Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka Nie Do Odpowietrzenia !


pawel625

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !

Temat był napewno juz poruszany na różnych forach jednak proponowane rozwiązania w moim przypadku nie przynoszą rezultatów.

Instalacja ogrzewania podłogowego z załączonego obrazka w żaden sposób nie chce się odpowietrzyć. Jest to pomieszczenie około 200-250m2 w biurowcu a zasilanie podłogówki jest z piętra niżej gdzie stoi duży piec na cały budynek 5 piętrowy. Jak widać żadna pętla nie chce się odpowietrzyć mimo włączenia pompy na 3 bieg , zamknięciu wszytskich zaworów z pętli i pozostawienia jednego otwartego. Nie mamy już pomysłów co zrobić. Podobno układ ten nigdy nie był uruchomiony od nowości - jakieś 10 lat. Proszę nie zwracać uwagi na zamknięty zawór za pętlą zasilania na górze po lewej-dostawiliśmy go z nadzieją że pomorze .Czy jest ktoś w stanie podsunąć jakiś sensowny pomysł ?  ? Pozdrawiam.

post-75602-0-77431300-1509911965_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotametry są inne na zasilanie i na powrót.
Masz takie na powrót - wmontowane w powrót (wg koloru).

Tu się kupy dupy nic nie trzyma...
BO:

Pytanie za 100 punktów - CO TO ZA KURKI NA GÓRZE? Wygląda to jak termostaty z grzejników. Jeśli to są termostaty bez żadnego kabla (czyli bez wyjścia na czujnik lub kapilarę) to za cholere to nie będzie działać!
Jeśli to są zawory odcinające to OK (tylko one zazwyczaj nie mają podziałki 1-5), muszą być całkowicie otwarte - a rotametrami regulujemy przepływ. Tymi kurkami możemy zakręcić cały obieg.

Popuść lekko nakrętkę na kurku (tę srebrną - jeśli woda nie popuści - odkręć całość) Jak wyjdzie cały kurek (głowica) a na górze będzie zawór termostatyczny to znaczy, że jakiś macher wmontował zawory grzejnikowe na zasilaniu, a to będą jaja :D


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij z góry termostaty , może pod nimi "grzybki" są zablokowane

 

Sprawdz kierunek strzałki na pompie

 

Sprawdz czy pompa nie jest zablokowana

 

Do którego miejsca na rozdzielaczu dochodzi ciepła woda?

 

Czy jest jakies zabezpieczenie przed wysoką temperaturą, która może iść w podłoge?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będą ustawione na 5 wszystkie (otwarte) to OK - tylko po co ktoś tam to wpakował to nie wiem...
Zbywało komuś więc kupił droższy osprzęt który nie spełnia swojej roli :D

Pytanie jeszcze jak wygląda układ mieszający - widać na zdj kapilarę - ciekawe jak reszta. To jest układ 0-1 na termostacie zbiorczym że tak to nazwę. Ważne jest zrozumieć zasadę działania.

Jeśli pompa ciśnie w górę (do zasilania pętli gdzie kurki) to dopływ CIEPŁEJ WODY MA BYĆ DO POWROTU (DOLNEJ BELKI) - pytanie czy tak jest.
Jeśli kapilara poczuje że ma za zimno - zawór sterowany kapilarą otwiera się i dopływa ciepła woda, nadmiar wyrzucany jest górą. Po czym termostat zamyka dopływ ciepłej wody i podłogówka kręci w kółko niezależnie od obiegu pieca. Trzeba sprawdzić czy tu nie jest coś spaprane. Na belce powrotnej jest zasilanie ciepłej wody (jak jej braknie). Na belce zasilającej jest powrót podłogówki.

Teraz jest problem bo jeśli puścimy wodę zasilaniem belki od dołu - tam gdzie powroty z rotametrami i włączymy pompę to pompa przetłoczy wodę przez zasilanie pętli (gdzie kurki) w to miejsce skąd pochodzi nasz dopływ wody - po drodze nie ma żadnego odpowietrzenia! Jeśli puścimy wodę powrotem (gdzie kurki i zasilanie pętli) to woda płynie wbrew pompie i może nie przecisnąć bez jej pomocy. W dodatku powstanie bąbel powietrza np. w pompie.

Trzeba przelać pętle i odpowietrzyć jak pisze sambor.

Tylko będzie problem bo tu osprzęt jest do dupy - powietrze może wylecieć tylko tam gdzie ten ręczny odpowietrznik z pokrętłem.

Termostat sterujący podłogówką musi być otwarty. Kurki muszą być otwarte na 5, rotametry zamkniętę, kurek powrotny (prawy górny róg zamknięty). Wpuszczamy wodę w instalkę - gdzieś teraz musi wylecieć. Tam gdzie zawór spustowy nie - bo tamtędy woda wleciała - obok. Dalej przez pompę do zasilania pętli - tam jest otwarte, końce pętli zamknięte. Otwieramy jeden obieg - musimy mu znaleźć wyjście - żeby przelać pętle - zostaje odpowietrznik na górze - ale to zaleje pół domu... Tak trzeba każdą pętlę przelać - tylko trzeba mieć ujście z tej instalki albo na końcu pętli albo w miejscu tego odpowietrznika ręcznego z pokrętłem.

Dlatego nie da się tego odpowietrzyć... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim laickim okiem to nie ma prawa działać , złe podłączony rozdzielacz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.