjściu linii z rodzielacza, na kafelkach w kuchni, teraz jest na wyjściu innych pętli. Podłoga ma jakby miejsca zimne i miejsca ewidentnie cieplejsze, wydaje mi się, że to zjawisko również wcześniej nie występowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę dziwny ten schemat. Mógłbyś zmienić ten powrót z podłogówki i podłączyć go do powrotu z grzejników oczywiście z zz. A na powrocie z 4d do kotła założyć pompę kotlowa. 

O tak. IMG_20191127_090437.thumb.jpg.65a9cb1b27a509244795ea06f74c8523.jpg

PS. Wybacz za jakość, rysowane na telefonie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie sambor. Sugerowałem się twoim schematem :) Może pamiętasz moj temat, wcześniej też mi działało a z biegiem czasu przestało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.