Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mój Bufor - Wykonanie I Koszty.


tomtomek

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanów się gdzie, jak i jaki czujnik temperatury/zabezpieczenia przed przegrzaniem zamontujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna jest nowa taryfa G12as, cena od 22 do 06 to 0,17gr

Zastanawiam sie jak by wygladalo dogrzewanie bojlera grzałką 1, 5kw , bojler 300 l , grzałka na wysokosci okolo 200l - jaki byłby pobór pradu?

Zastanawia mnie jeszcze grzanie bufora 1000 l

- ile kw grzałkę musiałbym wstawić aby zagrzać te 1000 l w okolo 20 h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna jest nowa taryfa G12as, cena od 22 do 06 to 0,17gr

Zastanawiam sie jak by wygladalo dogrzewanie bojlera grzałką 1, 5kw , bojler 300 l , grzałka na wysokosci okolo 200l - jaki byłby pobór pradu?

Zastanawia mnie jeszcze grzanie bufora 1000 l

- ile kw grzałkę musiałbym wstawić aby zagrzać te 1000 l w okolo 20 h?

Z tą taryfą to nie do końca tak jest jak piszesz. Co do bufora to chcesz grzać wodę w nim, czy ogrzewać dom? Jeśli dom, to wielkość i moc grzałek zależy od zapotrzebowania domu tzn. bufor musi mieć taką pojemność, aby ciepło zgromadzone w taryfie nocnej wystarczyło na grzanie w ciągu dnia,  a grzałki muszą mieć taką moc aby w czasie taryfy nocnej zapewnić ilość energii potrzebną na całą dobę.

Co do podgrzania wody w buforze to sobie policz 4,19 x pojemność bufora w m3 x (t2 - t1) : 3,6 = ? kWh wynik podziel na 20 i będziesz miał potrzebną moc grzałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W buforze grzana bylaby woda do ogrzewania mieszkania. W nocnej taryfie nagrzalbym 1000 l do ~ 80*C , a w dzień ~ 20h ogrzewałbym tym mieszkanie. Z cieplowłaściwe.pl wychodzi ze zapotrzebowanie budynku to 5-7 kw. W buforze mam trzy wejścia 3/4 i tam wstawiłbym grzałki - jakie nie wiem. Jeżeli sie mylę to prosze mowic.

Bojler tez grzalbym w nocy do ~ 60*C co daloby mi to cieplej wody na okolo 2 dni. Na chwile obecna potrzebuje ~ 100kg węgla na miesiac na ogrzanie cwu. Czy grzałka 1.5 kw dala by rade ogrzać taki bojler ? Jak wyliczyć pobór pradu przez w/w grzałkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rury może być jak najbardziej. Nie mam pojęcia jak i czym chcesz to zabezpieczyć, ale ja na przykład zastosowałem przykręcane wyłączniki termiczne i łatwiej było przyspawać śrubki mocujące, gdy miałem wszystko na podłodze, niż gdybym wszystko poskręcał i wtedy zastanawiał się jak te termiki przymocować.

 

W buforze grzana bylaby woda do ogrzewania mieszkania. W nocnej taryfie nagrzalbym 1000 l do ~ 80*C , a w dzień ~ 20h ogrzewałbym tym mieszkanie. Z cieplowłaściwe.pl wychodzi ze zapotrzebowanie budynku to 5-7 kw. W buforze mam trzy wejścia 3/4 i tam wstawiłbym grzałki - jakie nie wiem. Jeżeli sie mylę to prosze mowic.

Bojler tez grzalbym w nocy do ~ 60*C co daloby mi to cieplej wody na okolo 2 dni. Na chwile obecna potrzebuje ~ 100kg węgla na miesiac na ogrzanie cwu. Czy grzałka 1.5 kw dala by rade ogrzać taki bojler ? Jak wyliczyć pobór pradu przez w/w grzałkę ?

Długi dzień u ciebie - 20h :P Nie wiem jaką masz taryfę, ale w g12 jest chyba 8h w nocy i 3 h w dzień, więc bez dogrzewania bufora pozostaje  13 h. Daj link do wyniku z cieplowlasciwe - potrzebna jest maksymalna moc grzewcza w najmroźniejszy dzień oraz dokładna ilość godzin taniej taryfy. Trzeba by tak obliczyć moc grzałki, aby w przypadku takich dużych mrozów dała ona radę dostarczyć potrzebną energię w taniej taryfie.

Piszesz, że masz wyjścia 3/4 - raczej z grzałką o takie średnicy będzie ciężko, poza tym jeśli twój bufor nie ma w środku odpowiedniej konstrukcji to wkładanie do niego grzałek raczej nie jest dobrym pomysłem. Woda podczas grzania będzie się mieszać bez rozkładu warstwowego. Popatrz jak to u mnie wygląda i spisuje się całkiem dobrze.

Co do grzania cwu to ciężko wyliczyć z tych danych jakie podałeś. Można "gdybać" i założyć, że np. przy węglu 26 kJ/kg cenie 950 zł i sprawności kotła 60% wychodzi. 100 kg x 26MJ/kg x 60% / 3,6 = 433 kWh (trzeba by na pewno od tego odjąć ilość ciepła pozostającego w kotle itd)  Przy cenie jaką ja płacę za kWh, czyli 0,264zł daje to 114 zł/mieś, czyli 19 zł drożej niż węglem. Jednak jest to bardzo teoretyczne rozważanie. U mnie np. grzanie cwu prądem wychodzi około 55 - 58 zł, a węglem jakoś 64 zł/mieś.

Jeżeli przyjąć by te obliczenia to na dzień potrzebujesz 433 / 30 / 1,5 = 9,6 h tyle godzin na dobę musiała by grzać grzałka o mocy 1,5 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie chce ogarnąć zbiornik od strony h ydraulicznej bo dzisiaj u mnie mocno grzalo i sporo ciepła upchalem w bufor jak zaleje drugi kolektory będą uzyskiwany lepszą sprawność bo będzie w nie wpadac chlodniejsza woda a od strony elektrycznej na razie chyba dam sobie spokój chyba ze tylko do sprawdzenia kupię grzalke zwykła i podepne na ostro.Jeśli mój dom potrzebujie srednio 70kwh to z obliczeń mi wychodzi ze taka grzalka 6kw powinna wystarczyć na ok 11godz.W taniej taryfie a 8kw to będzie z zapasem

post-78617-0-39857300-1521750785_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi, że w największe mrozy będziesz potrzebował około 136,8 kWh / dobę. Jeżeli taryfa poza szczytowa ma 13h to grzałka powinna mieć minimum 10,5 kW, więc chyba najbliższa dostępna moc to 12kW.

 

Przy poborze 5,7 kW/h i grzałce 12 kW. 1000l nagrzane do średniej 80*C i rozładowanie do 35 *C wystarczy aby grzać tylko w taniej taryfie tj od 21 - 7 i 13 - 16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

To mające teraz dzienne zapotrzebowanie na kWh należy je pomnożyć przez taryfę energetyki i porównać to w stosunku do innych źródeł ciepła np w okresie miesięcznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W warunkach klimatycznych, w jakich żyjemy w Polsce, niemożliwe jest wybudowanie domu bez instalacji centralnego ogrzewania"

 

Przeczytałem tylko to pierwsze zdanie i dalej już sobie podarowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Czyli to około 2.5 kWh/dobę. Nie wiem po ile wychodzi Cię kWh, ale zakładają że 0.2 zł to jest jakieś 15 zł straty na miesiąc. Ile da poprawienie ocieplenia? Może 50%. Czyli 7.5 zł/miesiąc co daje 90 zł na rok (jeśli grzejesz cały rok). Czy warto? Musisz przemyśleć. Ważne jest jeszcze, czy to ciepło "ucieka" na zewnątrz, czy pozostaje w domu i czy rzeczywiście jest stratą (zależy od umiejscowienia bufora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor przylega do salonu jedna ściana na 1m a druga na ścianie zewnętrznej czyli jeśli chodzi o grzanie samym sobą to słabo, dzień po paleniu w kotłowni jest delikatnie jeszcze ciepło wyczówalne ale sądzę że to piec oddaje ciepło i komin. Pale drzewem więc ciężko określić ile mnie wychodzi naładowanie jedno razowe bufora. Sprawdzę następnym wyjazdem bardziej dokładniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.