Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor Elektryczny + Kolektory


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

WItam,

Czy ktoś ma doświadczenie z ogrzewaniem domu buforem (1000l) zasilanym grzałkami elektrycznymi do C.O. i C.W.U wspomaganym kolektorami słonecznymi lub panelami PV?

Ma to sens? Co się lepiej sprawdzi? Czy to prawda, że kolektory mają w mniej słoneczne dni lepszą sprawność niż panele PV?

Opublikowano

panele pv w skali roku maja lepszy uzysk jesli chodzi o moc ale na lato to wygrywają kolektory

Opublikowano

A w zimie? Podobno pv w zimie nie działa prawie wcale, a kolektory jednak coś podgrzeją. Prawda to?

Biorę pod uwagę tylko pv lub kolektory z dofinansowaniem bo inaczej to chyba słabo się to opłaca.

Opublikowano

Cos tam to może w grudniu z 5 dni w styczniu jak bedzie pogoda na wyzu to może 7 dni a foto cały czas coś tam dają mniej więcej tyle dżinnie ile masz mocy zainstalowanej  czyli z 10kW foto uzyskasz 10kWh energi średnio w okresie grudnia i stycznia

ponadto kolektory  są problematyczne latem

Opublikowano

jesli bufo miałby być wykozystywany to byś musiał do bufora podłączyć kolektory a woda z bufora do zasobnika 100l z grzałkami i pV i to jest sens ale coby nie liczyć to sie nieopłaca

Opublikowano

Tak jak napisałem bufor grzany grzałkami w 2 taryfie miałby być wykorzystywany do CO i CWU. 100 l. nie da rady tylko w 2 taryfie.

Do wspomagania bufora chciałbym wykorzystać pv lub kolektory. Stąd moje pytanie co by było lepsze i czy ktoś na forum może korzysta z takiego rozwiązania.

Opublikowano

jaki metraz ty bedziesz grzał i czym grzejnikami czy podłoga

Opublikowano

no to bys musiał zaaplikowac grzałkę min 9kW i grzac tylko w taniej taryfie

Opublikowano

no zimą nie zagrzejesz fotoogniwami widze to tak

kolektor to sobie dołozysz na lato we włanym zakresie a zakłądaj foto z 10kW i do sieci

Opublikowano

tylko foto 10kW będzie kosztowało +/-50-60kPLN, przy bardzo optymistycznym założeniu ogniwa wyprodukują 10 000 kWh energii, czyli zakładając, że będę grzał tylko w 2 taryfie jest to ok. 3600 zł/rocznie, więc okres amortyzacji wyniesie kilkanaście lat, o ile nic się nie zepsuje, no i oczywiście odzyskam tylko 80%.

U mnie nie ma dofinansowań do pv i na razie nie będzie, może będzie coś na kolektory. Pewnie z czasem na foto też coś będzie.

Inwestycja kilkadziesiąt kPLN to dla mnie teraz za dużo, słyszałem, że kolektory działają, oczywiście dużo słabiej nawet w pochmurny dzień, dlatego pomyślałem, że to dobry pomysł użyć ich do grzania takiego bufora, przy własnym zakupie są tańsze niż pv, tylko kiedy się zamortyzują w porównaniu do fotowoltaiki?

Opublikowano

no zimą nie zagrzejesz fotoogniwami widze to tak

kolektor to sobie dołozysz na lato we włanym zakresie a zakłądaj foto z 10kW i do sieci

coś tam lekko zagrzejesz, a resztę odbierzesz z nadwyżki wyprodukowanej latem

Opublikowano

Pv działa nawet zimą i jak jest pochmurno tak jak dziś światło rozproszone, brak słońca a elektrownia 5 kw daje 500w. natomiast panele słoneczne nawet nie ruszyły. Co do pv panel kosztuje koło 500zł 260w . trzeba przeliczyć wszystko i zobaczyć czy się opłaci. Z drugiej strony świeże powietrze jest bezcenne. Odnośnie kolektorów słonecznych jest jeszcze inny problem, mianowicie lato upał . Zakładałem parę lat do tyłu zestaw 200 rur próżniowych hewalexa mgr inż od  ogrzewnictwa i tępak ma problem z nadmiarem ciepła. w lecie produkuje parę i gotuje wodę w zbiornikach super patent ale koleś wykształcony ma co chciał!!!

Opublikowano (edytowane)

Kol Franc27,

 

Może pompiarzem zostań, przy pc nie wydasz połowy tego co zapłaciłbyś grzejąc tylko prądem. Masz dobre warunki do tego, dół podłogówka tylko na górę dodaj grzejników a będziesz zadowolony przez długie lata.

 

Ceny w zależności czy zrobisz sam z klimatyzatora 6500 lub gotowiec16000

 

Karol

Edytowane przez jedlica
Opublikowano (edytowane)

Solary do ogrzewania to trochę kiepsko bo z 2 tygodnie jesienią i 2 tygodnie wiosną wykorzystasz. Możesz spróbować sezon grzać prądem bo tutaj koszty inwestycyjne są bardzo małe, jakie masz zapotrzebowanie roczne na energię?

 

Jak nie masz to tutaj możesz zrobić poglądowe http://cieplowlasciwie.pl/start

 

I czy masz dobrą wentylację? najlepiej z odzyskiem ciepła.

 

Karol

Edytowane przez jedlica
Opublikowano

Zapotrzebowanie na CO z OZC to 10000 kWh/rocznie, przy pracy instalacji tylko w II taryfie daje to u mnie ok 3600 zł. Z moich wyliczeń wychodzi, że PC będzie się zwacała wiele lat, no i nie wiadomo co w tym czasie się w niej zepsuje i ile będzie kosztował serwis. Myślałem o solarach, bo po pierwsze być może gmina będzie dofinansowywała instalacje, po drugie PV kosztują ciągle absurdalne pieniądze, nie wiem skąd kwota 2000 zł. za kWh, ja takich cen nie widziałem, chyba że to cena samych paneli bez montażu.

Byłam ostatnio u znajomego, który ma 7,5kWh o godzinie 13, bez słońca panele produkowały 60W - czyli tyle co nic.

Opublikowano

Z panelami pv jest tak, że prąd wyprodukowany i nie zużyty wysyłasz do sieci i odbierasz kiedy potrzebujesz. Okres rozliczeniowy to 6miesięcy i prąd wyprodukowany 1 lipca możesz odebrać do końca roku ze współczynnikiem 0,8. Wysyłasz 1 odbierasz 0,8.

 

Próbujcie grzać prądem, po sezonie zobaczycie czy jest tak jak było założone a jak będą dobre dofinansowania na pv to założycie, ewentualnie poszukacie innych rozwiązań.

 

Karol

Opublikowano

"Okres rozliczeniowy to 6miesięcy i prąd wyprodukowany 1 lipca możesz odebrać do końca roku ze współczynnikiem 0,8. Wysyłasz 1 odbierasz 0,8."

 

Okres rozliczeniowy zależy od danego operatora i jest to od 2 miesięcy do 1 roku.

Prąd wysłany do sieci 1 lipca możesz odebrać w 80% do 1 lipca następnego roku. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.