Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Analiza Wydajności Grzania Co, Cwu, Obiegu Podłogówki Sterowanie


redis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie, posiadam mały domek parterowy około 65-70m2. Dom jest postawiony z betonu komórkowego H+H, 24cm, ocieplony styropianem 15cm grafitowy lambda 0,31. Na poddaszu są ocieplone szczyty wełna mineralna 15cm następnie 10cm w druga stronę. Na wylewce betonie chwilowo nic nie ma położone. Było 15cm wełny lecz z pewnych powodów musiałem komuś pomoc i przekazałem owa wełnę. Wiec jest tylko wylewka. Na suficie w domu zastosowane są płyty karton gips. Okna sa wyposażone w trzy szyby. W domu jest tylko jeden grzejnik w łazience. Który uruchamia wtedy kiedyś któryś z sterowników odpali swój obieg. W domu jest tylko i wyłącznie tak to ogrzewanie podłogowe. Jest 5 sterowników - oraz 6 obiegów

1 sterownik - 1 obieg w ganku

następnie 1 sterownik - 1 obieg w sypialni

1 sterownik -1 obieg w pokoju

1- sterownik 1 obieg w łazience

oraz 1 sterownik dwa obiegi na salon z kuchnia. Piec który posiadam to stary piec który dostałem używany PER-EKO na ekogroszek 14kw rok produkcji 2009. W owym piecu jest wykonane sylikonowanie retorty. Są również dwie pompy, jedna do co druga do cwu. CO pompę uruchamia sterownik który spadnie poniżej temp zadanej i go uruchamia. CWU chodzi ciagle - piec pracuje na trybie letnim gdyż pompe CO steruje sterownik pokojowy a ze u nas jest ciagle korzystanie z cieplej wody codziene prysznice to wydawała mi się najlepsza opcja. Temp na piecu to max jaki można ustawić na trybie letnim - 60 stopni. Węgiel który używam ( bo tylko tam maja go w suchym miejscu workowany i naprawdę suchy gdzie indziej to aż się leje z worka woda) to Pieklorz w zależności który maja ale na ogol to taki 26-28 kaloryczność czasem ten 29. ( cena ta sama). Boljer który posiadam to 114l. Posiadam również zawór trójdrożny przed pompa CO która jest podłączona z powrotem CWU

 

Podajnik podaje przez 12 sec

Przerwa wynosi: 50sec

Przerwa przepalania 8 min

 

Najdłuższe obiegu są w salonie z kuchnia następnie pokoj, łazienka, sypialnia, ganek

 

Moje pytanie brzmi, czy lepiej odpalić na sterowniki temperaturę maksymalna np 40 stopni by obieg w kuchni z salonem łazience i np ganku chodził ciagle nie wyłączał się. By było dużo tej cieplej wody w obiegu. Czy lepiej robić tak ze ustawiam temp na sterowniku i czekam aż się odpali któryś obieg - wtedy zimna woda z obiegu trafia do pieca i zbija trochę temperaturę na piecu nawet o 20 stopni. Pompa do CWU pracuje na 14 KW ( chyba w KW jest tam napisane) a CO 10 KW drugi bieg pompy. Nie posiadam tak jakby dodatkowego zabezpieczenia na powrót z CO. W takiej konfiguracji jakbym odpalił. To czasem uruchamiał by się obieg w sypialni. W pokoju jest siłownia. Raczej tam nigdy się nie odpala gdyż wole tam niższa temp -18- 20max.

Mam nadzieje ze podałem dużo szczegółów do analizy.

Wrzucę również kilka fotek instalacji

post-75029-0-08026400-1513768948_thumb.jpeg

post-75029-0-91982700-1513768975_thumb.jpeg

post-75029-0-61880100-1513769002_thumb.jpeg

post-75029-0-86236600-1513769038_thumb.jpeg

post-75029-0-36888200-1513769075_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być tego odpowietrznika automat.przed zaw.3D pompa moze zasysać powietrze do układu,przynajmniej zakręć na nim ten czarny kapturek.Brak ochrony kotła przed korozją niskotemp,chyba ze CWU na stałe.

Przydałby się zawór zwrotny w zaznaczonym miejscu.Co znaczy sterownik?masz termostaty w pomieszczeniach+siłowniki na poszczególnych pętlach?Dużawy ten kociołek jak na tak mały i dobrze ocieplony domek)

post-32948-0-76758100-1513772123_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa do CO jest wpięta w listwę od podłogówki jeśli np wszędzie jest temp która zadałem na tych regulatorach to jest wyłączona ale jeśli na którymś spadnie o jeden stopień od tej co zadałem wtedy po jakimś tam czasie ilus sekund włącza pompę do CO No i pompuje. Jeśli się wyłączy ten obieg czyli na regulatorze jest zadane np 21 stopni on wymierzył sobie ze jest już 22 stopnie to wtedy pompa się wyłącza. Chyba ze jakiś inny regulator ma temperaturę mniejsza niż zadana wtedy wiadomo działa dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa do CO jest wpięta w listwę od podłogówki jeśli np wszędzie jest temp która zadałem na tych regulatorach to jest wyłączona ale jeśli na którymś spadnie o jeden stopień od tej co zadałem wtedy po jakimś tam czasie ilus sekund włącza pompę do CO No i pompuje. Jeśli się wyłączy ten obieg czyli na regulatorze jest zadane np 21 stopni on wymierzył sobie ze jest już 22 stopnie to wtedy pompa się wyłącza. Chyba ze jakiś inny regulator ma temperaturę mniejsza niż zadana wtedy wiadomo działa dalej

Trochę dziwne to sterowanie,jeszcze się z takim nie spotkałem)Prowadzi do przegrzewania pomieszczeń ponieważ załóżmy że w kilku pomieszczeniach została osiągnięta temp.komfortowa np.22st. ale w innym jeszcze nie  bo wiadomo wszystkie pomieszczenia nie nagrzewają się jednakowo ze względu na różne straty ciepła i teraz pompa nadal działa,całość grzeje i tym samym wzrasta temp.w tych pomieszczeniach już dogrzanych ponad 22st.Jeżeli już ma być regulowana temp.w każdym pomieszczeniu to powinny być siłowniki na belce powrotnej rozdzielacza(które po sygnale z termostatu pokojowego zamykają pętle w nagrzanym pomieszczeniu) i wszystko to sterowane poprzez listwę ogrzewania podłogowego.Mam nadzieje że masz rotametry w rozdzielaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wtedy jak osiągnie w którymś powiesZczeniu np 22 ale w drugim jeszcze nie, to tam gdzie jest już osiągnięte 22 już nie nagrzewa się dalej Wiec musza być te siłowniki za bardzo się nie znam ale tak to wyglada jeśli któreś pomieszczenie jest już odgrzane to pomimo ze inne nie. To nie otrzymuje ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być tego odpowietrznika automat.przed zaw.3D pompa moze zasysać powietrze do układu,przynajmniej zakręć na nim ten czarny kapturek.Brak ochrony kotła przed korozją niskotemp,chyba ze CWU na stałe.

Przydałby się zawór zwrotny w zaznaczonym miejscu.Co znaczy sterownik?masz termostaty w pomieszczeniach+siłowniki na poszczególnych pętlach?Dużawy ten kociołek jak na tak mały i dobrze ocieplony domek)

Nie w tym miejscu ten ZZ. 

Na przedostatnim zdjęciu jest pionowa rura biegnąca do powrotu kotła. Domyślam się że to ta z mieszacza. ZZ powinien być za trójnikiem w stronę powrotu kotła.

A dokładnie pomiędzy trójnikiem a śrubunkiem. Potrzebna niewielka przeróbka, powrótów, aby to pomieścić. Chyba że jest tam dalej miejsce.

 

post-51897-0-42708700-1513797108_thumb.png

 

@redis...otwórz tą białą  szafkę z rozdzielaczami i zrób zdjęcie. Wszystko wtedy stanie się jasne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pętla #3 (-łazienka) jest bez siłownika, natomiast pętle #1 oraz #2 (salon) mają obydwie siłowniki.

Nie masz tam bajpasa, więc proponuję takie rozwiązanie:

- zabrać siłownik z jednej pętli w salonie - niech grzeje cały czas

-druga pętla będzie sie włączać wg programatora pokojowego i utrzymywać komfortową temperaturę. Nie wiem, jak masz te petle rozłozone, ale zostawiłbym strefę brzegową grzaną nonstop, zaś środkową właczaną wg termostatu siłownikiem.

- "odzyskany" siłownik przełożył na petlę #3, równoczesnie przełączając jego zasilanie na listwie pod termostat łazienki

- Pompa obiegowa nie powinna sie wyłączać, lecz grzać ciągle co najmniej ten jeden obieg w salonie.

- pomyśleć trzeba o ochronie powrotu, w tej sytuacji włączając pompę cwu na stałe. Pytanie podstawowe: gdzie podłączony jest powrót z bojlera? Do drugiego króćca powrotu w kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 3 od lewej to grzejnik w łazience Hm teraz właśnie grzeje trybem letnim właśnie po to by boljer był zabezpieczeniem powrotu ciagle się woda grzeje w bojlerze dzięki temu mam mnóstwo cieplej wody i jednocześnie chyba zabezpieczam powrót na samym dole powrót z cwu oraz z co łącza się i wchodzą jako jedno do kotła. Ja nie mogę sterować pompa ona sama się wyłączy jeśli żaden sterownik nie będzie jej potrzebował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć, że powrót cwu wpięty jest do rury, która idzie od mieszacza 3D do powrotu kotła? Jesli tak, to trzeba zweryfikować poprzednia informację o ZZ. Narysuj, jak to wyglada, albo zrób brakujace zdjęcie miejsca wpięcia powrotu cwu. 

 

Bo jeśli tak, jak na poniższym szkicu, to ZZ w tym miejscu, a połączenie 3D z powrotem do kotła do przerobienia

 

post-51897-0-92099600-1513805676_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak jest zrobione powrót z cwu jest podłączony do rury która wchodzi powrót z co do 3D, Hm a co daje mi taka zmiana a czego nie daje mi ta zmiana ? To co sugerujesz nie jest trudne do przerobienia. Nie będzie kosztowne. Oczywiście ja się nie znam ale mysle ze miejscowy hydraulik sobie z tym poradzi bez problemu. Ogolnie żałuje trochę ze nie założyłem grzejników. Jak chce w miarę szybko zwiększyć temp to jest to prawie nie możliwe. Trochę mu schodzi zanim to ogarnie. Pierw zimę powietrze, później podgrzać ale to zimę między czasie schłodzi inne obiegi oraz piec Wiec bardzo długo schodzi. Ten grzejnik co mam w łazience to jest ciepły w pare chwil. Jak będę miał pieniądze to w lato będę chciał dołożyć grzejniki puścić je jakoś przez górę poddasze pójdzie później w ścianę rura zrobi się gładź i będzie dobrze chociaż pod każdym oknem jeden grzejnik

post-75029-0-18538100-1513809176_thumb.jpeg

post-75029-0-17495700-1513809203_thumb.jpeg

post-75029-0-87823000-1513809240_thumb.jpeg

post-75029-0-74683800-1513809277_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest jak w schemacie pierwszym jeśli to koło z trójkątem to pompa czyli nie będzie dużo przeróbek dodanie tego zaworu zz i wycięcie rury następnie zastosowanie kolanka by poszła w dół muszę tylko sprawdzić jak z miejscem czy to będzie tak banalne

 

 

Przeróbka jest bardzo prosta ale niestety nie ma miejsca musiałbym cała rurę do 3D cofnąć i stosować kolanka ale chyba to nie problem ?

 

 

Czy to może być tak ?

post-75029-0-35178500-1513854507_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może być, ponieważ nie zmieni to sytuacji tak naprawdę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tam gdzie jest napisane ze się nie da trzeba by to jakoś rozszerzyć i zastosować więcej kolanek bo góry nie zmienię. Czy jak zastosuje np 2-3 kolanka to czy utrudni to prace przepływu wody ? Powiedzmy ze ta rurę do 3D mogę trochę wcześniej wrzucić ale muszę zastosować kolanka. Mam na takie śruby jak widać na zdjęciach przy piecu tego raczej nie przerobię chyba ze się da bez problemu to przerobić.

 

 

Ewentualnie zrobić tak ze ta rurę która jest z powrotem do kotła przedłużyć tamto od cwu wrzucić kolankowe w dół zastosować przed zz a najwyżej do zaworu 3D powrót zrobić na kolankach

 

 

A jaki Zz polecacie ? Jakaś konkretna firma ?

 

 

Ogólnie wracając jeszcze do głównego pytania. Odnośnie ile pomieszczeń grzać na maksa by inne mogły się dość ekonomicznie dogrzewać w tej chwili zrobiłem konfiguracje salon na maks i ganek czyli największe dwa obiegi i najmniejszy na termostatach zadane 30 kilka stopni łazienkę grzeje wtedy grzejnik który nie posiada siłownika Wiec jeśli jakiś obieg grzeje to wtedy on tez grzeje i jest w miarę Ok. Sypialnia odgrzewana delikatnie w nocy a pokój nie brzany w ogóle bo tam siłownia - ale może się zdążyć ze będę chciał podgrzać do 20 stopni. Czy sądzicie ze taka konfiguracja jest dobra ? Jest dość dużo cieplej wody w obiegu Wiec jeśli np załączy się sypialnia powinno to pójść dość płynie bez to ze dużo jest cieplej wody z dużego obiegu jednoczenie nie wychładzając go tak bardzo - ciagle grzeje CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ instalator zaoszczędził na śrubunkach, zrobiłbym to tak:

1/ rozkręcił półśrubunek przy pompie i rozkręcił po kolei razem z trójnikiem z odpowietrznikiem

(odpowietrznika tam nie może być)

2/ Skręcił na nowo, przesuwając mieszacz bliżej narożnika komina,tak aby pomieszanie do powrotu wyszło nad krótkim poziomym odcinkiem powrotu z rozdzielaczy (tam wstawić trójnik). Przed mieszaczem wstawić zawór z filtrem i śrubunek. Za mieszaczem a przed pompą można jeszcze zmieścić np.trójnik z termometrem zamiast odpowietrznika.

Będzie wtedy praktycznie i bez zbędnych kolan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego,jakie są to siłowniki. Czy typu otwórz/zamknij, czy mają możliwość częściowego przymkniecia. Taka opcja byłaby najkorzystniejszą dla kotła. Pompa w pracy ciągłej a kocioł pracowałby stabilniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm tego nie wiem właśnie fajnie jakby chociaż w małym stopniu ciagle wszystko grzało a jeśli jest potrzeba by otwierały się całkowicie wtedy zawsze podłoga by zawsze była fajnie delikatnie ciepła a jeśli trzeba by szło więcej. A jak to można sprawdzić ? Na tych zdjęciach nie widać czy maja taka opcje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż dlatego proponowałem, aby chociaz w salonie jedną petle dac na stałe, a druga dogrzewać. 

Na zdjęciach nie widać wszystkiego, ale gdybyś zechciał zapisac typ/symbol siłownika oraz listwy sterującej ( Menred H-box? ), dałoby się to sprawdzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to już nie musisz... Pewnie to:

 

Menred_listwa_siłowniki_termostaty podłogówki.pdf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.