Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Spacerując po sieci w poszukiwaniu ciekawostek na temat kotłow znalazłem takie oto opracowanie badań pewnego kotła: Test EN303-5 . Badania opublikowała amerykańska strona poświęcona kotłom spalającym drewno: http://www.vtwoodsmoke.org .

 

Raport jest w języku angielskim, ale większość stron to wykresy, liczby, do tego dwa kolorowe schematy pieca, więc można to sobie pooglądać nie znając języka. Badania przeprowadzone zostały zgodnie z europejską normą EN 303-5, więc trochę też można się dowiedzieć z tego materiału o kuchni takich badań.

 

Tak sobie myślę, że dobrze by było, gdyby producenci naszych kotłow, publikowali takie raporty, a nie tylko świadectwa certyfikacyjne, gdzie podany jest suchy wynik.

 

Jako ciekawostka - w USA jest problem z tak zwanymi "outdoor wood burners" (OWB), czyli kotłami na drewno instalowanymi na zewnątrz domów, kopcącymi niemiłosiernie:

 

http://www.vtwoodsmoke.org/ph2.html

http://www.vtwoodsmoke.org/ph4.html

http://www.vtwoodsmoke.org/ph1.html

 

Prawda, że wyglądają romantycznie...I jeszcze kilka zdjęć z innego źródła:

 

post-3216-1237193540_thumb.jpgpost-3216-1237193548_thumb.jpgpost-3216-1237193557_thumb.jpgpost-3216-1237193567_thumb.jpg

 

A tak wyglądają OBW "nowej generacji", zaprojektowane przez producentów pod wpływem kampanii agencji ochrony środowiska, ponoć "znacząco czystsze":

 

http://www.vtwoodsmoke.org/5.html

http://www.vtwoodsmoke.org/3.html

http://www.vtwoodsmoke.org/6.html

 

Wspomniana strona promuje także europejskie kotły - głownie austriackie - jako wydajniejsze i bardziej ekologiczne. Natomiast na innej stronie - której adresu nie podam - dystrybutor ekologicznych kotłów ma w swojej ofercie dwa kotły na węgiel wyprodukowane w Polsce, tyle że bez podania źródła pochodzenia. Ciekawe, czy ktoś zgadłby, które to kotły.

 

Wykres porównujący zanieczyszczenia mówi sam za siebie:

post-3216-1237193578_thumb.jpg

 

Link do filmu przedstawiającego austriacki kocioł na pellety chyba mogę podać, bo nie słyszałem aby ktoś sprzedawał taki kocioł w Polsce. A warto go obejrzeć ze względu na nietypowy pojemnik, no i kulturę palenia. Trochę to wyidealizowane, jak zwykle na filmie, ale i tak robi wrażenie.

 

http://www.kwb.at/at/images/stories/Vsim/Vsim_en.mpg

Opublikowano

witam.

M77 jesteś bardzo pożyteczny. Twój materiał jest ekstra.

Pierwsze co widać to dwustopniowy podajnik wspinający się pod kątem do góry, a nie poziomo jak w naszych podajnikach. Austriacy mieli pewnie nasze kłopoty z cofaniem się spalin.

Widać też, że "podglądali i szpiegowali" HESO. Heso może mieć satysfakcję, że jest na poziomie światowym i to co pisze o swoim paleniu, palniku jest prawdą, a nie przechwałkami.

Jeśli jest wśród Was ktoś, kto chce to powtórzyć, zalecam nie przeróbki, ale szczelne DORÓBKI w oparciu o któreś z drzwiczek swojego kotła. Tak tylko można uniknąć ruszania istniejącej konstrukcji , bez ryzyka rozszczelnienia płaszcza lub utraty gwarancji na kocioł. Mimo wszystko uważam też, że sklepienie komory spalania powinno być "uzbrojone" w szamot (jakość naszych blach pewnie nie uwzględnia temperatur takiego turbo).

Poszedłbym również na jak najmniejszą ilość spalanego paliwa, byle paliło się ciągle a nie technikę chińskiego kochanka?!?

def

Opublikowano

Cwany ten kociołek z filmu.Przydał by się taki drugi ślimak do napełniania zasobnika na eko groszek.

Wszystko da się zrobić tylko kwestia pieniędzy.Przyjrzałem się poszczególnym elementom

kociołka na stronie producenta wygląda to kosmicznie i pewnie kosztuje kosmicznie.

Mimo to warto popatrzeć jak robią to inni może kiedyś nas będzie stać na wprowadzenie takich rozwiązań.

Opublikowano
witam. (...)

Widać też, że "podglądali i szpiegowali" HESO. Heso może mieć satysfakcję, że jest na poziomie światowym i to co pisze o swoim paleniu, palniku jest prawdą, a nie przechwałkami.

(....)

 

Jakoś słabo podglądali, bo zrobili inaczej...

Ja mam przede wszystkim bez prądu. Daleko mi do poziomu światowego, palnik zupełnie inny (czytaj: prosty) tyle że płomień podobny.

To z filmu ładne... i drogie. To inny świat, my ( ja) musimy sami kombinować szamotem, blachą, rurkami i ... głową. Pozdrawiam

 

Ps. Ci Amerykanie strasznie kopcą. Widziałem parę filmów o tym na youtube.

Opublikowano

witam.

Heso, nie bądź taki skromny jak ten góral; ...co te ludziska gadajo? Jakie trzynaście wróbli? Najwyżej dwanaście,. no a ten trzynasty najwyżej na jednej nóżce.

Moim zdaniem odniosłeś sukces, tylko gon przekuj na produkcję. Powodzenia.

def

Opublikowano

O ekologii - przyjemnie jest się dowiedzieć, że w Ameryce kopcą nawet gorzej niż w Polsce. Wprawdzie, do takich krajów jak Austria, Szwajcaria, czy Niemcy to nam jeszcze daleko, ale przynajmniej nie jesteśmy na etapie kotłowni montowanych w starych samochodach...

 

Co się tyczy austriackiego kotła, to spodobało mi się w nim podawanie paliwa. Możliwe jest i takie:

post-3216-1237325708_thumb.jpgpost-3216-1237325719_thumb.jpg

Pomysł dla tych, którzy zaprojektowali nowy dom nie uwzględniając miejsca na składowanie paliwa.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Amerykanie od niedawna odkrywają piece zgazowujące drewno. Trochę importują z Europy, ale mają także swoje własne: Econoburn, Tarm, Garn, WoodGun. Inny, ciekawy kocioł zgazowujący drewno - Greenwood.

 

Większość kotłów zgazowujących drewno jest zbudowana w ten sposób, że spalanie zachodzi w dwóch komorach. Wytworzone w czasie spalania gazy przepływają do drugiej komory, gdzie w wysokiej temperaturze, którą zapewniają elementy ceramiczne, następuje pełne spalenie. W takich kotłach spala się pełny załadunek drewna, a nadmiar ciepła gromadzony jest w buforze wodnym. Inny sposób spalania uczyniłby je mało efektywnymi. Tylko "nabite po uszy" wytwarzają odpowiednio wysoką temperaturę.

 

Producent wspomnianego kotła taki rodzaj spalania nazywa "paleniem ciągłym" (continuous burn), natomiast w kotle Greenwood pali się "na żądanie" (on-demand burn), czyli ładuje się tylko tyle paliwa, ile potrzeba. Dzięki temu można go instalować bez bufora, co w przypadku typowych kotłów zgazowujących jest raczej nie najszczęśliwszym pomysłem. Kotły Greenwood są nietypowe, bo jednokomorowe, a dopalanie następuje w komorze głównej dzięki specjalnej, opatentowanej masie ceramicznej, którą wyłożone jest jej wnętrze.

 

Na stronie producenta nie ma zbyt wiele szczegółów technicznych, ale za to można obejrzeć film:

http://www.greenwoodfurnace.com/video/B_Gr...n_Operation.wmv

 

Faktycznie, żadnego dymu.

 

Jeśli mowa o spalaniu drewna, to fantastyczny slogan reklamowy przeczytałem na innej stronie:

 

"Drewno to jedyny opał, który ogrzewa dwa razy - najpierw, kiedy go rąbiesz, po raz drugi, kiedy nim palisz" (Wood is the only fuel that heats twice ... first when you cut and stack it, and again when you burn it!)

Opublikowano

Coś dla majsterkowiczów i maniaków samoróbek. Dwa opisy patentów na kocioł spalający drewno, który jest jednocześnie buforem ciepła.

 

Wood_fired_boiler_and_storage_system

Combination wood-fired boiler and storage apparatus

 

Korzyści z takiego rozwiązania są takie, że odpada cała droga jaką musi przepłyną gorąca woda z kotła do bufora, a więc nie trzeba się martwić izolacją rur. Problemem jest natomiast izolacja samego kotła, aby nie tracił ciepła, a jednocześnie dało się w nim palić, no i jakiś pomysł na roszenie i korozję.

 

Zrobić, nie zrobić, pooglądać można.

 

Wcześniej podawałem linka do tego typu kotła wyprodukowanego w USA. Jeszcze jedno zdjęcie i schemat dzialania:

 

http://farm4.static.flickr.com/3023/261836..._078c1751db.jpg

http://www.althouse.biz/diagram.gif

Opublikowano

USA to kraj gdzie tradycja palenia drewnem jest ogromna, więc się na paleniu drewnem trochę znają. A jak drewno, to wiadomo smoła. Smoły w kominach się nie wypala, bo domy lekkie, z drewna, mogłyby spłonąć przez nieuwagę. Wypracowano więc inne metody jej usuwania - mechaniczne i chemiczne.

 

O tym może kiedyś w dziale o kominach, bo tutaj wątek trochę rozrywkowy i dla hobbystów.

 

Natomiast filmy o tym, jak pracuje dobry piec, zawsze warto obejrzeć. Te filmy są o tym nietypowym kotle w kształcie lokomotywki, o którym wcześniej wspominałem. Nie tak łatwo na nie trafić, bo strona farmy, gdzie jest zainstalowany, nie zawiera śladu informacji, a link pochodzi z profesjonalnego forum poświęconego ogrzewaniu, gdzie został podany przez autora. Lada chwila może to wszystko zniknąć z sieci, ale kto chce może sobie zapisać na dysk.

 

Oto cała strona, ze zdjęciami (także wnętrza kotła, czyli coś dla konstruktorów) i filmami na samym dole: http://www.pennbrookfarm.com/GARN/GARN8.html

 

Osobiście polecam "15 Minutes in - inside" i "2.5 Hours in - inside", gdzie pokazane jest także ocieplenie kotła. Zabawny jest także "1 Minute in - outside". Takiego komina, pewnie nikt jeszcze nie widział.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.