Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa Instalacja Pomoc - Podłogówki Petla


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ,

ostatnio zleciłem przerobienie instalacji kotłowej na nową . Stara iskre 35kw z jedną pompą 6m zamieniłem na defro komfort eko pz 30kw na 3(co 25-6m ,cwu i podłogi 25-4m) pompach (instalacja na zdjęciu) z zaworem termostatycznym 3d na podłogi i 4d z siłownikiem na co.

Problem polega na tym ,że na widocznej rodzielni podłogowej nie grzeją 2 większe pętle natomiast 2 mniejsze już tak , zakręcanie przeplywomierzy nic nie daje . Na starej instalacji gdzie owe obiegi były wpięte normalnie w zasilanie z co wszystko było dobrze poza czasowym zapowietrzaniem dużych pętli . Nie wiem co już mam robić masa pieniędzy włożona a efektu nie ma instalator twierdzi ,że przelewał podłogi i nie ma możliwości ,żeby było tam powietrze i radzi zamienić pompe 4m na 6m. Pomijając to liczyłem również ,że zmiana pieca da skutki w oszczędności ,ale długie osiąganie temperatury  i spalanie na poziomie  120kg w 2 dni przy zewnętrznej temp. 8 stopni i termostatach przykręconych na domu  to brak słów ,ale może to tylko kwestia ustawień i pomogą mi w innym temacie . Proszę o pomoc najbardziej mi zależy żeby grzały te podłogi .

 

https://zapodaj.net/df20dafb680e1.jpg.html

 

https://zapodaj.net/311d731529ac3.jpg.html

Opublikowano

Można podmienić pompy, do OP dać z grzejników bo one  nie potrzebują zazwyczaj 6ki(nawet na próbę)Rozstaw ten sam wiec dużo roboty nie ma.Ciekawe jakiej długości są te niegrzejące pętle. Wygląda na to ze instalacja jest niebezpieczna,układ zamknięty? bez wymaganych zabezpieczeń,kocioł pewnie też nie jest dopuszczony przez producenta do pracy w układzie zamkniętym.

Opublikowano

Dlaczego niebezpieczna ? Zawory bezpieczeństwa pozakładane piec trzyma 1.5 bar wcześniej iskra na tym układzie 6 lat bez problemu . Jedyne co mnie martwi to brak zaworu różnicowego i temperatura wody w przypadku braku zasilania.

Opublikowano

Spróbuję sąd ta większą pompę . Bo problemem może też być ten rozdzielacz ? Przepływomierze zamiast na zasilaniu są na powrocie a przy ich krexeniu ta sprężynka wewnątrz wgl się nie rusza ,a wartość pozostaje ta sama.

Opublikowano

Gdzie na ratometrze masz 0 na gorze czy na dole ? pętle nie grzeją bo zapewne jest powietrze , przelej pętle  woda ,czyli ta petle która chcesz przelać zostawiasz odkręcona , pozostałe zakręcasz , wąż gumowy na króciec zaworu spustowego  i puszczasz  delikatnie wode z kranu , a drugi zawór sustowy drugi waz i do odpływu .

W pompie nie szukałbym winowajcy na 4 pętle spokojnie powinna dać rade 

Jakiej długosci sa pętle ?

Opublikowano

Dlatego też zadałem pytanie jakiej długości są  obiegi .

Jednak winowajcy w pompie bym nie szukał , u siebie mam pętle w pokoju dziecka na pietrze 120m i jakieś 2m w pionie , rozdzielacz jest w kotłowni na dole , i pompa 6m działająca na " pół gwizdka " spokojnie  daje tam przepływ przy  zakreceniu reszty 4l/min ,  u mnie akurat jest to obieg z oporem  krytycznym 

Zreszta kolega napisal ze jak zamknie cała reszte tez te petle nie grzeja , no chyba ze tam jest ze 300m rury  na petli to pewnie nie przepcha 

Opublikowano

Na starej instalacji gdzie owe obiegi były wpięte normalnie w zasilanie z co wszystko było dobrze poza czasowym zapowietrzaniem dużych pętli . Nie wiem co już mam robić masa pieniędzy włożona a efektu nie ma instalator twierdzi ,że przelewał podłogi i nie ma możliwości ,żeby było tam powietrze i radzi zamienić pompe 4m na 6m. Pomijając to liczyłem również ,że zmiana pieca da skutki w oszczędności ,ale długie osiąganie temperatury  i spalanie na poziomie  120kg w 2 dni przy zewnętrznej temp. 8 stopni i termostatach przykręconych na domu  to brak słów ,ale może to tylko kwestia ustawień i pomogą mi w innym temacie . Proszę o pomoc najbardziej mi zależy żeby grzały te podłogi .

 

1. Co to znaczy że były wpięte normalnie w zasilanie? Co mieszało temp na podłogi?

2. Czy zmieniana była rura do rozdzielaczy?

3. Czy zmieniane / dokładane były rotametry? (nie wszystkie mogą pracować do góry nogami).

4. Jak długie są pętle? Ile m2 to ogrzewa?

 

Rura to miedź 22, pytanie jaki dokładnie to zawór 3D (jaki KVS i średnica).

 

Co do spalania to wypełnij cieplowlasciwe.pl i wklej link z wynikiem - pewnie masz z 2 razy przewymiarowany piec i palnik wielkości stołu w salonie...

Opublikowano

Te dwa duże obiegi mogą mieć 100-110m każdy instalator przelewał podłogi . Czyli wrzucić ta 25-6 a 25-4 dać spokojnie na co bez obaw ,że grzejniki na drugim piętrze w najdalszym punkcie będą grzać ?

Opublikowano

Nie bo zastanawia mnie czemu 4m pompa nie daje rady jak to pętle w okolicach 120m i jak kogos się pytam to się w głowę puka ,że 6m chce założyć

Opublikowano

Sprawdź jeszcze czy rotametry nie sa uszkodzone  , miałem taki przypadek że urwala sie taka głowka z oringiem w ratometrze i nie było przepływu i pętla nie grzała 

Opublikowano

Zrob jak pisalem wczesniej zakrec  wszystko zostaw jedna petle która nie grzeje , pompa na full , 

Opublikowano

nic to nie dało przymkniecie innych petli.

 

przepływomierze po zakreceniu raczej dzialaja bo mala petle jak przymkne to nie grzeje , tylko na tym rotometrze nic sie nie dzieje ze sprezyna wartosc tam jaka jest taka jest , przypomne ,ze mam zamontowane owe przepływki na powrocie na gorze skala zero na dole dwa.

Opublikowano

To zamien te pompy. Ja np u siebie mam 60 ktora musi chodzic na 2 biegu bo na pierwszym rotametry wskazują 0. A tej podlogi jest jakies 90m2 na 6 petlach. Choć czasami wydaje mi sie że powinno to banglać nawet na pierwszym biegu.

Opublikowano

Najdziwniejsze ,że wcześniej cała instalacja co cwu i podłogówki chodziły dobrze na pompie 25-7 potem zmiana 25-6 to podłogi również chodziły ,ale czasem miały przerwy cieplne jakby powietrze , a teraz gdzie mam 3 pompy każda na inny układ to nie działa jedynie 2 pierwsze małe obiegi wpięte w rozdzielacz grzeja ,a dwie duże nic nawet po przykreceniu tych rotometrów . No nic będe musiał tą 6 dać tylko szkoda bo to alpha 2 z CO na automacie .

Opublikowano

Przyczyna może też tkwić w zapowietrzonej niegrzejącej pętli a to z tego powodu że na górnej belce nie ma zaworów odcinających tym samym nie ma możliwości przelania indywidualnie każdej z pętli.

Po drugie taki układ gdzie rozdzielacz jest niżej od pętli dodatkowo może być trudniejszy do odpowietrzenia.

Opublikowano

Panowie ale jeśli rotometry są na powrocie to skala powinna być odwrotnie niż pisze adamu czyli zero na dole. Czyż nie??

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Też mi to przyszło do głowy ale się nie odzywałem bo skoro dwie pętle grzeją)po drugie nie wiadomo w tym "nietypowym"układzie gdzie pętle są wyżej od rozdzielacza,rzadko tak się robi,która belka to zasilanie a która powrót

a nóż dolna to zasilanie)Tak czy inaczej podmianka pomp nie zaszkodzi dla sprawdzenia ,to 5min roboty,są zawory odcinające.

Opublikowano

Przepraszam za pomyłkę przepływomierze mają skalę na górze 5 na dole 0 . Górna listwa zasilająca dolna powrót oryginalnie chyba było na odwrót ale to instalator przekręcił dlatego też te rotametry do dołu idą. Tak pętle mam nad rozdzielaczem . Też myślę ,że to wina powietrza ,ale instalator mówił ,że przelewał . Co do zmiany pomp sam bym to zrobił tylko po założeniu jakieś powietrze wleci ale boje się ,że właśnie pójdzie w rozdzielacz w pętlę.

Opublikowano

Kolego przelej tę pętle jezcze raz dokładnie . wcale nie musi byc zaworów wystarcza ratometry.

Zakręcasz ratometry i zistawiasz jeden odkręcony  , wąz gumowy na zawór spustowy i do kranu , na drugi zawór kawałek węża i wiaderko takie ze 20 l , bow tej petli nie ma wiecej wody , puszczasz delikatnie wode , i ze dwa takie wiadra przelewasz , nie odrecasz tamtych petli tylko wlaczasz i sprawdzasz czy grzeje jak grzeje to ja zakrecasz i robisz to samo z druga , to jest  max godzina roboty 

Opublikowano

Przyczyna może też tkwić w zapowietrzonej niegrzejącej pętli a to z tego powodu że na górnej belce nie ma zaworów odcinających tym samym nie ma możliwości przelania indywidualnie każdej z pętli.

 

 wystarczy że zakreci ratometry w pozostałych petlach , nie musi byc zaworów odcinajacych 

Opublikowano

A zawory odcinające przed rozdzeialczem ruszam odrecam czy mogą zostać otwarte tylko wyłączyć pompę ?

 

Co do ciśnienia kranu nie na max tylko tak na pół gwizdka odrecic byle tylko woda leciała ?

 

I jak rozumiem analogicznie spuszczam z powrotu przelewam przez zasilanie ?

Opublikowano

zawory odcinające do rozdzielacza oczywiście zamknij .

Przelej tak jak kierunek pompy ,  czyli zasilanie wlewasz , powrotem spuszczasz 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.